NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му
4401
Цветни аспекти

Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му. Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието.  Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията. През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф

| 19 Август 2024, 16:08 ч.
Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му
Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му
Снимка © Галерия Artmаrk

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

На днешната дата актьорът Матю Пери щеше да навърши 55 години.

Покойният Пери, известен с ролята си на забавния и чаровен Чандлър Бинг от хитовия сериал „Приятели“, бе любимец на милиони зрители по цял свят.

„Роден съм във вторник, 19 август 1969 г. Имало е буря вечерта, в която съм се появил, и всички играели „Монополи“, докато ме чакали да изляза (естествено). Излязъл съм, крещейки, и не съм спрял да крещя със седмици“, пише Матю Пери в мемоарите си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“. Актьорът е единственото дете на журналистката Сюзън Пери и Джон Бенет Пери, актьор, известен с ролята си на моряк в реклами на одеколон Old Spice през 70-те и 80-те години на миналия век. Родителите му се развеждат, когато е още бебе, и той е отгледан от майка си в Отава, Онтарио. Тази раздяла завинаги белязва Пери, кой

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Десетото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ бе открито тази вечер с 15-минутен поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, под звуците на музика, създадена от Божидар Василев-Trombobby. 

Лириката бе представена от младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Към тях на сцената, също рецитирайки, се присъедини Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала. Тя даде старт на събитието, което ще продължи до 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“ в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

На церемонията по откриването присъства министърът на културата

Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.  

В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.

В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.

Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.

Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.

По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди от творчеството на Хаджимладенов.

Наум Стоянов Хаджимладенов е роден на 15 юли 1894 г. в Самоков. На 20-годишна възраст постъпва в Художествената академия в София, където учи при именития преподавател Иван Мърквичка. Завършва през 1921 и същата година организира първата си самостоятелна изложба в Самоков. През периода 1930-1948 участва в редица общи художествени изложби, като тези години са едни от най-ярките в творческия му път, по това време прави и илюстрации за вестниците „Мисъл“ и „Щит“, сътрудничейки с личности като Александър Жендов и Илия Бешков. През 1937 г. Сирак Скитник прави селекцията от произведения, които да представят България на Световното изложение в Париж. Една от избраните картини е „Пазар в Самоков” от Наум Хаджимладенов. Картината се връща от Франция със златен медал, а година по-късно на художника бива присъден и орден „Свети Александър” след изложба на българското изкуство в Атина.

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

"Венъм: Последният танц" за трета поредна седмица оглавява боксофис класацията на Северна Америка, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

Продукцията с участието на Том Харди в главната роля реализира приходи от 16,2 млн. щатски долара от продажби на билети в киносалоните в САЩ и Канада миналия уикенд, сочат данни на студиото "Сони пикчърс". 

Втората позиция е за хоръра "Еретик" с Хю Грант, който отчита постъпления от 11 млн. щатски долара в Северна Америка. 

Празничният филм The Best Christmas Pageant Ever пък е трети в боксофис класацията с 8,9 млн. щатски долара. 

След президентските избори в САЩ миналия вторник големите студия предпочетоха да не пускат нови заглавия в киносалоните. Това позволи на "Венъм: Последният танц" на "Сони пикчърс", третият филм от франчайза с Том Харди, да запази челната си позиция, отбелязва Асошиейтед прес.

Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.

Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.

„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.

„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

„Интересен аспект от творчеството на Хаджимладенов са неговите албуми с илюстрации по теми от българската история, митология, библейски сюжети и портретите на личности като Леонардо да Винчи, отец Паисий, Наполеон и Дон Кихот.  

Наум Хаджимладенов е един от най-актуалните автори на българския пазар на изкуството, като негови творби се притежание от десетки галерии и частни колекции“, отбелязват от Artmark.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 21:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
4401
Цветни аспекти

Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието.Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

| 19 Август 2024, 16:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му
Произведения на Наум Хаджимладенов ще бъдат показани в изложба по повод 130-годишнината от рождението му
Снимка © Галерия Artmаrk

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

На днешната дата актьорът Матю Пери щеше да навърши 55 години.

Покойният Пери, известен с ролята си на забавния и чаровен Чандлър Бинг от хитовия сериал „Приятели“, бе любимец на милиони зрители по цял свят.

„Роден съм във вторник, 19 август 1969 г. Имало е буря вечерта, в която съм се появил, и всички играели „Монополи“, докато ме чакали да изляза (естествено). Излязъл съм, крещейки, и не съм спрял да крещя със седмици“, пише Матю Пери в мемоарите си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“. Актьорът е единственото дете на журналистката Сюзън Пери и Джон Бенет Пери, актьор, известен с ролята си на моряк в реклами на одеколон Old Spice през 70-те и 80-те години на миналия век. Родителите му се развеждат, когато е още бебе, и той е отгледан от майка си в Отава, Онтарио. Тази раздяла завинаги белязва Пери, кой

Изложба с творби от националния пленер по живопис и скулптура „Дувари“ бе открита в Ловеч.

