Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.
Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.
С награди и репетиции на нова постановка стартира новият творчески сезон за Любителския театър „Борис Илиев“ в Исперих.
След редица турнета, участия и много отличия през изминалия сезон, ние отново започваме да берем плодове от положения труд, каза художественият ръководител на исперихския театър Енита Василева. Тя посочи, че съвсем наскоро актьорите от исперихския любителски театър се завърнали с две награди от участието си в Националния фестивал на аматьорските театри „Камъка“. В конкурсната програма на събитието, организирано от Народно читалище „Напредък – 1869“, със съдействието на Община Горна Оряховица и по инициатива на Младежки театър „Алтернатива“, са били включени 22 постановки, сред които и спектакълът „Големанов“ с режисьор Енита Василева.
„Фестивалното жури с председател актьора Иван
Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио.
Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.
Варненското сдружение „Наш свят“ представя културно-историческото наследство на града чрез театрален спектакъл. Проектът, наречен „Варна през вековете“ е създаден от драматурга и режисьор Ива Панева, която е директор на организацията, и е подкрепен от Фонд „Култура“ на Община Варна.
Сдружението съществува от 1999 г., но в първите години се занимава повече с младежки проекти, разказа Панева. Тя се включва в работата му през 2011 г. и започва да развива и театрална дейност.
Последният им проект „Варна през вековете“ популяризира културно-историческото наследство чрез театрален спектакъл, създаден от Панева, и аудио-тур из местни забележителности, свързани с историята на древния Одесос, като Епископската базилика и Римските терми. В представлението участват певицата Венера Мелеки, актьорът Петко Каменов и 10-годи
Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.
Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.
Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.
За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.
Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо
Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.
Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.
Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.
Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.
Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.
Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос
"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.
В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.
Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.
Подборът е напр
„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п
Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.
"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.
Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.
Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея.
Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с
Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.
Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.
Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.
В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе
Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Италия от няколко дни, както се съобщава. Тя гостува на дизайнерите Доменико Долче и Стефано Габана.
Във вторник вечерта певицата беше заснета на вечерна разходка в курорта Портофино, облечена в черна дантела и с чадър. По-късно тя вечеря с двете си дъщери и антуража си в известния ресторант "Пуни" на главния площад в града.
През май Мадона приключи турнето Celebration с безплатен концерт на плажа Копакабана в Рио де Жанейро.