NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка
6372
Творчески отражения

Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева

| 15 Август 2024, 23:07 ч.
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка
Снимка © Ралица Стефанова

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

В Хасково започна първото издание в региона на проекта „Предизвикателството“, който провокира десетки младежи да се включат в майсторските класове по кинорежисура, продуцентство, сценарно писане, операторско и актьорско майсторство, съобщиха от пресцентъра на общинска администрация. 

Както вече съобщи , в рамките на три дни менторите на младите хора ще бъдат Силвия Петкова, Кристина Верославова, Георги Иванов, Николай Мутафчиев и Николай Урумов. При началото на проекта днес те бяха приветствани от кмета на Хасково Станислав Дечев.

„Предизвикателството“ е съвместен проект на продуцентски компании „Премиерстудио“ и „Аартефакт“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", Община Хасково и Национален филмов център. Той ще продължи в Хасково до неделя.

В последния ден на артистичния тренинг ще стане ясен отборът победител, който е изра

Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.

Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.

Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, който е родом от Шипка. Изпълнителите представиха неговата младежка сюита в 4 части "Хей, Балкан!, създадена специално за участниците в Академията. 

Под бурните аплодисменти на публиката музикантите изпълниха още произведенията "Песен" из "Българска сюита", оп. 21 на  Панчо Владигеров, "Ла Кампанела" -от Николо Паганини, "Цигански напеви" на Пабло де Сарасате, Симфония №9 В в ми минор, оп. 95 "Из Новия свят" на Антонин Дворжак.

Целта на Академията е на първо място тези млади изпълнители да имат възможност да се включат в оркестър, дирижиран от именит диригент, както и да акомпанират на известен солист, посочи управителят на фондация „Академия Роза“ Пламен Николов. „Втората цел, която е не по-малко важна, е да доведем висшето изкуство до малките населени места“, посочи той и изказа благодарности на всички, подпомогнали инициативата и на целия екип на фондацията. 

Поздрав от името на кмета на общината Галина Стоянова поднесе Аксения Тилева. „Пълният площад показва, че Шипка е град с бъдеще“, каза тя и отбеляза, че за екипа на администрацията в Казанлък Шипка е едно много специално място, а в града предстои осъществяване на важни инфраструктурни проекти. Тя поздрави жителите на града по повод техния празник, както участниците и организаторите на форума. 

Нека Богородица бди над вас и вашите семейства, обърна се към гостите Василка Панайотова. Тя посочи, че тази година „Богородични празници“ в Шипка са посветени на доброто. „На онова добро, което няма цвят, етнос и политическа принадлежност, няма религия“, каза кметът и напомни, че жителите на Шипка „ръка за ръка успяха да възстановят града след бедствието на 13 юни“. Василка Панайотова посочи, че това е едно от най-чаканите събития в града и обяви, че с решение на екипа и маестро Максим Ешкенази става новият почетен гражданин на Шипка. Тя връчи плакет на Пламен Николов и фондация „Академия Роза“. Кметът благодари на всички, които са помогнали градът да се възстанови след опустошителната градушка и удостои с приз „Добро сърце“ Славка Самарска и медийна група „Вис Виталис“, помогнали на най-бедното семейство в Шипка да има нов дом. 

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „

Симфониета Шумен ще изнесе концерт на открито в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен на 13 юни. Музикалното събитие ще запознае публиката с оркестранти от духовата група на оркестъра, които ще се изявят като солисти. Ще прозвучат изпълнения на Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот). Гост-солист ще бъде Самуил Златев (валдхорна), съобщават от Симфониета Шумен. Наташа Узунова свири с шуменския оркестър от септември 2020 година, Павел Пенев - от октомври 2023 година, Радостин Златинов - от януари 2023 година, а Михаела Добрева от октомври 2022 година.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син. В програмата на концерта са включени произведения на Сен-Санс, Вебер, Моцарт, Белини и Брунс.

Припомняме, че Симфониета Шумен закри творческия сезон 2022/2023 г. с концерт в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" на

Режисьорката Катя Петрова започна репетиции в Народния театър на „Някой ще дойде“ от Юн Фос.

Премиерата ще бъде на 22 ноември, съобщават от трупата. Спектакълът се реализира по линия на програмата „Театър+“.

Участват актьорите Веселин Мезеклиев, Елена Димитрова и Кире Гьоревски.

Сценографията е на Борис Далчев и Петя Караджова, а 3D мапингът – на Момчил Алексиев. Композитор е Христо Йоцов, а звуковият дизайн е на Светлозар Георгиев.

Юн Фосе e aвтор на над 30 романа, сборници с разкази, поезия, есета и детски истории. Произведенията му са преведени на над 40 езика, в това число и на български. „Някой ще дойде“ е първата му пиеса, публикувана през 1996 г. и една от най-известните сред

Йордан Кисьов, носител на Националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ за 2020 г., подрежда нова изложба.

От 14 до 28 юни негови произведения ще бъдат представени в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) в София, съобщават организаторите.

