NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
4787
Цветни аспекти

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември. На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф

| 26 Август 2024, 15:14 ч.
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Снимка © DFA

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т

Този петък започва Международният фестивал за популярни песни и танци „Дъга над Клептуза“ във Велинград, съобщава на официалната си страница Община Велинград.

Фестивалът ще продължи три дни, като изпълнителите и танцьорите ще имат възможност да покажат таланта си, да създадат приятелски отношения и да обменят добри практики, казват още те.

Пояснява се, че идеята на фестивала е градът да се утвърди като фестивален център и предпочитана туристическа дестинация. Основна цел е утвърждаване на музикална култура и обмен на добри практики.

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Актьорът Герасим Георгиев-Геро представя музикалната комедия „НеТАКТтично“ на остров Света Анастасия, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. Концерт-спектакълът ще се проведе вечерта на 3 август.

На сцената ще излязат изпълнителите от Симфониета – Враца, които заедно с Геро ще забавляват публиката с оркестровата партитура, която обединява класика, джаз и фолклор, посочиха организаторите. В концерта ще се включат още сопраното Росица Метаниева, както и актьорите Соня Ковчезлиева и Илиан Божков.

„НеТАКТично“ е по идея на музиколога и драматург Юлия Маникян, която е и сценарист на концерт-спектакъла. Диригент и режисьор на музикалната комедия е аранжорът Левон Манукян.

„Представяте ли си директор на музикален институт, спуснат отгоре без никаква квалификация? Един изключително забавен концерт-спектакъл за много горчиви истини в съвременната ни реалност“, разказ

Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.

Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.

Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни национално инструментално ниво. Интензивният характер на събитието, многообразието от имена на изпълнители и заглавия на произведения привличат интереса на младите виолончелисти, на публиката и на широката аудитория“, коментират организаторите.

По думите им този фестивал поставя България и София на видно място в европейската карта на музикалното изкуство, приобщава младите инструменталисти от България и чужбина към най-високите образци на майсторство, отваря нови пътища пред младата музикална генерация и пред младата публика.

Фестивалът поставя акцент върху всички ценители на виолончеловото изкуство, които ще имат възможността да се запознаят с изявени световни имена в областта, които са не само лауреати на международни конкурси, но и преподаватели в елитни академии и консерватории по цял свят.

„Като устойчив във времето проект, реализиран четири поредни години, Cellissimo се старае да развива публиката чрез достъпа до нови имена на изпълнители, многообразие на виолончелов репертоар, различни изпълнителски превъплъщения и поставя пред себе си нови цели, които да превърнат форума в продукт с висока художествена и културна стойност на световно ниво“, допълват от екипа на фестивала.

„СкандаУ“ започва турне от Велико Търново, съобщават от екипа на групата. Събитието е на 13 юли.

„Идваме да създаваме спомени”, обявиха ТоТо и Лъчо, които избраха именно старопрестолния град за първа спирка от своята обиколка.

В деня на концерта ще се проведе и първият кастинг за таланти „Ела, подгрей”, част от „СкандаУ Тур 2024“. Кастингът е без предварително записване. В него може да участва всеки певец, актьор, фокусник или стендъп комедиант. Кандидатите, които впечатлят ТоТо и Лъчо, ще имат реалния шанс да се качат още същата вечер на сцената като подгряващи изпълнители.

Следващите дати от турнето са 19 юли – Стара Загора, 26 юли – Плевен, 27 юли – Пловдив, 8 септември – Варна, 5 октомври –

Българското турне на „Огънят на Анадола“  започва от Шумен на 2 август. Шоуто ще бъде представено в Летния театър в областния град. След това спектакълът ще бъде представен във Велико Търново, на 3 август, във Варна на 4 август, в Бургас на 5 август, в Пловдив на 6 август и в Кърджали - на 7 и 8 август, съобщиха организаторите на турнето.

Шоуто вече 25 години е на сцена. Преди да дойде у нас „Огънят на Анадола“ беше в САЩ, в Южна Америка, в Китай и сега продължава през Европа. Създателят на шоуто Мустафа Ердоган е световноизвестен хореограф, който е дал живота и сърцето си на този проект, заяви Георги Радев от помоутърската компания, отговаряща за турнето на „Огънят на Анадола“ в България.

В шоуто са включени композиции, изобразяващи и пресъздаващи национални танци на народи от Европа и Азия. Има бой с мечове, казашки танци, турски дервиши. В турнето са и танцьор

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

Българските зрители не отстъпиха от световната тенденция за доминация на "Дедпул & Върколака" като филмово предпочитание за уикенда, сочат обобщените данни от киносалоните. Тандемът Райън Рейнолдс и Хю Джакман е гледан от 26 692 зрители и отчете приходи през първия уикенд у нас от общо 651 369 лева.

На втора позиция е триседмичният първенец "Аз, проклетникът 4". Новото амплоа на Гру, преместването му в спокойно градче под прикритие и обучението на миньоните са част от нещата, които са гледали вече 129 826 зрители за месец, като парите от билети възлизат на 1 598 588 лева.

Трето място е за анимацията "Отвътре навън 2", която проследява живота на Райли като тийнейджър. Допълването на Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат с новата емоция Тревожност в командния център в главата й вече са видели 166 869 зрители, като за почти два месеца в киносалоните приходите са 2 053 121 лев

Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Карпентър запазва първенството си с албума Short n` Sweet, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 117 000 еквивалентни единици. 

Позициите от втора до шеста в албумния чарт остават непроменени спрямо предходната седмица и се заемат съответно от Пост Малоун с F-1 Trillion (72 000 продадени еквивалентни единици); Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess (57 000); Морган Уолън с One Thing at a Time (52 000); Тейлър Суифт с The Tortured Poets Department (51 000) и Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft (47 000).

Челната десетка в албумната класация Билборд 200 се допълва от Зак Брайън с

По думите им, придържайки се към традициите от предходните издания на фестивала, и тази година сферата на проекта ще бъде изцяло ориентирана към класическата музика. За част от участниците това ще бъде дебют в столицата и на сцената на международен форум.

ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Проф. Рафаел Уолфиш (Лондон, Великобритания) е носител на първа награда на международния конкурс за виолончелисти „Гаспар Касадо“, Италия. Записвал огромна част от виолончеловия репертоар с множество звукозаписни компании, сред които EMI, Decca, Chandos, Black Box, ASV, Naxos и Nimbus. Завършва професура в Швейцария и Германия и към момента е професор в Кралската академия по музика в Лондон и Ръководител катедра по виолончело и камерна музика в Trinity Leban Conservatoire of Music and Dance, Англия.

Стефан Казаку (Румъния) изнася множество рецитали и концерти в Румъния, Испания, Германия, Израел, Холандия, Унгария, Молдова. Лауреат е на първа награда и голямата награда на националния конкурс „Паул Константинеску", първа награда на Международния конкурс в Лийзен, Австрия. Носител е на редица от най-престижните национални конкурси в Румъния. Свири като солист с всички двадесет симфонични оркестри в Румъния, между които филхармония „Джордже Енеску“, Букурещ, оркестъра на Националното радио, Румънския младежки оркестър.

Кшищоф Карпета (Полша) е докторант и преподавател по виолончело и камерна музика в Музикалната академия във Вроцлав, Полша. Соло виолончелист е с Полската балтийска филхармония в Гданск и гост-концертмайстор на Камерния оркестър на Пшемисл. Участва в редица конкурси като солов изпълнител и камерен музикант, като е носител на отличие за най-добро изпълнение на произведение от полски композитор на Международния конкурс за камерна музика в Лод.

Доц. д–р Атанас Кръстев (България)  завършва НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ с магистърска степен. Специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София“ – Мадрид, и защитава докторат през 2016 г. в НМА. От 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Носител е на редица награди от международни конкурси, сред които Liezen, Jeunesses musicale, „Кристална лира“ на СБМТД, „Златен век“ на МК, „Златно перо“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
4787
Цветни аспекти

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.На майсторските класове на проф.

| 26 Август 2024, 15:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Снимка © DFA

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т

Този петък започва Международният фестивал за популярни песни и танци „Дъга над Клептуза“ във Велинград, съобщава на официалната си страница Община Велинград.

