NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
4311
Под прожектора

Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков. Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф

| 20 Август 2024, 14:16 ч.
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Снимка © БТА

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП.

Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на месеца той издаде и най-новия си албум Human Universe. Музикалната продукция включва както класически произведения, така и джаз и поп изпълнения.

Сумино, който е на 29 години, изгражда репутацията си в социалните мрежи и има над 1,4 милиона почитатели в канала си в Ютюб.

В Human Universe той за първи път изпълнява свои собствени композиции. „Вдъхнових се от древногръцката вяра, че небесните тела във Вселената създават звуци, хармония и музика“, разказва той пред АФП.

В албума са включени изпълнения на любимите му композитори - Бах и Шопен. Сумино се връща и към барока с Хенри Пърсел, а след това преминава към откъси от филмова музика, като тези на Ханс Цимер.

Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.

Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.

Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  

Джейсън Джеймс ще режисира комедията All Night Wrong (“Нощта на грешките”) с участието на Мария Бакалова в главна роля, съобщава сайтът „Дедлайн“.

Филмът е продуциран от независимата компания Resonance Film & Video, базирана във Ванкувър, Канада. Нейно дело са предишни филми на основателя й, режисьора Джеймс, като „Изгнаник“ (Exile, 2023) и „Това особено чувство“ (That Burning Feeling, 2014), носител на наградата на Фестивала във Ванкувър през същата година. Копродуцент е британската независима компания Big Safari Productions.

„Винаги съм бил почитател на магическия реализъм в киното и харесвам филми като „Блясъкът на чистия ум“ или „Невероятната съдба на Амели Пулен“, споделя Джеймс в ин

Американската актриса Джулия Робъртс ще бъде удостоена с почетен "Сезар" на 50-ото издание на най-престижните филмови награди във Франция, предаде АФП, като цитира организаторите.

Церемонията ще се състои на 28 февруари 2025 г.

Джулия Робъртс влезе в светлината на прожекторите на 23-годишна възраст с филма "Хубава жена", в който си партнира с Ричард Гиър (1990 г.). Тя спечели награда "Оскар" за ролята си в "Ерин Брокович" през 2001 г. На 56 години Робъртс остава едно от най-известните и очарователни лица в американското кино, а освен това е известна с хуманитарните си и екологични ангажименти, отбелязва АФП.

С почетния "Сезар", който се присъжда за цялостно творчество, тази година бяха удостоени френската режисьорка и актриса Аниес Жауи и британският режисьор Кристофър Нолан.

50-ата церемония за връчването на наградите "Сезар", която се излъчва по

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени“, добави проф. Джурова.

По думите й Францалийски също е помагал много за развитието на туризма в града, а фамилията Францалийски идва от баща му, който е бил служител във френското консулство в Цариград. 

Тя каза, че творецът може да бъде определен с три неща. Първото от тях е, че той е „Беловласият“ художник, второто е – „Премръзналият“ художник и третото е, че можем да го определим като „Белият акварелист на Рила“. „Беловласият“ е, защото когато той на 19 години косата му побелява в следствие на тежкия живот, който е имал“, обясни още проф. Джурова.

Тя каза, че го определят като „Премръзналия“, защото много е обичал планината и е бил завладян от това да пресъздаде белия и сиво-сивкавия цвят на снега, които са най-трудните за овладяване в живописната палитра. 

Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.

Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.

Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.

„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.

По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.

В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.

БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“

Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур

Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.

Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.

Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.

В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов. 

Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Него

В Самоков бе открито 11-ото издание на националния фестивал на любителските театри. 

„Театралното изкуство има своята публика, и то немалка. Нашата публика ще има възможността да види над 20 любителски състава“, каза пред журналисти преди официалното откриване Стоян Пашов, председател на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Според него понякога любителите актьори полагат повече усилия, отколкото професионалистите и се получава много приятно за гледане. 

По време на откриването Пашов посочи, че всички, които са дошли за фестивала, ще могат да опознаят и града и това е също едно от положителните неща на събитието. Той пожела успех на всички и каза, че колкото по-трудна бъде работата на журито, толкова по- успешен е фестивалът. 

В приветствието си кметът на община Самоков инж. А

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра. 

По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.

Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф

Той е обикалял зимата Рила планина и винаги е бил на рамо с палитра, пушка и ски. Проф. Аксиния Джурова поясни също, че го наричат „Белия акварелист на Рила“, защото чрез най-хубавите си пейзажи от зимата той показва, че си е  струвало да замръзнеш, да работиш толкова дълго, че да постигнеш това умение да предадеш белия сняг и самоковския студ.