„Въпреки на пръв поглед коренно различна като стил и търсене, мисля, че съм постигнал едно извисяване чрез синьото на небето и водата - един катарзис от докосването на Сакралността. Може безкрайно да наблюдавате движението на течащата река, мощното дихание на океана в приливите и отливите и мощната сила на разбиващата се вълна, но те никога не ще станат скучни, защото винаги ще ни връщат към въпроса за нашата цел в живота“, казва за изложбата си авторът.

Йордан Кисьов е роден през 1945. Завършва Художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а после монументална живопис

Новият български филм „Скрити в мрака“ (Hidden In The Dark) ще има премиера през ноември, научи от продуцентите, от Phoenix Production.

Филмът вече е изцяло заснет в България, на английски език. Проектът е жанров, международен, в актьорския състав са Мак Маринов, Линда Шабловски, Шарита Чекаморе, Лукас Таверние, Роко Лоскиаво, Борислав Чучков, Орлин Павлов, Ромина Божинова, Донка Аврамова, Димитър Касабов, Антон Николов, Велизар Бинев, Марко Бенедети.

Сценарист и продуцент е Франческо Фратини, режисьор – Кристиан Гато, изпълнителен продуцент е Тодор Мацанов, оператор е Димитър Тенев.

„Лентата разказва историята на Мая и Габриел, чиято неочаквана среща поставя началото на верига от събития, които ще държат под напрежение зрителите до самия му ф

Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители, подбрани от жури. В продължение на седмица те разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията е Максим Ешкенази. Програма завършва с концерти със свободен достъп. Утре вечер музикантите ще се качат на сцената в парк „Розариум“ в Казанлък, а на 17 август концертът ще бъде в Епископската базилика в Пловдив. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
6372
Творчески отражения

Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“.Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

| 15 Август 2024, 23:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на
Класически концерт на участниците в четвъртото издание на "Академия Роза" събра стотици на централния площад в Шипка
Снимка © Ралица Стефанова

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, който е родом от Шипка. Изпълнителите представиха неговата младежка сюита в 4 части "Хей, Балкан!, създадена специално за участниците в Академията. 

В Хасково започна първото издание в региона на проекта „Предизвикателството“, който провокира десетки младежи да се включат в майсторските класове по кинорежисура, продуцентство, сценарно писане, операторско и актьорско майсторство, съобщиха от пресцентъра на общинска администрация. 

Както вече съобщи , в рамките на три дни менторите на младите хора ще бъдат Силвия Петкова, Кристина Верославова, Георги Иванов, Николай Мутафчиев и Николай Урумов. При началото на проекта днес те бяха приветствани от кмета на Хасково Станислав Дечев.

„Предизвикателството“ е съвместен проект на продуцентски компании „Премиерстудио“ и „Аартефакт“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", Община Хасково и Национален филмов център. Той ще продължи в Хасково до неделя.

В последния ден на артистичния тренинг ще стане ясен отборът победител, който е изра

Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най-голяма по площ сграда в света – Двореца на парламента, тази събота (21 септември), разказват от MP-Studio.

Темата на тазгодишното издание на iMapp е „Наследство” (Legacy) и предизвиква най-добрите видео мапинг студиа в света да представят богатството на своята култура и легендите, които я съпътстват.

Участието в така наречената Лига на шампионите става единствено със специална покана до артисти, спечелили първо място в конкурси за видеомапинг от цял свят. MP-Studio е част от състезанието като победител в пилотното издание на международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгкинг, в Китай, през 2023 г.

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Под бурните аплодисменти на публиката музикантите изпълниха още произведенията "Песен" из "Българска сюита", оп. 21 на  Панчо Владигеров, "Ла Кампанела" -от Николо Паганини, "Цигански напеви" на Пабло де Сарасате, Симфония №9 В в ми минор, оп. 95 "Из Новия свят" на Антонин Дворжак.

Целта на Академията е на първо място тези млади изпълнители да имат възможност да се включат в оркестър, дирижиран от именит диригент, както и да акомпанират на известен солист, посочи управителят на фондация „Академия Роза“ Пламен Николов. „Втората цел, която е не по-малко важна, е да доведем висшето изкуство до малките населени места“, посочи той и изказа благодарности на всички, подпомогнали инициативата и на целия екип на фондацията. 

„Червената къща“ отново отваря врати за култура в София и отправя покана към творците от независимата сцена, съобщават от Artvent

По думите им „преоткриването“ на пространството на столичната улица „Любен Каравелов“ 15 е планирано за тази есен. Зад идеята и реализирането стои Artvent – компания, която през последните три години създава, организира и разпространява театрални и музикални продукции в страната и чужбина. 

От юни е отправена отворена покана за представяне на артистични идеи, които да бъдат включени в репертоара на сцената на „Червената къща“ за сезон 2024/2025 г. 

Плановете са сцената да бъде домакин на творчески произведения от различни сфери на изкуството – театър, кино, литература, танц, фотография, видеография, визуални и дигитални изкуства.

