NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
3897
Цветни аспекти

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец. Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.  Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец

| 20 Август 2024, 08:30 ч.
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Снимка © DFA

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция. 

Филмът проследява  танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”. 

Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.

Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к

Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.

Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели. 

Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.

"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч

Започва изпълнението на проектите, одобрени за финансиране по общинската програма „Култура плюс“ в Търговище, информират от пресцентъра на кмета Дарин Димитров. 

Регионална библиотека „Петър Стъпов“ е организатор на първото културно събитие по програмата. Днес в библиотеката започват национален форум и кръгла маса на тема „Изкуствата в библиотеката -  средство за ефективна колаборация в дигиталната ера“. Те се организират по повод отбелязването на 65 години от създаването на културната институция и 160 години библиотечно дело в Търговище. 

През месец юни предстоят други две събития, които са финансирани по „Култура плюс“, посочват от местната администрация. 

На 26 и 27 юни в Драматичния театър балет „Вега“ ще представи концерти, посветени на отбелязването на 30 години от основаването на състава. Ще бъде създадена съвременна танцова продукция в

Глория Естефан получи отличието за легенда на церемонията за наградите на "Билборд" за латиноамериканските жени в музиката в Маями, съобщи сайтът на изданието. 

Чест е да изразиш уважението си към някого, който е написал собствената си история, каза мексиканската звезда Мария Хосе, представяйки наградата за цялостен принос на Ана Барбара. Тя е пример за човек, който не е изневерил на себе си, допълни Хосе. 

Сред наградените на галавечерта бяха още пуерториканката Кани Гарсия, която беше отличена за новаторство, и колумбийката Кали Учис, избрана за изгряваща звезда. 

Камила Кабело посвети речта си на своята майка: "Когато в света има страдание, майка ми ми напомня, че има и любов. Обичам те, мамо. Обичам и теб, Глория Естефан."

Двайсетгодишната Анхела Агилар получи поздравления от баща си - Пепе Агилар, който изпрати видеопослание от Япони

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваването си в Рим, където е била в рамките на месец и половина.

По думите на Кючукова връзката на оперния певец с ОКИ „Красно село“ е много интересна.

Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.

Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев. 

В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в

Изложбата „България – страната на маслодайната роза“ на Националния земеделски музей в София гостува в сградата на Класното училище в Брезник. Това съобщи Станислава Малинова, уредник към Общинския исторически музей (ОИМ) в града.

Експозицията представя предмети и инструменти, свързани с розобера и производството на розово масло. Място в изложбата е отделено и на историята на създадения в края на 60-те години на миналия век Институт по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебните култури в Казанлък, работещ по създаването на нови сортове. 

Посетителите ще могат да разгледат още множество архивни фотографии, предмети и сувенири (мускали) с изобразени върху тях рози и народни мотиви.

Експозицията ще остане в Брезник до края на октомври.

Малинова поясни, че през следващия месец ОИМ в Брезник ще проведе и традиционните си летни заним

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на з

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

„Леош Яначек и милите на сърцето му хора“ - изложба на младата чешка илюстраторка Вендула Халанкова, може да бъде разгледана от днес до 24 юни в парк „Кристал“ в София. Експозицията е подготвена от Туристическия информационен център „Бърно“ (TIC BRNO) в сътрудничество с Моравския областен музей, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на програмата за Годината на чешката музика с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, Столична община, чешкия Театрален институт, Sound Czech.

„Концепцията на изложбата се основава на популярната сред деца и възрастни игра за логическо мислене и памет „Мемори“, на чешки Pexeso. На всеки от постаментите са показани двойка картинки от живота и творчеството на чешкия композитор, от едната страна има илюстрация на Вендула Халанкова, а от другата - снимка от арх

„Той е пял в хор „Гусла” и до последно е имал силна връзка с него. А хор „Гусла” все още репетира в нашата сграда”, каза тя и посочи една от снимките в изложбата, на която творецът е именно в компанията на изпълнители от хора. 

Аз нямах шанса да чуя и най-вече да видя Борис Христов като артист. Но имах шанса да говоря с него насаме за няколко часа и бях запленен от този човек, разказа при откриването на събитието проф. Джуров.

Той прочете пред публиката в залата на културния институт текст на писателя Георги Данаилов, писан в началото на 90-те години на миналия век в чест на оперния певец. 

„Сега грижата за паметта на Борис Христов е главно на тесен кръг от българското общество – в София, в Пловдив, в Стара Загора и на отделни хора, които са пръснати из страната”, каза проф. Джуров.

Според него вече има постоянно напомняне за твореца – чрез улици, които носят неговото име, както и благодарение на неговата къща-музей в столицата и Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив.

„Тоест – има опорни моменти. Това, което за мен липсва, е: къде да чуем Борис Христов? Къде да го видим? По коя медия?”, каза диригентът и допълни, че не е проверявал „дали е жив още в учебниците”.

Един от въпросите, които музикантът си задава, е дали ще разберем същността на Борис Христов – дори по посока на биографията му. „И в Западна Европа, и тук”, каза още проф. Джуров и посочи, че Христов не е бил конфликтен, но е имал сблъсъци – „с всякакъв вид политици”. 

Пламен Джуров припомни помощта, която Борис Христов прави за България и за младите.

„Няма много случаи напоследък, в последните 25-30 години, когато някой казва: „Ето, вземете тази къща, да я направим музикална академия, тук да се обучават, защото този занаят е трънлив”.

„Пътят на оперния певец е трънлив” – така беше написал в писмото си до мен”, разказа професорът.

„И е прав, защото той всичко това го е изстрадал. И после щедро го подари. Но когато щедро ти подаряват нещо, ти реално не си го заслужил напълно и не го разбираш напълно. То ти се струва като дар божи, сякаш ти се полага, а не е така”, коментира музикантът.

Според него „всеки сам трябва да си изстрада пътя”, а Борис Христов напомня и за това. 

Проф. Джуров посочи, че самият той не се занимава с пеене, но това, което е разбрал от Борис Христов е, че за него музиката и езикът са абсолютно изравнени.

„Колкото музикантът тачи как да направи звука, всеки отделен звук от милионите звуци, които произвежда – началото и края на този звук, тембъра на звука, мекотата или твърдостта, по същия начин той работи с езика – с италианския, с руския, вероятно и с немския, но не съм толкова запознат”, каза проф. Джуров и допълни, че на самия него Христов му е казвал как се произнасят определени думи на руски език например.

„Нека да се заслушаме как произнася, как интонира думите. При него интонацията важи еднакво и за звука на тона, и за звука на човешкия глас. Това е голямото тайнство”, подчерта диригентът.

Той даде за пример как в някои от родопските ни песни най-ясно се вижда колко тези звуци са единни и неразчленими. „Докато сега в попкултурата никой не се сеща за тези неща”, каза още той.

Според него в опита и кариерата на Борис Христов има поуки, но „човек трябва да има прозорливост, интуиция и усет да ги види и да ги усети”. 

На въпроса дали, ако Борис Христов беше роден днес и беше наш съвременник, щеше да има шанса за извърви този вдъхновяващ път, проф. Джуров отговори: „Не в България. Трябва да мине по цялата тази международна пътека, която е преминал и то по време на Втората световна война, когато тръгва. Не бива да го забравяме това – той се движи между вражески държави.”

Според музиканта именно този труден път калява именития оперен певец.

„Затова е такъв – суров, стегнат, организиран, прозорлив... Но знае кога трябва да бъде справедлив, да бъде благ, мек… Просто великолепен човек!”, каза още проф. Джуров. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3897
Цветни аспекти

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата.Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

| 20 Август 2024, 08:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура
Снимка © DFA

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция. 

Филмът проследява  танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”. 

Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.

Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к

Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.

Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели. 

Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.

"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч

Започва изпълнението на проектите, одобрени за финансиране по общинската програма „Култура плюс“ в Търговище, информират от пресцентъра на кмета Дарин Димитров. 

Регионална библиотека „Петър Стъпов“ е организатор на първото културно събитие по програмата. Днес в библиотеката започват национален форум и кръгла маса на тема „Изкуствата в библиотеката -  средство за ефективна колаборация в дигиталната ера“. Те се организират по повод отбелязването на 65 години от създаването на културната институция и 160 години библиотечно дело в Търговище. 

През месец юни предстоят други две събития, които са финансирани по „Култура плюс“, посочват от местната администрация. 

На 26 и 27 юни в Драматичния театър балет „Вега“ ще представи концерти, посветени на отбелязването на 30 години от основаването на състава. Ще бъде създадена съвременна танцова продукция в

Глория Естефан получи отличието за легенда на церемонията за наградите на "Билборд" за латиноамериканските жени в музиката в Маями, съобщи сайтът на изданието. 

Чест е да изразиш уважението си към някого, който е написал собствената си история, каза мексиканската звезда Мария Хосе, представяйки наградата за цялостен принос на Ана Барбара. Тя е пример за човек, който не е изневерил на себе си, допълни Хосе. 

Сред наградените на галавечерта бяха още пуерториканката Кани Гарсия, която беше отличена за новаторство, и колумбийката Кали Учис, избрана за изгряваща звезда. 

Камила Кабело посвети речта си на своята майка: "Когато в света има страдание, майка ми ми напомня, че има и любов. Обичам те, мамо. Обичам и теб, Глория Естефан."

Двайсетгодишната Анхела Агилар получи поздравления от баща си - Пепе Агилар, който изпрати видеопослание от Япони

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.

Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев. 

В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в

Изложбата „България – страната на маслодайната роза“ на Националния земеделски музей в София гостува в сградата на Класното училище в Брезник. Това съобщи Станислава Малинова, уредник към Общинския исторически музей (ОИМ) в града.

Експозицията представя предмети и инструменти, свързани с розобера и производството на розово масло. Място в изложбата е отделено и на историята на създадения в края на 60-те години на миналия век Институт по маслодайната роза, етеричномаслените и лечебните култури в Казанлък, работещ по създаването на нови сортове. 

