NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
4939
Тонът на времето

Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството

| 21 Август 2024, 08:30 ч.
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Снимка © DFA

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Петдневна музикална програма предвижда деветото издание на Бирфест в Стара Загора. Традиционната проява ще се състои от 4 до 8 септември в парк "Загорка" в Града на липите, съобщиха от пресцентъра на общината. Фестивалът ще е със свободен вход.

В първия ден на сцената ще се качат Дара Екимова, Криско, Дара и К.lina.

На следващия ден посетителите ще могат да чуят рокаджиите от I.R.B. 69, група Сигнал и Ronnie Romero & Eridan.

В програмата за петък са предвидени Явката ДЛГ и Madmatik, Спенс и Атанас Колев, а съботата ще е посветена на ритъма на хип-хопа с Bisollini & 2OFUS, FYRE & THEO и C-BLOCK.

В последния ден фестът ще бъде закрит с вечни български хитове в изпълнение на Dia, Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл и Deep Zone Project.

По време на събитието организаторите - община Стара Загора и пивоварна "Заго

"Дедпул & Върколака" - третият поред филм от поредицата за Дедпул, е вече трета седмица начело на зрителския интерес, показват обобщените данни от киносалоните. Соченият за един от най-добрите франчайзи от филми с възрастово ограничение, който в световен мащаб прехвърли милиард приходи, у нас е гледан от 115 991 зрители и събра 1 730 738 лева от билетите им.

На втора позиция е първата премиера от миналия петък - "Никога повече" по едноименния роман на Колийн Хувър. Драмата за млада жена, която се надява да започне нов живот в Бостън, но се сблъсква с кошмар от миналото си, е с вече 8 292 зрители и 108 240 лева приходи.

Трети по ред е анимационният "Аз, проклетникът 4", който е месец и половина сред най-гледаните филми у нас. Новата работа на Гру, която го отделя от миньоните и тяхното обучение за тайни мисии, са гледани от общо 160 855 зрители, а приходит

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.

В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.

„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно“, допълва авторът.

По думите му „Виждам те“ е алегория за това, което се случва в човека: „Това е вътре в мен, във всеки от нас. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно“.

„Искаше ми се целият проект да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов в най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци“, казва още Юлиян Табаков.

Юлиян Табаков , в разговор с Даниел Димитров – за зрителя като автор, за  света, който не познаваме и се опитваме да нагодим по себе си, за водата от пластмаса, която оставя суша след себе си, за музиката и звуците във „Виждам те“, за човека и вътрешното пренасищане, което води до абсолютно изсушаване и обезкървяване...

Конкурсът за документални филми на „Синелибри“ е посветени на изтъкнати творци.

Акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш, съобщават от екипа на фестивала.

Авторът на „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите, заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма.

Официалната премиера в тяхно присъствие е на 16 октомври в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври.

В рамките на събитието ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл. 

На 12 октомври в памет на актьора, режисьор и театрален педагог

Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!“, допълва тя.

Певицата публикува и снимка с Кирил Маричков, направена в Народен театър “Иван Вазов” през май 2023 г.

Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев. 

Почит към паметта на музиканта изразиха президентът Румен Радев и от Министерския съвет. 

Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.

Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.

Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.

Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.

Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.

Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft

Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман. 

Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма. 

За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич

Нина Николина представя концерт-спектакъла „Любовни народни песни“ с нов сценарий и репертоар. Събитието е на 24 октомври в Sofia Live Club, съобщават организаторите. 

По думите им, с намигване, чар и завиден артистизъм, Нина Николина разказва еротични фолклорни текстове от закачливите, пиперливи любовни народни песни. В програмата са включени и две любовни песни от Балканите – Албания и Босна, които Нина Николина изпълнява с оригиналните им текстове.

Новият член във формацията е Мартин Денев, пиано. Джазмен, пианист,  композитор, диджей, с издадени над 20 албума на лейбъли в Англия, Германия, Индонезия, Австралия, Китай и Америка, като много от композициите се изкачват до челни позиции в най-реномираните световни класации за съвременна електронна музика.&nb

Защо „Виждам те“? 

- Не знам... Това заглавие ми се върти от много години. Започвам го, сменям го, започвам го, сменям го... Като цяло, е идея за нещо, което се случва, а някъде съществува някой, който го наблюдава. Въпреки че всички ние си затваряме очите за това, което правим...

Целият проект, извън контекста на специалната инсталация, е нещо, което ми се искаше да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов у най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци... 

