Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".
Джони Деп изненада деца в испанска болница, облечен в костюма си от „Карибски пирати“, съобщи ДПА.
Холивудската звезда се превъплъти в образа на капитан Джак Спароу за радост на децата в Университетската болница в Доностия (Сан Себастиан), Испания, по време на участието си във филмовия фестивал в града.
Премиерата на режисьорския филм на Деп, озаглавен Modi - Three Days On The Wing Of Madness („Моди - три дни на крилете на лудостта“), се състоя на форума във вторник.
Според публикации в социалните медии от болницата Деп се появил, за да общува с малките пациенти, докато те лежали в болницата, и позирал за снимки с тях.
Това не е първият път, в който 61-годишният Деп посещава деца в болница, облечен в костюм от роля, припомня ДПА.
Веднъж Деп описа деветдневния престой на дъщеря си Лили-Роуз в лондонската болница „Гре
Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.
Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището.
Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.
Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко
Изложба с картини на иранската художничка Лалех Барзегар е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян.
Това е четвърта самостоятелна изложба за младата художничка и режисьор. Освен в България, тя е представяла изкуството си в Иран, САЩ и Германия, където живее от 13-годишна.
В Троян тя се представя с 23 абстрактни платна. Творбите се доближават до минимализма, с фокус основно около формата и композицията, като оставят на зрителя свобода за интерпретации. Това са причините за мото на настоящата изложба да бъде избрано Repetition in form, разказа тя .
Картините на Барзегар често изобразяват повторение на хоризонтални линии в наситени цветове – синьо, сиво, червено, бяло и черно, които по думите на художничката могат да представят повече от една тема.
Тя подчерта, че две неща оказват силно влияние върху нейните картини &n
Художникът Еленко Петков представи юбилейна изложба – живопис под надслов „Картини от бъдещето“, посветена на 70 – годишнината си в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград.
Той бе представен от главния библиотекар на културната институция Мила Маринова.
„Изложбата, която откриваме днес, е изповед за несподелените до този момент чувства и видения, които са надграждали пласт върху пласт в творческото съзнание на художника Еленко Петков“, каза Маринова пред приятели и почитатели на културата, словото, картините и художественото изкуство.
„Има художници, които пресъздават това, което виждат, а други това, което знаят или са успели „творчески“ да откраднат. Но има и такива като Еленко Петков, които търсят една друга реалност, за която няма точни форми и думи. Реалност, извадена боле
Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.
Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.
Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.
От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.
Преди години той участва в заснемането на доку
Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.
Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.
Ема Шаплен пее в зала 1 на НДК след концерти в едни от най-емблематичните сцени по света.
Сред тях са Акрополът в Атина, гръцката арена „Олимпия“, големият дворец на Кремъл в Москва и „Еспланадата“ в Сингапур. В Израел тя е пяла в Caesare Arena, а в Нидерландия - в театъра Carré. Впечатляващо е и нейното изпълнение пред 10 000 души в новоразкопан римски мавзолей на открито близо до Белград, разказват организаторите на събитието в София.
По думите им френската изпълнителка е изнасяла концерт и на мястото на огромен храм в Бали, както и на тунизийския морски бряг на Хам Мамет. В Буенос Айрес тя е пяла в театъра Колизео, а в Монако е участвала в събитие с кънки на лед, организирано от принц Алберт.
Както информирахме, събитието на 11 октомври, когато Шаплен ще пее в съпровод на електронни музиканти, хор и струне
Популярни джаз стандарти и нови импровизации бяха изпълнени във втората вечер на джаз фестивала в Русе.
Двудневното събитие включваше концерти в Голямата зала на Доходното здание, последвани от джем сесии в "Макс клуб".
Изпълненията тази вечер започнаха с хърватското дуо Тихомир Хойсак - контрабас и Филип Новосел - тамбура. Към тях се присъедини и словенският барабанист Жан "Джон" Тетичкович, който от години живее и работи в САЩ. Те изпълниха джаз импровизации и стандарти върху традиционна хърватска музика, като включиха и своя визия за "Копаница". На няколко пъти в зададения от тях ритъм беше въвлечена и публиката. Накрая Новосел благодари за подкрепата, която винаги срещат у нас, като отчете, че рядко, особено на запад им се отдава възможност да свирят пред толкова голяма аудитория. В отговор публиката върна изпълнителите на бис.
Бигбенд Русе пред
Фотографии на Хелга Парис ще бъдат показани в изложба в Софийската градска художествена галерия (СГХГ). Експозицията, курирана от Инка Шубе, съдържа около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Хелке Миселвиц.
Тя ще бъде представена в периода 19 септември – 24 ноември, съобщават организаторите.
Кураторът Инка Шубе ще присъства лично на откриването, а на 20 септември ще направи и тур в изложбата, отбелязват от екипа.
„Творчеството на Хелга Парис (1938-2024) играе важна роля в германската фотография. Със своите отделни изображения и серии тя разгръща своеобразна живописна палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. В нейните фотографии всичко изглежда живо, диша, усеща се: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите“, разказват ор
Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.
Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.
Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро).
Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр
Магическото шоу C’est La Magie ще има допълнителен спектакъл в зала 1 на НДК - на 3 октомври, съобщават организаторите.
Илюзионистите Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн, Луис де Матос и Ю Хо-Джин ще имат общо осем представления в София – на 3, 4, 5 и 6 октомври.
„Очаровани сме - интересът в България надмина всичките ни очаквания и затова заедно решихме, че ще успеем да вместим в програмата си още едно събитие, извън предвидената програма. За да го постигнем, екипи от две държави бяха организирани до последната минута, за да подраним с пристигането си в София“, казва Луис де Матос, който е и арт директор на продукцията.
C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на магическото шоу.
„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че няма мъртва природа. Всичко е живо, дори и предметите имат дух“, каза директорът на галерия „Ателие R" Мариана Рачева.
„Има много талантливи художници и майстори в занаята, много рядко обаче се срещат артисти. Тази вечер виждаме двама – артисти с главно „А“, подчерта Рачева.
Изложбата „Зелено, синьо, жълто“ може да бъде разгледана в галерия „Ателие R“ в Бургас до 15 септември.
Припомняме, че миналата година Гергана Лалова представи изложбата си „Летен полъх“ в Бургас. Година по-рано баща Михаил Лалов подреди експозицията с платна „Тя и никоя друга“.
Михаил Лалов е роден на 14 юли 1952 г. в София. Свои работи е излагал на изложби у нас, в Германия, Кипър, Франция, Лондон, Латвия, Люксембург и др. Картини на Лалов са собственост на Националната художествена галерия, Градската художествена галерия, както и на колекционери от различни държави по целия свят, сред които Германия, Франция, САЩ, Великобритания, Гърция, Кипър, Турция и Люксембург. През 2015 г. печели международен конкурс и работи във фондация „Ротко“ в Латвия. До момента има над 50 самостоятелни изложби и множество участия в съвместни експозиции.
Гергана Лалова е родена на 23 април 1979 г. в София. През 1997 г. завършва Националната художествена академия "Акад. Илия Петров" със специалност "Графика", а през 2002 г. завършва и специалност "Текстил". Твори в едно ателие с баща си, художника Михаил Лалов. Освен с живописните си платна, с които прави редица самостоятелни и групови изложби в София и страната, е позната и като един от гримьорите на популярните телевизионни формати като "Господари на ефира", „Шоуто на Рачков“, „Като две капки вода“, „Пълна лудница“, „Великолепната шесторка“, както и първите две издания на „България търси талант“.