NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
4771
Авансцена

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.  И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми

| 28 Август 2024, 11:23 ч.
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © DFA

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла

Десетки самоковци се събраха в Туристическата градина в Самоков, за да гледат филма „Пулсът на танца“.

Лятната кино вечер е част от празника на Самоков, който започна на 15 август и продължава до 21. По този повод всеки ден се организират различни активности. Специален гост по време на прожекцията бе един от актьорите – Ивайло Захариев, който откри вечерта

Захариев сподели, че главният актьор във филма Георг Киряков е европейски шампион по танци.

"Пулсът на танца" тръгва официално по кината в цялата страна от 8 февруари. В лентата участват още Башар Рахал, Ивайло Захариев, Райна Караянева, Любомир Ковачев, Стан Яневски, Сара Драгулева. Оператор на лентата е Емил Топузов, а във филма е използвана музика от последния албум на Папи Ханс. Продукцията е на "Медия продакшънс 2000".

Преди лятното кино бе организиран и детски празник

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.

Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз

Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две.

С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

С филма „Раят може да почака“ от Германия на режисьора на Свен Халфар бе открито тази вечер четвъртото издание на Международния документален „Родопи филм фест“ (RIFE) в Смолян. Фестивалът ще продължи до 14 юли. В програмата са включени 36 заглавия от България и света, а входът е свободен.

Откриването се състоя в амфитеатъра между Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и Регионален исторически музей „Стою Шишков“. Стартът бе даден от заместник-кмета на Смолян Марин Захариев. Той благодари на Фондация RIFE за поредния фестивал, както и на всички читалища в града и на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“, които са се включили в инициативата.

„Фестивалът се провежда за четвърта година и вече го превръщаме в традиция. Много е важно за нашия културен календар, има интерес към гледането на по-различни филми, защото комерсиалните са достъпни в киното и вкъщи“, каза Мар

Британският актьор Чиуетел Еджиофор и режисьорът Майкъл Уинтърботъм ще получат награди "Икона" на тазгодишния лондонски кинофестивал "Рейнданс", съобщи "Холивуд рипортър". 

Отличието на Еджиофор ("12 години в робство", "Марсианецът") ще бъде връчено по време на тържественото откриване на форума на 19 юни с премиерата на филма Cuckoo на Тилман Сингър в Лондон, а на Уинтърботъм - по време на церемонията за връчване на наградите на журито на 27 юни.

"Чиуетел Еджиофор и Майкъл Уинтърботъм имат важен и изключителен принос към независимото кино, както пред, така и зад камерата. Горди сме да почетем техните постижения с тази награда", каза основателят на кинофорума Елиът Гроув.

"Продължавам да се възхищавам на изключително независимия дух на филмовия фестивал "Рейнданс" и е чудесно, че той се фокусира върху вдъхновяването и обучението на изгряващи таланти. Радвам

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". 

В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. 

На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.

Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство.

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Театърът е изкуство, което е публично, за хората в залите, но в Паталеница за 25 години са се включили толкова много зрители, актьори, режисьори. Раждаха се деца, случваха се събирания и раздели, случваше се животът под открито небе. За нас театърът под звездите е кауза, каза Инна Церовска, мениджър на на Шекспирова компания „Петровден“  в Националния пресклуб в Пазарджик.

Това се случи по повод отбелязването на 25 години Шекспиров театър под звездите в село Паталеница  и представяне на проявите, посветени на годишнината.

Участие в  пресконференцията взеха Инна Церовска и част от екипа и актьорския състав в лицето на  Георги Георгиев – Антика,  Константин Еленков, Пол Гудуин, Явор Карагитлиев,  Таня Йоргова и Павлина - Калина Церовска.

 На 26 юли ще бъде представен моноспектакълът "Макбет", изпълнен от артистичния директор на

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”.

В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г.

Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”.

Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”.

Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
4771
Авансцена

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.

| 28 Август 2024, 11:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © DFA

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.

Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла

Десетки самоковци се събраха в Туристическата градина в Самоков, за да гледат филма „Пулсът на танца“.

Лятната кино вечер е част от празника на Самоков, който започна на 15 август и продължава до 21. По този повод всеки ден се организират различни активности. Специален гост по време на прожекцията бе един от актьорите – Ивайло Захариев, който откри вечерта

Захариев сподели, че главният актьор във филма Георг Киряков е европейски шампион по танци.

"Пулсът на танца" тръгва официално по кината в цялата страна от 8 февруари. В лентата участват още Башар Рахал, Ивайло Захариев, Райна Караянева, Любомир Ковачев, Стан Яневски, Сара Драгулева. Оператор на лентата е Емил Топузов, а във филма е използвана музика от последния албум на Папи Ханс. Продукцията е на "Медия продакшънс 2000".

Преди лятното кино бе организиран и детски празник

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.

Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две.

С филма „Раят може да почака“ от Германия на режисьора на Свен Халфар бе открито тази вечер четвъртото издание на Международния документален „Родопи филм фест“ (RIFE) в Смолян. Фестивалът ще продължи до 14 юли. В програмата са включени 36 заглавия от България и света, а входът е свободен.

Откриването се състоя в амфитеатъра между Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и Регионален исторически музей „Стою Шишков“. Стартът бе даден от заместник-кмета на Смолян Марин Захариев. Той благодари на Фондация RIFE за поредния фестивал, както и на всички читалища в града и на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“, които са се включили в инициативата.

„Фестивалът се провежда за четвърта година и вече го превръщаме в традиция. Много е важно за нашия културен календар, има интерес към гледането на по-различни филми, защото комерсиалните са достъпни в киното и вкъщи“, каза Мар

Британският актьор Чиуетел Еджиофор и режисьорът Майкъл Уинтърботъм ще получат награди "Икона" на тазгодишния лондонски кинофестивал "Рейнданс", съобщи "Холивуд рипортър". 

Отличието на Еджиофор ("12 години в робство", "Марсианецът") ще бъде връчено по време на тържественото откриване на форума на 19 юни с премиерата на филма Cuckoo на Тилман Сингър в Лондон, а на Уинтърботъм - по време на церемонията за връчване на наградите на журито на 27 юни.

"Чиуетел Еджиофор и Майкъл Уинтърботъм имат важен и изключителен принос към независимото кино, както пред, така и зад камерата. Горди сме да почетем техните постижения с тази награда", каза основателят на кинофорума Елиът Гроув.

"Продължавам да се възхищавам на изключително независимия дух на филмовия фестивал "Рейнданс" и е чудесно, че той се фокусира върху вдъхновяването и обучението на изгряващи таланти. Радвам

Трийсет и седем български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище "Добри Войников - 1856". 

В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от Русе, Добрич, Варна, Пловдив, София, Стара Загора, Хасково, Димитровград, Белоградчик, Търговище, Каспичан и Шумен. 

На фестивала ще бъдат представени и филми от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия, добавят от шуменското читалище.

Любителските и историческите филми, включени в програмата на фестивала представят сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство.

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Театърът е изкуство, което е публично, за хората в залите, но в Паталеница за 25 години са се включили толкова много зрители, актьори, режисьори. Раждаха се деца, случваха се събирания и раздели, случваше се животът под открито небе. За нас театърът под звездите е кауза, каза Инна Церовска, мениджър на на Шекспирова компания „Петровден“  в Националния пресклуб в Пазарджик.

Това се случи по повод отбелязването на 25 години Шекспиров театър под звездите в село Паталеница  и представяне на проявите, посветени на годишнината.

Участие в  пресконференцията взеха Инна Церовска и част от екипа и актьорския състав в лицето на  Георги Георгиев – Антика,  Константин Еленков, Пол Гудуин, Явор Карагитлиев,  Таня Йоргова и Павлина - Калина Церовска.

 На 26 юли ще бъде представен моноспектакълът "Макбет", изпълнен от артистичния директор на

С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”.

В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г.

Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”.

Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”.

Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.