Преди да влезем в кулата, ни посъветвахте, че е най-добре всеки сам да се потопи в това, което го очаква. Защо това е важно за Вас?

- Ако не съм направил нещо достатъчно силно – което само да обяснява, то моята намеса е безсмислена и е насила. Освен това, ще манипулирам вашето усещане. Ти можеш да усетиш съвсем друго нещо, различно от това, което аз съм мислил. Така че за мен е по-готино вие да си го изживеете. Аз вярвам в сентенцията, че зрителят е авторът. Защото винаги това, което ти виждаш, е твоята лична галерия. Ти подписваш произведението в собствената си глава и получаваш собственото произведение въз основа на нещото, което си видял. 

В инсталацията има интересна смесица между натурални неща – като глината, и изкуствени материали – като пластмасата...

- Това е една голяма лъжа... Много често ми се случва да казвам, че София, например, е много по-приятна, много по-готина и безкрайно по-безлична, отколкото беше едно време. По същия начин ние сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Тя, в крайна сметка, води до едно вътрешно ограбване, а глината е единственият истински истински обект в цялото това нещо. Докато останалото създава илюзия за вода, но всъщност е пластмаса. Това е като ноктите – хубав маникюр, ама е пластмасов. 

Какъв е произходът на глината и на рибките? 

- Рибките се явиха в галерията... Въобще не ги бях мислил, но през цялото време си представях вода от пластмаса, която тече или капе, и оставя сухо под себе си. Затова и самата инсталация не е съвсем готова. Тя ще има дълъг живот, в който тепърва ще съхне. Тоест, това цялото нещо ще се напука и ще изсъхне абсолютно... Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно. 

Музиката, или по-скоро, звукът, който се чува, също има своя история... 

- Музиката също се роди тук... Първата ми идея беше тази вода, която е абсолютна синтетика, просто да „капе“ върху нещо, което е истинско. После ми предложиха да пусна звук, за да е по-силно. 

Ани Монова (Най-дълго управлявалият директор в историята на „Театър 199“ – бел. ред.) почина съвсем скоро. Бях на прощаването в „Свети Седмочисленици“. Хорът пя изключително красиво. Не си спомням какви бяха хората, но имах усещане, че са мъжки гласове, и то ниски. В един момент не се чува мелодия, а маса от хора – в един и същи тон. Беше много силно... Това беше звукът. Той просто се роди в „Свети Седмочисленици“. Помолих Валя (Валерия Попова – бел. ред.) да направи няколко разработки на звук. Първата асоциация беше за пустиня и вятър в пясъка, песъчинки, които се ветреят до безкрай – с усещане за някаква безкрайност и бездънна улица. Тя ми изпрати звуци с малко разработка – с втори и трети глас. Но, когато отделиш всичко и оставиш само един тон, и стане брум от гласове, тогава има много по-силно присъствие. Особено важно беше да има една единствена колона – за да има градация на звука, да влезеш в звука и да излезеш от него. И обратно – после пак да влезеш в него и да излезеш – и от галерията, и от звука.

Мястото на човека къде е в това, което правите? 

- Основно. Това е някаква моя алегория за това какво се случва в човека. Това е вътре в мен, във всеки. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно. Това е едно вътрешно пренасищане, водещо накрая до абсолютно изсушаване и обезкръвяване.

Юлиан Табаков е роден на юли 1975 г. в София. Работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е сценография в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. Режисьорският му дебют е през 2000 г. с авторския спектакъл „Три сестри” по А. П. Чехов. През 2012 г. завършва първия си документален филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.

След 1998 г. прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. Носител е на отличие „Златен век“ – за принос в развитието на българската култура, и много други награди в областта на театъра, киното и илюстрацията.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука &ndas ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Тонът на времето
4939
Тонът на времето

Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха

Във водната кула на София тече река от пластмаса.Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството.

| 21 Август 2024, 08:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Художникът Юлиян Табаков : Сътворяваме среда, която ни е удобна и хубава, но куха
Снимка © DFA

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Петдневна музикална програма предвижда деветото издание на Бирфест в Стара Загора. Традиционната проява ще се състои от 4 до 8 септември в парк "Загорка" в Града на липите, съобщиха от пресцентъра на общината. Фестивалът ще е със свободен вход.

В първия ден на сцената ще се качат Дара Екимова, Криско, Дара и К.lina.

На следващия ден посетителите ще могат да чуят рокаджиите от I.R.B. 69, група Сигнал и Ronnie Romero & Eridan.

