NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки
4508
Авансцена

Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център. Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар"

| 26 Август 2024, 14:03 ч.
Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки
Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки
Снимка © БТА

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП. 

По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.

Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.

През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА. 

Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.

За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.

„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.

„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, сл

Хората в Панагюрище бяха много емоционални, казаха група "Молец" след концерта за откриването на Международния фестивал по фойерверки вчера.

"В това участие като във всеки лайф се усети емоцията. Хората в Панагюрище бяха много емоционални и си изкарахме много добре.  Подготвяме най-големия проект, който е в "Арена София", ноември месец, най-голямата зала в България, която може  да се напълни. Май се оказа, че сме най-младите артисти в страната, които се осмеляват да я обявят. Ще направим шоу, което не е виждано, казаха изпълнителите от група "Молец", които бяха част от програмата за откриването на Международния фестивал по фойерверки в града.

Програмата започна с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

Днес в музикалната програма ще участват Но

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкровище.

„Наложи ми се да направя сериозно проучване за света на хората с увреждания и за балета, за които не знаех почти нищо. Това, което ме докосна най-много, е осъзнаването, че трудноподвижните хора са третирани не като човеци със собствени емоции, а само откъм физическия им аспект. Никога не се занимаваме с въпросите, които касаят тяхното вътрешно пространство и чувствата им, а те имат нужда от любов и секс, теми, които в моята страна са табу“, сподели режисьорката и добави, че благодарение на работата по историята е научила, че хората с увреждания могат да бъдат истински щастливи. 

Актрисата, която играе Настка, е Паулина Питлак и е още студентка. Това е нейният дебют в киното, но тя вече е събрала много хубави отзиви за превъплъщението си, представила се е на много фестивали, разказа Дембска. Според нея младата изпълнителка е направила всичко възможно да овладее емоционално и физически образа, като на снимките е получила уроци за ползване на системата за комуникация на болните от парализа. Дембска подчерта, че въпреки тенденциите да се ползват натурщици за подобни роли в киното, тя вярва в актьорската игра и е държала Настка да бъде изпълнена от професионалистка, макар и с дублиран глас.

Много важен елемент в подхода към историята е чувството за хумор. То не присъства в книгата, която е по-меланхолична, каза още режисьорката. „Това е моят стил на правене на кино. Смятам, че когато привнесем малко хумор, това помага да преглътнем драмата. Такъв е и нашият живот, той никога не е черно-бял“, уточни тя и добави, че добрият резултат се дължи и на актьорското присъствие, особено на Томаш Саприк, който играе бащата на главните героини. „Работя много усилено с актьорите, но винаги им давам пространство да бъдат себе си. Отварям един прозорец, в който да творим заедно, да има диалог и се вслушвам в техните предложения, така че всъщност ние заедно създаваме идеята“, каза още Дембска и поясни, че винаги кани най-добрите артисти и кастингът е много важен за нея.

На 6 декември е българската премиера на „Анора“, удостоен със „Златна палма“ на международния филмов фестивал в Кан тази година, съобщават от „Форум филм“.

По думите им „Анора“ е визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена любовна история, поднесена на екран от един от най-ярките и оригинални гласове на съвременното независимо кино Шон Бейкър („Мандаринки“, „Проектът „Флорида“, „Червената ракета“).

Филмът проследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата с Ваня (Марк Ейделщейн) – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Кога

В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура". 

Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.

В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.

“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената

Киновселената на Спайдър-мен се разширява с „Крейвън Ловеца“ от 13 декември в кината, съобщават от „Форум филм“. 

В ролята на злодея, който се появява за първи път в комиксите за Спайдър-мен през 60-те години на миналия век, е носителят на „Златен глобус“ – Арън Тейлър-Джонсън („Шут в г*за“, „Хищници в мрака“, „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, „Убийствен влак“), който си партнира с носителя на „Оскар“ Ръсел Кроу.

Режисьор е номинираният за „Оскар“ Дж. С. Шандор, известен със способността си да изследва човешката природа и да пресъздава сложни персонажи, продукцията обещава да бъде визуално зашеметяващо и проникновено кинопреживяване, коментират от „Фору

В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.

Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.

Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.

След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

„Целият процес на създаването на филм, от писането на сценария, през снимките и монтажа, включва и усещането за хумор. Ние мислим как да пресъздадем тази емоционална палитра най-вече когато монтираме. Тогава решаваме дали да направим момента вълнуващ и разтърсващ или да прибавим нотка смях. Хуморът си има свой ритъм и има нужда от време, в което да се изяви, точен брой секунди присъствие“, сподели вижданията си полската режисьорка. Тя смята, че „Празник на огъня“ много я е променил като човешко същество, тъй като преди се е спирала предимно на своите постижения, а сега гледа повече хората около себе си. Интересен факт от реализацията е, че точно преди снимките тя чупи крак и това й помага да разбира по-добре как живеят хората с увреждания. 

Това е шестият филм на Кинга Дембска. Дебютът й, трагикомедията „Моите дъщери крави“, е създаден след смъртта на родителите й, в опит да преживее това. Филмът се оказва голям успех в Полша и извън страната, разказа тя. Вторият й филм „Забава, забава“ е за алкохолички и не е смешен. Дембска е завършила в Чехия и харесва характерното чувство за хумор на чешките кинотворци. Казва, че обожава руското кино и се възхищава на присъствието на природата и диапазона от емоции на актьорите в него. „Празник на огъня“ според нея се е приел добре в Полша, но не напълнил салоните както предишните й заглавия. Причинатя тя вижда в темата му, която не провокира зрителите, но все пак се надява филмът да намери своето място в платформите. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Тикер в 23:00 ч.
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизве ...
Начало Авансцена
4508
Авансцена

Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина.

| 26 Август 2024, 14:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки
Кинга Дембска: Ролята на киното е да излага различни гледни точки
Снимка © БТА

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП. 

По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.

Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.

През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Фестивалът на изкуствата „Фриндж“ в Единбург, който е сред най-популярните в Шотландия, започва с повече от 3500 представления, планирани през целия месец, предаде ДПА. 

Събитието започва днес, 2 август, и ще продължи до 26 август, като в него участват артисти от 58 държави. Потвърдените представления са 3663, като това е с 346 повече от 3317 мероприятия, посочени в програмата на фестивала, отбелязва ДПА.

За 686 събития плащанията ще се извършват по модела „плати, колкото можеш“, а други 456 ще са безплатни.

„След месеци на планиране от хиляди хора, силно съм развълнувана да приветствам всички с добре дошли на Единбургския фестивал на изкуствата „Фриндж“, каза главният изпълнителен директор Шона Маккарти.

„Искам да изкажа огромни благодарности на всички, които работиха толкова усърдно, за да стигнем дотук, включително на артистите, продуцентите, сл

Хората в Панагюрище бяха много емоционални, казаха група "Молец" след концерта за откриването на Международния фестивал по фойерверки вчера.

"В това участие като във всеки лайф се усети емоцията. Хората в Панагюрище бяха много емоционални и си изкарахме много добре.  Подготвяме най-големия проект, който е в "Арена София", ноември месец, най-голямата зала в България, която може  да се напълни. Май се оказа, че сме най-младите артисти в страната, които се осмеляват да я обявят. Ще направим шоу, което не е виждано, казаха изпълнителите от група "Молец", които бяха част от програмата за откриването на Международния фестивал по фойерверки в града.

Програмата започна с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

Днес в музикалната програма ще участват Но

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкровище.

„Наложи ми се да направя сериозно проучване за света на хората с увреждания и за балета, за които не знаех почти нищо. Това, което ме докосна най-много, е осъзнаването, че трудноподвижните хора са третирани не като човеци със собствени емоции, а само откъм физическия им аспект. Никога не се занимаваме с въпросите, които касаят тяхното вътрешно пространство и чувствата им, а те имат нужда от любов и секс, теми, които в моята страна са табу“, сподели режисьорката и добави, че благодарение на работата по историята е научила, че хората с увреждания могат да бъдат истински щастливи. 

На 6 декември е българската премиера на „Анора“, удостоен със „Златна палма“ на международния филмов фестивал в Кан тази година, съобщават от „Форум филм“.

По думите им „Анора“ е визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена любовна история, поднесена на екран от един от най-ярките и оригинални гласове на съвременното независимо кино Шон Бейкър („Мандаринки“, „Проектът „Флорида“, „Червената ракета“).

Филмът проследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата с Ваня (Марк Ейделщейн) – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Кога

В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура". 

Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.

В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.

“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената

Киновселената на Спайдър-мен се разширява с „Крейвън Ловеца“ от 13 декември в кината, съобщават от „Форум филм“. 

В ролята на злодея, който се появява за първи път в комиксите за Спайдър-мен през 60-те години на миналия век, е носителят на „Златен глобус“ – Арън Тейлър-Джонсън („Шут в г*за“, „Хищници в мрака“, „Отмъстителите: Ерата на Ултрон“, „Убийствен влак“), който си партнира с носителя на „Оскар“ Ръсел Кроу.

Режисьор е номинираният за „Оскар“ Дж. С. Шандор, известен със способността си да изследва човешката природа и да пресъздава сложни персонажи, продукцията обещава да бъде визуално зашеметяващо и проникновено кинопреживяване, коментират от „Фору

В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.

Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.

Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.

След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар

Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.

Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.

Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“. 

/ВСР

Актрисата, която играе Настка, е Паулина Питлак и е още студентка. Това е нейният дебют в киното, но тя вече е събрала много хубави отзиви за превъплъщението си, представила се е на много фестивали, разказа Дембска. Според нея младата изпълнителка е направила всичко възможно да овладее емоционално и физически образа, като на снимките е получила уроци за ползване на системата за комуникация на болните от парализа. Дембска подчерта, че въпреки тенденциите да се ползват натурщици за подобни роли в киното, тя вярва в актьорската игра и е държала Настка да бъде изпълнена от професионалистка, макар и с дублиран глас.

Много важен елемент в подхода към историята е чувството за хумор. То не присъства в книгата, която е по-меланхолична, каза още режисьорката. „Това е моят стил на правене на кино. Смятам, че когато привнесем малко хумор, това помага да преглътнем драмата. Такъв е и нашият живот, той никога не е черно-бял“, уточни тя и добави, че добрият резултат се дължи и на актьорското присъствие, особено на Томаш Саприк, който играе бащата на главните героини. „Работя много усилено с актьорите, но винаги им давам пространство да бъдат себе си. Отварям един прозорец, в който да творим заедно, да има диалог и се вслушвам в техните предложения, така че всъщност ние заедно създаваме идеята“, каза още Дембска и поясни, че винаги кани най-добрите артисти и кастингът е много важен за нея.

„Целият процес на създаването на филм, от писането на сценария, през снимките и монтажа, включва и усещането за хумор. Ние мислим как да пресъздадем тази емоционална палитра най-вече когато монтираме. Тогава решаваме дали да направим момента вълнуващ и разтърсващ или да прибавим нотка смях. Хуморът си има свой ритъм и има нужда от време, в което да се изяви, точен брой секунди присъствие“, сподели вижданията си полската режисьорка. Тя смята, че „Празник на огъня“ много я е променил като човешко същество, тъй като преди се е спирала предимно на своите постижения, а сега гледа повече хората около себе си. Интересен факт от реализацията е, че точно преди снимките тя чупи крак и това й помага да разбира по-добре как живеят хората с увреждания. 

Това е шестият филм на Кинга Дембска. Дебютът й, трагикомедията „Моите дъщери крави“, е създаден след смъртта на родителите й, в опит да преживее това. Филмът се оказва голям успех в Полша и извън страната, разказа тя. Вторият й филм „Забава, забава“ е за алкохолички и не е смешен. Дембска е завършила в Чехия и харесва характерното чувство за хумор на чешките кинотворци. Казва, че обожава руското кино и се възхищава на присъствието на природата и диапазона от емоции на актьорите в него. „Празник на огъня“ според нея се е приел добре в Полша, но не напълнил салоните както предишните й заглавия. Причинатя тя вижда в темата му, която не провокира зрителите, но все пак се надява филмът да намери своето място в платформите. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Цветни аспекти
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Калейдоскоп
Виена отново е в ритъма на валса
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.