Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.
Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.
Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид.
Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.
„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа
В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус.
Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.
Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“.
Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“.
Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“.
През 2021 г. сп. „Тайм“ я обявява за една от 100-те най-влиятелни личности в световен мащаб. Филмите на Йохансон са събрали над 14,5 млрд. щатски долара, което я прави най-касовата актриса на всички времена. Тя получава различни отличия, включително награда на Британската филмова академия, награда „Тони“, номинации за две награди „Оскар“ и пет награди „Златен глобус“. Днес тя заедно със своя брат близнак навършва 40 години.
Скарлет Ингрид Йохансон е родена на 22 ноември 1984 г. Тя е дъщеря на архитект и продуцент и е израснала в Ню Йорк. Тя и брат близнак Хънтър са най-малките от четирима деца в семейството. Интересът към актьорското майстор
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичната галерия „Нюанс“.
Сред присъстващите на вернисажа бяха колеги и приятели на художника. Това е поредна изложба на Греди Асса тази година. „Исках тези седем изложби поради факта, че здравословното ми състояние не винаги позволява да бъда по-адекватен и взискателен. И може би ще поспра“, каза творецът.
В „През времето“ той подрежда около 30 произведения. „Има такъв момент, в който ми се искаше по-скоро оптиката да ми стане различна. И затова, по някакъв начин, вертикалното ми дава възможност да видя и небето, земята, водата. Хоризонталното ми дава други настроения - по-минорни. В някои от тях има тъга, има самота, има дистанция. Но времето не е важно. К
Ана Аврамова-Пешева (Mano de Ana) представя новата си изложба „Амалгама“. Експозицията ще бъде показана в Cryptid Art Space в София от 11 до 23 ноември, съобщават организаторите.
„А-мал-га-ма - сплав от живак и други метали. Съвкупност, съчетаване на привидно несвързани компоненти. Колекция от спомени, създадени от интерес към естествознанието и мистицизма, които пряко повлияват цялата работа на Ана. Комбинация от събирани през годините причудливи форми, които намира през годините и работата й в различни медиуми - графика, илюстрация, фотографски техники“, разказват от екипа.
По думите им авторката изучава сливането, амалгамата между науката и мистичните ритуали, прилагани през вековете и тяхната изглеждаща далечна, но всъщност много тясна връзка.
Ана Аврамова-Пешева е родена в София през 1992 г.. Преди пет години се запоз
Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието.
Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател. Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби.
/ВСР
Почитателите на Шерлок Холмс ще се зарадват, че немите филми за приключенията на най-известния лондонски детектив са реставрирани един век след създаването им и ще бъдат показани от средата на октомври, предаде АФП.
В 45-те епизода на "Приключенията на Шерлок Холмс" и двата реставрирани пълнометражни филма в ролята на детектива влиза популярният навремето актьор Ейли Норууд.
Той е любимият екранен Шерлок на писателя Артър Конан Дойл (1859-1930). Създателят на героя одобрява и адаптациите, произведени през 1921-1923 г. от британската филмова компания "Стол пикчърс" (Stoll Pictures).
Оттогава Шерлок Холмс е адаптиран стотици пъти за големия и малкия екран. Според Книгата на рекордите на Гинес той е най-представеният литературен герой в историята на киното и телевизията. Сред актьорите, които са се превъплъщавали в образа му, са Робърт Дауни младши и Бенедикт Къмб
Петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ беше открито с кратка церемония в двора на „Зеленото училище“ към Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов".
Форумът се организира традиционно от Община Шумен и Дружеството на шуменските художници (ДШХ). В тазгодишното му издание участват 10 художници: Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив, проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Замeстник-кметът по образование и култура на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, старши експертът в отдел „Култура, младежки дейности и спорт“ в общинската администрация Даниела Вичева и председателят на ДШХ Петьо Дамянов се обърнаха с кратки пр
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмото издание на „Коледа" в зала 3 на НДК.
По традиция, на концерта ще прозвучи оратория „Коледа” на композитора и архитект Димитър Ненов (1901-1953). Именно на неговата рождена дата се провежда събитието всяка година. „Това е единствената коледна оратория от български композитор и единствената коледна оратория изобщо в музикалната култура на планетата, писана от професионален архитект“, разказа Камджалов.
Димитър Ненов завършва архитектура в Германия, след което учи в Полша и Италия, където се дипломира като музикант. Той е пръв музикален уредник на радио „София“ (1935-1937) и създател на фонотеката на радиото. В първата половина на 30-те години ръководи
В областната администрация в Смолян ще бъде открита изложба живопис „Родопа – люлка на таланти“ на 11 млади художници, възпитаници на Професионалната гимназия за приложни изкуства, съобщи Рада Кузманова – пресаташе на администрацията.
Тя посочи, че през юли изложбата е била в Мраморното фоайе на Народното събрание.
По покана на областната администрация творбите ще бъдат подредени в Атриума, за да може и жителите на областта да видят творбите на младите художници.
Изложбата представя 28 живописни творби на възпитаници на гимназията. Сред тях са Стефания Дуева, Веселина Алексиева. Миранда Мусабашова, Евгения Игорова, Иван Сабрутев, Гергана Коровска, Антон Георгиев, Витан Йорданов. Анастасия Иванова, Никол Коджаманова и Николина Дамянова.
Професионалната гимназия за приложни изкуства в Смолян е създадена през 1976 година като Средно
Този уикенд в Нидерландия е белязан от пристигането на Синтерклаас (Свети Никола) - една от най-почитаните нидерландски традиции.
В Утрехт добрият старец, придружаван от своя помощник Черния Пийт (Черен Петър), дойде днес на лодка при Стария канал и бе посрещнат от стотици деца и техните родители, които после го следваха до катедралата в центъра на града.
Синтерклаас се чества като покровител на децата. Той се основава на историческата фигура на Свети Никола, който и ние в България празнуваме на 6 декември. От него тръгва така популярният в цял свят Дядо Коледа. Самият празник се чества на 6 декември. В нощта на 5 срещу 6 декември децата получават подаръци.
Националното пристигане на Синтерклаас вчера във Вианен, провинция Утрехт, бе мирно, но в други градове имаше протести и сблъсъци, съобщиха местните медии.
В Йерсеке четирима души са били арест