С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.
Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.
Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.
Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.
Световната премиера на "Животът на
Изложба на 17 художници постави начало на програмата на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново.
Тя е подредена в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" и е озаглавена "Мисли преди да пораснеш".
Експозицията включва 45 илюстрации от книги на издателство "Точица" и бе официално представена от неговия съосновател Зорница Христова.
На събитието присъства и Миглена Папазова, която е един от любимите й илюстратори. Гостите на изложбата имаха възможност да разгледат и да си закупят книжки, както и да си поговорят и получат автограф от двете.
"Точица" е предимно детско издателство, което съществува от 2010 година, разказа Зорница Христова. Повечето от книгите му са насочени към това да представят света по един интересен начин, който да въвлича детето да общува и да открива различни негови аспекти. Илюстрациите са много важна част от този процес, з
Драматичният театър в Пловдив отбелязва Нощта на театрите с изложба с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, откриване на новата VR зала в Музея на театъра и спектакъла "Без кръв".
Театърът посвещава вечерта на историята и паметта, каза при откриването на изложбата директорът на културната институция Сюзанна Арутюнян-Василевска.
Ганчо Ганев е плакатист на театъра от близо 50 години. Вчера авторът навърши 80 години. Всяко неговo произведениe разказва за духа на моментите, оставили отпечатък на театралната сцена. Изложбата в голямото фоайе е възможност публиката да се докосне до част от историята на Драматичен театър - Пловдив.
Ганчо Ганев е имал честта да работи с много големи режисьори в едно от най-силните времена на театъра - през 70-те и 80-те години, когато тук са били Любен Гройс, Иван Добчев, Юлия Огнянова, Пантелей Пантелеев, каза К
Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.
По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.
С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова.
„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.
Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“. Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.
„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои
Смисълът на музиката е да обединява и тя трябва да има такава функция. Това каза в интервю музикантът Венелин Венков, който заедно с Невена Цонева и „Баш бенд“ тръгва на турне с новия си проект „Тук сме!“, обединяващ именно различни стилове.
Първият концерт е на 3 октомври, утре, в зала „Филхармония“ в родния град на барабаниста - Русе.
„Стана така, че тръгваме от Русе случайно, защото организацията на турнето е сложна смесица от това, кога са свободни залите, техниката, екипите. За мен обаче ще е много емоционално и хубаво, че започваме от Русе, защото съм русенец. Концертът ни ще е точно в тази зала, където за първи път съм стъпил на сцена с група. Като ученик бях част от русенските рок групи и по-точно от група „Аналог“. Там, където сега има едно барче, беше нашата репетиционна и ние си правихме концертите в тази
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.
„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза Валентин Узунов, директор на художествената галерия.
Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов
Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище.
Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си.
В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели.
В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения.
„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в
Австрийският оркестър Johann Strauss Ensemble за трета поредна година включва България в своето зимно турне в навечерието на празниците. Русенските меломани могат да се насладят на спектакъла на 20 декември в "Канев център" в крайдунавския град, съобщи на пресконференция в Русе Иван Кюркчиев, артистичен директор на Spectakulis BG и организатор на турнето.
Той обясни, че оркестърът, воден от Ръсел Макгрегър, ще изпълни произведения на едни от най-великите композитори на всички времена -Щраус, Моцарт, Хайдн и Лехар, валсове и известни оперни арии.
Специални гости ще бъдат българският тенор Кристиян Христов и австрийското сопрано Елизабет Вилмер.
"И тази година в концертите Vienna Magic публиката ще види красиви бални танци, този път в изпълнение на "Варна денс театър". Елегантните танцьори ще бъдат част от турнето в България, но ще се включат и
Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.
Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността на природата към използването от човека и вредите, които той нанася. В експозицията са подредени снимки, истории и проекти от участници от цял свят, добави той. За първи път е била представена пред 2019 година, а към момента пълните права се държат от фондацията, каза още той.
На въпроса по какъв начин инициативата подпомага обществото на хората с увреден слух той посочи, че в тази общност не се говори в дълбочина по темата за климатичните промени, затова тяхната общност има затруднение в комуникирането с останалите общности. Информацията стига до тях по определени канали като силно синтезирана и профилирана, допълни той. Д-р Митев отбеляза, че ще се радва, ако и самата общност работи с фондацията в дългосрочен план и сама изяви свои желания за следващи дейности.
„Благодарение на Столична община и хората, които ни насочиха да направим този проект, ние имаме шанс да работим сега за първи път с тази общност. Това е възможност за нас наистина да ги опознаем и да разберем какво мислят по темата, както и какво можем ние да подобрим при преподаването на материали и знания по темата“, посочи д-р Вихрен Митев.
Той каза още, че мисията на фондацията е по креативни начини да предаде научното познание за състоянието на климата и на глобалното затопляне до възможно най-широк кръг от хора.
Според данните, предоставени от изложените презентации от проекта „Гласовете на природата“, през април тази година е била отчетeна единадесетата поредна година с рекордно горещи месеци.
Според данните, посочени в докладите на експертите и учени от ООН и Парижкото споразумение, 2024 година може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 градуса по Целзий.