NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти „Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми
4478
Цветни аспекти

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП). Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус. Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми

| 19 Август 2024, 16:38 ч.
„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми
„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми
Снимка © Даниел Димитров / БТА

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и ма

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.

Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep. 

В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга

Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание. 

„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.

Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ. 

Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Слънчев бряг, 1 септември – Бургас, 2 септември – Русе, 3 септември – Пловдив, 4 септември – Шумен, 5 септември – Варна, 10 септември – Плевен, 12 септември – Добрич, 24 септември – Габрово, 23 октомври – Велико Търново.

Друга от каузите е за повече българския музика в ефира, както и популяризирането на българския жестов език чрез изкуството на хората с увреден слух. Хората със слухови нарушения в България стават все по-видими в нашето общество, именно чрез въвеждане на Закона за българския жестов език, неговото популяризиране и включването му в творческата и културна сфера. Причина за това е стремежът към социализация и пълноценна интеграция в обществото, както от страна на хората с различни увреждания, така и от цялото ни общество. Специално участие в събитията има група за синхронно пеене и танци „Жестим“, които интерпретират песните с жест и мимика.

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

„Молец“, Fyre и Атанас Колев гостуват на Music Vibes Festival в Созопол, съобщават организаторите. Първото издание на фестивала е на 3 август.

Хедлайнерите от „Молец“ ще зарадват феновете си с цял концертен сет от 90 минути, заедно с лайв бенд. Ден преди това, на 2 август, е участието на Dubioza Kolektiv

Сред останалите участници са Явката ДЛГ и Madmatic, Robi и Дара Екимова.

„Радвам се, че можем да представим на феновете на българската музика един нов музикален фестивал, именно в Созопол, и то в разгара на лятото. Всички тези млади звезди ще направят наистина свежо и готино шоу, а феновете им ще имат възможност да ги видят заедно на една сцена в страхотен музикален купон”, казва Мартин Михайлов, организатор на събитието. 

Участниците в международния пленер по живопис „Мистика и реалност“ представиха творбите си в художествената галерия „Проф. Илия Петров“ в Разград. Творческият форум, организиран от Разградската галерия с подкрепата на общината за единадесети пореден път събра художници от страната и чужбина в местността „Пчелина“ край лудогорския град. В пленера тази година участваха осем автори от България и двама от Румъния. Те създадоха по две картини, които днес подредиха в обща изложба.

Зам.-кметът Елка Неделчева поздрави участниците за творбите, нарисувани по време на артсъбитието. „Убедена съм, че нашето прекрасно Лудогорие ви е впечатлило, заредило ви е с енергия, намерили сте вдъхновение в нашия край и това личи по създаденото от вас. Искрено ви благодарим, че творбите ще станат част от фонда на галерията и нашите съграждани ще имат възможност да се докоснат до вашия прекрасен вътреше

Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна подреди нова постоянна експозиция, съдържаща графики и рисунки на едни от най-значимите български художници, работещи в сферата между 1970 и 2000 г.

Това е силен за развитието на българската графика период, отбелязаха уредниците на колекцията и припомниха, че тогава Варна се превръща в активен и водещ център за това изкуство. В легендарния комплекс в някогашната фабрика „Вулкан“ е създадена графична база за висок и дълбок печат. През 1981 г. във Варна се провежда първото издание на Международното биенале на графиката, което продължава да същестува и до днес като голямо и важно визуално събитие. В своя първи период биеналето стимулира българските художници да сътворяват и новаторски графични произведения, отбелязаха от екипа.

Експозицията „Графика и рисунка“ представя 70 произведения от 35 български автори от три

В проекта участват артистите Маргарита Хранова, Петя Буюклиева, Нели Рангелова, Милена Славова, Коцето Калки, Искрен Пецов, Росица Ганева, Красимир Недялков, дуетите „Шик“, „Дует с кауза“ (Галя Георгиева и Атанас Лазаров), Weil, вокалното трио Deja Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, Хоризонт“, „Жестим“.

„Най-важното нещо е превенцията. Информацията е безценна, но в днешния забързан живот, в който младите хора се стремят най-много към реализация, кариера и сигурност в живота, създаването на семейство се отлага, а биологичният часовник е от значение. Ние прегърнахме идеята заедно, чрез изкуството, да достигнем до сърцата на хората и да го направим по-деликатно, с настроение и с емоция“, каза Галя Георгиева – учредител на клуб „Жени с кауза“, поп изпълнител и член на СНАМП.

„Обединихме се около тези каузи, защото сме съпричастни с демографската криза в България. За каузата за повече българска музика се борим повече от пет години“, каза Пейо Пеев – председател на СНАМП.

Няма как ние да не участваме в този проект – за нас всичките тези каузи са преплетени в едно, коментира Димитър Манолов – президент на КТ „Подкрепа“. Той припомни, че има синдикат на българските музиканти и всяка година на 1 май се организира инициативата „Рок за труда“, в която участват единствено и само български музиканти.

„Нашата организация вече 17 години се бори с това всяко българско семейство да има детенце. За съжаление, няма как да преборим демографската криза, но можем да се опитаме да помогнем там, където семействата горят в желанието си да станат родители“, каза Мария Янева – председател на управителния съвет на фондацията „Искам бебе”.

