Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.
Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.
Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.
Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу.
„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.
Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от културната институция.
Драматизацията е по едноименната приказка на румънския автор Александър Попеску, а режисьор и автор на музиката е Светлана Раду от Молдова. Участват актьорите Мира Яворова, Михаил Незалзов, Елена Кешишева и Мирослав Петров.
Директорът на театъра в Силистра определи спектакъла като красива приказка, която на много достъпен език обяснява понятия като приятелство, любов, отговорност и саможертва.
В нея се разказва за двама снежни човеци, които са разбрали, че с пристигането на пролетта ще се стопят. За да забавят пролетта, те тръгват да търсят слънцето и да го молят никога да не идва. По пътя се срещат с горските жители, които много обичат слънцето и чакат то да с
Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.
Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.
Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“.
Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двиг
Идрис Елба планира да създаде филмово студио на танзанийския остров Занзибар, предаде АФП.
Актьорът и рапър, който има корени от Сиера Леоне и Гана, вече е говорил за желанието си да подпомогне развитието на филмовата индустрия в Африка.
„Идрис Елба ще построи модерно студио, подобно на Холивуд, на Ноливуд, което се намира в Нигерия или на Боливуд, в Индия“, каза министърът на инвестициите на Занзибар Шариф Али Шариф. Властите там вече са предоставили на актьора 80 хектара земя на остров Унгуджа.
„Не знам как ще наричаме местната филмова индустрия - може да е „Заливуд“ (Zallywood) или „Завуд“ (Zawood)", каза той по време на Международния филмов фестивал в Занзибар.
Според местните медии студиото може да даде тласък на зараждащите се усилия на Танзания в областта на международното филмопроизводство. Проектът е обсъждан миналата година м
Британската група "Кюър" представи първия си албум след 16 години пауза, съобщи "Уошингтън пост".
Новият албум Songs of a Lost World е единственият в дискографията на групата, чийто автор е единствено фронтменът и китарист на "Кюър" Робърт Смит.
Предишният албум на групата - 4:13 Dream, излезе през 2008 г.
Групата е основана по времето на постпънка - през 1976 г. През 80-те години Смит решава да промени имиджа на "Кюър", олекотявайки стила, и постепенно ориентира звученето за поп сцената. Досега групата е издала 13 студийни албума. През 2019 г. музикантите бяха въведени в Залата на славата на рокендрола.
И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.
По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две.
Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.
„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.
По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п
Откриваме новия театрален сезон с премиерата на спектакъла „Албена“, съобщиха от Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ – Смолян. Постановката на Йордан Йовков ще бъде изиграна за първи път пред публика на 20 септември.
„Албена“ е емблематично заглавие и по него Смолянският театър започна репетиции през януари тази година, но още в началото се наложи да се търси нова актриса за ролята на загиналата Емилия Ованесян, каза директорът на РДТ Румен Бечев.
Режисьор е Делян Илиев, музиката е на Мира Искърова. В ролите участват актьорите Божана Мановска, Асен Левов, Борис Хаджийски, Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев. Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева.
Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.
Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.
„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.
Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки
В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.
Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.
Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га
Новият сингъл на Рейчъл Роу е личен разказ за вътрешната битка със страхове, съмнения и перфекционизъм – теми, които са познати на мнозина, разказват от екипа на певицата.
По думите им Run е емоционална изповед, изтъкана от епичен струнен аранжимент и модерни електронни елементи. Песента пресъздава филмово звуково преживяване, озвучаващо реални моменти от живота на Рейчъл Роу.
Сингълът има две версии – оригинална баладична песен, с участието на струнен оркестър и по-динамичната радио версия.
Музиката и текстът са написани от Рейчъл Роу, която е дъщеря на Камелия Тодорова. Аранжиментът е съвместна работа със Страхил Велчев (KiNK). Струнните аранжименти са на Румен Бояджиев-син, който дирижира камерния оркестър Drop Down Community.
Режисьор на клипа е Петър Вълче
С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.
В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините.
По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”.
В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г.
Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”.
Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”.
Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет.