Певицата Тейлър Суифт закри европейската част от турнето си Eras с изненадващата поява на гост-изпълнител - британската певица Флорънс Уелч в Лондон, предаде ДПА.
Боливийският художник Сидней Калдерон представя изложбата Baila Comingo.
Експозицията ще бъде открита тази вечер в „Арт галерия 158“, съобщават организаторите.
Сиднеи Калдерон завършва Националната академия за изящни изкуства в гр. Ла Пас, столицата на Боливия. Реализирал е изложби на три континента.
Негови творби са притежание на частни колекции в Мексико, Аржентина, Боливия, Венецуела, САЩ, Италия, Испания, Германия и България. В периода 1988 – 2006 г. работи и живее в Италия. Понастоящем живее и твори в София.
/ВСР
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Днес програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.
Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.
На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.
На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.
На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа
Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград.
В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи.
По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п
На тържествена церемония в залата на Драматично-куклен театър "Иван Димов" в Хасково бяха наградени лауреатите и техните подгласници в 49-то издание на Международния конкурс за млади цигулари "Проф. Недялка Симеонова" в Хасково.
Първи места бяха определени само в две от четирите възрастови категории.
Конкурсът и едноименните музикални дни започнаха в петък. В творческата надпревара участваха 13 млади изпълнители на струнния инструмент.
В първа възрастова група победител е Елена Калинова. При по-големите първа награда заслужи Марияна Стоева. Двама са втори в трета възрастова група - Мария Панциду и Радослав Чалъков. Също две втори награди бяха връчени при най-големите - на Валерия Кравцова и Елизабет Гекова.
Отличията раздаде председателят на журито проф. Гинка Гичкова, след което прозвуча гала концерт на лауреати и носители на втори награди.
Муз
Суифт изнесе последния от петте си концерта в столицата на Великобритания, след като през юни представи три други на стадион „Уембли“.
Турнето за милиарди долари радва феновете на певицата с хитове от албумите 1989, Red, Midnights и последната й музикална продукция The Tortured Poets Department, която оглавява класациите.
В нея е и песента, която Суифт написа с британската група „Флорънс + Дъ Мъшийн“ (Florence + The Machine), озаглавена Florida!!!. Флорънс Уелч изненада феновете на Суифт, като се качи на сцената, за да изпълни песента, придружена от впечатляващо светлинно шоу.
Сигурността пред „Уембли“ беше засилена по време на последните концерти на Суифт в Лондон, след като три нейни концерта в Австрия бяха отменени заради предполагаем терористичен заговор.
През юли 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт, при което три момичета загинаха след нападение с нож по време на танцов клас, посветен на певицата.
Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град.
Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината.
Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.
В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната
Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.
Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру.
Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта,
Новият регистър на професионалните артисти в България трябва да бъде реално работещ и да решава проблемите на сектора, казаха Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров от Асоциацията за свободен театър (АСТ). Те проведоха дискусията по темата във Варна в рамките на фестивала за свободен театър и форума „Движещо се тяло“.
Това е третата среща, посветена на регистъра, предишните две се състояха в столицата, припомни Прохоров и обясни, че от организацията насочват подобни инициативи към общността, защото знаят, че институциите няма да ги осъществят. „Ние имаме ангажимент в нашия устав да работим за по-добрите условия на труд и развитието на независимата сцена. Това ни кара да инициираме тези дискусии, особено извън столицата, защото е добре да калибрираме това, което предстои, и да сондираме каква е ситуацията“, каза той.
Създаването на регистъра ще
След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.
„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник
"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.
"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат. 72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември. "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.
Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм. 
Остават девет дати от турнето на попзвездата, които ще се проведат в Канада от 14 ноември, а последното шоу ще бъде на 8 декември.