NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град
7084
Цветни аспекти

Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа

| 15 Август 2024, 21:31 ч.
Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град
Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град
Снимка © Личен архив на Албена Николова

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

Музеят на дизайна в Лондон посвещава изложба на Барби, с повече от 180 кукли, от които една дори е прекарала борда на Международната космическа станция (МКС) шест месеца през 2022 г., съобщи АФП.

Година след феноменалния успех на филма на Грета Гъруиг с актрисата Марго Роби изложбата ще покаже от петък, 5 юли, еволюцията на "най-известната кукла в света" от създаването й преди 65 години. Тя започва с първия модел - Барби No 1 от 1959 г. Компанията "Мател", която произвежда куклите оттогава досега, е партньор на инициативата. 

В изложбата е и сърфистката Барби, много популярна през 70-те години на миналия век, и най-продаваната в колекцията - Барби с дълги коси от 1992 г. От нея по света са купени повече от 10 милиона броя. Включени са също първите чернокожи Барби, испанките и азиатките, първата със синдром на Даун, както и тази в инвалидна количка.

Организ

Трикратната носителка на награда "Оскар" Мерил Стрийп ще участва в музикален спектакъл на Руфъс Уейнрайт в Париж на 14 юни, предаде АФП, като цитира радио "Франс".

В Dream requiem ще участва хорът на радио Франс,  филхармоничният оркестър на радио Франс и др.

Спектакълът ще бъде излъчен на живо по радио Франс музик и Арте на 14 юни, отбелязва АФП.

Американска актриса, която е на 74 години и наскоро получи почетна награда "Златна палма" на филмовия фестивал в Кан, ще рецитира стихотворението на Байрон "Мрак" (1816 г.).

"Възхищавам на Мерил Стрийп още от първия й филм, както целия свят. Имам удоволствието да я познавам лично от много години", пише Руфъс Уейнрайт в съобщение за пресата.
   
"Участието й в световната премиера на Dream requiem е чест, която надминава всичко, на което бих могъл да се надявам", отбелязва 50-годишният амери

Фотодокументална изложба „Сънища през очилата“ се открива по повод 120-ата годишнина от рождението на поета, преводач и литературен критик Атанас Далчев (1904-1978). Събитието е на 12 юни в Столичната библиотека, съобщават от културната институция. Библиотеката е организатор съвместно с Нов български университет (НБУ).

Фотодокументалната експозиция е част от националния форум „120 години Атанас Далчев“. В нея са включени ценни и редки издания на автора, разказват от Столичната библиотека. Те са от фонда „Книжовно наследство“ и от сбирката „Детски периодичен печат“.

Сред изданията са стихосбирките на поета „Прозорец“ (1926), „Стихотворения“ (1928) - с автограф на Кирил Христов, „Париж“ (1930), „Ангелът на Шартър“ (1943), „Стихотворения“ (1965) и „Фрагменти“ (1967) - с автографи на Симеон Радев и съпругата му Бистра Винарова, сборниците „Прокълнати поети“ (1921), „Мост“

Кукленият театър „Патилан“ в Монтана отчита един от най-успешните си сезони, съобщи организаторът Калин Тодоров.

През 2023-2024 година театърът може да се похвали с 5 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.

Единадесетте куклени актьори на театър „Патилан“ представиха през изминалия сезон шест премиерни заглавия. Сред най- успешните от тях се открояват „Шехерезада“, „Червената шапчица“ и „Жабокът принц“.

Театърът се подготвя за още по-силен сезон от есента тази година, а режисьор на нашата постановка „Червената шапчица“ е носителката на ИКАР за куклен спектакъл – Елица Петкова, добави Калин Тодоров.

Елица Петкова е носител на наградата ИКАР за 2024 и 2017 година за спектаклите си с Държавен куклен театър - Стара Загора - „Тайната на Лехен“ и „Джелсомино в страната на лъжците“.