Тя е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ и представя работите на девет художници от цялата страна, които в продължение на няколко дни твориха сред атмосферата на стария квартал „Вароша“. 

„Всеки със своята чувствителност и с изразните средства на живописта, формата, пластиката, е показал своя свят“, каза на откриването директорът на галерията Валентин Узунов.

Иван Велчев-Йово от Плевен изрази от името на колегите си задоволство, че пленерът е станал традиционен. „Има нещо много красиво в това да се видиш с колеги извън мястото, където работиш всеки ден и да излезеш от атмосферата на ателието. За мен това е много хубава провокация“, посочи художникът. 

Официално изло

Десетото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ бе открито тази вечер с 15-минутен поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, под звуците на музика, създадена от Божидар Василев-Trombobby. 

Лириката бе представена от младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Към тях на сцената, също рецитирайки, се присъедини Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала. Тя даде старт на събитието, което ще продължи до 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“ в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

На церемонията по откриването присъства министърът на културата

Четирима тенори от Италия - Уго Таркуини, Алесандро Фантони, Джани Лечезе и Джовани Мария Палмия ще изнесат концерт в Културния дом на Нефтохимика в Бургас на 2 ноември, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.  

В концерта ще участват и оркестърът на държавната опера във Варна, а диригент ще бъде Христо Павлов. В програмата са включени арии от опери на Джакомо Пучини, Джузепе Верди и др., както и известни неаполитански канцонети.

В България четиримата тенори за първи път пеят на 13 юни 2019 г. пред публика от 2000 души в Летния театър на Варна на откриването на фестивала Опера в Летния театър. Следват още 10 концерта.

Между декември 2019 г. и януари 2020 г. те изнасят два концерта в Турция, посветени на годишнината на Ататюрк, и пеят в Арена Анкара пред 12 000 души.

Проектът "Четиримата италиански тенори" се ражда от идеята за формиране на к

Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

"Венъм: Последният танц" за трета поредна седмица оглавява боксофис класацията на Северна Америка, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

Продукцията с участието на Том Харди в главната роля реализира приходи от 16,2 млн. щатски долара от продажби на билети в киносалоните в САЩ и Канада миналия уикенд, сочат данни на студиото "Сони пикчърс". 

Втората позиция е за хоръра "Еретик" с Хю Грант, който отчита постъпления от 11 млн. щатски долара в Северна Америка. 

Празничният филм The Best Christmas Pageant Ever пък е трети в боксофис класацията с 8,9 млн. щатски долара. 

След президентските избори в САЩ миналия вторник големите студия предпочетоха да не пускат нови заглавия в киносалоните. Това позволи на "Венъм: Последният танц" на "Сони пикчърс", третият филм от франчайза с Том Харди, да запази челната си позиция, отбелязва Асошиейтед прес.

Магическото шоу C’est La Magie пристига у нас след седем гастрола в Атина, където започна европейското турне на четиримата илюзионисти – Дарси Оук, Джеймс Мор, Енцо Уейн и Ю Хо-Джин, разказват организаторите.

Представления са гледани от над 20 000 зрители в гръцката столица.

„Реакциите на присъстващите бяха смайващи. Това беше отвъд всичко, което можехме да си представим. Те поставиха нов стандарт за това, което магията може да постигне“, споделил фен на магическите представления.

„Да гледаш представлението на живо за нас беше нещо извънредно. Тези илюзионисти с право са обявени за най-добрите в света – това, което направиха тази вечер, беше истинска магия във всеки смисъл на думата“, „Не можеш да го преразкажеш с думи, нужно е сам да го видиш с очите си“, са само част от ко

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди от творчеството на Хаджимладенов.

Наум Стоянов Хаджимладенов е роден на 15 юли 1894 г. в Самоков. На 20-годишна възраст постъпва в Художествената академия в София, където учи при именития преподавател Иван Мърквичка. Завършва през 1921 и същата година организира първата си самостоятелна изложба в Самоков. През периода 1930-1948 участва в редица общи художествени изложби, като тези години са едни от най-ярките в творческия му път, по това време прави и илюстрации за вестниците „Мисъл“ и „Щит“, сътрудничейки с личности като Александър Жендов и Илия Бешков. През 1937 г. Сирак Скитник прави селекцията от произведения, които да представят България на Световното изложение в Париж. Една от избраните картини е „Пазар в Самоков” от Наум Хаджимладенов. Картината се връща от Франция със златен медал, а година по-късно на художника бива присъден и орден „Свети Александър” след изложба на българското изкуство в Атина.

„Интересен аспект от творчеството на Хаджимладенов са неговите албуми с илюстрации по теми от българската история, митология, библейски сюжети и портретите на личности като Леонардо да Винчи, отец Паисий, Наполеон и Дон Кихот.  

Наум Хаджимладенов е един от най-актуалните автори на българския пазар на изкуството, като негови творби се притежание от десетки галерии и частни колекции“, отбелязват от Artmark.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.