За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.
Големият победител на 81-ото издание на кинофестивала във Венеция е безспорно първият пълнометражен англоезичен филм на испанеца Педро Алмодовар "Съседната стая". Снощи продукцията получи най-голямото отличие на фестивала - наградата "Златен лъв", въпреки че самият Алмодовар се размина с отличието за режисура.
Но всъщност в тазгодишното издание на достолепната венецианска Мостра (както е името на фестивала във Венеция на италиански) големият победител е още един и това е събирателното понятие на жената, прехвърлила границите на младостта и навлизаща в зрялата възраст, отбелязват италиански издания.
Истинско изобилие от жени на 50, 60, 70 години дефилира по червения килим на фестивала през неговите общо 11 дни. Председателката на журито, французойката Изабел Юпер е на 71 години. Носителката на почетен "Златен лъв" за цялостно творчество Сигърни Уивър е на 74
Фалшификациите не са нещо, което е характерно само за наши дни, а нещо, което е съществувало в цялата човешка история. В който и период ние да се вгледаме, ще намерим фалшификати. Това каза Тотю Христов от Националния етнографски музей - БАН по повод гостуващата изложба от Брюксел Fake (f)or Real („Истина или лъжа“).
Над сто предмета от човешката история, показващи и развенчаващи лъжи, митове и постистини, са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент.
„Изложбата проследява линията на фалшификациите в исторически контекст. Има много предмети, които са свързани с конкретните фалшификации, но имаме и много предмети, които по-скоро подкрепят историята за фалшифициране“, казва Христов.
ЕКСПОНАТИТЕ
Сред експонатите има произведения на изкуството, фотографии, документи и
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след к
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.
„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра.
По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.
Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф
Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.
Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците.
В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора.
Ученици от Професионалната ги
Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.
Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.
На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.
Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".
Тракийските дружества от няколко града в страната ще съберат потомците на бежанците в надпяването "Тракийска плетеница" на 20 септември, за да съхранят песенното творчество на своите предци.
Групата "Аеросмит" обяви, че преустановява концертните си турнета, тъй като "не е възможно" фронтменът Стивън Тайлър да възстанови напълно увредените си гласни струни, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
Американската рок банда, известна с хитове като Dream On, Dude (Looks Like A Lady) и Walk This Way, отмени датите от прощалната си обиколка през септември миналата година, тъй като Тайлър се нуждаеше от "постоянни грижи" заради проблеми с гласните струни и ларинкса.
"Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа “Екс”.
"Месеци наред той неуморно работеше, за да върне гласа си там, където беше преди травмата. Видяхме, че се бори, като до него беше най-добрият медицински екип. За съжаление, ясно е, че пълното възстановяване не е възможно”, казват от "Аеросмит". "Взехме сърцераздирателн
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.
Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.
Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.
„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея.
От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Националният исторически музей (НИМ) отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с изложба. Експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“ ще бъде открита на 3 октомври в централното фоайе на музея, съобщават организаторите.
„Без политизиране на историческия разказ, временната експозиция представя в хронологичен ред значими за родната история оригинални документи и уникални предмети, накити, наградни отличия, униформи и други. Те илюстрират жизнения път на цар Борис - раждане, покръстване, пълнолетие, встъпване на престола, женитба, управление на страната. Фотографиите – обективно свидетелство на времето, отразяват частния живот и държавническата дейност на монарха, любовта му към природата, науката и техниката, неговата популярност сред народа“, отбелязват от екипа.
От НИМ припомнят, че цар Борис ІІІ управлява България
Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и интеграция на малцинствата“ в Община Нова Загора.
Организатори са Община Нова Загора и Народно читалище „Д.П.Сивков-1870".
Традиционно фестивалът се провежда през месец юни, но тази година в нощта преди началото му в Нова Загора падна градушка, в града бе обявено бедствено положение и културното събитие бе отложено, обясни Станимира Кънчева.
Фестивалът бе включен като първо мероприятие в програмата по случай празника на Нова Загора - Петковден. Много от участниците обаче няма да могат да се включат и той ще се редуцира в рамките на тези два дни, посочи тя.
Ще бъдат представени девет постановки. Участие са потвърдили театрални състави от Нова Загора, Раднево, Гълъбово,
Във Фестивала на занаятите ще бъдат изложени различни произведения на изящните изкуства, изработени от майстори на различни занаяти.
На 21 септември в Празника на дъмгата ще бъде показана тайната на този специфичен местен сладкиш, чието рецепта до скоро се предава единствено и само от майка на дъщеря в района. По-късно същия ден ще има и концерт на гръцкия изпълнител Костас Македонас.