Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив.
Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.
В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.
„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.
Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и
От днес до неделя (12- 14 юли) в старата крепост над град Кюстендил ще се проведе фестивалът "Хисарлъка Experience", съобщиха организаторите от Collective Crew.
На сцената през трите вечери ще излязат P.I.F., Руши, Мерудия, Jin Monic, Ethno Venture, Yana, Leena и KOPRIVA.
Събитието е със свободен достъп, а в програмата са включени различни занимания за деца. Освен музикалната програма, ще има изложби и инсталации на местни артисти, които ще допринесат за уникалната атмосфера на фестивала, казаха още организаторите.
На музикалната сцена в първата вечер ще излязат Мерудия, Ethno Venture и Kopriva.
През втория ден на фестивала ще се представят Рушен Видинлиев - Руши, Yana и Leena.
В последната вечер пред публиката ще се представят група P.I.F. и Jin Monic.
През деня изложби на артисти, концептуален базар за творци и мн
Изложба-базар на ръчно изработени изделия е подредена в Регионалната библиотека (РБ) „Петър Стъпов“ в Търговище. Тя посреща посетителите още на входа на културната институция, като им предлага разнообразие от изделия за декорация или такива с домашна приложимост.
Подобен базар под надслов „Хубави неща“ се организира за поредна година в библиотеката в Търговище, като поводът винаги е Денят на занаятите. Участници са творци от региона, които влагат умения, старание и въображение в изработката на своите изделия. Тази година свои щандове са подредили екипът и потребителите на Комплекса за психично-здравни грижи в общността (КПЗГО) от търговищкия квартал Бряг и Ивелина Кънчева.
Традиционно КПЗГО представят пред търговищенци разнообразие от плетени и шити играчки, керемиди за декорация, несесери, картини, бижута. „Дрехи“ за книги и чаши от плат, както и богат асортимент от п
Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина.
Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.
Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока, и да станем по-спокойни и постоянни въпреки стресиращото забързано ежедневие, допълни Иванова.
По думите й нашата страна не е неизвестна точка на картата за хората във Виетнам. Причината е, че в гимназиалния етап в училище младежите изучават задължително стихотворение за българската роза, обясни Иванова. И допълни, че по-възрастните пък помнят, че преди години в България са работили много виетнамци.
Изложбата, чието название е „Простор по виетнамски“, е откриващо събитие на новата програма „На фокус“ на Младежката фондация „Аморфа“ във Варна. Куратор на експозицията е Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 г.
Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София.
Откриването е на 16 септември в Столичната библиотека, съобщават организаторите.
Експозицията е в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и представя различни аспекти от дейността на инж. Иванов като кмет, както и политиките му в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.
В изложбата са включени карикатурни ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община, разказват от библиотеката.
По думите им интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София - „Отчети и бю
Изложба на художниците Енчо и Василена Ганковски е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Това е първа съвместна изложба на артистичното семейство – баща и дъщеря. Общото между двамата в настоящата изложба е това, че те се представят основно с керамика, каза Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Енчо Ганковски е член на Съюза на българските художници и дългогодишен председател на Дружеството на троянските художници. Има над 20 самостоятелни изложби и участия в повече от 50 общи експозиции в страната и чужбина. В троянската галерия Ганковски е подредил около 30 керамични пана, декоративни чинии и форми в характерния си стил, съчетаващ модерното звучене и естетиката на народното изкуство.
Василена Ганковска за пръв път прави по-мащабно представяне на творчеството си в галерия „Серякова къща“. От 2001 г. насам тя живее и работи във Виена. Има
Елхово ще бъде спирка на националната кампания "Изпей "Обичам те" на български" на рок група "Хоризонт" на 21 септември.
Концертът ще е вечерта на централния площад, а при лошо време – в читалище "Развитие 1893", съобщават на сайта на общинската администрация.
По време на коцерта ще звучат едни от най-обичаните от няколко поколения български рок хитове, както и емблематични парчета на група "Хоризонт". В концерта ще се включат и две елховски групи – Next Demension и "Брадати момчета". Входът е свободен.
Група "Хоризонт" пътува из страната вече осма година с националната кампания "Изпей "Обичам те" на български". "България е прецедент в световен мащаб в това да неглижира собствената си музика", каза един от създателите на групата и неин фронтмен Валери Славчев в интервю .
"В българските медии трябва да звучи повече българска музика. Пре
Галерия Credo Bonum представя изложбата Kagt/ Paper/ Хартия на Мерием Байрам.
Експозицията може да бъде разгледана до 27 юни, съобщават организаторите.
„Мерием Байрам е визуална художничка и сценографка от турски произход, която живее и работи в Антверпен, Белгия. Повтаряща тема в нейното творчество е двойствеността на нейния произход. Предметите, тяхната история и функционалност са вдъхновение, но и повод да задава въпроси за своето минало. Всяка хартия има собствена памет. През изминалите години Байрам е събирал хартия от различните страни, в които е живяла като художник“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че концепцията за паметта е свързана с временността. „Времето винаги е играело водеща роля в нейната работа, в Kat това е решаващ елемент в разпространението на мазнините върху повърхността на хартията, то активира отпечатъците, оставени от слънчевата
Експозиция на пейзажна живопис откри Стефан Кирков в Художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана.
Авторът представи 80 свои творби, 40 от които дари чрез томбола на образователни, социални и държавни институции. При представянето на творчеството си той обясни, че рисуването не е само на платно, то трябва да присъства във всяка една работа, с която художникът се захване.
Творецът има 18 самостоятелни изложби, като се изявява в областта на реалистичната пейзажна живопис. Сюжетите за своите картини черпи от природните красоти на родния край и величествената Рила планина.
Стефан Кирков е роден през 1943 година в село Бели брод, област Монтана. Завършва техникума по механотехника „Юрий Гагарин“. През този период рисува любителски всичко, което е необходимо за училището: плакати, портрети, лозунги и други. През 1961 година спира да твори за четири години. През това