Посетителите ще могат да разгледат още множество архивни фотографии, предмети и сувенири (мускали) с изобразени върху тях рози и народни мотиви.

Експозицията ще остане в Брезник до края на октомври.

Малинова поясни, че през следващия месец ОИМ в Брезник ще проведе и традиционните си летни заним

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на з

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

„Леош Яначек и милите на сърцето му хора“ - изложба на младата чешка илюстраторка Вендула Халанкова, може да бъде разгледана от днес до 24 юни в парк „Кристал“ в София. Експозицията е подготвена от Туристическия информационен център „Бърно“ (TIC BRNO) в сътрудничество с Моравския областен музей, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на програмата за Годината на чешката музика с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, Столична община, чешкия Театрален институт, Sound Czech.

„Концепцията на изложбата се основава на популярната сред деца и възрастни игра за логическо мислене и памет „Мемори“, на чешки Pexeso. На всеки от постаментите са показани двойка картинки от живота и творчеството на чешкия композитор, от едната страна има илюстрация на Вендула Халанкова, а от другата - снимка от арх

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваването си в Рим, където е била в рамките на месец и половина.

По думите на Кючукова връзката на оперния певец с ОКИ „Красно село“ е много интересна.

„Той е пял в хор „Гусла” и до последно е имал силна връзка с него. А хор „Гусла” все още репетира в нашата сграда”, каза тя и посочи една от снимките в изложбата, на която творецът е именно в компанията на изпълнители от хора. 

Аз нямах шанса да чуя и най-вече да видя Борис Христов като артист. Но имах шанса да говоря с него насаме за няколко часа и бях запленен от този човек, разказа при откриването на събитието проф. Джуров.

Той прочете пред публиката в залата на културния институт текст на писателя Георги Данаилов, писан в началото на 90-те години на миналия век в чест на оперния певец. 

„Сега грижата за паметта на Борис Христов е главно на тесен кръг от българското общество – в София, в Пловдив, в Стара Загора и на отделни хора, които са пръснати из страната”, каза проф. Джуров.

Според него вече има постоянно напомняне за твореца – чрез улици, които носят неговото име, както и благодарение на неговата къща-музей в столицата и Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив.

„Тоест – има опорни моменти. Това, което за мен липсва, е: къде да чуем Борис Христов? Къде да го видим? По коя медия?”, каза диригентът и допълни, че не е проверявал „дали е жив още в учебниците”.

Един от въпросите, които музикантът си задава, е дали ще разберем същността на Борис Христов – дори по посока на биографията му. „И в Западна Европа, и тук”, каза още проф. Джуров и посочи, че Христов не е бил конфликтен, но е имал сблъсъци – „с всякакъв вид политици”. 

Пламен Джуров припомни помощта, която Борис Христов прави за България и за младите.

„Няма много случаи напоследък, в последните 25-30 години, когато някой казва: „Ето, вземете тази къща, да я направим музикална академия, тук да се обучават, защото този занаят е трънлив”.

„Пътят на оперния певец е трънлив” – така беше написал в писмото си до мен”, разказа професорът.

„И е прав, защото той всичко това го е изстрадал. И после щедро го подари. Но когато щедро ти подаряват нещо, ти реално не си го заслужил напълно и не го разбираш напълно. То ти се струва като дар божи, сякаш ти се полага, а не е така”, коментира музикантът.

Според него „всеки сам трябва да си изстрада пътя”, а Борис Христов напомня и за това. 

Проф. Джуров посочи, че самият той не се занимава с пеене, но това, което е разбрал от Борис Христов е, че за него музиката и езикът са абсолютно изравнени.

„Колкото музикантът тачи как да направи звука, всеки отделен звук от милионите звуци, които произвежда – началото и края на този звук, тембъра на звука, мекотата или твърдостта, по същия начин той работи с езика – с италианския, с руския, вероятно и с немския, но не съм толкова запознат”, каза проф. Джуров и допълни, че на самия него Христов му е казвал как се произнасят определени думи на руски език например.

„Нека да се заслушаме как произнася, как интонира думите. При него интонацията важи еднакво и за звука на тона, и за звука на човешкия глас. Това е голямото тайнство”, подчерта диригентът.

Той даде за пример как в някои от родопските ни песни най-ясно се вижда колко тези звуци са единни и неразчленими. „Докато сега в попкултурата никой не се сеща за тези неща”, каза още той.

Според него в опита и кариерата на Борис Христов има поуки, но „човек трябва да има прозорливост, интуиция и усет да ги види и да ги усети”. 

На въпроса дали, ако Борис Христов беше роден днес и беше наш съвременник, щеше да има шанса за извърви този вдъхновяващ път, проф. Джуров отговори: „Не в България. Трябва да мине по цялата тази международна пътека, която е преминал и то по време на Втората световна война, когато тръгва. Не бива да го забравяме това – той се движи между вражески държави.”

Според музиканта именно този труден път калява именития оперен певец.

„Затова е такъв – суров, стегнат, организиран, прозорлив... Но знае кога трябва да бъде справедлив, да бъде благ, мек… Просто великолепен човек!”, каза още проф. Джуров. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.