Наградите ИКАР за сценични изкуст

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си специализира „художествена обработка на кожа“ в Литва. Завършва образованието си с магистърска степен по дизайн, визуална и мултимедийна комуникация в Римския университет La Sapienza.

През 2008 година великотърновката започва да се занимава първоначално с дигитална фотография като хоби, но впоследствие това я отвежда към техниката на фотоколажите и манипулациите, които спадат повече към графичния дизайн. В творчеството си експериментира със сливането на дигитални и аналогови техники, както и на фотографски печат със сребърни и железни соли. През годините е била член на различни фотографски колективи, където изучава антични техники на фотографски печат и по-специално цианотипия. Нейни творби са поместени в каталози и списания в Италия, Англия и Полша. През 2010 г. великотърновката получава наградата на публиката за най-добра илюстрация на тема „Блус" от Trasimeno Blues Cartoon Festival в Италия, а през 2022 - наградата за проект "Аз съм" на Fotografia al femminile в Рим. През месец октомври миналата година Албена участва в Римската седмица на съвременното изкуство. От 2016 г. насам италианското издание на престижното списание VOGUE публикува различни нейни снимки.

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
7084
Цветни аспекти

Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката.Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

| 15 Август 2024, 21:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град
Живеещата и работеща в Италия великотърновска фотографка и дизайнерка Албена Николова показва своя изложба в родния си град
Снимка © Личен архив на Албена Николова

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си специализира „художествена обработка на кожа“ в Литва. Завършва образованието си с магистърска степен по дизайн, визуална и мултимедийна комуникация в Римския университет La Sapienza.

Музеят на дизайна в Лондон посвещава изложба на Барби, с повече от 180 кукли, от които една дори е прекарала борда на Международната космическа станция (МКС) шест месеца през 2022 г., съобщи АФП.

Година след феноменалния успех на филма на Грета Гъруиг с актрисата Марго Роби изложбата ще покаже от петък, 5 юли, еволюцията на "най-известната кукла в света" от създаването й преди 65 години. Тя започва с първия модел - Барби No 1 от 1959 г. Компанията "Мател", която произвежда куклите оттогава досега, е партньор на инициативата. 

В изложбата е и сърфистката Барби, много популярна през 70-те години на миналия век, и най-продаваната в колекцията - Барби с дълги коси от 1992 г. От нея по света са купени повече от 10 милиона броя. Включени са също първите чернокожи Барби, испанките и азиатките, първата със синдром на Даун, както и тази в инвалидна количка.

Организ

Трикратната носителка на награда "Оскар" Мерил Стрийп ще участва в музикален спектакъл на Руфъс Уейнрайт в Париж на 14 юни, предаде АФП, като цитира радио "Франс".

В Dream requiem ще участва хорът на радио Франс,  филхармоничният оркестър на радио Франс и др.

Спектакълът ще бъде излъчен на живо по радио Франс музик и Арте на 14 юни, отбелязва АФП.

Американска актриса, която е на 74 години и наскоро получи почетна награда "Златна палма" на филмовия фестивал в Кан, ще рецитира стихотворението на Байрон "Мрак" (1816 г.).

"Възхищавам на Мерил Стрийп още от първия й филм, както целия свят. Имам удоволствието да я познавам лично от много години", пише Руфъс Уейнрайт в съобщение за пресата.
   
"Участието й в световната премиера на Dream requiem е чест, която надминава всичко, на което бих могъл да се надявам", отбелязва 50-годишният амери

Фотодокументална изложба „Сънища през очилата“ се открива по повод 120-ата годишнина от рождението на поета, преводач и литературен критик Атанас Далчев (1904-1978). Събитието е на 12 юни в Столичната библиотека, съобщават от културната институция. Библиотеката е организатор съвместно с Нов български университет (НБУ).

Фотодокументалната експозиция е част от националния форум „120 години Атанас Далчев“. В нея са включени ценни и редки издания на автора, разказват от Столичната библиотека. Те са от фонда „Книжовно наследство“ и от сбирката „Детски периодичен печат“.