Фестивалът ще продължи три дни, като изпълнителите и танцьорите ще имат възможност да покажат таланта си, да създадат приятелски отношения и да обменят добри практики, казват още те.

Пояснява се, че идеята на фестивала е градът да се утвърди като фестивален център и предпочитана туристическа дестинация. Основна цел е утвърждаване на музикална култура и обмен на добри практики.

Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .

В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.

Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.

Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума. 

Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я

Актьорът Герасим Георгиев-Геро представя музикалната комедия „НеТАКТтично“ на остров Света Анастасия, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас. Концерт-спектакълът ще се проведе вечерта на 3 август.

На сцената ще излязат изпълнителите от Симфониета – Враца, които заедно с Геро ще забавляват публиката с оркестровата партитура, която обединява класика, джаз и фолклор, посочиха организаторите. В концерта ще се включат още сопраното Росица Метаниева, както и актьорите Соня Ковчезлиева и Илиан Божков.

„НеТАКТично“ е по идея на музиколога и драматург Юлия Маникян, която е и сценарист на концерт-спектакъла. Диригент и режисьор на музикалната комедия е аранжорът Левон Манукян.

„Представяте ли си директор на музикален институт, спуснат отгоре без никаква квалификация? Един изключително забавен концерт-спектакъл за много горчиви истини в съвременната ни реалност“, разказ

Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.

Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.

Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни национално инструментално ниво. Интензивният характер на събитието, многообразието от имена на изпълнители и заглавия на произведения привличат интереса на младите виолончелисти, на публиката и на широката аудитория“, коментират организаторите.

По думите им този фестивал поставя България и София на видно място в европейската карта на музикалното изкуство, приобщава младите инструменталисти от България и чужбина към най-високите образци на майсторство, отваря нови пътища пред младата музикална генерация и пред младата публика.

„СкандаУ“ започва турне от Велико Търново, съобщават от екипа на групата. Събитието е на 13 юли.

„Идваме да създаваме спомени”, обявиха ТоТо и Лъчо, които избраха именно старопрестолния град за първа спирка от своята обиколка.

В деня на концерта ще се проведе и първият кастинг за таланти „Ела, подгрей”, част от „СкандаУ Тур 2024“. Кастингът е без предварително записване. В него може да участва всеки певец, актьор, фокусник или стендъп комедиант. Кандидатите, които впечатлят ТоТо и Лъчо, ще имат реалния шанс да се качат още същата вечер на сцената като подгряващи изпълнители.

Следващите дати от турнето са 19 юли – Стара Загора, 26 юли – Плевен, 27 юли – Пловдив, 8 септември – Варна, 5 октомври –

Българското турне на „Огънят на Анадола“  започва от Шумен на 2 август. Шоуто ще бъде представено в Летния театър в областния град. След това спектакълът ще бъде представен във Велико Търново, на 3 август, във Варна на 4 август, в Бургас на 5 август, в Пловдив на 6 август и в Кърджали - на 7 и 8 август, съобщиха организаторите на турнето.

Шоуто вече 25 години е на сцена. Преди да дойде у нас „Огънят на Анадола“ беше в САЩ, в Южна Америка, в Китай и сега продължава през Европа. Създателят на шоуто Мустафа Ердоган е световноизвестен хореограф, който е дал живота и сърцето си на този проект, заяви Георги Радев от помоутърската компания, отговаряща за турнето на „Огънят на Анадола“ в България.

В шоуто са включени композиции, изобразяващи и пресъздаващи национални танци на народи от Европа и Азия. Има бой с мечове, казашки танци, турски дервиши. В турнето са и танцьор

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

Българските зрители не отстъпиха от световната тенденция за доминация на "Дедпул & Върколака" като филмово предпочитание за уикенда, сочат обобщените данни от киносалоните. Тандемът Райън Рейнолдс и Хю Джакман е гледан от 26 692 зрители и отчете приходи през първия уикенд у нас от общо 651 369 лева.