По думите й интересно за художника е, че той е представител на постимпресионизма и поясни, че акварелните му творби са „по-плътни" от тези на останалите художници от това течение. 

Уредникът Любомир Николов обясни, че в града досега са организирани няколко изложби на Францалийски, но за пръв път музеят се заема с такова начинание. Той представи и новото издание от поредицата „Галерия самоковски художници“, което културната институция пуска по повод годишнини на творци от града. Николов посочи, че едната част от творбите в експозицията са на наследниците на художника, а другата - на сбирката на музея. 

Наследницата на Павел Францалийски Павлина Деребанова благодари на самоковката публика за интереса към изложбата и посочи, че е един щастлив човек. 

Изложбата ще може да бъде видяна през следващите месеци. Тя е част от програмата за празника на града. Тази година Община Самоков издаде календар посветен на художника. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта към изкуството го отвежда в София в Държавното рисувално училище. Като студент втори курс през 1903 година той участва в Илинденско-Преображенското въстание. Дипломира се през 1907 година в класа по живопис на Иван Мърквичка. Францалийски преподава рисуване в самоковската гимназия от 1909 година до 1931 г. Той активно участва в обществения живот на града. Името на художника се свързва с учредяването на художествената сбирка към Историческия музей в Самоков. Павел Францалисйки е член на туристическо дружество, като е активен турист и планинар. Като художник рисува главно планински пейзажи от Рила с акварел. Около 90 % от творбите му са посветени на тази планина. Художникът обича да рисува и селския живот. Умира на 8 януари 1956 година в Самоков. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
4311
Под прожектора

Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф.Васил Захариев“ в Самоков.

| 20 Август 2024, 14:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Снимка © БТА

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Японският пианист и композитор Хаято Сумино, който в момента е на турне, изнесе концерт в Париж, предаде АФП.

Предстоят му дати в Южна Корея, Германия и Швейцария. В началото на месеца той издаде и най-новия си албум Human Universe. Музикалната продукция включва както класически произведения, така и джаз и поп изпълнения.

Сумино, който е на 29 години, изгражда репутацията си в социалните мрежи и има над 1,4 милиона почитатели в канала си в Ютюб.

В Human Universe той за първи път изпълнява свои собствени композиции. „Вдъхнових се от древногръцката вяра, че небесните тела във Вселената създават звуци, хармония и музика“, разказва той пред АФП.

В албума са включени изпълнения на любимите му композитори - Бах и Шопен. Сумино се връща и към барока с Хенри Пърсел, а след това преминава към откъси от филмова музика, като тези на Ханс Цимер.

Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.

Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.

Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  

Джейсън Джеймс ще режисира комедията All Night Wrong (“Нощта на грешките”) с участието на Мария Бакалова в главна роля, съобщава сайтът „Дедлайн“.

Филмът е продуциран от независимата компания Resonance Film & Video, базирана във Ванкувър, Канада. Нейно дело са предишни филми на основателя й, режисьора Джеймс, като „Изгнаник“ (Exile, 2023) и „Това особено чувство“ (That Burning Feeling, 2014), носител на наградата на Фестивала във Ванкувър през същата година. Копродуцент е британската независима компания Big Safari Productions.

„Винаги съм бил почитател на магическия реализъм в киното и харесвам филми като „Блясъкът на чистия ум“ или „Невероятната съдба на Амели Пулен“, споделя Джеймс в ин

Американската актриса Джулия Робъртс ще бъде удостоена с почетен "Сезар" на 50-ото издание на най-престижните филмови награди във Франция, предаде АФП, като цитира организаторите.

Церемонията ще се състои на 28 февруари 2025 г.

Джулия Робъртс влезе в светлината на прожекторите на 23-годишна възраст с филма "Хубава жена", в който си партнира с Ричард Гиър (1990 г.). Тя спечели награда "Оскар" за ролята си в "Ерин Брокович" през 2001 г. На 56 години Робъртс остава едно от най-известните и очарователни лица в американското кино, а освен това е известна с хуманитарните си и екологични ангажименти, отбелязва АФП.

С почетния "Сезар", който се присъжда за цялостно творчество, тази година бяха удостоени френската режисьорка и актриса Аниес Жауи и британският режисьор Кристофър Нолан.

50-ата церемония за връчването на наградите "Сезар", която се излъчва по

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени“, добави проф. Джурова.

По думите й Францалийски също е помагал много за развитието на туризма в града, а фамилията Францалийски идва от баща му, който е бил служител във френското консулство в Цариград. 

Минчо Тодоров посвещава дебютната си самостоятелна изложба „Седем стъпки“ на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков.

