Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.
Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.
Квартетът на мавританската певица и музикант Нура Минт Сеймали пристига за концерт на 10 ноември в Mixtape 5, съобщават организаторите от „Аларма пънк джаз“.
Нура Минт Сеймали е наричана „Златният глас на Мавритания“, световноизвестната майсторка на „ардин“ (западноафриканска арфа от рода на кора и камале нгони, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура), потомка на стар грио род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика – Сеймали Оулд Ахмед Вал, отраснала с песните на втората си майка – Дими Минт Абба (за времето си също най-известната в света мавританска певица).
Прави първите си крачки в професионалната музика на 13-годишна възраст.
От около десетилетие е
Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.
Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.
Павелбанският хор "Тодор Мазаров" ще отбележи своята 60-а годишнина с тържествен концерт на 31 ноември, съобщиха от местната администрация. Той ще бъде в залата на Народно читалище "Напред - 1903", а входът ще е свободен.
Концертът ще е в навечерието на 120-годишнината от рождението на световноизвестния тенор Тодор Мазаров, посочиха още от Община Павел баня. Едноименният хор е създаден през 1964 г. от Дешка Порова, като на по-късен етап той започва да носи името на своя патрон Тодор Мазаров. В продължение на 40 години, под диригентството на Порова, хоровият колектив е лицето на Павел баня, като обогатява културния живот на града. През 2003 г. главен художествен ръководител и диригент на хор „Тодор Мазаров” става нейният син Иван Поров, а негов помощник-диригент е Полина Христова. Двамата ръководят хора и днес.
В годините хор "Тодор Мазаров" става визи
Актрисата Йорданка Стефанова е тазгодишният носител на наградата на Община Сливен "Добри Чинтулов", съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Тя бе предложена от Съюза на артистите и от Института за изследване на изкуствата при Българска академия на науките (БАН).
Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура.
Общо четири бяха подадените номинации за наградата - художникът Велин Динев, д-р Маргарита Дончева – художник, Павел Веснаков – филмов режисьор, сценарист и продуцент, и актрисата Йорданка Стефанова.
Носителят на наградата Йорданка Стефанова е родена през 1955 г. в Русе. Завършва актьорско майсторство при проф. Сашо Стоянов във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1980 г. Дебюти
Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП.
На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др.
Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.
"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк
Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.
Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.
В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.
"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.
Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.
Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.
Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова.
Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква
Саво Вълчев и племенницата му Петра Цоновска подреждат обща изложба. Експозицията ще бъде изложена от 17 до 25 октомври в столичната галерия „Абсент“.
„Две поколения художници в семейството показват различни теми и техники в акварела. Това, което ги свързва обаче, е безспорният талант и лекотата, с която се изразяват в тази техника. Не знаем дали талантът се предава по наследство, но любовта към акварела - със сигурност“, казват от екипа.
Петра Цоновска е родена през 1990 г. в гр. София. През 2015 г. завършва Национална художествена академия, специалност „Стенопис“, при проф. Боян Добрев. Покрай своя дядо – Сава Цоновски, от малка се запознава и изучава техниката на акварела. След завършването си се отдава на акварела и продължава да го изучава. Участва в общи изложби.
/ВСР
Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата „Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция“ включва над 150 предмета.
Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама.
Повече за това как късметът се усмихва на археолога Георги Гинев, какво представлява в детайли Кралевското съкровище, интересни моменти около откриването му и завръщането в музейната витрина в Търговище разказва в интервю директорът на Регионалния исторически музей Магдален
Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП.
"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.
Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.
"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.
"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя.
Сърежисьорът на "Татами"
Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.
Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата, с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.
Митология, история и културно-историческо наследство е в центъра и на изложбата „Връзките между Северна Гърция и Средните Родопи в миналото и днес“, която се открива на 17 септември в отдел „Краезнание“.
Четвъртата изложба ще бъде показана на 24 септември, а темата е „Дестинация България – част от непознатата Европа“.
Европейски дни на наследството е съвместна инициатива между Европейския съюз и Съвета на Европа, която води начало си от 1985 г. насам и цели представяне на общоевропейското културно богатство чрез организиране на разнообразни прояви и дейности, уточняват от Регионалната библиотека.