NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
4949
Творчески отражения

Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica). Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.  Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов

| 26 Август 2024, 14:51 ч.
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Снимка © Исторически музей-Павликени

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Режисьорката Катя Петрова започна репетиции в Народния театър на „Някой ще дойде“ от Юн Фос.

Премиерата ще бъде на 22 ноември, съобщават от трупата. Спектакълът се реализира по линия на програмата „Театър+“.

Участват актьорите Веселин Мезеклиев, Елена Димитрова и Кире Гьоревски.

Сценографията е на Борис Далчев и Петя Караджова, а 3D мапингът – на Момчил Алексиев. Композитор е Христо Йоцов, а звуковият дизайн е на Светлозар Георгиев.

Юн Фосе e aвтор на над 30 романа, сборници с разкази, поезия, есета и детски истории. Произведенията му са преведени на над 40 езика, в това число и на български. „Някой ще дойде“ е първата му пиеса, публикувана през 1996 г. и една от най-известните сред

Международният филмов фестивал във Венеция ще раздаде отличията си на церемония тази вечер, предадоха осведомителните агенции.

Френската актриса Изабел Юпер и оглавяването от нея жури се събират в събота, за да връчат отличието "Златен лъв" за най-добър филм, както и останалите призове на форума.

След десетдневна надпревара ще стане ясен носителят на тазгодишния "Златен лъв", присъден през 2023 г. на "Клети създания" на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос, отбелязва АФП.

В конкурсната програма бяха представени 21 заглавия тази година.

Първият пълнометражен филм на английски език на испанския режисьор Педро Алмодовар и с участието на Тилда Суинтън и Джулиан Мур - "Съседната стая", беше сред продукциите, привлекли най-голям интерес на международната критика по време на форума, припомня АФП. 

В надпреварата за "Златен лъв" са също продължението н

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Третият и последен ден на Hills Of Rock 2024 разтърси меломаните, пристигнали от цяла България, за да чуят и видят любимите си изпълнители. Финалът на фестивала екзалтира публиката и я остави в очакване на следващото му издание догодина. В събота трите сцени на Hills Of Rock предложиха на присъстващите избор измежду общо 16 групи.

На сцена "Строежа" вечерта започна с изпълнение на българското музикално дуо Woomb. След това публиката посрещна ексцентричната група ТДК, която изненада гостите с необичайната си визия, неизчерпаема енергия и рок ритми. По-късно на сцената се качиха музикантите от родната рок банда Panican Whyasker, които подгряха присъстващите за популярната група „Портокал“. Joker Out от Словения, които представиха страната си на Евровизия през изминалата година поставиха финала на сцена "Строежа" с интересен инди рок.

Сцена "На тъмно" пък беше превзета от

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще покаже пред публика как се работи с крачно грънчарско колело. Всеки посетител ще може да си изработи собствен продукт, който по-късно майсторът ще изпече и ще изпрати по пощата, обясни Христова.

Участие със свои пластики ще вземе и керамичната школа при училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица, добави директорът на Историческия музей в Павликени. Традиционното ателие за украсяване и моделиране на керамика в античната демонстрационна работилница и тази година ще ангажира креативността на най-малките гости на фестивала и ще ги потопи в магията на глината.

Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона, която печели все повече отличия и награди. В същото време те ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино.

Галерия представя „Париж“ представя изложбата Summertime 2024. Общата лятна експозиция ще бъде подредена от днес до 14 септември, съобщават организаторите. 

От екипа на галерията отбелязват, че Summertime е обща лятна експозиция, представя най-новите произведенията на художниците на галерията, специално създадени за тази колективна изложба. „Почти всички участващи творби са с топли, зареждащи цветове, което допълнително допринася за приятното лятно настроение, което вече ни завладява“, разказват те. 

Участват постоянните автори на галерията, които са представители на различни стилове. В стиловете „Реализъм и сюррелизъм“ се изявяват авторите Марина Богданова, Андриан Бекяров, Бойко Колев, Димитър Войнов, Иван Стратиев, Станислав Вардев, Григор Ангелов, Кирил Киров и най-новите автори на галерията – Борис Желев, Елена Стоева, Мария Илиева и дебюта на младата ху

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

Световноизвестният пианист Ланг Ланг ще бъде удостоен тази година с наградата „Опус класик“ за албума Saint-Saens, издаден през март, съобщи ДПА.

Другите големи победители са германската цигуларка Изабел Фауст и френският виолончелист Готие Капукон в категориите „Инструменталист на годината“. 

Наградите „Опус класик“ ще бъдат връчени на 13 октомври на официална церемония в „Концертхаус“ в Берлин, в общо 27 категории.

Журито избра австрийското сопрано Анна Прохаска и немския баритон Константин Кримел за певци на годината. Финландецът Клаус Макела спечели в категорията „Диригент на годината“. 

Асоциацията за популяризиране на класическата музика присъжда наградата „Опус класик“ от 2018 г. 

Ланг Ланг става световноизвестен с изпълнението си по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. През следващи

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

В настоящото издание, след няколкогодишно прекъсване, посетителите отново ще могат да вкусят от ароматната антична кухня по римски рецепти, посочи Христова. За всички желаещи ще работи и щанд с антични облекла, създадени изцяло от екипа на музея. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.

Важен момент във фестивалната програма е прожекцията на архивен филм за Античен керамичен център. Той е черно-бял и е озаглавен „Отломките разказват“, с автор Богдан Султов – археологът разкрил и развил този обект през далечната 1971 г. Старата кинолента е възстановена и дигитализирана през 2024 г. от Исторически музей - Павликени като важна част от историята на проучванията в Античен керамичен център. Филмът показва уникални артефакти и експонати от началото на археологическите проучвания, поясни Христова.

За любителите на историята и археологията по време на събитието ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени.

Античният керамичен център край Павликени е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982 г.).

Той се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на I век н.е. до средата на III-IV век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия.

Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочват от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Творчески отражения
4949
Творчески отражения

Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова.

| 26 Август 2024, 14:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Шесто издание на фестивала „Древна балканска земя“
Снимка © Исторически музей-Павликени

Исторически музей - Павликени, съвместно с Община Павликени, организира шестото издание на античния фестивал "Древна балканска земя" (Terra Antiqua Balcanica).

Откриването ще бъде на 7 септември, от 10:30 ч. в античния керамичен център край Павликени, съобщи директорът на музея в общинския център Елена Христова. 

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Режисьорката Катя Петрова започна репетиции в Народния театър на „Някой ще дойде“ от Юн Фос.

Премиерата ще бъде на 22 ноември, съобщават от трупата. Спектакълът се реализира по линия на програмата „Театър+“.

Участват актьорите Веселин Мезеклиев, Елена Димитрова и Кире Гьоревски.

Сценографията е на Борис Далчев и Петя Караджова, а 3D мапингът – на Момчил Алексиев. Композитор е Христо Йоцов, а звуковият дизайн е на Светлозар Георгиев.

Юн Фосе e aвтор на над 30 романа, сборници с разкази, поезия, есета и детски истории. Произведенията му са преведени на над 40 езика, в това число и на български. „Някой ще дойде“ е първата му пиеса, публикувана през 1996 г. и една от най-известните сред

Международният филмов фестивал във Венеция ще раздаде отличията си на церемония тази вечер, предадоха осведомителните агенции.

Френската актриса Изабел Юпер и оглавяването от нея жури се събират в събота, за да връчат отличието "Златен лъв" за най-добър филм, както и останалите призове на форума.

След десетдневна надпревара ще стане ясен носителят на тазгодишния "Златен лъв", присъден през 2023 г. на "Клети създания" на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос, отбелязва АФП.

В конкурсната програма бяха представени 21 заглавия тази година.

Първият пълнометражен филм на английски език на испанския режисьор Педро Алмодовар и с участието на Тилда Суинтън и Джулиан Мур - "Съседната стая", беше сред продукциите, привлекли най-голям интерес на международната критика по време на форума, припомня АФП. 

В надпреварата за "Златен лъв" са също продължението н

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Третият и последен ден на Hills Of Rock 2024 разтърси меломаните, пристигнали от цяла България, за да чуят и видят любимите си изпълнители. Финалът на фестивала екзалтира публиката и я остави в очакване на следващото му издание догодина. В събота трите сцени на Hills Of Rock предложиха на присъстващите избор измежду общо 16 групи.

На сцена "Строежа" вечерта започна с изпълнение на българското музикално дуо Woomb. След това публиката посрещна ексцентричната група ТДК, която изненада гостите с необичайната си визия, неизчерпаема енергия и рок ритми. По-късно на сцената се качиха музикантите от родната рок банда Panican Whyasker, които подгряха присъстващите за популярната група „Портокал“. Joker Out от Словения, които представиха страната си на Евровизия през изминалата година поставиха финала на сцена "Строежа" с интересен инди рок.

Сцена "На тъмно" пък беше превзета от

Фестивалът ще отведе публиката на пътуване към древното минало на региона чрез програма, в която специално участие ще вземе групата за исторически и антични възстановки „Първи италийски легион“ от Свищов. Реанакторите ще представят атрактивно най-добрите години от живота в римската вила край Павликени, върху която ще бъде поставен и акцентът на тазгодишното издание на събитието, каза Елена Христова.

