NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
7100
Творчески отражения

Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

| 16 Август 2024, 17:31 ч.
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Снимка © DFA

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.

На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано  No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.

Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от  Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин

Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.  

„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч

Габровският камерен оркестър започва лятна програма с концерти на открито. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра. 

Концертите през юли и август ще се състоят на откритата сцена на Дом на културата „Емануил Манолов“ Габрово (от южната страна на сградата на „ИМКА“), посочват организаторите. 

Първата проява е на 3 юли, в нея ще участват струнен квартет в състав Даниела Данис - Христова  – цигулка, Иван Стоянов – цигулка, Ивайло Ангелов – виола и Велимир Иванов – виолончело ще изпълнят квартети от италианският бароков майстор Франческо Дуранте и ученика на В. А. Моцарт – австрийският композитор Йохан Непомук Хумел. Програмата ще включва Франческо Дуранте – Концерт №3 в сол минор, Йохан Хумел - Квартет оп. 30, № 2 в сол мажор.

Следващият концерт е на 17 юли, след него Габровски камерен оркестър ще изнесе концерт на 7 август, 14 август, 28 а

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се стремят да фиксират фрагменти от вулканичния пейзаж – така както са били възприети и тълкувани от първите пътешественици, учени, художници и поети от XVII век и в началото на XVIII и XIX век.

Проектът се реализира с кураторската  подкрепа на Музейния център за селскостопански науки (MUSA) към неаполския университет „Федерико Втори“ и неговия директор проф. Стефано Мацолени, предоставил дигиталните материали за изложбата.

ПРЕЗ 18-И ВЕК НЕАПОЛ Е ТРЕТИЯТ ПО ГОЛЕМИНА ГРАД В ЕВРОПА

Театърът е изкуство, което е публично, за хората в залите, но в Паталеница за 25 години са се включили толкова много зрители, актьори, режисьори. Раждаха се деца, случваха се събирания и раздели, случваше се животът под открито небе. За нас театърът под звездите е кауза, каза Инна Церовска, мениджър на на Шекспирова компания „Петровден“  в Националния пресклуб в Пазарджик.

Това се случи по повод отбелязването на 25 години Шекспиров театър под звездите в село Паталеница  и представяне на проявите, посветени на годишнината.

Участие в  пресконференцията взеха Инна Церовска и част от екипа и актьорския състав в лицето на  Георги Георгиев – Антика,  Константин Еленков, Пол Гудуин, Явор Карагитлиев,  Таня Йоргова и Павлина - Калина Церовска.

 На 26 юли ще бъде представен моноспектакълът "Макбет", изпълнен от артистичния директор на

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Изложението за съвременно изкуство "Арт Базел", което беше проведено тази седмица в Швейцария, отново отбеляза няколко много големи продажби, но това прикрива различна тенденция на пазара на изкуство, който според някои експерти все още е в "застой", съобщи АФП.  

Тази година изложението започна несигурно след спада на пазара на изкуство през 2023 г., охладен от лихвените проценти, макроикономическата несигурност и геополитическото напрежение. Въпреки това в дните, запазени за колекционери, някои големи галерии отчетоха осемцифрени продажби. 

Във вторник галерията David Zwirner продаде картината "Слънчогледи" на американската художничка Джоан Мичъл за 20 млн. долара (близо 18,7 млн. евро).

Цюрихската галерия Hauser & Wirth продаде творба с въглен и пастел на Аршил Горки за 16 млн. долара, картина на Джорджия О`Кийф за 13,5 млн. долара и картина ма

Фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental обявява пълната програма на петото си издание. Тридесетте премиерни за България заглавия ще бъдат показани на девет локации в столицата, уточняват организаторите. 

„Метаморфоза“ обединява филми, вгледани в най-личните аспекти на живота на своите герои – от откриващия „Без посока” на Елина Псику и въпросите около телесната автономия, през историите на „Изчезналите” в Япония, потеглили към нов живот другаде, или пък предизвикателствата пред хърватско-ромска двойка, която преосмисля традицията и стереотипите, до това какво е да си „Агент на щастие” в Бутан.

