NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал
4262
Под прожектора

Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна". Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов.  Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития. През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития

| 19 Август 2024, 15:06 ч.
Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал
Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал
Снимка © Фондация "Пловдив 2019"

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.

Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.

„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя. 

За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници. 

„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред

В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура". 

Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.

В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.

“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената

Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".

Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.

"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод. 

В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя к

Изложба живопис на Венера Константинова се открива на 15 октомври в столичната галерия „Пагане“.

Серията е озаглавена „Есенна соната“ и може да бъде разгледана до 10 ноември, съобщават организаторите.

Венера Константинова е завършила Художествената академия, специалност „Стенопис“ при проф. М. Гановски. Секретар на секция „Монументални изкуства“ към СБХ. Работи в областта на витража, стенописта и маслената живопис.

/ВСР

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градският площад, обновиха се археологическите обекти в центъра, посочи зам.-кметът. Той беше част от презентационния екип, който представяше първата книга, когато за титлата се съревноваваха Варна, Бургас, Габрово, София, Русе.

По думите му Европейска столица на културата задължи, в добрия смисъл, да се увеличават средствата за култура в града и създаде нова екосистема от културни оператори. Статистиката в туризма сочи, че от 520 хиляди нощувки, реализирани през 2019 година в Пловдив, броят им достига до 700 хиляди през 2023 година. Най-много туристи идват от Испания, Португалия, Великобритания, Германия, Гърция и Турция.

Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.

Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.

Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това  провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.

На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.

По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции. 

„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава

 Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието. 

“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог. 

Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело. 

“Аутентик&rdqu

Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.

Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му. 

Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.

След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.

За своя колега

Емблематични за града остават фестивали като Hills of Rock, Opera open, Plovdiv JAZZ Fest, One Dance Week, които събират хиляди зрители. С поетапната и развиваща се инвестиция в културните мероприятия в годините се развиха и малки събития - като фестивалът за улични изкуства 6Fest, които стартираха през Европейската столица на културата, но се разширяват и развиват мащаба си и са част от Културния календар на Пловдив, каза Панов. Той коментира, че продължава усещането на хората, че градът трябва да инвестира в културата си. Резултатите са видни при Голямата базилика на Филипопол, проектите за Небет тепе, Източната порта, откриването за посетители на централната трибуна на Римския стадион. 

Проектът за кино "Космос" генерира огромна обществена енергия и трябваше да се реализира до 2019 година. Продължихме с работата по него и в момента е на етап реализиране на обществена поръчка, каза Панов. Според него реализацията на проекта ще доведе до коригиране на проблема със закритите сцени в Пловдив. Той е замислен като пространство, което ще има куратор, който ще подготвя програмата, а стопанин на мястото да бъде фондация „Пловдив 2019“. Държавата финансира с близо 4.4 млн. лева проекта, а другите до 9.9 млн. лева трябва да се предоставят или от бюджет 2025 на Общината или чрез финансиране по т.нар. схема за Интегрирани териториални инвестиции. 

Пловдив има бюджет от около 6 млн. лева за култура, като се подпомагат, както мащабни събития, които привличат туристи в града, така и по-нишови проекти на творческите гилдии. Античният театър остава най-желаната сцена в града, която се управляв от общинско предприятие „Старинен Пловдив“. Там се предвижда в следващия бюджет да се заложат средства за механично качване на декор и музикални инструменти до подиума чрез малък кран, както и ремонт на самата сцена. 

Културният календар се отваря за кандидатствате от 1 до 31 август, а през октомври авторите на одобрените проекти вече ще знаят, че през следващата година ще имат средства, за да реализират събитията си. Търси се балансът между функцията на културата да образова и одухотворява и комерсиалното, което води туристи в града. Продължаваме да бъдем единствената община, която спомага представянето на пловдивско изкуство в чужбина, подчерта зам.-кметът Пламен Панов. Освен самото пътуване се финансира транспортирането на културни ценности. В началото на тази година се създаде и нов компонент, който ще позволява книги на пловдивски автори да бъдат превеждани в чужбина и пловдивската литература да бъде достъпна и закупувана на задгранични пазари, каза Панов.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
4262
Под прожектора

Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

| 19 Август 2024, 15:06 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал
Пловдив отбелязва кръгли годишнини на Европейска столица на културата с концерт и фестивал
Снимка © Фондация "Пловдив 2019"

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.

Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.

„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя. 

За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници. 

„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред

В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура". 

Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.

В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.

“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената

Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".

Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.

"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод. 

В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя к

Изложба живопис на Венера Константинова се открива на 15 октомври в столичната галерия „Пагане“.

Серията е озаглавена „Есенна соната“ и може да бъде разгледана до 10 ноември, съобщават организаторите.

Венера Константинова е завършила Художествената академия, специалност „Стенопис“ при проф. М. Гановски. Секретар на секция „Монументални изкуства“ към СБХ. Работи в областта на витража, стенописта и маслената живопис.

/ВСР

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.

Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.

Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това  провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.

На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/

Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври. 

С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.

Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.

„Гората, която създадохме?“ представя &bdquo

„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.

По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции. 

„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава

 Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието. 

“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог. 

Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело. 

“Аутентик&rdqu

Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.

Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му. 

Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.

След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.

За своя колега

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градският площад, обновиха се археологическите обекти в центъра, посочи зам.-кметът. Той беше част от презентационния екип, който представяше първата книга, когато за титлата се съревноваваха Варна, Бургас, Габрово, София, Русе.

По думите му Европейска столица на културата задължи, в добрия смисъл, да се увеличават средствата за култура в града и създаде нова екосистема от културни оператори. Статистиката в туризма сочи, че от 520 хиляди нощувки, реализирани през 2019 година в Пловдив, броят им достига до 700 хиляди през 2023 година. Най-много туристи идват от Испания, Португалия, Великобритания, Германия, Гърция и Турция.

Емблематични за града остават фестивали като Hills of Rock, Opera open, Plovdiv JAZZ Fest, One Dance Week, които събират хиляди зрители. С поетапната и развиваща се инвестиция в културните мероприятия в годините се развиха и малки събития - като фестивалът за улични изкуства 6Fest, които стартираха през Европейската столица на културата, но се разширяват и развиват мащаба си и са част от Културния календар на Пловдив, каза Панов. Той коментира, че продължава усещането на хората, че градът трябва да инвестира в културата си. Резултатите са видни при Голямата базилика на Филипопол, проектите за Небет тепе, Източната порта, откриването за посетители на централната трибуна на Римския стадион. 

Проектът за кино "Космос" генерира огромна обществена енергия и трябваше да се реализира до 2019 година. Продължихме с работата по него и в момента е на етап реализиране на обществена поръчка, каза Панов. Според него реализацията на проекта ще доведе до коригиране на проблема със закритите сцени в Пловдив. Той е замислен като пространство, което ще има куратор, който ще подготвя програмата, а стопанин на мястото да бъде фондация „Пловдив 2019“. Държавата финансира с близо 4.4 млн. лева проекта, а другите до 9.9 млн. лева трябва да се предоставят или от бюджет 2025 на Общината или чрез финансиране по т.нар. схема за Интегрирани териториални инвестиции. 

Пловдив има бюджет от около 6 млн. лева за култура, като се подпомагат, както мащабни събития, които привличат туристи в града, така и по-нишови проекти на творческите гилдии. Античният театър остава най-желаната сцена в града, която се управляв от общинско предприятие „Старинен Пловдив“. Там се предвижда в следващия бюджет да се заложат средства за механично качване на декор и музикални инструменти до подиума чрез малък кран, както и ремонт на самата сцена. 

Културният календар се отваря за кандидатствате от 1 до 31 август, а през октомври авторите на одобрените проекти вече ще знаят, че през следващата година ще имат средства, за да реализират събитията си. Търси се балансът между функцията на културата да образова и одухотворява и комерсиалното, което води туристи в града. Продължаваме да бъдем единствената община, която спомага представянето на пловдивско изкуство в чужбина, подчерта зам.-кметът Пламен Панов. Освен самото пътуване се финансира транспортирането на културни ценности. В началото на тази година се създаде и нов компонент, който ще позволява книги на пловдивски автори да бъдат превеждани в чужбина и пловдивската литература да бъде достъпна и закупувана на задгранични пазари, каза Панов.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.