Сред изданията са стихосбирките на поета „Прозорец“ (1926), „Стихотворения“ (1928) - с автограф на Кирил Христов, „Париж“ (1930), „Ангелът на Шартър“ (1943), „Стихотворения“ (1965) и „Фрагменти“ (1967) - с автографи на Симеон Радев и съпругата му Бистра Винарова, сборниците „Прокълнати поети“ (1921), „Мост“

Кукленият театър „Патилан“ в Монтана отчита един от най-успешните си сезони, съобщи организаторът Калин Тодоров.

През 2023-2024 година театърът може да се похвали с 5 изиграни представления, от които 24 са гостуващи в областите Враца и София.

Единадесетте куклени актьори на театър „Патилан“ представиха през изминалия сезон шест премиерни заглавия. Сред най- успешните от тях се открояват „Шехерезада“, „Червената шапчица“ и „Жабокът принц“.

Театърът се подготвя за още по-силен сезон от есента тази година, а режисьор на нашата постановка „Червената шапчица“ е носителката на ИКАР за куклен спектакъл – Елица Петкова, добави Калин Тодоров.

Елица Петкова е носител на наградата ИКАР за 2024 и 2017 година за спектаклите си с Държавен куклен театър - Стара Загора - „Тайната на Лехен“ и „Джелсомино в страната на лъжците“.

Наградите ИКАР за сценични изкуст

По-големият брой на поставените у нас моноспектакли се обяснява с желанието на актьорите да се изразяват по различен начин, да се отделят от общата група и да покажат своите възможности, смята актьорът Христо Мутафчиев, който гостува на театралния фестивал „Варненско лято“ с постановката „Боже мой“ от Теа Денолюбова, с режисьор Стоян Радев. 

Мутафчиев смята, че друга причина за наличието на повече самостоятелни изяви на българските артисти напоследък е появата на хубави текстове.

Пиесата „Боже мой“ е написана от Денолюбова по романа „Жажда“ на Амели Нотомб. Предложение за адаптацията дава самият актьор, който е много впечатлен от книгата. Възлагат режисурата на Стоян Радев, с когото Мутафчиев прави и „Плач на ангел“.  

Решението им за постановката е героят, който се представя за Исус Христос, да не бъде дидактичен и нравоучителен в изразяването, а

През 2008 година великотърновката започва да се занимава първоначално с дигитална фотография като хоби, но впоследствие това я отвежда към техниката на фотоколажите и манипулациите, които спадат повече към графичния дизайн. В творчеството си експериментира със сливането на дигитални и аналогови техники, както и на фотографски печат със сребърни и железни соли. През годините е била член на различни фотографски колективи, където изучава антични техники на фотографски печат и по-специално цианотипия. Нейни творби са поместени в каталози и списания в Италия, Англия и Полша. През 2010 г. великотърновката получава наградата на публиката за най-добра илюстрация на тема „Блус" от Trasimeno Blues Cartoon Festival в Италия, а през 2022 - наградата за проект "Аз съм" на Fotografia al femminile в Рим. През месец октомври миналата година Албена участва в Римската седмица на съвременното изкуство. От 2016 г. насам италианското издание на престижното списание VOGUE публикува различни нейни снимки.

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.

Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.

Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца. 

Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

Художествената галерия в Русе представя изложба на художници-юбиляри, чиито творби са част от фонда на културния институт. Това съобщи директорът на Русенската галерия Елена Великова.

В експозицията са включени творби на Васил Стоилов, Борис Иванов, Георги Баев, Петър Дочев, Александър Терзиев, Георги Чапкънов, както и на русенските художници Йордан Денев, Йордан Парашкевов, Димитър Хинков, Димитър Радков, Лъчезар Станев и Даниела Максимова, Александър Симов, Десислав Михайлов и Иван Хубанов.

"Тази изложба е възможност да бъдат припомнени творби, от които русенската публика ще остане приятно изненадана. Част от тях предстои да участват в национални изложби", обясни Великова.

Експозицията може да бъде видяна до края на месеца. 

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.