NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия
4444
Цветни аспекти

Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите. „Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г. Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика

| 26 Август 2024, 13:34 ч.
Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия
Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия
Снимка © НХА

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява залепен за стената с тиксо банан.

Творбата бе продадена тази седмица за 6,2 милиона щатски долара на търг от аукционната къща „Сотбис“. Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството. 

Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron).

„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република

Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.  

В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.

В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.

Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.

Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к

Епосът "Мегалополис", на който режисьорът Франсис Форд Копола посвещава десетилетия и сам финансира, се провали сред кинозрителите, докато получилият ласкави отзиви семеен филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

"Дивият робот", адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун, надмина очакванията и стартира с 35 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада през уикенда.

Анализаторите очакваха добро представяне за "Дивият робот", след като филмът получи възторжени отзиви от критиката. Те прогнозират, че анимационната продукция ще продължи доходоносния си път в боксофиса на Северна Америка.

Семейните филми, начело с най-големия хит на 2024 г. "Отвътре навън 2", са особено силни тази година. Дейвид А. Грос, филмов консултант, смята, че жанрът би трябв

Американската рок група "Фу файтърс" не е давала разрешение на кампанията на Доналд Тръмп да използва тяхна песен на предизборно събитие, каза представител на групата. За това съобщи Си Ен Ен на сайта си. Музикантите от групата възнамеряват да дарят приходите си от неразрешената употреба на песента им на кампанията на кандидатката за президент на САЩ Камала Харис.

В петък песента My Hero на "Фу файтърс" прозвуча на предизборен митинг на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп в Аризона, както сочат видеозаписи от събитието, разпространени в социалните медии. В изявление до Си Ен Ен в неделя говорител на групата посочи, че музикантите не са давали разрешение за използването на популярното им парче от 1997 г.

"От "Фу файтърс" не е искано разрешение и групата не би го дала, дори и да е поискано", се посочва в изявлението. В него се добавя, че приходите, които групата би

Godsmack започва европейското си турне от България – на 22 март в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.

Музикантите ще представят актуалния си албум Lighting Up the Sky за първи път пред българската публика, като също така ще изпълнят и всички свои хитове, които ги направиха световноизвестни и обичани по целия свят, и у нас. За своето турне ще доведат за първи път в България техните сънародници от P.O.D. и Drowning Pool, които ще обикалят със Съли Ерна и компания в Европа.

От 1992 г. насам, P.O.D. печели публика по цял свят със своя хибрид от рок, хип-хоп, реге и алтърнатив, носещ послание за обединение между хората. Пътят на квартета от Сан Диего - Сони Сандовал (вокали), Маркос Кюриъл (китара), Траа Дейниълс (бас) и Ув Бемардо (барабани

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство. Нейното формиране започва със създаването на учебната институция като Държавно рисувално училище през 1896 г.

„Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, казват те.

Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.

„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.

Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.

Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т

Апликации от Летнишкото съкровище са включени в изложбата в музея "Джон Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, посветена на Древна Тракия.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят.

Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

Летнишкото съкровище се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др., съобщи главен уредник Радослав Гущераклиев в отдел „Археология“ в

Юбилейна изложба подреди художникът Василий Похомов във Варна.

Творбите в нея датират от различни периоди и най-точно отразяват моето творчество, посочи авторът на откриването.

По думите му това са най-важните сюжети за него, както личи и от заглавието „Варна, морето и още нещо“. За своите реалистични пейзажи използва много етюди и скици, правени от натура. Картините му изобразяват както Варна и околностите й, така и емблематични места от Северното Черноморие като Фара в Шабла, нос Калиакра, село Тюленово.

Художникът обясни, че обича да рисува Морската градина, гледки край Варненското езеро, лодки, различни пейзажи, любими неща, които са го впечатлили. Би искал да ги предаде на зрителите, за да ги почувстват. Според него работата на художника е да направи творбата до завършен вид, а после тя си има свой път и среща с хората. „Картината е живо

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

По думите на организаторите изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век.

„Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век“, отбелязват още от екипа. 

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения - Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др.

Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, уточняват от НХА

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 21:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
4444
Цветни аспекти

Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“.Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

| 26 Август 2024, 13:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия
Изложба показва рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия
Снимка © НХА

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява залепен за стената с тиксо банан.

Творбата бе продадена тази седмица за 6,2 милиона щатски долара на търг от аукционната къща „Сотбис“. Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството. 

Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron).

„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република

Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.  

В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.

В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.

Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.

Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к

Епосът "Мегалополис", на който режисьорът Франсис Форд Копола посвещава десетилетия и сам финансира, се провали сред кинозрителите, докато получилият ласкави отзиви семеен филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

"Дивият робот", адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун, надмина очакванията и стартира с 35 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада през уикенда.

Анализаторите очакваха добро представяне за "Дивият робот", след като филмът получи възторжени отзиви от критиката. Те прогнозират, че анимационната продукция ще продължи доходоносния си път в боксофиса на Северна Америка.

Семейните филми, начело с най-големия хит на 2024 г. "Отвътре навън 2", са особено силни тази година. Дейвид А. Грос, филмов консултант, смята, че жанрът би трябв

Американската рок група "Фу файтърс" не е давала разрешение на кампанията на Доналд Тръмп да използва тяхна песен на предизборно събитие, каза представител на групата. За това съобщи Си Ен Ен на сайта си. Музикантите от групата възнамеряват да дарят приходите си от неразрешената употреба на песента им на кампанията на кандидатката за президент на САЩ Камала Харис.

В петък песента My Hero на "Фу файтърс" прозвуча на предизборен митинг на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп в Аризона, както сочат видеозаписи от събитието, разпространени в социалните медии. В изявление до Си Ен Ен в неделя говорител на групата посочи, че музикантите не са давали разрешение за използването на популярното им парче от 1997 г.

"От "Фу файтърс" не е искано разрешение и групата не би го дала, дори и да е поискано", се посочва в изявлението. В него се добавя, че приходите, които групата би

Godsmack започва европейското си турне от България – на 22 март в зала „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.

Музикантите ще представят актуалния си албум Lighting Up the Sky за първи път пред българската публика, като също така ще изпълнят и всички свои хитове, които ги направиха световноизвестни и обичани по целия свят, и у нас. За своето турне ще доведат за първи път в България техните сънародници от P.O.D. и Drowning Pool, които ще обикалят със Съли Ерна и компания в Европа.

От 1992 г. насам, P.O.D. печели публика по цял свят със своя хибрид от рок, хип-хоп, реге и алтърнатив, носещ послание за обединение между хората. Пътят на квартета от Сан Диего - Сони Сандовал (вокали), Маркос Кюриъл (китара), Траа Дейниълс (бас) и Ув Бемардо (барабани

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.

„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.

Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.

Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т

Апликации от Летнишкото съкровище са включени в изложбата в музея "Джон Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, посветена на Древна Тракия.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят.

Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

Летнишкото съкровище се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др., съобщи главен уредник Радослав Гущераклиев в отдел „Археология“ в

Юбилейна изложба подреди художникът Василий Похомов във Варна.

Творбите в нея датират от различни периоди и най-точно отразяват моето творчество, посочи авторът на откриването.

По думите му това са най-важните сюжети за него, както личи и от заглавието „Варна, морето и още нещо“. За своите реалистични пейзажи използва много етюди и скици, правени от натура. Картините му изобразяват както Варна и околностите й, така и емблематични места от Северното Черноморие като Фара в Шабла, нос Калиакра, село Тюленово.

Художникът обясни, че обича да рисува Морската градина, гледки край Варненското езеро, лодки, различни пейзажи, любими неща, които са го впечатлили. Би искал да ги предаде на зрителите, за да ги почувстват. Според него работата на художника е да направи творбата до завършен вид, а после тя си има свой път и среща с хората. „Картината е живо

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

Те отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство. Нейното формиране започва със създаването на учебната институция като Държавно рисувално училище през 1896 г.

„Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати“, казват те.

По думите на организаторите изложбата проследява тенденциите в развитието на учебната рисунка и нейното творческо осмисляне в процеса на обучение от първите години на Държавното рисувално училище до 80-те години на миналия век.

„Включените творби разкриват някои основни аспекти на темата за Рисуването и академията: рисуването на голо тяло от натура като една от задължителните учебни задачи в образователната програма в периода от края на XIX и целия ХХ век; преходът от прякото и точно следване на анатомичната форма и копирането на класически модели в рамките на учебната постановка от първите години на Държавното рисувално училище към постепенното преодоляване на академичните канони на класицизма – процес, особено осезаем в периода на 30-те и първата половина на 40-те години на миналия век; прилагането на свободната рисунка при декоративните акварелни проекти от периода между двете световни войни; проблемът за формата на листа, тоналните съотношения, мащаба, детайлите, светлосенъчните и пространствените съотношения в учебния етюд по рисуване през втората половина на ХХ век“, отбелязват още от екипа. 

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения - Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др.

Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия, уточняват от НХА

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.