Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт.
Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври.
На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи.
Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните.
„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на
Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.
За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.
„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв
Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи
Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.
Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.
Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".
Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година.
Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.
Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.
От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения.
През 1993 г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи в български църкви и реализираните по тях реплики на средновековни облекла, разказа тя. Ще бъде представен и филм от първото издание на средновековния панаир, който се проведе през май миналата година.
По време на изложбата посетителите ще могат да закупят и направените преди дни накити от доброволци, като събраните средства ще отиват като дарение в полза на проекта. „Разходите вероятно ще са много повече от колкото бихме могли да съберем като дарителски средства, но самият жест да дадеш, да помислиш, че подпомагаш една идея е нещо много по-ценно за нас“, отбеляза Евгения Найденова.
Тя обясни, че имат идея да използват костюмите и събраните сведения за средновековната мода за развитие на образователна програма за деца, тъй като средновековната тема им е близка и заради крепостта „Камъка“ край Оряхово.
Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .
„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.
„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор
Статуя на родения в щата Арканзас кънтри певец Джони Кеш ще може да бъде видяна на най-невероятното място: Капитолия на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Лидери на Конгреса, законодатели от Арканзас и членове на семейство Кеш ще присъстват днес на откриването на бронзова статуя, изобразяваща "Мъжа в черно".
Статуята на Джони Кеш е втората нова фигура, която Арканзас изпраща, за да замени две съществуващи изображения, представящи щата в Капитолия на САЩ повече от 100 години.
Друга статуя, изобразяваща лидера за граждански права Дейзи Бейтс, беше открита по-рано тази година.
През 2019 г. законодателният орган на щата гласува да замени с Бейтс и Кеш двете предишни статуи на Арканзас, които изобразяваха малко известни личности от 18-и и 19-и век.
Двете нови статуи бяха одобрени, след като законодателите на Арканзас обсъдиха различни идеи.
Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.
„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.
Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция.
В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b
Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.
По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.
В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър