Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.
За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.
„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.
Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз
Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.
„За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.
В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по
„Празен град“ по пиесата на известния северномакедонски драматург Деян Дуковски ще има премиера в Yalta Art Room.
Първите представления са на 13 и 14 ноември, съобщават организаторите.
Режисьор на постановката е Ахмет Исмаил.
Деян Дуковски е едно от най-разпознаваемите имена в съвременната балканска драма, известен с пиесите си, които се занимават с личните и социални конфликти в постсоциалистическото общество. Неговият „Празен град“ е ярко отражение на търсенията на хората, останали „празни“ в свят, който все повече губи своя смисъл, посочват от екипа.
По думите им „Празен град“ е история за отчуждението, самотата и стремежа за смисъл, разказана със силни драматургични средства и уникално чувство за ирония.
Спектакълът
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.
Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера.
Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.
В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.
Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т
Британският супермодел Наоми Кембъл получи забрана да бъде попечител на благотворителна организация в Англия и Уелс за срок от пет години, съобщава АП.
Това се случи, след като в четвъртък бе установено, че благотворителната организация за борба с бедността, основана от нея преди почти две десетилетия, е била „лошо управлявана“ и е имала „неадекватно финансово управление“.
След тригодишно разследване на финансовата дейност на Fashion for Relief Комисията по благотворителността, която регистрира и регулира благотворителните организации в Англия и Уелс, обяви, че е открила „множество случаи на неправомерно поведение и/или лошо управление“ и че само 8,5% от общите разходи на благотворителната организация са отишли за безвъзмездни средства за шестгодишен период от 2016 г. насам.
Например, Комисията установи, че средства за благотвор
„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа.
Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена.
Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София през 1980 г. Тя учи в Националната художествена академия в София и завършва Академията за изящни изкуства във Виена, последвана от следдипломна квалификация в Accademia di Belle Arti di Brera в Милано. Участвала е в множество групови и самостоятелни изложби както в страната, така и в чужбина, измежду които, в музея Белведере във Виена, музея Лентос в Линц и MOMA Тбилиси в Грузия.
Ив Тошайн твори на пресечната точка на инсталация, скулптура, живопис, перформънс и активизъм. Звездите, остриетата и хладните оръжия са основни компоненти в нейното творчество. Важна роля играят и писането на лозунги и послания, които въплъщават абстрактни понятия от нейния светоглед.
Заедно с художничката Анна Цех през 2012 г, Ив Тошайн основава колектив, който се фокусира върху критика на идеологии и е база за трансполитически артдейности.
Филм за Черно море - „Аз, морето – живот в мълчание“, ще има премиера на 5 декември в Дома на киното.
След прожекцията публиката ще може да участва в дискусия със създателите на продукцията, съобщават организаторите от „Грийнпийс – България“.
По думите им филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. Участват учени и специалисти от България, Украйна и Румъния, които разказват за заплахите за морската екосистема в трите държави. Режисьор на лентата е Любо Йончев, а оператор - Росен Савков.
Част от филма е озвучен от актьора Иван Бърнев. Заедно със специалистите, включили се в проекта, той разказва за черноморските местообитания и живота под водата.
Сред темите в „Аз, морето – живот в мълчание“ са морските екосистеми, нерегламентираното тралене, екологичните последици от прое
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Квартет "Корназов/Дюпа“, „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър излизат на сцената на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ в курортен комплекс Боровец в последната вечер на събитието, съобщават организаторите.
Музиката на Георги Корназов (тромбон), Армел Дюпа (пиано), Васил Хаджигрудев (контрабас) и Атанас Попов (барабани) дават воля на въображението, мелодиите и хармониите в авторската си изпълнения, с които завладяват публиката.
След тях на сцената излиза групата „Джайв eйсис“ със солистите Лаура Би и Алън Пауър. Това е първата концертираща група, достигнала до финала на „Великобритания търси таланти“.
„Джайв eйсис“ се е утвърдила като номер едно джайв и суинг формация в родината си. Секстетът изнася средно по 300 концерта на година и работи с музиканти като Ван Морисън и Кийли Смит, посочват организаторите на събитие
С изложба под наслов "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", в галерията на Българския културно-информационен център в Скопие тази вечер беше отбелязан денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия – 6 септември.
„Шести септември ни напомня за българския национален въпрос, който изразява идеала на възрожденските българи – обединение на всички земи, населени с българи. Това е може би най-българското решение на управляващото тогава ръководство. Дръзкият политически акт на нашите предци от 6 септември 1885 година всъщност ни обединява и вдъхновява в усилията ни да изградим и съхраним свободна, стабилна България”, каза при откриването на изложбата директорът на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Не забравяме, че Съединението е един спонтанен, чисто български акт, проти
Художничка Кристина Вътова изследва крехкостта и силата на човешкия живот в изложбата „(Не)сигурност” от 10 до 28 септември в галерия „Нюанс“, съобщават от галерията.
„С фокус върху нежността на съществуването, Кристина Вътова изразява красотата на преходността. Изложбата разкрива вътрешните търсения на художничката, вдъхновена от стремежа на човека да съхрани себе си в свят, изпълнен с неопределеност. Тя разглежда начина, по който изграждаме защитни бариери около нашите уязвими части, опитвайки се да запазим целостта на своя вътрешен свят“, допълват от галерията.
„Една от главните цели на всеки от нас - през целия си живот се стремим към сигурна работа, сигурен дом, сигурна връзка, сигурно приятелство, подсигурени старини… Възможно ли е човек да до
/ВСР