В категориите „Сфера на влияние“ и „Демокрация“ под прицел са темите, хората и местата по света, чиито имен

През 18-и век третият по големина град в Европа Неапол е изпълнен с тълпи от чужденци, търсещи места и обекти по следите на прочути личности. Те са наследници на аристократи от английски, френски и руски произход, посветени на дипломатическа кариера или утвърдени писатели, които в края на 17-и век пристигали в Италия, за да обогатят собствените си познания.

Първият етап бил Париж – за усъвършенстване на френския, много търсен за времето си език. Задължителна спирка от Grand Tour, както се наричало авантюристичното пътешествие с кон или карета, продължаващо седмици наред, бил Неапол – гостоприемен град, в който се намирал сър Уилям Хамилтън. Той бил посланик на Великобритания в Неаполитанското кралство, запален по археология, предшественик на вулканологията, колекционер на произведения на изкуството и автор на множество картини с пейзажи и руини. За тези пътувания свидетелстват картините от гваш или гуаш – с бързи и решителни движения на четката за по-бързо изсъхване на цвета върху дъската, колосани платна и хартиени листчета с Неапол и Везувий, с първите разкопки на Помпей и Ерколан – за спомен и показване на приятели и роднини.

ОБЕДИНЯВАНЕ

Дискурсът за корените и процеса на обединяване на Европа е актуален. В тази връзка, Адриана Пинятели Мангони иска да допринесе за осъзнаването на ролята на Италия в оформянето през Просвещението на корените на съвременна Европа и на самото европейско единство. Така авторката замисля един petit tour, малко неопросвещенско пътешествие назад във времето, възстановяващо спомена за обиколката на Европа от края на 18-и и началото на 19-и век в Магна Греция.

Европейските естествоизпитатели от края на XVIII век са работели в тясно сътрудничество, независимо от водещите до конфликти политически позиции на родните им държави. Докато политическото разделение на Европа е доведено до крайност от френските революционери, пруските и английски монархически режими, и папската държава в Италия, основателите  на съвременната  вулканология – французите Бартелеми Фожа дьо  Сен-Фон, Льокок, Гетар и Доломьо, германецът фон Хумболт, англичанинът Хамилтън, италианецът Спаланцани – си сътрудничат за обективното и научно опознаване на природните явления и в частност – на вулканите.

ВУЛКАНИТЕ КАТО БОГАТСТВО НА ЕВОЛЮЦИЯТА

„Въздух. Вода. Земя. Огън“ на Адриана Пинятели Мангони е пътешествие, съпроводено от вулканите на Магна Греция, от Просвещението до Романтизма. Литературно и художествено пътешествие между територията и историята, научната и хуманитарна мисъл, изкуството и  поезията, паметта за миналото и преразглеждането на настоящето.

„Все исках да запечатвам и съхранявам в паметта си образа на онова, което винаги съм обичала – природата в нейните най-удивителни проявления – вулканите, небето, морето, с неговите багри и състояния, бреговете, маслиновите  дървета, изгревите, ветровете, земята, водата, въздуха, огъня. А те, чиято красота е привличала множество ентусиазирани пътешественици, непрекъснато ме смайват и подтикват да разбирам техните произход, история, контекст и взаимосвързаност. Тоест, да ги възприемам не просто като разнообразие, а като възхитително и изключително богатство на многоликата еволюция“, казва Адриана Пинятели Мангони.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
7100
Творчески отражения

Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка

Изложбата „Въздух.Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони.

| 16 Август 2024, 17:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Изложба прави ретроспекция на „Голямото пътешествие“ на Европа, изминато от неаполитанска художничка
Снимка © DFA

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Симфониета - Шумен ще открие нов цикъл концерти „Класика и романтизъм“ през септември, съобщиха от културната институция.

На 12 септември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще започне първият концерт от цикъла „Класика и романтизъм“ под надслов „Майстори на пианото“, с изпълнение на Концерт за пиано  No.3 от Бетовен и Симфония No.5 от Шуберт. Солист ще бъде италианецът Джузепе Марко Даниеле, лауреат от множество престижни национални и международни конкурси по пиано. В репертоара му има произведения със значителна трудност на изпълнение, представящи развитието на европейската музика, от Бетовен до Феручо Бузони.

