Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“ на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол .
Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.
На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.
Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.
В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене
Дружеството на пловдивските художници гостува в Смолян с изложба на Петър Ангелов и Александър Филев.
Експозицията е представена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата.
Поглед към Венеция, морето и пейзаж край Арда са част от живописните платна на Петър Ангелов, представени в изложбата. Неговият характерен арт стил с преливащи контури и багри разкрива нови ракурси към познати места и пейзажи.
Живописните и графични платна на Александър Филев от своя страна превръщат изложбата в ярка изява на творческия тандем.
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта.
С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.
Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.
Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.
Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather.
В Топ 10 на класацията Хот
Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.
Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube.
„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.
Ян Паскал и Александър Килиън
Нов филм от поредицата „Властелинът на пръстените“ е планиран да излезе в киносалоните през 2026 година. Тази новина зарадва както почитателите на трилогията, така и самите участници във филма. Анди Съркис, който изигра Ам-гъл не само се завръща като съществото, което е покварено от Пръстена, но и ще бъде режисьор на новата лента.
„Да, безценно. Дойде време отново да се впуснем в непознатото с моите скъпи приятели, необикновените и несравними пазители на Средната земя Питър, Фран и Филипа. С Майк и Пам, както и с екипа на „Уорнър Брос“ и нашето филмово семейство в Нова Зеландия. Всичко това е твърде вкусно,“ написа той в изявление.
Питър Джаксън, режисьорът на предишните две трилогии по произведенията на Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“, ще бъде продуцент на новия филм с работно заглавие „Ловът на Ам-гъл“.
Факт е, че „Влас
Творбите в експозицията са създадени специално за събитието, съобщават организаторите.
Скулпторът Павел Койчев ще представи своя проект „Две фигури“ в рамките на „Аполония“, като произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.
Предвижда се още откриване на фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“, както и представяне на дипломни творби на студенти от Националната художествена академия (НХА) в художествената галерия в Созопол.
Посетителите на фестивала ще могат да разгледат международната плакатна акция „Контакт“. Тя ще бъде изложена в Художествената галерия от 28 август и ще изследва трансформациите и различните интерпретации на идеята, че всички сме свързани. Плакатите засягат теми за любов и омраза, космос, технологии, екология, война и мирно съжителство.
Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала е през 1984 г. Форумът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.
Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж.
Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.
Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.
Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ
Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.
Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.
Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из
Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.
Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.
Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.
Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.
Fun Lovin‘ Criminals (FLC) ще има нов концерт в София тази есен. Американската група гостува на 22 октомври в City Stage, съобщават организаторите от Fest Team.
Публиката ще може да чуе последното EP на FLC – The Capistrano Sessions, и много от любимите хитове на бандата.
„Последният концерт на криминалните от Ню Йорк се превърна в ярко, шумно парти, което още се помни в София и бандата побърза да обяви нов концерт у нас, този път - клубен гиг на 22 oктомври в City Stage. Заразителен микс от кинематографичен хип-хоп, рокендрол, блус, джаз и латино соул, елегантни костюми и любопитни текстове с криминални, но и комични истории от Ню Йорк за наркотици, престъпност и екзистенциална досада. Това са Fun Lovin’ Criminals, които България познава и обича“, коментират от Fest Team. Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.
Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.
Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“.
„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични