Държавната опера в Стара Загора ще представи мюзикъла „Ромео и Жулиета“ и операта „Ловци на бисери“ на откритата сцена на язовир „Копринка“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Събитията са част от програмата на „Празници в долината на тракийските царе“. Двете представления ще са на 31 август и на 1 септември.
Недоверието е чумата на днешния ден – недоверието между гражданина и властта, недоверието в семейството, недоверието между поколенията.
Това казва Боил Банов, който е режисьор на премиерния спектакъл „Чумата“ в Сатиричния театър.
Пиесата на Джордже Кокош разказва история за обикновения човек, който се сблъсква с администрацията перманентно. Действието се развива в Румъния, но би могло да е и в България, и в Сърбия идентично, това е и европейска история, и световна, допълва Банов: „Защото проблемът на малкия човек, който има своите цели и задачи, държавата и администрацията, която също имат своите цели и задачи – това е перманентен сблъсък, който важи за целия свят“.
В представлението има много нелепи ситуации, които са много смешни, по думите на режисьора.
&bdq
Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.
Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.
Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева.
„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа.
Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.
Моноспектакълът на Мариус Куркински "Нашенец" и девет избрани български продукции ще бъдат част от програмата на 40-ите юбилейни Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол, които ще се проведат между 28 и 7 септември, съобщават организаторите от Фондация "Аполония".
В моноспектакъла, с който Куркински отбелязва 30 години на сцената, актьорът се превъплъщава в различни герои на Чудомир. Той е част от богатия афиш на фестивала, в който са включени постановки от различни театри в страната, сред които Варненският, Пловдивският, Ямболският, както и на Малък градски театър "Зад канала", Театър 199 "Валентин Стойчев" и други.
За любителите на българското кино са подбрани девет заглавия, от които три ще бъдат съвсем нови. Своята премиера на "Аполония" ще направи първият епизод на българския сериал "Всичко за сина ми". В него актьорът Димитър Рачков играе самотен бащ
Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.
Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.
Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм.
Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика.
Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун".
Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа
В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите.
В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията.
Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал
Двете музикални творби са обединени от непреходната тема за любовта -„Ромео и Жулиета“ в музикалната интерпретация на Жерар Пресгюрвик, и източната приказка в операта „Ловци на бисери“. Гостите и жителите на Казанлък ще имат възможността да се потопят както в природната и историческа забележителност на района, така и в музикалните преживявания на световното класическо и съвременно изкуство. Събитията са обединени под символичното заглавие в духа на тракийските празници „На брега на древния Севтополис“. Старозагорската опера участва за четвърти път в програмата на Празниците в долината на тракийските царе, като за пръв път взима участие през 2021 година по покана на кмета на Община Казанлък Галина Стоянова, напомниха организаторите.
Мюзикълът „Ромео и Жулиета“ по едноименната трагедия на Уилям Шекспир е най-новата мащабна продукция на Старозагорската опера. Аранжиментът за симфоничен оркестър, рок група и хор е на Мирослав Георгиев и Виктор Крумов. Режисьор е Виолета Горчева, а хореографията е на италианския балетмайстор Марио Пиаца. Премиерата на спектакъла се е състояла няколко поредни вечери през месец юли в Стара Загора, а на сцената на язовир „Копринка“ почитателите ще зарадва диригентът Виктор Крумов. В ролята на Жулиета зрителите ще видят известната певица Михаела Филева, а солистът на Музикалния театър Александър Панайотов ще бъде в ролята на Ромео. В техни танцови превъплъщения ще се изявят солистите на балета на Старозагорската опера Микела Капраруло и Максим Сиденко.
Екзотичният спектакъл „Ловци на бисери“ от Жорж Бизе , който ще е на първи септември, е под режисурата на Славчо Николов. В тандем с художника-дизайнер Гендони режисьорът залага на приказна визия и драматичен разказ със сложни човешки взаимоотношения, който предизвиква буря от емоции с музиката на младия Бизе, посочват организаторите. В ролята на Лейла зрителите ще видят Емилия Терзиева, а румънският тенор Андрей Термишану ще се превъплъти в ролята на Надир. Спектакъла дирижира маестро Владимир Бошнаков, като участват оркестърът и хорът на Държавна опера Стара Загора. За подготовката на певците, превода и субтитрите ще се погрижи Снежина Здравкова.
Историята на Националния съюз на трудово-производителните кооперации ще бъде показана в изложба в Габрово на 22 октомври в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово. Това съобщи Меглена Златева, iтарши сътрудник по управление на европейски проекти и програми – „Връзки с обществеността“ в Регионален център за развитие на социалната икономика – Габрово.
Изложбата е реализирана от Националния съюз на трудово-производителните кооперации и Държавна агенция „Архиви“. Експозицията проследява историята на създаването на Съюза на занаятчийските производителни кооперации от 1919 г. до днес. Негов правоприемник в наши дни е Националният съюз на трудово-производителните кооперации. Включени са архивни документи, страници от печатни издания и фотографии, които показват развитието му в отделни исторически периоди и настоящата м
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създаването на културната институция. Това съобщи Стойо Тинков, експерт връзки с обществеността на театъра.
„Празникът ще бъде ознаменуван от премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Филмът е специално създаден от част от екипа на театъра по повод на достолепната годишнина. През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово стана ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното НЧ „Априлов-Палаузов“. През 2023 г. с решение на комисия е взето решение той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в Габрово и летоброенето да зап
Певицата Тейлър Суифт се завърна на първото място в класацията на "Билборд" за албуми с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.
От албума за едноседмичния период на отчитане са продадени 71 000 еквивалентни единици.
Оглавявайки отново чарта, Тейлър Суифт отбелязва 13-а непоследователна седмица на върху му.
Последният албум, прекарам минимум 13 седмици начело, беше One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън. Тавата отбеляза общо 19 непоследователните седмици на върха в класацията Билборд 200.
За последен път жена е оглавявала албумния чарт в продължение на минимум 13 седмици през 2011-2012 година, когато Адел отбеляза 24 непоследователни седмици на върха с 21.
Тейлър Суифт вече има общо 82 седмици начело в класацията на "Билборд" за албуми, с което подобрява собствения си реко
Историческият музей в Стрелча представя изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, съобщават от културната институция.
Изложението е съвместна инициатива с Регионален исторически музей - Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък по повод 111 години от превземането на Одринската крепост от българската армия в хода на Балканската война (1912 – 1913 г.), уточняват още те.
Таблата към изложбата ще дадат възможност на местните жители и гости на града да видят различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.
От фонда на Историческия музей – Стрелча ще бъдат извадени непоказвани до момента експонати и фотографии на стрелчани, участвали в Балканските войни. Сред тях по-интересни са параден мундир на офицер от Генералния щ
Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.
„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.
Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната