Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.
Пиесата “Оскар и розовата дама” на Театър 199 „Валентин Стойчев“ ще се играе на 17 октомври на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров” в Сливен. Това съобщиха от културния институт.
Автор е Ерик- Еманюел Шмит, превод - Снежина Русинова-Здравкова, постановка - Стефан Спасов, сценография - Нина Пашова, музика - Милен Кукошаров.
Участват Мария Стефанова, която има "Аскеер" за 2024 г. за водеща женска роля, и Радина Боршош.
Представлението е последното заглавие от афиша на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен.
На 15 декември е премиерата на българския мюзикъл „Батко Коледа“.
Режисьорът Митко Петров-Матео е автор на музиката и на либретото. В спектакъла участват мои ученици между 7 и 16-годишна възраст, разказва Матео.
Той представя нови музикални произведения, написани и създадени специално за най-вълнуващото си приключение като музикант и учител. Със своята визия и подход, обещава изживяване, което ще се помни и остане в сърцата на публиката.
„Кога последно погледнахте нагоре към небето, видяхте блясъка на звездите и помечтахте? Ако сте запазили детето в себе си и вярвате в чудеса, запазете своето място за премиерата на „Батко Коледа“. Ако сте поизгубили магията, също елате, за да я събудим отново“, призовават от екипа на представлението.
То отвежда на вълшебно пътешествие
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.
Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.
„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват органи
Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване.
Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал.
Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя.
Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя.
По думите и Open Buzludzha е място за
Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.
Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.
Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.
Заподозреният остава в ареста.
Втори заподозрян, на 17 години, е оказал морална подкрепа на 19-годишния, припомня ДПА. Той също остава в ареста.
За 23-та поредна година международният филмов фестивал „София филм фест“ организира конкурс за български късометражен филм.
За шеста година наградата ще се връчи от „Доли медия студио“, припомнят от „Арт фест“.
Наградата е на стойност 9500 евро (1500 евро парична премия и 8000 евро в постпродукционни услуги), които се получават от режисьора на филма-победител.
В конкурса са участвали много от водещите имена в съвременното българско кино, сред които Драгомир Шолев, Андрей Паунов, Светла Цоцоркова, Петър Вълчанов, Борис Десподов, Павел Веснаков.
Всички филми с над 50% българско финансиране и времетраене до 30 минути, заснети след 1 януари 2024 година и отговарящи на регламента на конкурса, могат да се включат в състезанието. Крайният срок за участие в конкурса е 1 декември.
Суинг формацията The Oldie Goldies представя първия си албум на живо.
Събитието е на 11 октомври в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
Албумът Happy Feet включва както оригинални композиции, така и модерни аранжименти, написани специално за танцьори от саксофониста Арнау Гаррофе.
В The Oldie Goldies са Велека Цанкова – вокал, Александър Миланов – тромпет, Александре Мерансиен - алт саксофон, Арнау Гаррофе - тенор саксофон, Станислав Арабаджиев – пиано, Борислав Илиев – китара, Васил Хаджигрудев – контрабас, и Борислав Петров – барабани.
The Oldie Goldies е суинг формация, специално посветена на джаза преди Втората световна война, когато цяла Америка е танцувала на тази музика. Групата дебютира през 2021 г
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи
Апликации от Летнишкото съкровище са включени в изложбата в музея "Джон Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, посветена на Древна Тракия.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят.
Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Летнишкото съкровище се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др., съобщи главен уредник Радослав Гущераклиев в отдел „Археология“ в