NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал
6959
Калейдоскоп

Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал

Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов.  Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе. Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В

| 16 Август 2024, 20:00 ч.
Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал
Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал
Снимка © DFA

Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов. 

Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември. Тогава ще бъде и откриването на изложбата на ул. „Шипка“ 6 с творби на кандидатите за творческата резиденция, съобщават от СБХ.

Творците, които журито ще избере, ще заминат през 2025 година. В условията за участие в конкурса за „Сите де-з-ар“ е посочено, че могат да участват автори, които не са пребивавали досега или са пребивавали в ателиетата преди 2015 включително.

Както информирахме, Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за д

Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“. 

  „За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с

Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.

Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.

Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.

Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

Продуцентът и диджей Hot Since 82 пристига в София тази зима за парти в студиата Nu Boyana, съобщават организаторите от Fest Team.

Събитието е на 13 декември. 

Дейли Падли е роден на 12 септември 1982 г. във  Великобритания, в семейство, за което музиката е фокус, а не фон. По-късно познат като Hot Since 82, става популярен през 2011 г. с дебютното си парче Let It Ride (Noir Recordings), което се превръща в клубен хит в Ибиса и заема трета позиция в класацията на Beatport за deep house. Талантът му скоро го отвежда до резиденция в клуб Amnesia на Ибиса през 2006 г., и поставя началото на неговия път към световна слава, превръщайки го в артист с милиони стриймвания.

През 2013 година Hot Since 82 издава първия си албум Little Black Book. Година по-късно създава и собствен л

Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.

Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.

Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.

При напрегнатата програма, която са имали, хористите от Хасково не са успели да видят много от Флоренция, но затова пък се връщат с удовлетворение от показаното и постигнатия успех, разказа хоровият диригент.

“В интерес на истината не видяхме много от Флоренция и не успяхме да се почувстваме и като туристи в свободното си време, защото такова на практика почти нямахме. Оказа се, когато пристигнахме, че има изменение в програмата и трябва да пеем всеки ден, а не само по време на фестивалната част“, разказа за предизвикателствата покрай участието маестро Антонов. 

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.

Днес  програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.

Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.

На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.

На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.

На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа

Изложба на унгарски и иберо-американски съвременни творци, експериментиращи в областта на фотографията и изкуството на колажа, ще бъде представена в института „Лист“ - София.

Експозицията ще бъде открита на 20 ноември и ще продължи до 15 януари 2025 г, информират организаторите. 

На откриването участие ще вземат основателите на галерия ТОБЕ (TOBE) Беата Пушкаш (Унгария) и Томас Опиц (Венецуела). По думите на екипа галерия ТОБЕ е първата стъпка от концептуална идея, наречена проект TOmas BEa.

„Целта на TOBE е да присъства, да бъде видима на сцената на съвременната фотография. Целта им с това ново пространство в Будапеща в областта на съвременната фотография и изкуството на колажа е да потърсят нов диалог, различна гледна точка, с различен начин на изразяване и комуникиране на фотографията като изкуство“, казват те.

Беата

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. 

„Кирил Маричков ни показа какво означава да останеш верен на себе си: "Можете да ме разстроите, но не и да свирите на мен", допълва Терзиев, цитирайки музиканта. 

"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София. 

Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.

Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ

Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП. 

Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст. 

Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир. 

Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.

Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата. 

Така се налага хористите де репетират всеки ден и на място да изградят нов репертоар, извън този, върху който вече са работили, за да запълнят дните, в които са вписани като участие пред публика.

От усилията им обаче се ражда нова звезда. Маестро Андонов отправя предизвикателство към новия хормайстор на “Родна песен” – Йоана Митева. Тя е едва на 19 години и тепърва й предстои изграждане на професионална кариера, тъй като е приета в Музикалната академия “Проф. Панчо Владигеров” в София. Тя попада в хор “Родна песен“ като ученичка на маестрото от училищен проект на Езиковата гимназия “Проф.д-р Асен Златаров“ в Хасково, чиято възпитаничка е.

Във Флоренция обаче под нейно дирижиране хорът изпълнява в Катедралата Chiesa di Ognissanti мотет на Дженкинс Cantate Domino и получава аплаузите на публиката и журито.

“Йоана се справи брилянтно със задачата, въпреки че все още няма висше музикално образование. Високото й ниво  на диригентска компетенция, дирижирайки единственото произведение в програмата ни, което беше с клавирен съпровод, получи високо мнение от журито“, разказа Мартин Антонов.

С настъпването на новия творчески сезон през септември хорът започва подготовката си по отбелязването на 95-годишния юбилей от създаването му, който е на първи декември тази година, отбеляза още диригентът на състава.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Калейдоскоп
6959
Калейдоскоп

Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал

Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов.Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“.

| 16 Август 2024, 20:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал
Хор “Родна песен” от Хасково се завърна от Международния хоров фестивал във Флоренция със златен медал
Снимка © DFA

Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов. 

Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.

Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември. Тогава ще бъде и откриването на изложбата на ул. „Шипка“ 6 с творби на кандидатите за творческата резиденция, съобщават от СБХ.

Творците, които журито ще избере, ще заминат през 2025 година. В условията за участие в конкурса за „Сите де-з-ар“ е посочено, че могат да участват автори, които не са пребивавали досега или са пребивавали в ателиетата преди 2015 включително.

Както информирахме, Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за д

Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“. 

  „За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с

Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.

Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.

Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.

Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще

Типичното въплъщение на kawaii - "сладката" страна на японската популярна култура, героинята Хелоу Кити (Hello Kitty) ще отбележи своята 50-годишнината в петък, продължавайки да е все така известна по света и да носи дивиденти на своите създатели, предаде АФП.

От създаването си през 1974 г. до ден днешен героинята, която наподобява бяло котенце с неизменна червена панделка, се радва на световен успех. Образът на Хелоу Кити може да бъде видян върху десетки хиляди продукти - от плюшени играчки до ученически чанти, дрехи и домакински уреди.

Героинята със схематични черти, която според създателите си от "Санрио" е малко момиче от Лондон, а не котка, има солидна база от фенове и се е превърнала в "машина" за печелене на пари. 

Петдесетгодишната американка Хелън от Калифорния, обсебена от Хелоу Кити още от появата й през 70-те години на миналия век, казва, че си

Продуцентът и диджей Hot Since 82 пристига в София тази зима за парти в студиата Nu Boyana, съобщават организаторите от Fest Team.

Събитието е на 13 декември. 

Дейли Падли е роден на 12 септември 1982 г. във  Великобритания, в семейство, за което музиката е фокус, а не фон. По-късно познат като Hot Since 82, става популярен през 2011 г. с дебютното си парче Let It Ride (Noir Recordings), което се превръща в клубен хит в Ибиса и заема трета позиция в класацията на Beatport за deep house. Талантът му скоро го отвежда до резиденция в клуб Amnesia на Ибиса през 2006 г., и поставя началото на неговия път към световна слава, превръщайки го в артист с милиони стриймвания.

През 2013 година Hot Since 82 издава първия си албум Little Black Book. Година по-късно създава и собствен л

Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.

Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.

Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.

Днес  програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.

Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.

На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.

На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.

На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа

Изложба на унгарски и иберо-американски съвременни творци, експериментиращи в областта на фотографията и изкуството на колажа, ще бъде представена в института „Лист“ - София.

Експозицията ще бъде открита на 20 ноември и ще продължи до 15 януари 2025 г, информират организаторите. 

На откриването участие ще вземат основателите на галерия ТОБЕ (TOBE) Беата Пушкаш (Унгария) и Томас Опиц (Венецуела). По думите на екипа галерия ТОБЕ е първата стъпка от концептуална идея, наречена проект TOmas BEa.

„Целта на TOBE е да присъства, да бъде видима на сцената на съвременната фотография. Целта им с това ново пространство в Будапеща в областта на съвременната фотография и изкуството на колажа е да потърсят нов диалог, различна гледна точка, с различен начин на изразяване и комуникиране на фотографията като изкуство“, казват те.

Беата

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. 

„Кирил Маричков ни показа какво означава да останеш верен на себе си: "Можете да ме разстроите, но не и да свирите на мен", допълва Терзиев, цитирайки музиканта. 

"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София. 

Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.

Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ

Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП. 

Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст. 

Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир. 

Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.

Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата. 

При напрегнатата програма, която са имали, хористите от Хасково не са успели да видят много от Флоренция, но затова пък се връщат с удовлетворение от показаното и постигнатия успех, разказа хоровият диригент.

“В интерес на истината не видяхме много от Флоренция и не успяхме да се почувстваме и като туристи в свободното си време, защото такова на практика почти нямахме. Оказа се, когато пристигнахме, че има изменение в програмата и трябва да пеем всеки ден, а не само по време на фестивалната част“, разказа за предизвикателствата покрай участието маестро Антонов. 

Така се налага хористите де репетират всеки ден и на място да изградят нов репертоар, извън този, върху който вече са работили, за да запълнят дните, в които са вписани като участие пред публика.

От усилията им обаче се ражда нова звезда. Маестро Андонов отправя предизвикателство към новия хормайстор на “Родна песен” – Йоана Митева. Тя е едва на 19 години и тепърва й предстои изграждане на професионална кариера, тъй като е приета в Музикалната академия “Проф. Панчо Владигеров” в София. Тя попада в хор “Родна песен“ като ученичка на маестрото от училищен проект на Езиковата гимназия “Проф.д-р Асен Златаров“ в Хасково, чиято възпитаничка е.

Във Флоренция обаче под нейно дирижиране хорът изпълнява в Катедралата Chiesa di Ognissanti мотет на Дженкинс Cantate Domino и получава аплаузите на публиката и журито.

“Йоана се справи брилянтно със задачата, въпреки че все още няма висше музикално образование. Високото й ниво  на диригентска компетенция, дирижирайки единственото произведение в програмата ни, което беше с клавирен съпровод, получи високо мнение от журито“, разказа Мартин Антонов.

С настъпването на новия творчески сезон през септември хорът започва подготовката си по отбелязването на 95-годишния юбилей от създаването му, който е на първи декември тази година, отбеляза още диригентът на състава.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.