NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
4977
Творчески отражения

Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica). Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.  Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов

| 26 Август 2024, 14:51 ч.
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Снимка © Исторически музей-Павликени

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.

Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното. 

Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.

Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз. 

Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч

Шестнадесетото издание на Летните празници на изпятата поезия "Солени ветрове" ще се проведе на 23 и 24 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас, съобщават органзиаторите. 

Регистрирани за участие в предстоящото издание на фестивала на бардовете са 26 индивидуални изпълнители и пет дуетни формации на поети с китари. Очакват се и международни участници от Италия и Русия.

Фестивалът дава трибуна на творци, които имат възможност да представят своето изкуство, но и да участват в конкурсната програма. Тази година участниците са предимно млади таланти, подкрепени от бургаски бардове и групи, допълват органзиаторите. 

Фестивалът е разделен на три части. Представителните са две - едната е озаглавена „Песента на барда” и представя изпълнения на авторски песни както на утвърдени наши бардове, така и на хора, които тепърва ще се доказват в

Димитър Живков ще представи комедийния си спектакъл "Любовен тиквеник" в Младежки дом в Пазарджик, съобщиха от културната институция.

Продукцията е на "Перо и вятър", а събитието ще се осъществи на 13 ноември (сряда) в голяма зала на Младежки дом.

В това представление, Димитър Живков забърква един любовен тиквеник, поднасяйки  всичките си таланти, гарнирани с много смях, върху канапе от емоции с разнообразни вкусове. Един Мастършеф, който заради любовта си към жената, за която готви, неусетно се превръща в Мастършут, разясняват още организаторите.

"Перо и Вятър" е организация, която продуцира театрални постановки и развива нови сценични формати, добавят още от Младежкия дом.

Както информирахме, в Младежкия дом в областния град през идната седмица ще бъде представена и друга постановка - "Палечка". Представлението е продукт на театрална школа "Пласт

Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.

В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.

На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.

Няколко пъ

Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа. 

Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов. 

Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще покаже пред публика как се работи с крачно грънчарско колело. Всеки посетител ще може да си изработи собствен продукт, който по-късно майсторът ще изпече и ще изпрати по пощата, обясни Христова.

Участие със свои пластики ще вземе и керамичната школа при училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица, добави директорът на Историческия музей в Павликени. Традиционното ателие за украсяване и моделиране на керамика в античната демонстрационна работилница и тази година ще ангажира креативността на най-малките гости на фестивала и ще ги потопи в магията на глината.

Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона, която печели все повече отличия и награди. В същото време те ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино.

Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.

Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и

Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.

Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.

В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен. 

„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа

Людмил Георгиев и галерия „Графикарт“ ще участват в първото международно изложение за съвременно изкуство в София Sofia Art Fair, което ще се проведе от 3 до 6 октомври в „София тех парк“. Това съобщиха от екипа на галерията.

„Людмил Георгиев, член на кръга „Графикарт“ и един от най-изявените ни съвременни графици, ще покаже дръзки цветове, различни форми и експериментални техники в своите нови графични творби от цикъла „Моите градини“, които ще бъдат подредени в индивидуална експозиция в павилион F3 на форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“ на 4 октомври“, разказват организаторите. 

Галерия „Графикарт“ също ще участва в изложението и ще представи останалата част от кръга „Графикарт“ - Васил Колев-Vassilo, Емануела Ковач, Бранко Николов и Веселин Дамянов&n

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт. 

Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври. 

На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи. 

Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните. 

„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП. 

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.

Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.

"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя. 

Сърежисьорът на "Татами"

В настоящото издание, след няколкогодишно прекъсване, посетителите отново ще могат да вкусят от ароматната антична кухня по римски рецепти, посочи Христова. За всички желаещи ще работи и щанд с антични облекла, създадени изцяло от екипа на музея. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.

Важен момент във фестивалната програма е прожекцията на архивен филм за Античен керамичен център. Той е черно-бял и е озаглавен „Отломките разказват“, с автор Богдан Султов – археологът разкрил и развил този обект през далечната 1971 г. Старата кинолента е възстановена и дигитализирана през 2024 г. от Исторически музей - Павликени като важна част от историята на проучванията в Античен керамичен център. Филмът показва уникални артефакти и експонати от началото на археологическите проучвания, поясни Христова.

За любителите на историята и археологията по време на събитието ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени.

Античният керамичен център край Павликени е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982 г.).

Той се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на I век н.е. до средата на III-IV век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия.

Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочват от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Италианският художник Маурицио Кателан определя творбата си „Комик“ като провокация
Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява зал ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Тикер в 23:00 ч.
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизве ...
Начало Творчески отражения
4977
Творчески отражения

Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.

| 26 Август 2024, 14:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Снимка © Исторически музей-Павликени

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.

Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното. 

Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.

Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз. 

Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч

Шестнадесетото издание на Летните празници на изпятата поезия "Солени ветрове" ще се проведе на 23 и 24 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас, съобщават органзиаторите. 

Регистрирани за участие в предстоящото издание на фестивала на бардовете са 26 индивидуални изпълнители и пет дуетни формации на поети с китари. Очакват се и международни участници от Италия и Русия.

Фестивалът дава трибуна на творци, които имат възможност да представят своето изкуство, но и да участват в конкурсната програма. Тази година участниците са предимно млади таланти, подкрепени от бургаски бардове и групи, допълват органзиаторите. 

Фестивалът е разделен на три части. Представителните са две - едната е озаглавена „Песента на барда” и представя изпълнения на авторски песни както на утвърдени наши бардове, така и на хора, които тепърва ще се доказват в

Димитър Живков ще представи комедийния си спектакъл "Любовен тиквеник" в Младежки дом в Пазарджик, съобщиха от културната институция.

Продукцията е на "Перо и вятър", а събитието ще се осъществи на 13 ноември (сряда) в голяма зала на Младежки дом.

В това представление, Димитър Живков забърква един любовен тиквеник, поднасяйки  всичките си таланти, гарнирани с много смях, върху канапе от емоции с разнообразни вкусове. Един Мастършеф, който заради любовта си към жената, за която готви, неусетно се превръща в Мастършут, разясняват още организаторите.

"Перо и Вятър" е организация, която продуцира театрални постановки и развива нови сценични формати, добавят още от Младежкия дом.

Както информирахме, в Младежкия дом в областния град през идната седмица ще бъде представена и друга постановка - "Палечка". Представлението е продукт на театрална школа "Пласт

Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.

В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.

На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.

Няколко пъ

Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа. 

Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов. 

Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще покаже пред публика как се работи с крачно грънчарско колело. Всеки посетител ще може да си изработи собствен продукт, който по-късно майсторът ще изпече и ще изпрати по пощата, обясни Христова.

Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.

Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и

Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.

Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.

В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен. 

„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа

Людмил Георгиев и галерия „Графикарт“ ще участват в първото международно изложение за съвременно изкуство в София Sofia Art Fair, което ще се проведе от 3 до 6 октомври в „София тех парк“. Това съобщиха от екипа на галерията.

„Людмил Георгиев, член на кръга „Графикарт“ и един от най-изявените ни съвременни графици, ще покаже дръзки цветове, различни форми и експериментални техники в своите нови графични творби от цикъла „Моите градини“, които ще бъдат подредени в индивидуална експозиция в павилион F3 на форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“ на 4 октомври“, разказват организаторите. 

Галерия „Графикарт“ също ще участва в изложението и ще представи останалата част от кръга „Графикарт“ - Васил Колев-Vassilo, Емануела Ковач, Бранко Николов и Веселин Дамянов&n

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт. 

Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври. 

На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи. 

Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните. 

„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП. 

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.

Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.

"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя. 

Сърежисьорът на "Татами"

Участие със свои пластики ще вземе и керамичната школа при училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица, добави директорът на Историческия музей в Павликени. Традиционното ателие за украсяване и моделиране на керамика в античната демонстрационна работилница и тази година ще ангажира креативността на най-малките гости на фестивала и ще ги потопи в магията на глината.

Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона, която печели все повече отличия и награди. В същото време те ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино.

В настоящото издание, след няколкогодишно прекъсване, посетителите отново ще могат да вкусят от ароматната антична кухня по римски рецепти, посочи Христова. За всички желаещи ще работи и щанд с антични облекла, създадени изцяло от екипа на музея. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.

Важен момент във фестивалната програма е прожекцията на архивен филм за Античен керамичен център. Той е черно-бял и е озаглавен „Отломките разказват“, с автор Богдан Султов – археологът разкрил и развил този обект през далечната 1971 г. Старата кинолента е възстановена и дигитализирана през 2024 г. от Исторически музей - Павликени като важна част от историята на проучванията в Античен керамичен център. Филмът показва уникални артефакти и експонати от началото на археологическите проучвания, поясни Христова.

За любителите на историята и археологията по време на събитието ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени.

Античният керамичен център край Павликени е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982 г.).

Той се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на I век н.е. до средата на III-IV век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия.

Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочват от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Италианският художник Маурицио Кателан определя творбата си „Комик“ като провокация
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Цветни аспекти
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Калейдоскоп
Виена отново е в ритъма на валса
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.