По думите на Мария Атанасова – председател на сдружение “Тишина”, хората със слухови нарушения стават все по-видими в общество – именно чрез въвеждане на закон за български жестов език, неговото поляризиране и включването му в културната и творческа сфера на обществото.

Нека помогнем на тези мили хора, които нямат възможност да си платят за репродуктивни манипулации, призова Петя Буюклиева. Аз лично ще дам почти целия си хонорар от турнето, и то с цялата си любов, добави тя.

По моя идея, заедно с останалите колеги, обсъдихме  присъствието на талантливи млади деца от всички градове, в които ние ще правим нашите концерти, каза Нели Рангелова. „Искам да ви уверя, че всеки концерт ще бъде открит от талантливи деца, от съответния град, където ще бъдат представени и техните ръководители. Младите таланти ще имат възможността да стъпят с нас, на една сцена. Мисля, че по този начин ние правим един мост между поколенията, който, за съжаление, в последните години, е скъсан“, добави тя.

„Освен, че това е чест за нас, то е и голяма отговорност – заради начина, по който ние присъстваме на сцената, начина по който изпълняваме нашите песни – с душа и желание да помогнем“, каза Росица Ганева.

Това че в ефир не звучи българска музика, е световен прецедент, според Валери Славчев – член на управителния съвет на СНАМП.„Когато не звучи българска музика, не звучи и българска култура, защото българската музика е част от българската култура“, смята той.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
4478
Цветни аспекти

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

| 19 Август 2024, 16:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми
„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми
Снимка © Даниел Димитров / БТА

„Концерти с кауза“ започва турне в подкрепа на хората с репродуктивни проблеми, съобщиха организаторите от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП).

Целта е да се предоставя информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.

Мапингът е в основата на визуалното решение на мюзикъла „Дух“. Това каза сценографът и визуален артист Петко Танчев, който работи по спектакъла на Варненската опера, който снощи имаше премиера в препълнения с публика Летен театър в града. 

Историята на влюбените Сам и Моли от едноименния филм от 1990 г. е силно кинематографична, с много скокове в пространството, което беше предизвикателство при поставянето на сцена, обясни Танчев. Заедно с режисьорката Сребрина Соколова те залагат на модерна визия и решават честите смени на пространството с прожекции, които са основна част от действието и декора, допълват го и му придават конкретика. В картините има както реалистични, така и фантастични, търсен е и цветовият синхрон с костюмите на Ася Стоименова, сподели още сценографът и добави, че се е опитал да изобрази чрез мапинга концепцията на режисьорката за баланс между дух и ма

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.

Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep. 

В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга

Певецът Кание Уест не признава вината си относно заведения иск срещу него от бивша негова асистенka, по-рано тази седмица, съобщи сайтът TMZ. Рапърът твърди, че всъщност тя е тази, която се е опитвала да го изнудва и му е пращала съобщения с неприлично съдържание. 

„В отговор на тези безпочвени твърдения Кание ще заведе дело срещу г-жа Пишиота, която активно го преследва сексуално, за да си издейства работа и други материални облаги, а впоследствие започва и да го изнудва, когато авансите са отхвърлени“, каза адвокат на Кание Уест пред TMZ.

Адвокатът добави, че Лорън Пишиота е откраднала телефона на Кание в опит да унищожи доказателства, които биха противоречали на нейния разказ. 

Версията на рапъра е съвсем различна. Лорън е уволнена, защото не е била квалифицирана и е искала необосновани суми в брой, включително и заплата от 4 млн. щатски долара. О

Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор, според съвременната медицина и вземане на адекватни мерки.

Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. 

Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.

Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември. 

На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.

Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.

Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.

Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

„Молец“, Fyre и Атанас Колев гостуват на Music Vibes Festival в Созопол, съобщават организаторите. Първото издание на фестивала е на 3 август.

Хедлайнерите от „Молец“ ще зарадват феновете си с цял концертен сет от 90 минути, заедно с лайв бенд. Ден преди това, на 2 август, е участието на Dubioza Kolektiv

Сред останалите участници са Явката ДЛГ и Madmatic, Robi и Дара Екимова.

„Радвам се, че можем да представим на феновете на българската музика един нов музикален фестивал, именно в Созопол, и то в разгара на лятото. Всички тези млади звезди ще направят наистина свежо и готино шоу, а феновете им ще имат възможност да ги видят заедно на една сцена в страхотен музикален купон”, казва Мартин Михайлов, организатор на събитието. 

Участниците в международния пленер по живопис „Мистика и реалност“ представиха творбите си в художествената галерия „Проф. Илия Петров“ в Разград. Творческият форум, организиран от Разградската галерия с подкрепата на общината за единадесети пореден път събра художници от страната и чужбина в местността „Пчелина“ край лудогорския град. В пленера тази година участваха осем автори от България и двама от Румъния. Те създадоха по две картини, които днес подредиха в обща изложба.

Зам.-кметът Елка Неделчева поздрави участниците за творбите, нарисувани по време на артсъбитието. „Убедена съм, че нашето прекрасно Лудогорие ви е впечатлило, заредило ви е с енергия, намерили сте вдъхновение в нашия край и това личи по създаденото от вас. Искрено ви благодарим, че творбите ще станат част от фонда на галерията и нашите съграждани ще имат възможност да се докоснат до вашия прекрасен вътреше

Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна подреди нова постоянна експозиция, съдържаща графики и рисунки на едни от най-значимите български художници, работещи в сферата между 1970 и 2000 г.

Това е силен за развитието на българската графика период, отбелязаха уредниците на колекцията и припомниха, че тогава Варна се превръща в активен и водещ център за това изкуство. В легендарния комплекс в някогашната фабрика „Вулкан“ е създадена графична база за висок и дълбок печат. През 1981 г. във Варна се провежда първото издание на Международното биенале на графиката, което продължава да същестува и до днес като голямо и важно визуално събитие. В своя първи период биеналето стимулира българските художници да сътворяват и новаторски графични произведения, отбелязаха от екипа.

Експозицията „Графика и рисунка“ представя 70 произведения от 35 български автори от три

Турнето започва на 29 август в Сливен, 30 август – Стара Загора, 31 август – Слънчев бряг, 1 септември – Бургас, 2 септември – Русе, 3 септември – Пловдив, 4 септември – Шумен, 5 септември – Варна, 10 септември – Плевен, 12 септември – Добрич, 24 септември – Габрово, 23 октомври – Велико Търново.

Друга от каузите е за повече българския музика в ефира, както и популяризирането на българския жестов език чрез изкуството на хората с увреден слух. Хората със слухови нарушения в България стават все по-видими в нашето общество, именно чрез въвеждане на Закона за българския жестов език, неговото популяризиране и включването му в творческата и културна сфера. Причина за това е стремежът към социализация и пълноценна интеграция в обществото, както от страна на хората с различни увреждания, така и от цялото ни общество. Специално участие в събитията има група за синхронно пеене и танци „Жестим“, които интерпретират песните с жест и мимика.

В проекта участват артистите Маргарита Хранова, Петя Буюклиева, Нели Рангелова, Милена Славова, Коцето Калки, Искрен Пецов, Росица Ганева, Красимир Недялков, дуетите „Шик“, „Дует с кауза“ (Галя Георгиева и Атанас Лазаров), Weil, вокалното трио Deja Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, Хоризонт“, „Жестим“.

„Най-важното нещо е превенцията. Информацията е безценна, но в днешния забързан живот, в който младите хора се стремят най-много към реализация, кариера и сигурност в живота, създаването на семейство се отлага, а биологичният часовник е от значение. Ние прегърнахме идеята заедно, чрез изкуството, да достигнем до сърцата на хората и да го направим по-деликатно, с настроение и с емоция“, каза Галя Георгиева – учредител на клуб „Жени с кауза“, поп изпълнител и член на СНАМП.

„Обединихме се около тези каузи, защото сме съпричастни с демографската криза в България. За каузата за повече българска музика се борим повече от пет години“, каза Пейо Пеев – председател на СНАМП.

Няма как ние да не участваме в този проект – за нас всичките тези каузи са преплетени в едно, коментира Димитър Манолов – президент на КТ „Подкрепа“. Той припомни, че има синдикат на българските музиканти и всяка година на 1 май се организира инициативата „Рок за труда“, в която участват единствено и само български музиканти.

„Нашата организация вече 17 години се бори с това всяко българско семейство да има детенце. За съжаление, няма как да преборим демографската криза, но можем да се опитаме да помогнем там, където семействата горят в желанието си да станат родители“, каза Мария Янева – председател на управителния съвет на фондацията „Искам бебе”.

По думите на Мария Атанасова – председател на сдружение “Тишина”, хората със слухови нарушения стават все по-видими в общество – именно чрез въвеждане на закон за български жестов език, неговото поляризиране и включването му в културната и творческа сфера на обществото.

Нека помогнем на тези мили хора, които нямат възможност да си платят за репродуктивни манипулации, призова Петя Буюклиева. Аз лично ще дам почти целия си хонорар от турнето, и то с цялата си любов, добави тя.

По моя идея, заедно с останалите колеги, обсъдихме  присъствието на талантливи млади деца от всички градове, в които ние ще правим нашите концерти, каза Нели Рангелова. „Искам да ви уверя, че всеки концерт ще бъде открит от талантливи деца, от съответния град, където ще бъдат представени и техните ръководители. Младите таланти ще имат възможността да стъпят с нас, на една сцена. Мисля, че по този начин ние правим един мост между поколенията, който, за съжаление, в последните години, е скъсан“, добави тя.

„Освен, че това е чест за нас, то е и голяма отговорност – заради начина, по който ние присъстваме на сцената, начина по който изпълняваме нашите песни – с душа и желание да помогнем“, каза Росица Ганева.

Това че в ефир не звучи българска музика, е световен прецедент, според Валери Славчев – член на управителния съвет на СНАМП.„Когато не звучи българска музика, не звучи и българска култура, защото българската музика е част от българската култура“, смята той.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.