В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола.
Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово.
От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.
Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.
Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме
Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП.
Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм.
„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.
„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече
Гигантски смърч, който ще служи за тазгодишната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“, отпътува към Ню Йорк в четвъртък от родното си градче Уест Стокбридж в щата Масачузетс, съобщи АП.
Иглолистното дърво с височина 23 метра и тегло 11 тона бе отсечено в четвъртък сутринта и с помощта на кран бе качено на камион. То ще измине 225 км до Центъра „Рокфелер“, където ще бъде издигнато в събота. Дървото, което ще бъде украсено с 50 000 разноцветни лампички и короновано със звезда от Сваровски, ще остане на показ до средата на януари.
Това е първата коледна елха в Центъра „Рокфелер“ от 1959 година насам, която пристига от Масачузетс.
Жители и гости на Уест Стокбридж, някои от които облечени като Дядо Коледа, наблюдаваха иззад бариера как работниците отрязват дървото в четвъртък сутринта. Докато те правеха снимки и видеозаписи на събитие
Документален филм за борбата с бикове на каталунския режисьор Алберт Сера спечели голямата награда "Златна раковина" на кинофестивала в испанския град Сан Себастиан, предаде АФП.
"Бих искал да благодаря на фестивала, че селектира този филм", каза Алберт Сера при получаването на отличието, въпреки че организации за защита на правата на животните водеха кампания продукцията му Tardes de soledad да не бъде показана на 72-рото издание на форума. Той започна на 20 септември.
Испанска партия, която се бори за правата на животните, призова филмът да бъде оттеглен от конкурса с аргумента, че предлага "романтична визия" за "традиция, включваща насилие над животни", припомня АФП.
Лентата, която получи бурни аплодисменти по време на официалната си прожекция, проследява няколко дни от живота на перуанския тореадор Андрес Рока Рей - от момента, в който облича костюма
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.
Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.
Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голям
„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
По думите му за 60-те години, в които съществува Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ като институция, през двата обекта са преминали над 22 000 000 души.
С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.
Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той.
За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.
Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и
Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.
Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.
В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.
„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато
Не бива да се подценяват фестивалите като платформа за разпространение на филмовите продукции. Това мнение изрази в интервю продуцентката Веселка Кирякова, която представи няколко филма на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
„Фестивалното кино се таргетира като елитарно и нишово с малко зрители, но според мен не е така. Едно заглавие обикновено има по няколко прожекции пред пълни зали и това са зрители, които не бива да се пренебрегват. По цял свят фестивалите генерират много публика и е важно да участваме. Винаги салоните са пълни не само с професионалисти, а и с местни хора“, коментира тя.
По думите й България е много малък пазар за разпространение на пълнометражните игрални продукции на голям екран, особено за артпроектите и е трудно да се достигне до широк кръг публика, въпреки че вече има дистриб
Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.
Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.
Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп
Американският актьор Леонардо ди Каприо отпразнува юбилея си с близките си по време на парти в Лос Анджелис два дни преди да навърши 50 години.
Източник за списание „Пийпъл“ разказва ексклузивно, че на звездното парти са присъствали актьорите Брад Пит, Тоби Магуайър, Джейми Фокс, Парис Хилтън, Тод Филипс и много други. Сред гостите са били и родителите на Леонардо, Джордж ди Каприо и Ирмалин Инденбиркен. На гостите на партито е сервирана торта от моркови, докато те танцуват до ранни зори. Вътрешният източник добавя, че Ди Каприо е бил в много добро настроение. „Той беше невероятно щастлив и прегръщаше всички гости“.
Леонардо ди Каприо е американски актьор и продуцент, който през 90-те години на миналия век се превръща в един от водещите холивудски актьори, отличаващ се ролите си на нестандартни и сложни образи.
Роден е на 11 ноември 1974
Кулминацията на Национално честване „Шипченска епопея“ в Габрово ще бъде фолклорен концерт-спектакъл „Ритъмът на Свободата“.
Безплатен транспорт е осигурен и за туристическите походи, които се организират по традиция. За Соколския манастир автобусът ще потегли в 07:15 ч., а за местността Узана - в 07:00 часа, като ще се тръгва от площад „Възраждане".
Тази година тържествата ще преминат под знака на 90-годишнината от освещаването на Паметника на Свободата и 147-годишнината от Шипченската епопея. Събитията, които ще се проведат в периода 19 – 27 август, са под патронажа на президента Румен Радев, допълват организаторите.
Националното честване „Шипченска епопея" се организира от Областна администрация - Габрово със съдействието на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа", Община Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей - Габрово, Регионална библиотека „Априлов - Палаузов" - Габрово, Художествената галерия „Христо Цокев", Държавен архив - Габрово.