След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.
Артистични акции, откривания на изложби, срещи с артисти, представяния на отделни артефакти и нови изложби са част от инициативата „Посока Самуил“ на 31 октомври, съобщават организаторите.
Всеки последен четвъртък от месеца десетте галерии, разположени в 250 метровия участък на ул. „Цар Самуил“, между „Гладстон“ и „Денкоглу“, отварят вратите си за посетители с удължено работно време. „От години улица „Цар Самуил“ в София е известна като „Улицата на галериите“. Десетилетия наред всяка сутрин галеристи, художници, а после - колекционери и почитатели на изкуството, се отправят в посока „Самуил“, добавяйки своята част от историята на съвременното изкуство“, разказват от екипа.
В галерия „Абсент“ посетителите ще видят сборна експозиция с акверел
Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.
Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.
Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.
Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо
Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м
Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино.
Лекциите са част от фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.
Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.
“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек.
„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров. Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията.
„Драматургическата линия, която маестро Тодоров беше изградил, преведе публиката през различни емоционални състояния – от разтърсващото соло на концертмайстора Ани Иванова („Списъкът на Шиндлер”) до епичния Имперски марш от „Междузвездни войни” – повторен като бис по настояване на публиката. На първия ред, с видимо задоволство, проследи концерта Урош Лайовиц – световнопризнат словенски диригент и преподавател на министъра на културата на България във Виенския университет за музика. Маестро Тодоров го поздрави от сцената с прочувствена реч, която завърши с шеговито сравнение между Дарт Вейдър и собствената си политическа позиция в момента“, разказват от филхармонията.
По думите им сред публиката е бил българския посланик в Словения – Красимир Божанов, словенската посланичка в България – Наташа Бергел, посланици от Европейския съюз, настоящата и бившата министри на културата на Словения, главния секретар на Министерството на културата – Тодор Керанов, членове на градската управа на Любляна.
От 1 до 15 септември за Софийската филхармония предстоят поредица от концерти в Букурещ с някои от най-големите имена от оперната сцена, сред които Роландо Вийязон, Роберто Аланя, Емили Погорелц, Пьотър Бечала.
Държавна опера-Пловдив открива новия творчески сезон в Световния ден на музиката - 1 октомври, със симфоничен концерт под диригентството на Григор Паликаров.
Това съобщиха от пресцентъра на музикалната институция. Солисти ще бъдат представители на две поколения цигулари - Мичо Димитров и Виктор Тренев.
В програмата са включени произведения от Панчо Владигеров, Георги Златев, Пабло Де Сарасате, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси.
Един от рядко изпълняваните шедьоври на Моцарт- „Милосърдието на Тит“, ще открие оперния сезон на 5 октомври.
Спектакълът, който беше част от програмата на Opera Open 2023 на Античния театър, се пренася премиерно на закрита сцена от водещия режисьор Вера Немирова под палката на Деун Лий, артистичен директор на фестивала Bell’Opera, Италия.
Концертът „Песни на една душа, отлитаща към Рая“, по
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което носи името „Малка пеперуда“ (Le petit papillon).
Това е стара мечта, но може би трябваше да узрее, за да се осъществи, каза галеристката Виктория Митева . Идеята ни е да в новата зала, която има топла връзка с основната галерия, да се излагат колекции по-дълго време, да има паралелни изложби на различни автори или повече място за една експозиция, обясни тя. Искахме да имаме възможност за излагане на съвременно изкуство с по-голям фокус върху всяка работа, създавайки усещане за нейната уникалност. Според нея „Малката пеперуда“ позволява зрителят да си представи как дадена творба би стояла в дома му, защото предлага уют.
Организацията на новото пространство е
Романовата фентъзи поредица "Игра на тронове" ще бъде адаптирана и за големия екран, съобщи АФП, позовавайки се на "Холивуд рипортър" и "Дедлайн".
Оригиналният телевизионен сериал на Ейч Би О се превърна в глобален културен феномен с огромна публика в периода на излъчване от 2011 до 2019 г. и с 59 спечелени награди "Еми".
Сагата на писателя Джордж Р. Р. Мартин вдъхнови и създаването на сериала "Домът на дракона". Подготвят се и други адаптации за малкия екран. Досега обаче "Уорнър брос" отказваше да адаптира франчайза за киноекрана, въпреки че писателят и сценаристите вече са обсъждали създаването на кинофилми, посветени на вселената на Вестерос.
Според "Холивуд рипортър" студиото е променило решението си и планира поне един игрален филм по `Игра на тронове".
Деян Веков получи голямата награда на името на свети Лука на Сдружението на варненските художници за 2024 г.
Той се представя в годишната изложба на организацията с платно с маслени бои „Футуристичен пейзаж с археология“ и принт „Двойна планета“.
Призът му връчи зам.-кметът по култура Павел Попов.
На събитието бяха отличени още четирима художници. За млад автор от 18 до 30-годишна възраст наградата е за Борис Цанков, участващ с живописно платно, озаглавено „Преходи“. Неговият баща Цанко Цанков получи признанието на журито за своята картина „Видение в ефира“.
Три поощрения бяха присъдени на дървената пластика на Адриана Добрева, живописта на Велина Гребенска и стъклените пана и пластика на Йордан Нарлиев.
По думите на председателя на сдружението Георги Кенаров тази година нивото на излож
Изложба на 17 художници постави начало на програмата на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново.
Тя е подредена в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" и е озаглавена "Мисли преди да пораснеш".
Експозицията включва 45 илюстрации от книги на издателство "Точица" и бе официално представена от неговия съосновател Зорница Христова.
На събитието присъства и Миглена Папазова, която е един от любимите й илюстратори. Гостите на изложбата имаха възможност да разгледат и да си закупят книжки, както и да си поговорят и получат автограф от двете.
"Точица" е предимно детско издателство, което съществува от 2010 година, разказа Зорница Христова. Повечето от книгите му са насочени към това да представят света по един интересен начин, който да въвлича детето да общува и да открива различни негови аспекти. Илюстрациите са много важна част от този процес, з
Както информирахме, филхармониците откриват музикалния сезон в София на 19 септември с току-що спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих, под палката на маестро Найден Тодоров.