В рамките на фестивала, керамичното производство и традиции ще бъдат възродени от майстори-грънчари. Сред тях е Захари Иванов, който ще покаже пред публика как се работи с крачно грънчарско колело. Всеки посетител ще може да си изработи собствен продукт, който по-късно майсторът ще изпече и ще изпрати по пощата, обясни Христова.

Галерия представя „Париж“ представя изложбата Summertime 2024. Общата лятна експозиция ще бъде подредена от днес до 14 септември, съобщават организаторите. 

От екипа на галерията отбелязват, че Summertime е обща лятна експозиция, представя най-новите произведенията на художниците на галерията, специално създадени за тази колективна изложба. „Почти всички участващи творби са с топли, зареждащи цветове, което допълнително допринася за приятното лятно настроение, което вече ни завладява“, разказват те. 

Участват постоянните автори на галерията, които са представители на различни стилове. В стиловете „Реализъм и сюррелизъм“ се изявяват авторите Марина Богданова, Андриан Бекяров, Бойко Колев, Димитър Войнов, Иван Стратиев, Станислав Вардев, Григор Ангелов, Кирил Киров и най-новите автори на галерията – Борис Желев, Елена Стоева, Мария Илиева и дебюта на младата ху

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

Световноизвестният пианист Ланг Ланг ще бъде удостоен тази година с наградата „Опус класик“ за албума Saint-Saens, издаден през март, съобщи ДПА.

Другите големи победители са германската цигуларка Изабел Фауст и френският виолончелист Готие Капукон в категориите „Инструменталист на годината“. 

Наградите „Опус класик“ ще бъдат връчени на 13 октомври на официална церемония в „Концертхаус“ в Берлин, в общо 27 категории.

Журито избра австрийското сопрано Анна Прохаска и немския баритон Константин Кримел за певци на годината. Финландецът Клаус Макела спечели в категорията „Диригент на годината“. 

Асоциацията за популяризиране на класическата музика присъжда наградата „Опус класик“ от 2018 г. 

Ланг Ланг става световноизвестен с изпълнението си по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. През следващи

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Участие със свои пластики ще вземе и керамичната школа при училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица, добави директорът на Историческия музей в Павликени. Традиционното ателие за украсяване и моделиране на керамика в античната демонстрационна работилница и тази година ще ангажира креативността на най-малките гости на фестивала и ще ги потопи в магията на глината.

Посетителите ще имат възможност за дегустация на вино, произведено от една от най-добрите изби в региона, която печели все повече отличия и награди. В същото време те ще се потопят в миналото с възстановка на антични занаяти и исторически напитки - медовината и меденото вино.

В настоящото издание, след няколкогодишно прекъсване, посетителите отново ще могат да вкусят от ароматната антична кухня по римски рецепти, посочи Христова. За всички желаещи ще работи и щанд с антични облекла, създадени изцяло от екипа на музея. Занаятчии ще покажат дърводелство, моделиране на бижута и изработване и украсяване на керамични съдове.

Важен момент във фестивалната програма е прожекцията на архивен филм за Античен керамичен център. Той е черно-бял и е озаглавен „Отломките разказват“, с автор Богдан Султов – археологът разкрил и развил този обект през далечната 1971 г. Старата кинолента е възстановена и дигитализирана през 2024 г. от Исторически музей - Павликени като важна част от историята на проучванията в Античен керамичен център. Филмът показва уникални артефакти и експонати от началото на археологическите проучвания, поясни Христова.

За любителите на историята и археологията по време на събитието ще има и пешеходни турове с беседи, водени от екскурзоводите към Исторически музей – Павликени.

Античният керамичен център край Павликени е сочен за първи в България музей на открито, който археологът Богдан Султов разкрива и изследва в продължение на десет години (1971 до 1982 г.).

Той се състои от вила от римската епоха (т.н. вила рустика) и производствен център за керамична продукция. Функционирал е от края на I век н.е. до средата на III-IV век. Проучени са над 50 пещи за строителна и битова керамика, които потвърждават тезата, че тук е произвеждана керамична продукция не само за нуждите на местното население, но и с цел търговия.

Произведения на местните ателиета са откривани във военния лагер Нове, в административния градски център Никополис ад Иструм, в много от селищата на провинциите Долна Мизия и Тракия, в някои от градовете на провинция Дакия, дори на Кримския полуостров, посочват от музея. Наличието на множество грънчарски пещи и работилници, намерената в тях продукция и инструменти на старите майстори, предоставят възможността да се проучи античното керамично производство. То представлява дълъг и сложен технологичен процес, обезпечен от естествените находища на подходяща пластична глина в района.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
Украйна предприе културен десант в САЩ
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.