Около сто огнеборци от петнадесет пожарни гасят пожар, разразил се на покрива на културния център "Съмърсет хаус" в сърцето на Лондон, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на публикация на противопожарната служба на британската столица в социалната платформа "Екс".
Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.
Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.
Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост.
От аукционната къща не са
Десетият ден на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ започва с формата „Цената на успеха“, в който режисьорът Павел Веснаков ще разкаже за новия си сериал „Всичко за сина ми“. По-късно днес в Лятното кино в Созопол ще бъде прожектиран и игралният филм „Безветрие“, също режисиран от Веснаков.
Романът „Минало несвършено“ за сериала „Отдел Издирване“ ще има премиера в Художествената галерия в крамойрския град. В събитието ще вземат участие Станислава Айви и Владимир Полеганов.
Книгата на Владимир Тодоров „Холивудобългарин“ ще бъде презентирана пред созополската публика. В събитието ще вземат участие Любен Дилов-син и Ицко Финци.
Актрисите Мария Стефанова и Радина Боршош излизат тази вечер на сцената в читалище „Отец Паисий“ с постановката „О
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Скулптури на Стефан Лютаков ще бъдат изложени в галерия „Арте“. Серията е озаглавена „Усмивки в жълто“ и може да бъде разгледана от 10 до 26 октомври, съобщават организаторите.
„Бронз, неръждаема стомана, ръчна хартия, дърво и преобладаващо керамика са материалите, с които работя в изложбата. Оставих се на керамиката, на глината - материал, който е бил винаги с мен, който изпълнява нуждата ми от директност и пластичност, предоставя ми и символиката, и психологическото въздействие на цвета“, разказва авторът.
„Не ми е достатъчно скулптурата само да бъде съзерцавана. Галерия „Арте” дава възможност чрез екстериорното си пространство - вътрешен двор, да покажа това. В инсталация от неръждаема стомана смесвам функция и скулптура, предоставям възможност да се седне, да се остави съвсем легално кафето или друго, да се доко
Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.
Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов.
Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с
"Причината за пожара все още не е известна", се казва в изявлението на лондонските пожарникари. "Екипите се борят с пламъците, които са локализирани в част от покрива", се допълва там.
Сградата, която е на брега на река Темза, е построена през 1547 година, като навремето е била кралски дворец, уточнява Ройтерс. Галерията "Кортоулд", където са изложени едни от най-великите колекции в световното изкуство, се намира в северното му крило.
Според информация на телевизионния канал "Скай Нюз" днес в "Съмърсет хаус" трябва да се проведе фестивал по брейк танци.
За най-новата си самостоятелна изложба бургаската художничка Мария Алексиева избира заглавието "Приливи и отливи", защото много от картините в нея напомнят на морски пейзажи. Това разказа тя преди откриването на експозицията в галерия "Неси".
"Възприемам приливите и отливите като нещо, което идва и си отива, което се обръща в цикличност на пристигането и заминаването като един кръговрат на живота", коментира авторката. По думите й морското усещане, което носят картините, идва по-скоро от зрителите, докато за нея пейзажите са символични. "Морето е набелязано и прилича, но не е реалистичен пейзаж."
За Мария Алексиева е трудно сама да определи как образованието по "Иконопис" е втъкано в творчеството .
"Може би за това е необходим страничен поглед, тъй като техниките са напълно различни", допълва тя и обяснява, че възприема всяка една картина, независим
Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участи
Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове
Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.
АВТОРЪТ
Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.
Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,
На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.
След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.
„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