NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ
7186
Под прожектора

Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА. Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден

| 23 Август 2024, 18:34 ч.
Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ
Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ
Снимка © AP Photo / Markus Schreiber

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио

Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".

Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова. 

Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби. 

"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков. 

По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според проучванията картината с маслени бои „Пейзаж с голо дърво“ (Landschaft mit kahlem Baum), за която досега се смяташе, че е нарисувана от Фридрих между 1789 и 1799 г., всъщност е „копирана“.

Картината ще бъде приписана на „неизвестен художник“ и ще бъде показана в изложбата заедно с 13-те картини на Фридрих от колекцията в Дрезден.

Актьорът и режисьор Валентин Танев ще напусне създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“ заради конфликт на интереси покрай скорошното му назначаване като временно изпълняващ длъжността директор на Общинския драматичен театър „Апостол Карамитев“  в Димитровград. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с кмета на Димитровград Иво Димов.

До изчистване на юридическия казус временен директор по административната част в театъра ще е ръководителят на Детски младежки център в Димитровград  Евгени Пенев, уточни Иво Димов. Валентин Танев остава засега в театъра като негов творчески директор, но подчерта, че в Димитровград е срещнал много подкрепа от местната власт за идеите си, а в театъра е открил изключителен екип.

Танев не уточни категорично дали има намерение да участва в конкурса за титулярното

Гумени глави с Мишо Шамара, Ice Cream, Спенс, Вальо кита, DJ Dian Solo, Лошите, Конса, Fyre & DJ Theo са част от рап изпълнителите, които ще излязат на врачанска сцена, по време на четиридневния хип-хоп фестивал Bounce in Vratsa, който започва от днес, 26 септември.  

Рапиране, диджействане, графити, брейк танци, бийтбоксинг са част от компонентите включени в събитието, информираха организаторите от Община Враца.

Фестивалът е в партньорство с Младежки център – Враца, а основната цел е чрез хип-хоп изкуството да се отправят градивни послания към подрастващите с превантивна насоченост срещу насилие, агресия и наркотици, каза Никола Живков от Младежки център – Враца. Той добави, че послания за опазване на околната среда, за разделно събиране на отпадъците също ще бъдат отправени от участващите артисти, и доброволци. Над петнадесет доброволци от различ

Игрални и анимационни филми от различни страни, концерти и изложби ще бъдат представени на шестото издание на букурещкия фестивал „Най-добър комедиен филм“ (Bucharest Best Comedy Film), предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на организаторите.

От днес до 6 октомври публиката ще има възможност да гледа разнообразна селекция от хумористични и авторски филмови продукции.

Темата на настоящото издание е „Комедията – върховният сарказъм в живота като форма на изкуство“.

„Отново любов“ (“Love Again”,2023, САЩ), „Последно надбягване“ (“The Final Race”, 2023, Швеция), „Ромео и Жулиета“ (“Romeo e Giulietta”, 2024, Италия), “2020” (2024, Румъния), „Момчето делфин“ (“Delphin Boy”, 2022), “ Combat Wombat 2

Документалната поредица на Епъл Ти Ви плюс с названието „Кей-поп Айдолс“ (K-pop Idols) предлага задълбочен поглед към това как кей-поп индустрията приема и разгръща нови идеи, като същевременно се бори с предизвикателствата, предаде Асошиейтед прес. 

Поредицата от шест части представя корейско-американската звезда Джеси и изгряващи кей-поп групи като Cravity и Blackswan, като документира възходите и паденията в кариерите им. 

Музикалният жанр кей-поп е известен с комбинацията от вокали и прецизна хореография. Членовете на момичешката мултинационална група Blackswan Фату Самба и Алена Смит с псевдоним "ЕнВи" (NVee) казаха пред Асошиейтед прес, че репетират до 10 часа дневно. Това включва хореография и вокални сесии преди да започне сезона, свързан с поредица от събития за популяризиране на последните им песни. 

След като сключат догово

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Според Биркхолц в инфрачервеното изображение на картината се вижда подпис, „който няма нищо общо със стила на рисуване на Фридрих“.

Анализът на цветовете, използвани в картината, разкрива жълти и сини пигменти, които са били често използвани едва от 1810 г. нататък.

„Ранните творби на Фридрих обикновено са противоречиви“, обяснява Биркхолц. 

Много историци на изкуството твърдят, че Фридрих е започнал да рисува едва през 1807 г., но каталогът на приписваните му творби съдържа няколко маслени картини от по-ранни периоди.

„Аргументът за това платно винаги е бил, че не прилича на Фридрих и следователно е ранна творба“, казва Биркхолц и допълва: „Винаги съм бил скептичен относно това“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
7186
Под прожектора

Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

| 23 Август 2024, 18:34 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ
Картина, приписвана на Каспар Давид Фридрих, е копие, показа анализ
Снимка © AP Photo / Markus Schreiber

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.

Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.

Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино. 

Лекциите са част от  фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.

Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.

“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио

Художникът Юлиян Табаков ще представи в Русе изложба на рисунки и изображения на обекти, които са част от проекта "Виждам те".

Експозицията ще бъде открита официално утре вечер в Художествената галерия в крайдунавския град, съобщи директорът на културната институция Елена Великова. 

Табаков, който работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията, ще представи около 30 творби. 

"В Русе представям две серии, които са част от проекта "Виждам те". Едната е от рисунки на животни, а другата са изображения на обекти от серията "Небесното войнство". Ще има и няколко илюстрации", каза Табаков. 

По думите му проектът е разностилен и е обърнат към всякаква публика - от деца до възрастни хора. "Идеята е опознаване на света около нас, за да можем да го обикнем по някакъв начин и да се грижим за него", каза още Табаков. 

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Актьорът и режисьор Валентин Танев ще напусне създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“ заради конфликт на интереси покрай скорошното му назначаване като временно изпълняващ длъжността директор на Общинския драматичен театър „Апостол Карамитев“  в Димитровград. Това съобщи самият той на съвместна пресконференция с кмета на Димитровград Иво Димов.

До изчистване на юридическия казус временен директор по административната част в театъра ще е ръководителят на Детски младежки център в Димитровград  Евгени Пенев, уточни Иво Димов. Валентин Танев остава засега в театъра като негов творчески директор, но подчерта, че в Димитровград е срещнал много подкрепа от местната власт за идеите си, а в театъра е открил изключителен екип.

Танев не уточни категорично дали има намерение да участва в конкурса за титулярното

Гумени глави с Мишо Шамара, Ice Cream, Спенс, Вальо кита, DJ Dian Solo, Лошите, Конса, Fyre & DJ Theo са част от рап изпълнителите, които ще излязат на врачанска сцена, по време на четиридневния хип-хоп фестивал Bounce in Vratsa, който започва от днес, 26 септември.  

Рапиране, диджействане, графити, брейк танци, бийтбоксинг са част от компонентите включени в събитието, информираха организаторите от Община Враца.

Фестивалът е в партньорство с Младежки център – Враца, а основната цел е чрез хип-хоп изкуството да се отправят градивни послания към подрастващите с превантивна насоченост срещу насилие, агресия и наркотици, каза Никола Живков от Младежки център – Враца. Той добави, че послания за опазване на околната среда, за разделно събиране на отпадъците също ще бъдат отправени от участващите артисти, и доброволци. Над петнадесет доброволци от различ

Игрални и анимационни филми от различни страни, концерти и изложби ще бъдат представени на шестото издание на букурещкия фестивал „Най-добър комедиен филм“ (Bucharest Best Comedy Film), предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на организаторите.

От днес до 6 октомври публиката ще има възможност да гледа разнообразна селекция от хумористични и авторски филмови продукции.

Темата на настоящото издание е „Комедията – върховният сарказъм в живота като форма на изкуство“.

„Отново любов“ (“Love Again”,2023, САЩ), „Последно надбягване“ (“The Final Race”, 2023, Швеция), „Ромео и Жулиета“ (“Romeo e Giulietta”, 2024, Италия), “2020” (2024, Румъния), „Момчето делфин“ (“Delphin Boy”, 2022), “ Combat Wombat 2

Документалната поредица на Епъл Ти Ви плюс с названието „Кей-поп Айдолс“ (K-pop Idols) предлага задълбочен поглед към това как кей-поп индустрията приема и разгръща нови идеи, като същевременно се бори с предизвикателствата, предаде Асошиейтед прес. 

Поредицата от шест части представя корейско-американската звезда Джеси и изгряващи кей-поп групи като Cravity и Blackswan, като документира възходите и паденията в кариерите им. 

Музикалният жанр кей-поп е известен с комбинацията от вокали и прецизна хореография. Членовете на момичешката мултинационална група Blackswan Фату Самба и Алена Смит с псевдоним "ЕнВи" (NVee) казаха пред Асошиейтед прес, че репетират до 10 часа дневно. Това включва хореография и вокални сесии преди да започне сезона, свързан с поредица от събития за популяризиране на последните им песни. 

След като сключат догово

Гостуващата изложба на Националния политехнически музей "Техниката у дома през първата половина на XX век" е представена в Регионалния исторически музей в Плевен. 

Тя показва 50 различни домашни уреда, ползвани през първата половина на миналия век – времето на навлизането на електричеството в жилищата и на идеята за функционално обитаване на дома. 

Изложбата въвежда посетителите в света на технологиите и технологичните нововъведения от края на 19-и и  началото на 20 век, каза ръководителят на отдел "Нова и най-нова история" Десислава Близнашка.

Експозицията е организирана в четири теми. Едната представя промените, които настъпват в домакинствата в момента на появата на първите жилищни блокове, където живеят повече от едно семейство, отбеляза Близнашка.

Акцентът е върху бита на домакинята, която започва да ползва ръчна яйцеразбивачка

Според проучванията картината с маслени бои „Пейзаж с голо дърво“ (Landschaft mit kahlem Baum), за която досега се смяташе, че е нарисувана от Фридрих между 1789 и 1799 г., всъщност е „копирана“.

Картината ще бъде приписана на „неизвестен художник“ и ще бъде показана в изложбата заедно с 13-те картини на Фридрих от колекцията в Дрезден.

Според Биркхолц в инфрачервеното изображение на картината се вижда подпис, „който няма нищо общо със стила на рисуване на Фридрих“.

Анализът на цветовете, използвани в картината, разкрива жълти и сини пигменти, които са били често използвани едва от 1810 г. нататък.

„Ранните творби на Фридрих обикновено са противоречиви“, обяснява Биркхолц. 

Много историци на изкуството твърдят, че Фридрих е започнал да рисува едва през 1807 г., но каталогът на приписваните му творби съдържа няколко маслени картини от по-ранни периоди.

„Аргументът за това платно винаги е бил, че не прилича на Фридрих и следователно е ранна творба“, казва Биркхолц и допълва: „Винаги съм бил скептичен относно това“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.