Дни на корейската култура ще се проведат за поредна година на 3 и 4 септември в Бургас.
Турнето „30 години „Б.Т.Р.“ завършва с два концерта в зала 1 на НДК, в два поредни дни – 20 и 21 ноември, съобщават организаторите.
Музикантите обявиха втора дата, след като първата бе разпродадена месец преди събитието.
В сетлистата са включени песни от целия музикален път на „Б.Т.Р.“. На сцената ще се присъединят и Добромир Поликов (китара) и Ясен Велчев (клавири).
Групата е подготвила и специална изненада – първи концертен албум с името „30 години Б.Т.Р.“ от съвместния им концерт от 2023 г. със симфоничния оркестър на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново под диригентската палка на Георги Патриков.
За да подгрее предстоящ
Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.
Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който покорява публиката по света с изумителния си глас.
Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".
Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.
Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова.
Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п
Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция.
Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.
Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.
От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите.
Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п
За тях съобщават организаторите от Посолството на република Корея в България и домакините им в морския град - Регионална библиотека “Пейо К. Яворов“ и Културен център “Морско казино“.
Събитието, което преминава през София, Пловдив, Созопол и Варна с различна програма, обикновено представя различни аспекти от корейската култура като танци, музика, храна, игри, спортове и образование.
В Бургас програмата на 3 септември ще започне със среща и разговор на тема образование в Република Корея и разяснение какво представлява Глобалната корейска стипендия (Global Korea Scholarship, GKS), която предоставя възможност на студенти от цял свят да следват в корейски висши учебни заведения.
В същия ден в библиотеката е предвидена и среща с Цветелина Борисова и нейната книга "Корейското чудо Халю: Как Южна Корея стана толкова популярна", издадена през тази година от Университетско издателство "Св. Климент Охридски".
Във втория ден посетителите могат да участват в игри с подаръци, урок по таекуондо и куиз за Корея, както и да си направят снимка с ханбок, да играят на тухо, както и да си закупят тематични тениски, ветрила и торбички. Една от най-атрактивните части от програмата е демонстрацията на кейпоп танци от местни състави.
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин Сърменов, директор на трупата. Участват Александра Сърчаджиева, Николай Луканов, Явор Борисов и Стела Ганчева, съобщават от екипа на театъра.
„Много често, в опитите си да постъпим правилно, забравяме да се вгледаме в човека, заради когото са всичките ни усилия. Слагаме собствените си представи пред нуждите, чувствата и емоцията на другия. Тоест, да забравим за себе си, за да можем да разберем човека, когото твърдим, че обичаме. Най-трудни са простите формули“, уверяват артистите.
Сценографията е на Ванина Цандева, композитор и музикална среда – Диана Чернева, пла
Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.
Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.
„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.
По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.
Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската
Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.
Събитието е на 20 ноември в зала „България“.
Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).
ТВОРБИТЕ
Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв
С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.
Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.
Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.
Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.
Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.
Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия
Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.
Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.
На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.
В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.
В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н