Мадона ще отпразнува 66-ия си рожден ден с частна вечерна обиколка на прочутия италиански археологически обект Помпей, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални лица.
Префектът на Неапол Микеле ди Бари отрече предположенията на италианските медии, че певицата планира голям рожден ден в древния град, разрушен през 79 г. при изригването на вулкана Везувий. Той обаче потвърди, че Мадона планира частна вечерна обиколка в петък, която ще има чисто културен характер. Певицата е родена на 16 август.
Началото на десетото издание на Международния фестивал на китарата в Плевен ще бъде поставено с три концертни вечери. Това съобщи Катя Божикова, секретар на читалище "", което е организатор на фестивала заедно с Община Плевен и сдружение "Изкуството до мен".
Концертите ще се състоят от 20 до 22 юни в парка на Регионалния исторически музей.
На тях ще се изявят общо 133 изпълнители – групи, китарни ансамбли, индивидуални музиканти и вокали. Заедно с утвърдени имена на родната сцена, в концертите се представят най-добрите плевенски китарни изпълнители, победители в предходни издания на Международния китарен конкурс и специални гост-участници.
Акцентът на първата вечер е "Acoustic Queen project" с участието на Славин Славчев, вокал, Славчо Николов, китара (БТР и "Фондацията"), Добрин Векилов- Дони, бас китара и вокал ("Фондацията"), Венко Поромански, ударни ("
Учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН (ИЕФЕМ – БАН) - гл. ас. д-р Ивайло Първанов и докторант Стамен Кънев, се включиха в Петия форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа, съобщават от института.
Форумът, организиран от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ) към УНСС съвместно с Пекинския университет за международни изследвания, Посолството на Китайската Народна Република в България и Crea Tech България, се проведе в края на юни. Учените от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей представиха някои от актуалните проекти и дейности на институцията, касаещи българо-китайски съвместни инициативи, а също и взаимоотношенията общество – креативни индустрии – опазване на културни ценности, от
На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция.
Филмът проследява танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”.
Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.
Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к
Весна Змиянац ще пее отново в зала 1 на НДК, след концерта й през март тази година.
Събитието е на 2 април 2025 г., съобщават организаторите.
По думите им този път концертът е озаглавен „И да имам 100 живота”, а заедно с нея на сцената ще бъде и бендът й, който ще изсвири на живо всички златни хитове.
Вече над 45 години Весна Змиянац е на музикалната сцена и успява да е един от най-актуалните изпълнители на Сърбия и Европа.
През годините е изпяла Kad zamirišu Jorgovani, Kazni me, 100 jivota, Ne kunite crne oci, Svatovi, Kraljica tugu, Kunem ti se zivotom.
Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.
Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло. И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна
"Тя обича Помпей, обича археологическия парк и няма търпение да дойде", каза той пред репортери във вторник.
В продължение на десетилетия археолози изучават руините на Помпей, като редовно откриват красиво запазени фрески, керамични съдове, а тази седмица и нови човешки останки.
Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен.
Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".
Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт.
Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.
Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август.
Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври.
„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график
Художниците Михаил и Гергана Лалови ще гостуват в бургаската галерия „Ателие R” със съвместна изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Тя ще бъде открита на 22 август, съобщиха от културното пространство.
Авторите, баща и дъщеря, ще представят творчеството си с живопис и керамика, които определят като „рисуване с цветовете на лятото“.
Изложбата „Зелено, синьо, жълто“ може да бъде разгледана в галерия „Ателие R“ в Бургас до 15 септември.
Припомняме, че миналата година Гергана Лалова представи изложбата си „Летен полъх“ в Бургас. Година по-рано баща Михаил Лалов подреди експозицията с платна „Тя и никоя друга“.
Михаил Лалов е роден на 14 юли 1952 г. в София. Свои работи е излагал на изложби у нас, в Германия, Кипър, Франция, Лондон, Латвия, Люксемб
Певецът, пианист, тромпетист и композитор Боби Вълчев подари на хиляди пловдивчани и гости на града джаз концерт в Античния театър, който премина под светлината на общо 17 000 свещи. Публиката наброяваше няколко хиляди души, а Вълчев и музикантите от Биг Бенд - Пловдив изпълниха за тях световноизвестни джаз произведения на Франк Синатра, Майкъл Бубле, Луис Армстронг и много други.
Концертът беше открит с песента "Cry me a river" и продължи с други познати джаз класики като "Sway" и "Fly me to the moon". Към някои от песните Боби Вълчев добави авторски акцент, като засвири на тромпет заедно с Биг Бенд - Пловдив. Комбинацията от джаз музика и инсталацията от хиляди свещи превърна вечерта във визуален спектакъл.
Според организаторите на събитието идеята за изявата на свещи се ражда в Дубай, като подобни концерти с толкова голям брой свещи са рядкост. Към м
Рапърът Еминем е начело на британската класация за албуми с The Death of Slim Shady (Coup de Grace) за трета последователна седмица, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
The Death of Slim Shady (Coup de Grace) е дванадесетият студиен албум в кариерата на американския рапър. Той излезе на 12 юли, като за момента се продава само онлайн.
Второто място в британското подреждане за албуми е за Тейлър Суифт с продукцията The Tortured Poets Department. В началото на месец май започна европейската част от световното турне Eras на певицата. В събота Суифт се качи на сцената във Варшава, а между 8 и 10 август е във Виена. Британските фенове на изпълнителката ще могат да я видят между 15 и 20 август, когато има планирани концерти на стадион “Уембли” в Лондон.
Третата позиция е за британската певица Чарли Екс Си Ек
Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя.
Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота.
Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж.
Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане.
Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис
Мадона, чието семейство произхожда от италианския регион Абруцо, е в Италия от няколко дни, както се съобщава. Тя гостува на дизайнерите Доменико Долче и Стефано Габана.
Във вторник вечерта певицата беше заснета на вечерна разходка в курорта Портофино, облечена в черна дантела и с чадър. По-късно тя вечеря с двете си дъщери и антуража си в известния ресторант "Пуни" на главния площад в града.
През май Мадона приключи турнето Celebration с безплатен концерт на плажа Копакабана в Рио де Жанейро.