Рапърът Пост Малоун оглави класацията на "Билборд" за албуми с първия си кънтри проект, съобщи сайтът на изданието.
„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.
Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.
„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.
Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.
Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".
Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро). Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.
Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.
Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у
„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“.
В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.
Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят
Актьорът и режисьор Валентин Танев ще напусне създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“ заради конфликт на интереси покрай скорошното му назначаване като временно изпълняващ длъжността директор на Общинския драматичен театър „Апостол Карамитев“ в Димитровград. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с кмета на Димитровград Иво Димов.
До изчистване на юридическия казус временен директор по административната част в театъра ще е ръководителят на Детски младежки център в Димитровград Евгени Пенев, уточни Иво Димов. Валентин Танев остава засега в театъра като негов творчески директор, но подчерта, че в Димитровград е срещнал много подкрепа от местната власт за идеите си, а в театъра е открил изключителен екип.
Танев не уточни категорично дали има намерение да участва в конкурса за титулярното
Малоун си осигури първенството с албума F-1 Trillion, от който за периода на отчитане са продадени 250 000 еквивалентни единици. Тавата зае и челната позиция в чарта за кънтри албуми.
F-1 Trillion е третият албум на Пост Малоун, който покорява върха в класацията Билборд 200 след Beerbongs & Bentleys (2018) и Hollywood`s Bleeding (2019), и шестият му, който намира място в Топ 10.
Новият албум на Пост Малоун включва 18 песни, 15 от които са сътрудничества със звезди на кънтри музиката - от Доли Партън и Ханк Уилямс младши през Блейк Шелтън и Брад Пейзли до Харди и Морган Уолън.
Втората позиция в албумната класация на "Билборд" остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от певицата и авторка на песни Чапъл Роан със 72 000 продадени еквивалентни единици от The Rise and Fall of a Midwest Princess.
След 15 непоследователни седмици на върха в чарта Тейлър Суифт отстъпи на третото място с 62 000 продадени еквивалентни единици от The Tortured Poets Department.
Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за четвърта непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието.
Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.
Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май.
Кендрик Ламар също запазва третата си позиция със сингъла Not Like Us.
Място нагоре се изкачва певицата и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso. Тази седмица тя е четвърта.
По
Гостуващата изложба на русенския музей „Пафтите – вселена от знаци“ предизвика интерес сред публиката в Търговище.
Експозицията, подредена в Славейкото училище – част от музейния комплекс в областния град, бе открита от директора на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.
Автор на изложбата е Десислава Тихолова – уредник в отдел „Етнография“ на РИМ – Русе. Пред присъстващите тя говори за специфичната роля и значение на пафтите в българската народна традиция, както и за орнаментите, с които са били украсявани тези само женски бижута.
Магдалена Жечева каза, че изложбата среща публиката с особена красота и майсторство – дело на български занаятчии.
Пафтите са едно чуждо като модел наследство, наследено от Османската империя, но те съдържат представите на българските майстори за
Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа
Японският пианист Масахико Сато идва за първия си концерт в София.
Събитието е на 23 октомври в зала „Сингълс“ на НДК и е част от „Аларма пънк джаз“, съобщават организаторите.
По думите им месечната програма на концертната поредица през октомври е с акцент „Азия“.
Масахико Сато е роден през в 1941 г. в район Сумида, Токио. Той излиза на професионалната сцена като пианист още на 17-годишна възраст. През 1959 г. е вече част от групата на барабаниста Джордж Кавагучи, заедно със саксофонистите Садао Уатанебе и Акира Миядзауа. Завършва университета „Кейо“ и през 60-те заминава за колежа „Бъркли“.
В края на десетилетието се завръща в Япония и записва първия си авторски албум - Palladium (1969), заедно с барабаниста Масахико Тогаши (1940-2007). Още на следващата година излиза и албумът му
Творба на Банкси беше възстановена след извършена вандалска проява, съобщи ДПА. Графитът, изобразяващ слон, е част от лондонската "колекция" животни на художника.
Графитът, който беше нарисуван на стена в Челси, изобразява два слона, подаващи главите си през прозорец. Графитът се появи през миналия месец, а по-късно беше вандализиран - единият слон беше зачеркнат с големи бели линии.
Слоновете са втората творба на Банкси в тази част на града.
Щастливи сме да разберем, че Бански се завръща в Кензингтън и Челси, обявиха представители на местната власт. Беше разочароващо да видим боя по слоновете и затова възстановихме бързо оригиналния им вид.
Надяваме се жителите и посетителите на квартала да се радват на графитите на Бански още много години, се казва още в съобщението.
Челната петица в албумната класация Билборд 200 се допълва от кънтри певеца Морган Уолън с One Thing at a Time (60 000 продадени еквивалентни единици) и певицата Били Айлиш Hit Me Hard and Soft (53 000 продадени еквивалентни единици).
В Топ 10 намират място още Зак Брайън с The Great American Bar Scene, Чарли Екс Си Екс с Brat, Ноа Каан със Stick Season, отново Уолън с Dangerous: The Double Album и отново Брайън със Zach Bryan.