И в момента „

Симфониета Шумен ще изнесе концерт на открито в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" в Шумен на 13 юни. Музикалното събитие ще запознае публиката с оркестранти от духовата група на оркестъра, които ще се изявят като солисти. Ще прозвучат изпълнения на Наташа Узунова (флейта), Павел Пенев (обой), Радостин Златинов (кларинет), Михаела Добрева (фагот). Гост-солист ще бъде Самуил Златев (валдхорна), съобщават от Симфониета Шумен. Наташа Узунова свири с шуменския оркестър от септември 2020 година, Павел Пенев - от октомври 2023 година, Радостин Златинов - от януари 2023 година, а Михаела Добрева от октомври 2022 година.

Диригент ще бъде Любомир Денев-син. В програмата на концерта са включени произведения на Сен-Санс, Вебер, Моцарт, Белини и Брунс.

Припомняме, че Симфониета Шумен закри творческия сезон 2022/2023 г. с концерт в двора на къщата музей "Панчо Владигеров" на

Режисьорката Катя Петрова започна репетиции в Народния театър на „Някой ще дойде“ от Юн Фос.

Премиерата ще бъде на 22 ноември, съобщават от трупата. Спектакълът се реализира по линия на програмата „Театър+“.

Участват актьорите Веселин Мезеклиев, Елена Димитрова и Кире Гьоревски.

Сценографията е на Борис Далчев и Петя Караджова, а 3D мапингът – на Момчил Алексиев. Композитор е Христо Йоцов, а звуковият дизайн е на Светлозар Георгиев.

Юн Фосе e aвтор на над 30 романа, сборници с разкази, поезия, есета и детски истории. Произведенията му са преведени на над 40 езика, в това число и на български. „Някой ще дойде“ е първата му пиеса, публикувана през 1996 г. и една от най-известните сред

Йордан Кисьов, носител на Националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ за 2020 г., подрежда нова изложба.

От 14 до 28 юни негови произведения ще бъдат представени в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) в София, съобщават организаторите.

„Въпреки на пръв поглед коренно различна като стил и търсене, мисля, че съм постигнал едно извисяване чрез синьото на небето и водата - един катарзис от докосването на Сакралността. Може безкрайно да наблюдавате движението на течащата река, мощното дихание на океана в приливите и отливите и мощната сила на разбиващата се вълна, но те никога не ще станат скучни, защото винаги ще ни връщат към въпроса за нашата цел в живота“, казва за изложбата си авторът.

Йордан Кисьов е роден през 1945. Завършва Художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а после монументална живопис

Новият български филм „Скрити в мрака“ (Hidden In The Dark) ще има премиера през ноември, научи от продуцентите, от Phoenix Production.

Филмът вече е изцяло заснет в България, на английски език. Проектът е жанров, международен, в актьорския състав са Мак Маринов, Линда Шабловски, Шарита Чекаморе, Лукас Таверние, Роко Лоскиаво, Борислав Чучков, Орлин Павлов, Ромина Божинова, Донка Аврамова, Димитър Касабов, Антон Николов, Велизар Бинев, Марко Бенедети.

Сценарист и продуцент е Франческо Фратини, режисьор – Кристиан Гато, изпълнителен продуцент е Тодор Мацанов, оператор е Димитър Тенев.

„Лентата разказва историята на Мая и Габриел, чиято неочаквана среща поставя началото на верига от събития, които ще държат под напрежение зрителите до самия му ф

Поздрав от името на кмета на общината Галина Стоянова поднесе Аксения Тилева. „Пълният площад показва, че Шипка е град с бъдеще“, каза тя и отбеляза, че за екипа на администрацията в Казанлък Шипка е едно много специално място, а в града предстои осъществяване на важни инфраструктурни проекти. Тя поздрави жителите на града по повод техния празник, както участниците и организаторите на форума. 

Нека Богородица бди над вас и вашите семейства, обърна се към гостите Василка Панайотова. Тя посочи, че тази година „Богородични празници“ в Шипка са посветени на доброто. „На онова добро, което няма цвят, етнос и политическа принадлежност, няма религия“, каза кметът и напомни, че жителите на Шипка „ръка за ръка успяха да възстановят града след бедствието на 13 юни“. Василка Панайотова посочи, че това е едно от най-чаканите събития в града и обяви, че с решение на екипа и маестро Максим Ешкенази става новият почетен гражданин на Шипка. Тя връчи плакет на Пламен Николов и фондация „Академия Роза“. Кметът благодари на всички, които са помогнали градът да се възстанови след опустошителната градушка и удостои с приз „Добро сърце“ Славка Самарска и медийна група „Вис Виталис“, помогнали на най-бедното семейство в Шипка да има нов дом. 

Ежегодните летни музикални академии, организирани от Фондация "Академия Роза", са форум за обучение на млади оркестрови изпълнители, подбрани от жури. В продължение на седмица те разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията е Максим Ешкенази. Програма завършва с концерти със свободен достъп. Утре вечер музикантите ще се качат на сцената в парк „Розариум“ в Казанлък, а на 17 август концертът ще бъде в Епископската базилика в Пловдив. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.