Под палката на диригента Любомир Денев-син ще прозвучи и Симфония No.5 от  Шуберт. И двете произведения са повлияни от виенските класици и преди всичко от Моцарт. Основна тема на Концерта за пиано No.3 в до мин

Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.  

„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч

Габровският камерен оркестър започва лятна програма с концерти на открито. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра. 

Концертите през юли и август ще се състоят на откритата сцена на Дом на културата „Емануил Манолов“ Габрово (от южната страна на сградата на „ИМКА“), посочват организаторите. 

Първата проява е на 3 юли, в нея ще участват струнен квартет в състав Даниела Данис - Христова  – цигулка, Иван Стоянов – цигулка, Ивайло Ангелов – виола и Велимир Иванов – виолончело ще изпълнят квартети от италианският бароков майстор Франческо Дуранте и ученика на В. А. Моцарт – австрийският композитор Йохан Непомук Хумел. Програмата ще включва Франческо Дуранте – Концерт №3 в сол минор, Йохан Хумел - Квартет оп. 30, № 2 в сол мажор.

Следващият концерт е на 17 юли, след него Габровски камерен оркестър ще изнесе концерт на 7 август, 14 август, 28 а

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се стремят да фиксират фрагменти от вулканичния пейзаж – така както са били възприети и тълкувани от първите пътешественици, учени, художници и поети от XVII век и в началото на XVIII и XIX век.

Театърът е изкуство, което е публично, за хората в залите, но в Паталеница за 25 години са се включили толкова много зрители, актьори, режисьори. Раждаха се деца, случваха се събирания и раздели, случваше се животът под открито небе. За нас театърът под звездите е кауза, каза Инна Церовска, мениджър на на Шекспирова компания „Петровден“  в Националния пресклуб в Пазарджик.

Това се случи по повод отбелязването на 25 години Шекспиров театър под звездите в село Паталеница  и представяне на проявите, посветени на годишнината.

Участие в  пресконференцията взеха Инна Церовска и част от екипа и актьорския състав в лицето на  Георги Георгиев – Антика,  Константин Еленков, Пол Гудуин, Явор Карагитлиев,  Таня Йоргова и Павлина - Калина Церовска.

 На 26 юли ще бъде представен моноспектакълът "Макбет", изпълнен от артистичния директор на

Някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век ще бъдат показани в изложбата „София в минало време“. 

Експозицията ще бъде разположена в пространството за култура и изкуство „Сцена“ - Централни хали от 5 до 23 юни, съобщават организаторите.

„Като една от най-емблематичните сгради на София, Централни хали ще поставя силен фокус в културната си програма върху събитията, свързани с културното наследство на София и квартала. Затова и първата изложба там ще съдържа 15 кадъра, заснети от именития фотограф Димитър Карастоянов между 1910 и 1912 г. Те представят някои от най-забележителните сгради в столицата в техния автентичен вид от началото на XX век“, разказват от екипа. 

И уточняват, че кадрите, включени в изложбата, са предоставени от Виктор Топалов, създател на „Бохемска София“, и са поместени в по-късно издан

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Изложението за съвременно изкуство "Арт Базел", което беше проведено тази седмица в Швейцария, отново отбеляза няколко много големи продажби, но това прикрива различна тенденция на пазара на изкуство, който според някои експерти все още е в "застой", съобщи АФП.  

Тази година изложението започна несигурно след спада на пазара на изкуство през 2023 г., охладен от лихвените проценти, макроикономическата несигурност и геополитическото напрежение. Въпреки това в дните, запазени за колекционери, някои големи галерии отчетоха осемцифрени продажби. 

Във вторник галерията David Zwirner продаде картината "Слънчогледи" на американската художничка Джоан Мичъл за 20 млн. долара (близо 18,7 млн. евро).

Цюрихската галерия Hauser & Wirth продаде творба с въглен и пастел на Аршил Горки за 16 млн. долара, картина на Джорджия О`Кийф за 13,5 млн. долара и картина ма

Фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental обявява пълната програма на петото си издание. Тридесетте премиерни за България заглавия ще бъдат показани на девет локации в столицата, уточняват организаторите. 

