NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
4787
Цветни аспекти

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември. На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф

| 26 Август 2024, 15:14 ч.
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Снимка © DFA

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.

Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.

Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Лоран Шварц, тригодишен германски малчуган, се превърна в сензация в Инстаграм и в света на изкуството със своите художествени творби, предаде АФП. Въпреки своята крехка възраст, малкия Шварц рисува абстрактни, цветни платна, често по-големи от него, с четки, валяци или понякога само с пръсти. Някои медии вече го обявиха за „Мини Пикасо“.

Момчето открива тази своя страст преди почти година, по време на почивка в семеен хотел, в който има арт работилница.

Родителите му правят ателие в къщата си в провинция в Бавария и му купуват платна и бои. Те му създават акаунт в Инстаграм, където публикуват снимки и видеоклипове, които показват процеса на работа на тяхното дете.

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Жерар Депардийо, който е обвинен в изнасилване и срещу когото има многобройни оплаквания за сексуално насилие и тормоз, се изправя пред съда в Париж в понеделник следващата седмица за сексуално посегателство над две жени по време на снимки на филм през 2021 г., съобщи АФП.

Адвокатът на актьора - Жереми Асу, потвърди пред АФП, че клиентът му ще се яви в съда.

Едната от двете жени, филмова декораторка, подаде жалба през февруари 2024 г. за сексуално посегателство, сексуален тормоз и сексистки обиди по време на снимките на филма Les Volets Verts на Жан Бекер през 2021 г., в резултат на което започва разследване. Тя иска обезщетение от 30 000 евро.

"Клиентката ми очаква съдът да се произнесе, че Жерар Депардийо е сериен сексуален насилник", каза пред АФП нейната адвокатка .

Актьорът ще бъде съден и за сексуална агресия, за което го обвинява друга жена, помо

Комикът и телевизионен водещ Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията по връчване на кинонаградите „Оскар“ през 2025 г., съобщава АП.

„Америка поиска това и сега то се случва…аз съм водещ на „Оскарите“, каза О`Брайън в изявление. 

Конан О’Брайън ще е за пръв път водещ на церемонията по връчване на наградите на Американската академия за кинематографично изкуство и наука.  Той обаче е водил други събития на високо ниво като наградите „Еми“ през 2002 г. и 2006 г. и традиционните вечери на кореспондентите в Белия дом през 1995 г. и 2013 г.

Церемонията по връчването на наградите „Оскар“ ще бъде излъчвана на живо по Ей Би Си на 2 март 2025 г.

О`Брайън е най-известен с воденето на късните вечерни токшоута Late Night with Conan O`Brien, The Tonight Show with Conan O`Brien и Conan.&n

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Четиримата китайски автори, участници в

По думите им, придържайки се към традициите от предходните издания на фестивала, и тази година сферата на проекта ще бъде изцяло ориентирана към класическата музика. За част от участниците това ще бъде дебют в столицата и на сцената на международен форум.

ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Проф. Рафаел Уолфиш (Лондон, Великобритания) е носител на първа награда на международния конкурс за виолончелисти „Гаспар Касадо“, Италия. Записвал огромна част от виолончеловия репертоар с множество звукозаписни компании, сред които EMI, Decca, Chandos, Black Box, ASV, Naxos и Nimbus. Завършва професура в Швейцария и Германия и към момента е професор в Кралската академия по музика в Лондон и Ръководител катедра по виолончело и камерна музика в Trinity Leban Conservatoire of Music and Dance, Англия.

Стефан Казаку (Румъния) изнася множество рецитали и концерти в Румъния, Испания, Германия, Израел, Холандия, Унгария, Молдова. Лауреат е на първа награда и голямата награда на националния конкурс „Паул Константинеску", първа награда на Международния конкурс в Лийзен, Австрия. Носител е на редица от най-престижните национални конкурси в Румъния. Свири като солист с всички двадесет симфонични оркестри в Румъния, между които филхармония „Джордже Енеску“, Букурещ, оркестъра на Националното радио, Румънския младежки оркестър.

Кшищоф Карпета (Полша) е докторант и преподавател по виолончело и камерна музика в Музикалната академия във Вроцлав, Полша. Соло виолончелист е с Полската балтийска филхармония в Гданск и гост-концертмайстор на Камерния оркестър на Пшемисл. Участва в редица конкурси като солов изпълнител и камерен музикант, като е носител на отличие за най-добро изпълнение на произведение от полски композитор на Международния конкурс за камерна музика в Лод.

Доц. д–р Атанас Кръстев (България)  завършва НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ с магистърска степен. Специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София“ – Мадрид, и защитава докторат през 2016 г. в НМА. От 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Носител е на редица награди от международни конкурси, сред които Liezen, Jeunesses musicale, „Кристална лира“ на СБМТД, „Златен век“ на МК, „Златно перо“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
4787
Цветни аспекти

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.На майсторските класове на проф.

| 26 Август 2024, 15:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Снимка © DFA

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.

Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.

Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Лоран Шварц, тригодишен германски малчуган, се превърна в сензация в Инстаграм и в света на изкуството със своите художествени творби, предаде АФП. Въпреки своята крехка възраст, малкия Шварц рисува абстрактни, цветни платна, често по-големи от него, с четки, валяци или понякога само с пръсти. Някои медии вече го обявиха за „Мини Пикасо“.

Момчето открива тази своя страст преди почти година, по време на почивка в семеен хотел, в който има арт работилница.

Родителите му правят ателие в къщата си в провинция в Бавария и му купуват платна и бои. Те му създават акаунт в Инстаграм, където публикуват снимки и видеоклипове, които показват процеса на работа на тяхното дете.

Никол Кидман представи еротичната си драма "Babygirl" на кинофестивала във Венеция, споделяйки, че се чувства "изложена на показ и нервна", докато контролираната интимност на снимачната площадка се прожектира на големия екран пред световна публика, предаде Ройтерс. 

Кидман е заснела поредица от рисковани филми през кариерата си, включително "Широко затворени очи" на Стенли Кубрик, чиято премиера беше във Венеция преди 25 години.

Актрисата обаче сега сподели, че е силно разтревожена от реакцията на последния й филм.

В Babygirl Никол Кидман играе Роми, успешна изпълнителнка директорка в Ню Йорк, която излага на риск както кариерата, така и семейството си, впускайки се в страстна афера с млад, опортюнистичен стажант.

"Снимането на филма с тези хора тук беше деликатно, интимно и много, много дълбоко", каза Кидман, която седеше заедно с режисьорката Хал

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Жерар Депардийо, който е обвинен в изнасилване и срещу когото има многобройни оплаквания за сексуално насилие и тормоз, се изправя пред съда в Париж в понеделник следващата седмица за сексуално посегателство над две жени по време на снимки на филм през 2021 г., съобщи АФП.

Адвокатът на актьора - Жереми Асу, потвърди пред АФП, че клиентът му ще се яви в съда.

Едната от двете жени, филмова декораторка, подаде жалба през февруари 2024 г. за сексуално посегателство, сексуален тормоз и сексистки обиди по време на снимките на филма Les Volets Verts на Жан Бекер през 2021 г., в резултат на което започва разследване. Тя иска обезщетение от 30 000 евро.

"Клиентката ми очаква съдът да се произнесе, че Жерар Депардийо е сериен сексуален насилник", каза пред АФП нейната адвокатка .

Актьорът ще бъде съден и за сексуална агресия, за което го обвинява друга жена, помо

Комикът и телевизионен водещ Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията по връчване на кинонаградите „Оскар“ през 2025 г., съобщава АП.

„Америка поиска това и сега то се случва…аз съм водещ на „Оскарите“, каза О`Брайън в изявление. 

Конан О’Брайън ще е за пръв път водещ на церемонията по връчване на наградите на Американската академия за кинематографично изкуство и наука.  Той обаче е водил други събития на високо ниво като наградите „Еми“ през 2002 г. и 2006 г. и традиционните вечери на кореспондентите в Белия дом през 1995 г. и 2013 г.

Церемонията по връчването на наградите „Оскар“ ще бъде излъчвана на живо по Ей Би Си на 2 март 2025 г.

О`Брайън е най-известен с воденето на късните вечерни токшоута Late Night with Conan O`Brien, The Tonight Show with Conan O`Brien и Conan.&n

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Четиримата китайски автори, участници в

Фестивалът поставя акцент върху всички ценители на виолончеловото изкуство, които ще имат възможността да се запознаят с изявени световни имена в областта, които са не само лауреати на международни конкурси, но и преподаватели в елитни академии и консерватории по цял свят.

„Като устойчив във времето проект, реализиран четири поредни години, Cellissimo се старае да развива публиката чрез достъпа до нови имена на изпълнители, многообразие на виолончелов репертоар, различни изпълнителски превъплъщения и поставя пред себе си нови цели, които да превърнат форума в продукт с висока художествена и културна стойност на световно ниво“, допълват от екипа на фестивала.

По думите им, придържайки се към традициите от предходните издания на фестивала, и тази година сферата на проекта ще бъде изцяло ориентирана към класическата музика. За част от участниците това ще бъде дебют в столицата и на сцената на международен форум.

ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Проф. Рафаел Уолфиш (Лондон, Великобритания) е носител на първа награда на международния конкурс за виолончелисти „Гаспар Касадо“, Италия. Записвал огромна част от виолончеловия репертоар с множество звукозаписни компании, сред които EMI, Decca, Chandos, Black Box, ASV, Naxos и Nimbus. Завършва професура в Швейцария и Германия и към момента е професор в Кралската академия по музика в Лондон и Ръководител катедра по виолончело и камерна музика в Trinity Leban Conservatoire of Music and Dance, Англия.

Стефан Казаку (Румъния) изнася множество рецитали и концерти в Румъния, Испания, Германия, Израел, Холандия, Унгария, Молдова. Лауреат е на първа награда и голямата награда на националния конкурс „Паул Константинеску", първа награда на Международния конкурс в Лийзен, Австрия. Носител е на редица от най-престижните национални конкурси в Румъния. Свири като солист с всички двадесет симфонични оркестри в Румъния, между които филхармония „Джордже Енеску“, Букурещ, оркестъра на Националното радио, Румънския младежки оркестър.

Кшищоф Карпета (Полша) е докторант и преподавател по виолончело и камерна музика в Музикалната академия във Вроцлав, Полша. Соло виолончелист е с Полската балтийска филхармония в Гданск и гост-концертмайстор на Камерния оркестър на Пшемисл. Участва в редица конкурси като солов изпълнител и камерен музикант, като е носител на отличие за най-добро изпълнение на произведение от полски композитор на Международния конкурс за камерна музика в Лод.

Доц. д–р Атанас Кръстев (България)  завършва НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ с магистърска степен. Специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София“ – Мадрид, и защитава докторат през 2016 г. в НМА. От 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Носител е на редица награди от международни конкурси, сред които Liezen, Jeunesses musicale, „Кристална лира“ на СБМТД, „Златен век“ на МК, „Златно перо“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.