На втора позиция е триседмичният първенец "Аз, проклетникът 4". Новото амплоа на Гру, преместването му в спокойно градче под прикритие и обучението на миньоните са част от нещата, които са гледали вече 129 826 зрители за месец, като парите от билети възлизат на 1 598 588 лева.

Трето място е за анимацията "Отвътре навън 2", която проследява живота на Райли като тийнейджър. Допълването на Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат с новата емоция Тревожност в командния център в главата й вече са видели 166 869 зрители, като за почти два месеца в киносалоните приходите са 2 053 121 лев

Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Карпентър запазва първенството си с албума Short n` Sweet, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 117 000 еквивалентни единици. 

Позициите от втора до шеста в албумния чарт остават непроменени спрямо предходната седмица и се заемат съответно от Пост Малоун с F-1 Trillion (72 000 продадени еквивалентни единици); Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess (57 000); Морган Уолън с One Thing at a Time (52 000); Тейлър Суифт с The Tortured Poets Department (51 000) и Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft (47 000).

Челната десетка в албумната класация Билборд 200 се допълва от Зак Брайън с

Фестивалът поставя акцент върху всички ценители на виолончеловото изкуство, които ще имат възможността да се запознаят с изявени световни имена в областта, които са не само лауреати на международни конкурси, но и преподаватели в елитни академии и консерватории по цял свят.

„Като устойчив във времето проект, реализиран четири поредни години, Cellissimo се старае да развива публиката чрез достъпа до нови имена на изпълнители, многообразие на виолончелов репертоар, различни изпълнителски превъплъщения и поставя пред себе си нови цели, които да превърнат форума в продукт с висока художествена и културна стойност на световно ниво“, допълват от екипа на фестивала.

По думите им, придържайки се към традициите от предходните издания на фестивала, и тази година сферата на проекта ще бъде изцяло ориентирана към класическата музика. За част от участниците това ще бъде дебют в столицата и на сцената на международен форум.

ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Проф. Рафаел Уолфиш (Лондон, Великобритания) е носител на първа награда на международния конкурс за виолончелисти „Гаспар Касадо“, Италия. Записвал огромна част от виолончеловия репертоар с множество звукозаписни компании, сред които EMI, Decca, Chandos, Black Box, ASV, Naxos и Nimbus. Завършва професура в Швейцария и Германия и към момента е професор в Кралската академия по музика в Лондон и Ръководител катедра по виолончело и камерна музика в Trinity Leban Conservatoire of Music and Dance, Англия.

Стефан Казаку (Румъния) изнася множество рецитали и концерти в Румъния, Испания, Германия, Израел, Холандия, Унгария, Молдова. Лауреат е на първа награда и голямата награда на националния конкурс „Паул Константинеску", първа награда на Международния конкурс в Лийзен, Австрия. Носител е на редица от най-престижните национални конкурси в Румъния. Свири като солист с всички двадесет симфонични оркестри в Румъния, между които филхармония „Джордже Енеску“, Букурещ, оркестъра на Националното радио, Румънския младежки оркестър.

Кшищоф Карпета (Полша) е докторант и преподавател по виолончело и камерна музика в Музикалната академия във Вроцлав, Полша. Соло виолончелист е с Полската балтийска филхармония в Гданск и гост-концертмайстор на Камерния оркестър на Пшемисл. Участва в редица конкурси като солов изпълнител и камерен музикант, като е носител на отличие за най-добро изпълнение на произведение от полски композитор на Международния конкурс за камерна музика в Лод.

Доц. д–р Атанас Кръстев (България)  завършва НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ с магистърска степен. Специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София“ – Мадрид, и защитава докторат през 2016 г. в НМА. От 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Носител е на редица награди от международни конкурси, сред които Liezen, Jeunesses musicale, „Кристална лира“ на СБМТД, „Златен век“ на МК, „Златно перо“.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.