„Метаморфоза“ обединява филми, вгледани в най-личните аспекти на живота на своите герои – от откриващия „Без посока” на Елина Псику и въпросите около телесната автономия, през историите на „Изчезналите” в Япония, потеглили към нов живот другаде, или пък предизвикателствата пред хърватско-ромска двойка, която преосмисля традицията и стереотипите, до това какво е да си „Агент на щастие” в Бутан.

В категориите „Сфера на влияние“ и „Демокрация“ под прицел са темите, хората и местата по света, чиито имен

Проектът се реализира с кураторската  подкрепа на Музейния център за селскостопански науки (MUSA) към неаполския университет „Федерико Втори“ и неговия директор проф. Стефано Мацолени, предоставил дигиталните материали за изложбата.

ПРЕЗ 18-И ВЕК НЕАПОЛ Е ТРЕТИЯТ ПО ГОЛЕМИНА ГРАД В ЕВРОПА

През 18-и век третият по големина град в Европа Неапол е изпълнен с тълпи от чужденци, търсещи места и обекти по следите на прочути личности. Те са наследници на аристократи от английски, френски и руски произход, посветени на дипломатическа кариера или утвърдени писатели, които в края на 17-и век пристигали в Италия, за да обогатят собствените си познания.

Първият етап бил Париж – за усъвършенстване на френския, много търсен за времето си език. Задължителна спирка от Grand Tour, както се наричало авантюристичното пътешествие с кон или карета, продължаващо седмици наред, бил Неапол – гостоприемен град, в който се намирал сър Уилям Хамилтън. Той бил посланик на Великобритания в Неаполитанското кралство, запален по археология, предшественик на вулканологията, колекционер на произведения на изкуството и автор на множество картини с пейзажи и руини. За тези пътувания свидетелстват картините от гваш или гуаш – с бързи и решителни движения на четката за по-бързо изсъхване на цвета върху дъската, колосани платна и хартиени листчета с Неапол и Везувий, с първите разкопки на Помпей и Ерколан – за спомен и показване на приятели и роднини.

ОБЕДИНЯВАНЕ

Дискурсът за корените и процеса на обединяване на Европа е актуален. В тази връзка, Адриана Пинятели Мангони иска да допринесе за осъзнаването на ролята на Италия в оформянето през Просвещението на корените на съвременна Европа и на самото европейско единство. Така авторката замисля един petit tour, малко неопросвещенско пътешествие назад във времето, възстановяващо спомена за обиколката на Европа от края на 18-и и началото на 19-и век в Магна Греция.

Европейските естествоизпитатели от края на XVIII век са работели в тясно сътрудничество, независимо от водещите до конфликти политически позиции на родните им държави. Докато политическото разделение на Европа е доведено до крайност от френските революционери, пруските и английски монархически режими, и папската държава в Италия, основателите  на съвременната  вулканология – французите Бартелеми Фожа дьо  Сен-Фон, Льокок, Гетар и Доломьо, германецът фон Хумболт, англичанинът Хамилтън, италианецът Спаланцани – си сътрудничат за обективното и научно опознаване на природните явления и в частност – на вулканите.

ВУЛКАНИТЕ КАТО БОГАТСТВО НА ЕВОЛЮЦИЯТА

„Въздух. Вода. Земя. Огън“ на Адриана Пинятели Мангони е пътешествие, съпроводено от вулканите на Магна Греция, от Просвещението до Романтизма. Литературно и художествено пътешествие между територията и историята, научната и хуманитарна мисъл, изкуството и  поезията, паметта за миналото и преразглеждането на настоящето.

„Все исках да запечатвам и съхранявам в паметта си образа на онова, което винаги съм обичала – природата в нейните най-удивителни проявления – вулканите, небето, морето, с неговите багри и състояния, бреговете, маслиновите  дървета, изгревите, ветровете, земята, водата, въздуха, огъня. А те, чиято красота е привличала множество ентусиазирани пътешественици, непрекъснато ме смайват и подтикват да разбирам техните произход, история, контекст и взаимосвързаност. Тоест, да ги възприемам не просто като разнообразие, а като възхитително и изключително богатство на многоликата еволюция“, казва Адриана Пинятели Мангони.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.