Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.
Във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ започнаха репетициите на постановката „Муа у тупан“ на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов, съобщават от културната институция.
Пиесата датира от годините около смяната на режима през 1989-а. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология, обясняват от трупата.
Режисьорът Николай Кенаров определя „Муа у тупан” като притча за пътя към развитието на човека. Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението, смята той.
Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти „изхвърлени“ от обществото. На това символично
Хю Джакман ще се качи за пореден път на музикалната сцена за нова серия от свои концерти в прочутата зала „Рейдио Сити Мюзик Хол“ в Ню Йорк, съобщи ЮПИ.
Нюйоркското заведение обяви в сряда, че 55-годишният Джакман ще е звездата на концертното шоу Hugh Jackman: From New York, with Love.
В него Джакман ще изпълни песни от емблематичните си роли в бродуейски и филмови мюзикъли, сред които „Момчето от Оз“, „Най-великият шоумен“ и „Музикантът“, както и „други изненади от кариерата му“.
Роденият в Австралия актьор, певец и танцьор бе удостоен с едната от двете си награди „Тони“ (другата е почетна) за изпълнението си в мюзикъла „Момчето от Оз“ през 2004 г. и награда „Грами“
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.
Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.
На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.
Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор.
„В работната ми тетрадка стои една-единствена дума – чувствата. Търсех връзка, която има силен емоционален заряд и която нито за миг не се управлява от разум, или външна логика. Мисля, че я намерих във взаимоотношенията майка и дъщеря, свързани една с друга от омраза, обич, гузна съвест, неразгадаемо п
Голяма изложба по повод 100-годишнината от рождението на известния бургаски художник Георги Баев - Джурлата (1924 - 2007) бе открита в родния му град в пространствата на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" и къщата-музей на автора. С нея се поставя финал на проект на бургаската галерия, част от който бе и издаването на луксозен двуезичен каталог с картините на живописеца - собственост на културната институция в морския град, както и творби, съхранени от семейството му.
Преди Бургас изложбата бе представена в по-широк мащаб и в София, в галерията на Националната художествена академия, а след това и в галерия "Дечко Узунов". Преди две години тя гостува и в Пловдив, обясни по време на откриването директорът на бургаската галерия Георги Динев. Официално начало на събитието в родния град на художника поставиха още изкуствоведът проф. д-р Марин Добрев от Великотърновск
Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.
За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - за слънчева усмивка.
Конкурсът "Речни ноти" е включен в календара на Министерството на образованието и науката в програмата за осъществяване на мерките за закрила на деца с изявени дарби. Организатори на конкурса са Общинската администрация и Общинският център за извънучилищни дейности в Тутракан.
Пиесата “Великденско вино” на Народния театър “Иван Вазов” ще бъде представена на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров”- Сливен на 8 октомври.
Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Участват носителят на ИКАР - 23 и АСКЕЕР 23 за водеща мъжка роля - Владимир Пенев, Павлин Петрунов и студенти от класа на проф. Пенко Господинов от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Пиесата е посветена на 150-та годишнина от обесването на Васил Левски.
Автор е Константин Илиев, постановка - Явор Гърдев, сценография - Павел Койчев, костюмография - Свила Величкова, музика - Калин Николов.
“Великденско вино” е за обвиненията срещу свещенодякон Игнатий Левски и ловешките труженици, отправени от Кръстьо Тотев Никифоров в Долнокрайската черква „Света Богородица“
През 1993 г. режисьорът Иван Добч
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Това каза директорът на театъра Гълъб Бочуков.
На 19 септември на голяма сцена публиката ще може да види как светът около нас може да стане по-добър и цветен.
„Премиерата е нашият подарък за всички деца по случай началото на учебната година. Пожелаваме им тя да е много успешна и ползотворна“, каза Бочуков и допълни, че това е един забавен спектакъл с поука както за деца, така и за възрастни.
Той припомни и думи на създателката на едни от най-обичаните детски произведения Астрид Линдгрен: „Ако съм успяла да озаря дори едно-единствено тъжно детство, значи съм напълно удовлетворена.”.
Режисьор на „Карлсон и Дребосъчето“ е Съби Събев, а драматизаци
Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Велико Търново.
Той бе част от програмата на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ и завладя публиката с 23 популярни и обичани песни на композитора Стефан Диомов.
Със спектакъла беше закрита основната програма на най-стария оперен фестивал на открито в България, който е носител на престижния лейбъл „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“, припомни в приветствието си към публиката заместник-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.
Той допълни, че заедно с Arbanassi Summer Music, „Сцена на вековете“ е причина Велико Търново да носи престижния Печат на Европейската фестивална асоциация.
„След малко ще се потопите в едно преживяване, което ще ви помогне да забравите вси
Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.
Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.
Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.
В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с
Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.
Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.
Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.
През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.
„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.
Монах Авел в гимназията е математик и пианис