В програмата за петък са предвидени Явката ДЛГ и Madmatik, Спенс и Атанас Колев, а съботата ще е посветена на ритъма на хип-хопа с Bisollini & 2OFUS, FYRE & THEO и C-BLOCK.

В последния ден фестът ще бъде закрит с вечни български хитове в изпълнение на Dia, Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл и Deep Zone Project.

По време на събитието организаторите - община Стара Загора и пивоварна "Заго

"Дедпул & Върколака" - третият поред филм от поредицата за Дедпул, е вече трета седмица начело на зрителския интерес, показват обобщените данни от киносалоните. Соченият за един от най-добрите франчайзи от филми с възрастово ограничение, който в световен мащаб прехвърли милиард приходи, у нас е гледан от 115 991 зрители и събра 1 730 738 лева от билетите им.

На втора позиция е първата премиера от миналия петък - "Никога повече" по едноименния роман на Колийн Хувър. Драмата за млада жена, която се надява да започне нов живот в Бостън, но се сблъсква с кошмар от миналото си, е с вече 8 292 зрители и 108 240 лева приходи.

Трети по ред е анимационният "Аз, проклетникът 4", който е месец и половина сред най-гледаните филми у нас. Новата работа на Гру, която го отделя от миньоните и тяхното обучение за тайни мисии, са гледани от общо 160 855 зрители, а приходит

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.

В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.

„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно“, допълва авторът.

По думите му „Виждам те“ е алегория за това, което се случва в човека: „Това е вътре в мен, във всеки от нас. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно“.

Конкурсът за документални филми на „Синелибри“ е посветени на изтъкнати творци.

Акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш, съобщават от екипа на фестивала.

Авторът на „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите, заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма.

Официалната премиера в тяхно присъствие е на 16 октомври в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври.

В рамките на събитието ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл. 

На 12 октомври в памет на актьора, режисьор и театрален педагог

Поклон пред паметта на големия български музикант, певец и композитор Кирил Маричков!, написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук. „Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава!“, допълва тя.

Певицата публикува и снимка с Кирил Маричков, направена в Народен театър “Иван Вазов” през май 2023 г.

Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев. 

Почит към паметта на музиканта изразиха президентът Румен Радев и от Министерския съвет. 

Сабрина Карпентър остава стабилно на върха на класацията „Билборд 200“ за втора седмица с албума Short n’ Sweet, след като преди седмица влезе директно под номер 1, съобщава сайтът на изданието.

Някогашният лидер Пост Малоун с албума си F-1 Trillion се издига с едно стъпало спрямо миналата седмица до номер 2.

Певицата и авторка на песни Чапъл Роан и албумът й The Rise and Fall of a Midwest Princess се изкачват с едно стъпало до трета позиция.

Хитовият албум One Thing at a Time на Морган Уолън слиза от пето на четвърто място тази седмица.

Бившият номер 1 на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department се изкачва с едно място на пета позиция.

Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft

Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман. 

Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма. 

За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич

Нина Николина представя концерт-спектакъла „Любовни народни песни“ с нов сценарий и репертоар. Събитието е на 24 октомври в Sofia Live Club, съобщават организаторите. 

По думите им, с намигване, чар и завиден артистизъм, Нина Николина разказва еротични фолклорни текстове от закачливите, пиперливи любовни народни песни. В програмата са включени и две любовни песни от Балканите – Албания и Босна, които Нина Николина изпълнява с оригиналните им текстове.

Новият член във формацията е Мартин Денев, пиано. Джазмен, пианист,  композитор, диджей, с издадени над 20 албума на лейбъли в Англия, Германия, Индонезия, Австралия, Китай и Америка, като много от композициите се изкачват до челни позиции в най-реномираните световни класации за съвременна електронна музика.&nb

„Искаше ми се целият проект да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов в най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци“, казва още Юлиян Табаков.

Юлиян Табаков , в разговор с Даниел Димитров – за зрителя като автор, за  света, който не познаваме и се опитваме да нагодим по себе си, за водата от пластмаса, която оставя суша след себе си, за музиката и звуците във „Виждам те“, за човека и вътрешното пренасищане, което води до абсолютно изсушаване и обезкървяване...

Защо „Виждам те“? 

- Не знам... Това заглавие ми се върти от много години. Започвам го, сменям го, започвам го, сменям го... Като цяло, е идея за нещо, което се случва, а някъде съществува някой, който го наблюдава. Въпреки че всички ние си затваряме очите за това, което правим...

