Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“ на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол .
Творбите в експозицията са създадени специално за събитието, съобщават организаторите.
Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона.
Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.
По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.
В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.
„Когато за първи път посетих
Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“.
Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.
Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.
Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.
„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.
В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".
Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.
В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.
По традиция музик
Кметът на Силистра Александър Сабанов подарява на жителите на общината представление на комедията на Иван Вазов „Вестникар ли?“ от репертоара на местния Драматично-куклен театър. Това съобщиха от администрацията с публикация във Фейсбук.
Представлението е насрочено за 9 юли, когато се навършват 174 години от рождението на Патриарха на българската литература.
„Вестникар ли?“ е опит за заклеймяване на жълтата преса и вероятно поради своята все по-отчетлива актуалност е сред най-поставяните у нас.
„Това произведение на Вазов, писано през 1900 г., е изумително съвременно и звучи напълно актуално и днес. Езикът е леко архаичен, но много пластичен и чист. Ако не е той, историята може да мине за съвременна. Явно и в началото на миналия век жълтата преса е била напаст, както и в днешно време. Историята се поднася с хумор и леко намигане към днешния ден“, каза реж
Тейлър Суифт оглавява за девета поредна седмица класацията за албуми на „Билборд“ с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.
От албума на попзвездата са продадени 126 000 еквивалентни единици през изминалата седмица. Това е 78-та седмица в кариерата на Суифт, в която тя е на първо място в класацията на „Билборд“, с което удължава рекорда си сред солистите. Елвис Пресли е на второ място с 67 седмици. Тя се изравнява с Джей-Зи по най-много първи места сред соло изпълнителите.
На второ място продължава да е Били Айлиш с албума Hit Me Hard and Soft, който реализира 84 000 продадени еквивалентни единици.
Трето място зае американският рапър Дон Толивър с албума Hardstone Psycho с 76 500 еквивалентни албумни единици. Албумът One Thing at a Time на Морган Уолън запазва своята четвърта позиция с 73 000 еквивалентни единици. Албумът New World Depression
Скулпторът Павел Койчев ще представи своя проект „Две фигури“ в рамките на „Аполония“, като произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.
Предвижда се още откриване на фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“, както и представяне на дипломни творби на студенти от Националната художествена академия (НХА) в художествената галерия в Созопол.
Експозиция на пейзажна живопис откри Стефан Кирков в Художествена галерия „Кирил Петров“ в Монтана.
Авторът представи 80 свои творби, 40 от които дари чрез томбола на образователни, социални и държавни институции. При представянето на творчеството си той обясни, че рисуването не е само на платно, то трябва да присъства във всяка една работа, с която художникът се захване.
Творецът има 18 самостоятелни изложби, като се изявява в областта на реалистичната пейзажна живопис. Сюжетите за своите картини черпи от природните красоти на родния край и величествената Рила планина.
Стефан Кирков е роден през 1943 година в село Бели брод, област Монтана. Завършва техникума по механотехника „Юрий Гагарин“. През този период рисува любителски всичко, което е необходимо за училището: плакати, портрети, лозунги и други. През 1961 година спира да твори за четири години. През това
Шведският фолклорен дует Pettersson & Fredriksson е специален гост на концерта на Faun в София, съобщават организаторите от BGTSC.
В Pettersson & Fredriksson са цигуларят Даниел Петерсон и Даниел Фредриксон, който свири на скандинавска мандола и на лютня. Комбинацията от оригинални композиции и традиционна музика от северната част на Швеция е представена в трите албума на Pettersson & Fredriksson – Brand (2002), Virek (2004) и Sotali (2010). Дуетът е свирил на множество фестивали и места за фолклорна музика в Европа, включително фестивалите TFF Rudolstad и Førde International Folk Music Festival. От 2009 до 2011 година музикантите работят по фолклорния хорър спектакъл Getaren. В момента имат договор със звукозаписната компания Nordvis Production.
„Даниел Петерсон и Даниел Фредриксон са
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Британската група "Кошийн" отпразнува четвърт век на сцената с участие във фестивала "Метроном" в Прага, Чехия, съобщи "Ческе новини".
Музикантите предложиха на публиката в изложбения център "Виставище" брейкбийт ритми, техно и дръмендбейс.
"Кошийн" започват кариерата си през 1999 г. в Бристол. Сред големите им хитове са Hungry, Wasting My Time и All in My Head.
Петъчната програма на фестивала „Метроном“ продължава с участието на носителите на награда БРИТ за изгряващи звезди през миналата година - момичешката група "Ласт динър парти". Сред най-очакваните участници на фестивала е германското дуо "Милки ченс", което има милиони последователи в Спотифай. Фестивалът продължава до събота.
Миналогодишното издание на "Метроном Прага" събра 22 хил. души в рамките на три дни.
Певицата Мила Роберт ще изпълни за първи път на живо песента "Ние сме солени същества" на премиерата на нейния анимационен клип в Бургас.
Събитието, което ще предложи на посетителите си и солен коктейл, ще се проведе на 19 юли в Barbar, съобщават организаторите от Българска фондация "Биоразнообразие".
"Ние сме солени същества" е песен, създадена специално за документалния филм "Солени хора" с режисьор Александра Вал. Лентата разказва за Атанасовско езеро като дом на множество птици, розови цветове, запазена природа и солени пирамиди - част от уникалната екосистема на Бургас, разположен между море и три езера.
Мила Роберт е автор на музиката към песента заедно с Явор Карагитлиев. Текстът е на Мариана Сърбова, архитект и визуален артист, която в случая е и автор на видеото, в което образите на морето, човека, рибите, птиците и връзката помежду им са пр
Посетителите на фестивала ще могат да разгледат международната плакатна акция „Контакт“. Тя ще бъде изложена в Художествената галерия от 28 август и ще изследва трансформациите и различните интерпретации на идеята, че всички сме свързани. Плакатите засягат теми за любов и омраза, космос, технологии, екология, война и мирно съжителство.
Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала е през 1984 г. Форумът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.