NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Биография: Силви Вартан
5923
Авансцена

Биография: Силви Вартан

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз. Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо

| 15 Август 2024, 09:57 ч.
Биография: Силви Вартан
Биография: Силви Вартан
Снимка © DFA

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.

Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.

Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма. 

Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.

"Бихме искали допълнително да

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия“, когато брат й Еди я води на концерт. „Слушахме Каунт Бейси. Това беше първият ми концерт в Париж.“ По това време Силви Вартан вече е записала първата си плоча. Влиянието на Еди Вdртан е голямо – той е джаз музикант и благодарение на него бъдещата звезда на стила „йе-йе“ открива Майлс Дейвис и Ела Фицджералд. 

Силви Вартан става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d`essence, когато е още ученичка.  Фотографите я обграждат на  излизане от училище. В крайна сметка пеенето надделява над всичко останало: „Директорката помоли родителите ми да ме оставят вкъщи. Исках да стана комедийна актриса, да уча в консерватория. Но малко по малко започна да ми харесва да пея.“

Силви Вартан и покойният Джони Холидей са емблематична двойка в музиката и в живота през 60-те години. Запознанството им  е благодарение на Еди Вартан, а мястото е зала „Олимпия“. Джони е най-голямата звезда на френската музика. През 1963 г. двамата са на турне във Франция и участват във филма D`où viens-tu, Johnny? („Откъде идваш, Джони“). Малко по-късно обявяват годежа си по радиото. 

Лили Иванова изнесе концерт във Варна в рамките на своето национално турне за 2024 година. Зрителите в препълнения Летен театър я приветстваха със ставане на крака след всяко изпълнение, те скандираха „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“. 

За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Варна, каза Лили Иванова в началото на събитието. В първия час на концерта прозвучаха и нови композиции от репертоара на певицата, сред които „Два белега“ по текст на Мартин Карбовски и музика на Огнян Енев от LI Orchestra, и „Спомен“ от поета Александър Петров, композирана от Ангел Дюлгеров, който е аранжор на цялата програма на турнето. Тази година в програмата са включени и песни на Лили Иванова с нов аранжимент като „Сълза“ с текст от Надежда Захариева и „Покруса“ по текст

Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитатели на обичаната от поколения българи певица, да я аплодират бурно след всяко нейно изпълнение. 

Заедно с Лили Иванова на сцената бяха музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио LaTiDa (беквокали).

Примата на българската естрада изпълни част от многобройните си хитове като "Ненужен спомен", "Този свят е жена", "Бурната река", "Невероятно" и други. Публиката пя и танцува заедно с  нея на обичаните песни "Щурче", "Детелини" и "Ветрове". Финалът на концерта бе поставен с изпълнение на песента "Камино".

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на

Изложбата "Под закрилата на святото" беше открита днес в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ).

Експозицията събира текстове и изображения, характерни за двете основни религии на Балканите – християнство и ислям. „В тази изложба решихме да покажем каква роля има сакралното словесно присъствие в живота на хората, без значение от техния произход или вярата им“, каза проф. Красимира Александрова, директор на НБКМ.

Експозицията включва 16 табла с ръкописи, архивни документи, старопечатни книги и оригинална графика, чийто акцент е ролята на словото в християнството и исляма. Колекциите са на Националната библиотека и имат хронологичен обхват от 13-и до 20-и век, каза д-р Бояна Минчева, ръководител направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ в НБКМ. Според нея независимо от конфесионалните различия и разнообразните изразни форми на Божиет

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Силвия Вартан продава милиони плочи и е най-продаваният артист във Франция след Елвис Пресли. Тя и Холидей привличат огромни тълпи в концертните зали през 60-те и 70-те години. Но не всичко е розово – до 1970 г. дивата преживява две тежки автомобилни катастрофи, а в звездния брак се появяват трудности. Вартан и Холидей се развеждат през 1980 г. 

През 1990 г. Силви Вартан изнася концерт в НДК в София. Това е първото й посещение в България, след като напуска страната през детските си години. През 2001 г. умира брат й Еди. Смъртта му става повод за голяма професионална пауза. През есента на 2004 г. тя започва отново да записва песни и да изпълнява джаз балади.

Силви Вартан има две деца – певецът Давид Холидей е плод на любовта й с Джони Холидей, а дъщеря й Дарина е осиновена през 1997 г., когато Вартан вече е омъжена за втория си съпруг, американския продуцент Тони Скоти. Холивудският актьор Майкъл Вартан е неин племенник – син на брат й Еди.

В началото на 2024 г. френските медии съобщават, че Вартан ще напусне окончателно сцената. Последните й концерти са насрочени за ноември тази година в зала „Дом дьо Пари“ в Париж. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
5923
Авансцена

Биография: Силви Вартан

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти.Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо.

| 15 Август 2024, 09:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Силви Вартан
Биография: Силви Вартан
Снимка © DFA

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

На 6 юни в Музея на иконата в Трявна Мирян Колев ще изнесе концерта Plant/Human Duo, а при лошо време събитието ще се проведе в Старото школо. Това съобщи Юлия Нинова, директор на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна.

Plant/Human Duo е концерт на Мирян Колев, в който той генерира звуци от различни растения. 

Проектът търси връзката между различни растителни вибрации и естетически звукови резултати. С помощта на устройства и сензори, прикрепени към листата на растения, техните биоритми се преобразуват в звук и биват допълнително манипулирани с помощта на звукови ефекти в реално време, посочват организаторите.

„Има изследвания в областта на биоакустиката, които се отнасят до електрическите сигнали протичащи през растенията и преобразуването им в звукови вълни. Но целта на този проект не е само да преобразува тези сигнали в звук, а да

Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.

Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.

Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма. 

Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.

"Бихме искали допълнително да

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия“, когато брат й Еди я води на концерт. „Слушахме Каунт Бейси. Това беше първият ми концерт в Париж.“ По това време Силви Вартан вече е записала първата си плоча. Влиянието на Еди Вdртан е голямо – той е джаз музикант и благодарение на него бъдещата звезда на стила „йе-йе“ открива Майлс Дейвис и Ела Фицджералд. 

Лили Иванова изнесе концерт във Варна в рамките на своето национално турне за 2024 година. Зрителите в препълнения Летен театър я приветстваха със ставане на крака след всяко изпълнение, те скандираха „Лили, обичаме те!“ и „Браво!“. 

За мен и за целия екип е невероятно щастие да бъдем във вашия прекрасен театър в този красив град Варна, каза Лили Иванова в началото на събитието. В първия час на концерта прозвучаха и нови композиции от репертоара на певицата, сред които „Два белега“ по текст на Мартин Карбовски и музика на Огнян Енев от LI Orchestra, и „Спомен“ от поета Александър Петров, композирана от Ангел Дюлгеров, който е аранжор на цялата програма на турнето. Тази година в програмата са включени и песни на Лили Иванова с нов аранжимент като „Сълза“ с текст от Надежда Захариева и „Покруса“ по текст

Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитатели на обичаната от поколения българи певица, да я аплодират бурно след всяко нейно изпълнение. 

Заедно с Лили Иванова на сцената бяха музикантите от LI Orchesta – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио LaTiDa (беквокали).

Примата на българската естрада изпълни част от многобройните си хитове като "Ненужен спомен", "Този свят е жена", "Бурната река", "Невероятно" и други. Публиката пя и танцува заедно с  нея на обичаните песни "Щурче", "Детелини" и "Ветрове". Финалът на концерта бе поставен с изпълнение на песента "Камино".

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на

Изложбата "Под закрилата на святото" беше открита днес в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ).

Експозицията събира текстове и изображения, характерни за двете основни религии на Балканите – християнство и ислям. „В тази изложба решихме да покажем каква роля има сакралното словесно присъствие в живота на хората, без значение от техния произход или вярата им“, каза проф. Красимира Александрова, директор на НБКМ.

Експозицията включва 16 табла с ръкописи, архивни документи, старопечатни книги и оригинална графика, чийто акцент е ролята на словото в християнството и исляма. Колекциите са на Националната библиотека и имат хронологичен обхват от 13-и до 20-и век, каза д-р Бояна Минчева, ръководител направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ в НБКМ. Според нея независимо от конфесионалните различия и разнообразните изразни форми на Божиет

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Силви Вартан става известна едва на 17 години, след записа на първата си плоча Panne d`essence, когато е още ученичка.  Фотографите я обграждат на  излизане от училище. В крайна сметка пеенето надделява над всичко останало: „Директорката помоли родителите ми да ме оставят вкъщи. Исках да стана комедийна актриса, да уча в консерватория. Но малко по малко започна да ми харесва да пея.“

Силви Вартан и покойният Джони Холидей са емблематична двойка в музиката и в живота през 60-те години. Запознанството им  е благодарение на Еди Вартан, а мястото е зала „Олимпия“. Джони е най-голямата звезда на френската музика. През 1963 г. двамата са на турне във Франция и участват във филма D`où viens-tu, Johnny? („Откъде идваш, Джони“). Малко по-късно обявяват годежа си по радиото. 

Силвия Вартан продава милиони плочи и е най-продаваният артист във Франция след Елвис Пресли. Тя и Холидей привличат огромни тълпи в концертните зали през 60-те и 70-те години. Но не всичко е розово – до 1970 г. дивата преживява две тежки автомобилни катастрофи, а в звездния брак се появяват трудности. Вартан и Холидей се развеждат през 1980 г. 

През 1990 г. Силви Вартан изнася концерт в НДК в София. Това е първото й посещение в България, след като напуска страната през детските си години. През 2001 г. умира брат й Еди. Смъртта му става повод за голяма професионална пауза. През есента на 2004 г. тя започва отново да записва песни и да изпълнява джаз балади.

Силви Вартан има две деца – певецът Давид Холидей е плод на любовта й с Джони Холидей, а дъщеря й Дарина е осиновена през 1997 г., когато Вартан вече е омъжена за втория си съпруг, американския продуцент Тони Скоти. Холивудският актьор Майкъл Вартан е неин племенник – син на брат й Еди.

В началото на 2024 г. френските медии съобщават, че Вартан ще напусне окончателно сцената. Последните й концерти са насрочени за ноември тази година в зала „Дом дьо Пари“ в Париж. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.