Целият проект, извън контекста на специалната инсталация, е нещо, което ми се искаше да има и леко образователен аспект – свързан с животните и със света, в който живеем, който не познаваме, и се опитваме да нагодим по себе си. В крайна сметка, самите ние губим от това. Имах малко наивната идея да направя нещо, което би предизвикало интерес и любов у най-малката публика – децата и младежите. Би предизвикало интерес към визуалното изкуство, в частност – към света, в частност – природата, от която все още има някакви остатъци... 

Преди да влезем в кулата, ни посъветвахте, че е най-добре всеки сам да се потопи в това, което го очаква. Защо това е важно за Вас?

- Ако не съм направил нещо достатъчно силно – което само да обяснява, то моята намеса е безсмислена и е насила. Освен това, ще манипулирам вашето усещане. Ти можеш да усетиш съвсем друго нещо, различно от това, което аз съм мислил. Така че за мен е по-готино вие да си го изживеете. Аз вярвам в сентенцията, че зрителят е авторът. Защото винаги това, което ти виждаш, е твоята лична галерия. Ти подписваш произведението в собствената си глава и получаваш собственото произведение въз основа на нещото, което си видял. 

В инсталацията има интересна смесица между натурални неща – като глината, и изкуствени материали – като пластмасата...

- Това е една голяма лъжа... Много често ми се случва да казвам, че София, например, е много по-приятна, много по-готина и безкрайно по-безлична, отколкото беше едно време. По същия начин ние сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Тя, в крайна сметка, води до едно вътрешно ограбване, а глината е единственият истински истински обект в цялото това нещо. Докато останалото създава илюзия за вода, но всъщност е пластмаса. Това е като ноктите – хубав маникюр, ама е пластмасов. 

Какъв е произходът на глината и на рибките? 

- Рибките се явиха в галерията... Въобще не ги бях мислил, но през цялото време си представях вода от пластмаса, която тече или капе, и оставя сухо под себе си. Затова и самата инсталация не е съвсем готова. Тя ще има дълъг живот, в който тепърва ще съхне. Тоест, това цялото нещо ще се напука и ще изсъхне абсолютно... Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно друго ниво, не физическо, а духовно. 

Музиката, или по-скоро, звукът, който се чува, също има своя история... 

- Музиката също се роди тук... Първата ми идея беше тази вода, която е абсолютна синтетика, просто да „капе“ върху нещо, което е истинско. После ми предложиха да пусна звук, за да е по-силно. 

Ани Монова (Най-дълго управлявалият директор в историята на „Театър 199“ – бел. ред.) почина съвсем скоро. Бях на прощаването в „Свети Седмочисленици“. Хорът пя изключително красиво. Не си спомням какви бяха хората, но имах усещане, че са мъжки гласове, и то ниски. В един момент не се чува мелодия, а маса от хора – в един и същи тон. Беше много силно... Това беше звукът. Той просто се роди в „Свети Седмочисленици“. Помолих Валя (Валерия Попова – бел. ред.) да направи няколко разработки на звук. Първата асоциация беше за пустиня и вятър в пясъка, песъчинки, които се ветреят до безкрай – с усещане за някаква безкрайност и бездънна улица. Тя ми изпрати звуци с малко разработка – с втори и трети глас. Но, когато отделиш всичко и оставиш само един тон, и стане брум от гласове, тогава има много по-силно присъствие. Особено важно беше да има една единствена колона – за да има градация на звука, да влезеш в звука и да излезеш от него. И обратно – после пак да влезеш в него и да излезеш – и от галерията, и от звука.

Мястото на човека къде е в това, което правите? 

- Основно. Това е някаква моя алегория за това какво се случва в човека. Това е вътре в мен, във всеки. Може би в някого го има като зародиш или просто като потенция, в други – това е целостта на индивида. Като цяло, винаги разисквам човека, но по индиректен начин, а не едно към едно. Това е едно вътрешно пренасищане, водещо накрая до абсолютно изсушаване и обезкръвяване.

Юлиан Табаков е роден на юли 1975 г. в София. Работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е сценография в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. Режисьорският му дебют е през 2000 г. с авторския спектакъл „Три сестри” по А. П. Чехов. През 2012 г. завършва първия си документален филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.

След 1998 г. прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги. Носител е на отличие „Златен век“ – за принос в развитието на българската култура, и много други награди в областта на театъра, киното и илюстрацията.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ на Йордан Радичков
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.