Експозицията ще бъде открита на 22 октомври и ще продължи до 10 ноември в галерия „Нюанс“, съобщават организаторите.

Изложбата представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя, отбелязват от екипа.

„Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано. Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията представени в тази изложба“, казват организаторите на експозицията.

По думите им важен акцент, също така, е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и

Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата тази година се радва на голям успех сред международните журналисти и посетители. Това каза комисарят на павилиона д-р Надежда Джакова.

За нас е огромно признание да бъдем отличени като един от павилионите, задължителни за посещение, което е безспорен успех за всички, отбеляза тя.

В 60-ото издание на биеналето страната ни се представя с проекта „Съседите“. Автори на инсталацията са Лилия Топузова, Джулиан Шехирян и Красимира Буцева, а куратор е Васил Владимиров. Павилионът бе официално открит на 20 април и може да бъде разгледан до края на Биеналето – на 24 ноември.

БЪЛГАРСКИЯТ ПАВИЛИОН – „ОТКРИТИЕТО НА ТАЗГОДИШНОТО БИЕНАЛЕ“

Д-р Надежда Джакова обясни, че от 17 до 19 април павилионът е посетен само от акредитирани от биеналето лица – кур

Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.

Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.

Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.

В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов. 

Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Него

В Самоков бе открито 11-ото издание на националния фестивал на любителските театри. 

„Театралното изкуство има своята публика, и то немалка. Нашата публика ще има възможността да види над 20 любителски състава“, каза пред журналисти преди официалното откриване Стоян Пашов, председател на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор. 

Според него понякога любителите актьори полагат повече усилия, отколкото професионалистите и се получава много приятно за гледане. 

По време на откриването Пашов посочи, че всички, които са дошли за фестивала, ще могат да опознаят и града и това е също едно от положителните неща на събитието. Той пожела успех на всички и каза, че колкото по-трудна бъде работата на журито, толкова по- успешен е фестивалът. 

В приветствието си кметът на община Самоков инж. А

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра. 

По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.

Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф

Тя каза, че творецът може да бъде определен с три неща. Първото от тях е, че той е „Беловласият“ художник, второто е – „Премръзналият“ художник и третото е, че можем да го определим като „Белият акварелист на Рила“. „Беловласият“ е, защото когато той на 19 години косата му побелява в следствие на тежкия живот, който е имал“, обясни още проф. Джурова.

Тя каза, че го определят като „Премръзналия“, защото много е обичал планината и е бил завладян от това да пресъздаде белия и сиво-сивкавия цвят на снега, които са най-трудните за овладяване в живописната палитра. 

Той е обикалял зимата Рила планина и винаги е бил на рамо с палитра, пушка и ски. Проф. Аксиния Джурова поясни също, че го наричат „Белия акварелист на Рила“, защото чрез най-хубавите си пейзажи от зимата той показва, че си е  струвало да замръзнеш, да работиш толкова дълго, че да постигнеш това умение да предадеш белия сняг и самоковския студ.

По думите й интересно за художника е, че той е представител на постимпресионизма и поясни, че акварелните му творби са „по-плътни" от тези на останалите художници от това течение. 

Уредникът Любомир Николов обясни, че в града досега са организирани няколко изложби на Францалийски, но за пръв път музеят се заема с такова начинание. Той представи и новото издание от поредицата „Галерия самоковски художници“, което културната институция пуска по повод годишнини на творци от града. Николов посочи, че едната част от творбите в експозицията са на наследниците на художника, а другата - на сбирката на музея. 

Наследницата на Павел Францалийски Павлина Деребанова благодари на самоковката публика за интереса към изложбата и посочи, че е един щастлив човек. 

Изложбата ще може да бъде видяна през следващите месеци. Тя е част от програмата за празника на града. Тази година Община Самоков издаде календар посветен на художника. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта към изкуството го отвежда в София в Държавното рисувално училище. Като студент втори курс през 1903 година той участва в Илинденско-Преображенското въстание. Дипломира се през 1907 година в класа по живопис на Иван Мърквичка. Францалийски преподава рисуване в самоковската гимназия от 1909 година до 1931 г. Той активно участва в обществения живот на града. Името на художника се свързва с учредяването на художествената сбирка към Историческия музей в Самоков. Павел Францалисйки е член на туристическо дружество, като е активен турист и планинар. Като художник рисува главно планински пейзажи от Рила с акварел. Около 90 % от творбите му са посветени на тази планина. Художникът обича да рисува и селския живот. Умира на 8 януари 1956 година в Самоков. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.