По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.
Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров".
Творческият екип на плевенската арт школа „Колорит“ се завърна с награди от 25-о издание на Международна среща на младежкото изкуство „Евора 2024“ в Португалия. Това съобщи ръководителят на школата Майя Ананиева.
Заедно с нея в международния форум са участвали Пламена Захариева (14 г.) и Елена Георгиева (15 г.). Двете момичета са отличени за творбите си на тема „Творческо пресъздаване на художествена творба от Музея в Евора“, създадени по време на пленера, съпътстващ младежката среща. В него са участвали близо 50 млади художници от различни страни. Пламена е отличена с втора награда, а Елена с поощрителна.
Повод за поканата към плевенската школа за участие в международната среща са отличените рисунки на нейните възпитаници от конкурса за рисунка „Евора 2024“ на тема „Чудесата на морското дъно“. В индивидуалното
Нови искове са подадени срещу Шон "Диди" Кумс, включително един, в който рапърът и някога влиятелен американски хип-хоп продуцент е обвинен в сексуално посегателство над непълнолетно лице, съобщи адвокат, цитиран от световните агенции.
Гражданските искове, подадени в Ню Йорк от шестима души, са част от поредица от производства, включващи над 100 предполагаеми жертви, обявени наскоро от американски адвокат, след като Диди беше обвинен и вкаран в затвора през септември.
Срещу Кумс са повдигнати криминални обвинения за ръководене в продължение на години на насилствена система за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и изнудване.
"Планираме да подадем множество други жалби през следващите седмици срещу г-н Кумс и други обвиняеми", предупреждава адвокат Тони Бъзби.
Исковете, подадени от две жени и четирима мъже, чиято самоличност не се разкрива, обхващ
Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.
Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.
На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Изложба „Под скалите" с живопис на Чавдар Драгиев беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Това е петата самостоятелна експозиция на шуменския художник.
Тя може да бъде разгледана до 25 октомври.
Пред публиката картините на художника коментира литераторът Румяна Симеонова. Драгиев даде възможност на присъстващите на изложбата да се включат в писмена анкета за картините му. Един от посетителите получи акварел, нарисуван от художника.
Драгиев каза, че през последната година мислите и чувствата му са били свързани с преживявания, които е имал в родното си село, а скалите са като венец над населеното място, като един вид закрила.
Той подчерта, че затова е работил на тази тема една година. В картините си е претворил чувства, мисли и емоции, които са свързани с неговото детство досега, каза художникът.
&bd
Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.
По думите му експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.
Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.
Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила
Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.
Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1
Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.
Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.
Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите.
Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т
Фестивалът на любителските театри на името на Кръстьо Пишурка бе официално открит с церемония пред Народно читалище (НЧ) „Постоянство 1856“ в Лом, съобщиха от общинската управа.
Театралният фестивал се провежда за 17-ти път и ще продължи до 29 септември. В него ще участват състави от София, Стара Загора, Плевен, Свищов, Монтана, Алфатар, Берковица, Белене, Самоков, Костинброд, Козлодуй, Ботевград, Ракитово и Златица.
Председателят на читалищното настоятелство Недялка Трайкова представи журито, в което участват Наташа Колевска – театровед и драматург, Пламена Гетова – актриса в театър „Българска армия“, и режисьорът Петър Денчев.
Организатор на събитието е Народно читалище „Постоянство 1856”, а съорганизатори са Съюзът на народните читалища и Община Лом.
Театралният огън бе запален от Милчо Бори
Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен.
Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас.
В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.
Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.
„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог
На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобождението на Ловеч.
НД „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“, участва с оръжия, униформи и снаряжения от Руско-турската освободителна война.
„Целта на тази изложба е да разкаже историята на войната и двете освобождения на град Ловеч. Това, което може да се види съвсем загатнато, е борбите на българите през Възраждането и последвалата Руско-турска война, като представяме двете основно воюващи страни – руската имперска армия и османската армия с техните униформи, въоръжение, снаряжение“, каза Владимир Брязов, член на НД „Традиция“.
Изложбата е част от проявите в програмата на Община Ловеч, посветена на 22 август, когато се отбелязват 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление.