Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Хилядолетният каменен комплекс Стоунхендж изглежда непокътнат, след като протестиращи срещу климатичните промени бяха арестувани за това, че са го напръскали с оранжева боя, съобщи АП.
Работници са почистили камъните и около 4500-годишният монумент е видимо непокътнат, заяви Ник Мериман, главен изпълнителен директор на благотворителната организация „Английско наследство“ (English Heritage), която стопанисва паметника.
„Трудно е да се проумее този акт и ние сме дълбоко натъжени“, каза Мериман пред радио Би Би Си. „Това е вандализъм по отношение на един от най-известните древни паметници в света“, добави той.
Сутринта в четвъртък обектът, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, отново отвори врати и се очакваше да приеме хиляди празнуващи, които да отбележат лятното слънцестоене - най-дългия ден в годината в Северното полукълбо.
Стоунх
Концерт на популярни български изпълнители в подкрепа на две каузи ще се проведе в Разград.
Проявата, която е част от националното турне „С песен и стих в сърцата“, ще е на 25 юни в Общинския културен център, съобщиха от общинската администрация в Разград.
Концертът се провежда със съдействието на Община Разград, а специални гости ще са децата от школата по танци „Еми-денс“ с ръководител Емилия Петкова.
В проявата ще участват Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дуетите „ШИК“ и WEIL, Коцето Калки, Искрен Пецов, „Дует с кауза“ - Галя Георгиева и Атанас Лазаров, Красимир Недялков, Вокално трио Deja vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), групите „Спринт“, „Хоризонт“ и „Жестим“. Концертите от турнето се провеждат под съпровода на оркестър „София“, а техен водещ е Веселин Пренеров.
Наци
За първи път Държавна опера Стара Загора ще вземе участие в програмата на Националните Славейкови празници, които започват от днес в Трявна. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция.
Утре, 14 юни, жители и гости на Трявна ще имат възможността да се насладят на балетния спектакъл „Гето“ по музика на Клезмер и Горан Брегович, представен от Държавна опера Стара Загора на сцената на Народно читалище „Пенчо Славейков 1871“ веднага след официалното откриване на празниците.
На 15 юни в парк „Етнографски комплекс“ в града ще бъдат представени спектаклите за най-малките - „ДО РЕ МИ в пелени“ и „ФА СОЛ ЛА“.
В последния фестивален ден след отличаването на лауреатите в Националния конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови и официално връчване на Славейкова награда 2024 година в салона на НЧ „Пенчо Славейков 1871“ Държавна опера
Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.
От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти.
На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габр
Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката. Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато".
"Това е събитие с кауза, със свободен вход. Целта е популяризиране, оживяване и обогатяване на културния и социален живот на девет села в рамките на общините Ловеч, Летница и Севлиево. Програмата ще бъде празнично богата тази година", добави Таралежкова.
По думите й всяка година публиката на фестивала се увеличава и обхваща все повече и по-разнообразни възрастови и обществени групи от цялата страна. Затова в трите дни са планирални събития, адресирани както към твърдото ядро любители на
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.
Международният филмов фестивал във Венеция ще раздаде отличията си на церемония тази вечер, предадоха осведомителните агенции.
Френската актриса Изабел Юпер и оглавяването от нея жури се събират в събота, за да връчат отличието "Златен лъв" за най-добър филм, както и останалите призове на форума.
След десетдневна надпревара ще стане ясен носителят на тазгодишния "Златен лъв", присъден през 2023 г. на "Клети създания" на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос, отбелязва АФП.
В конкурсната програма бяха представени 21 заглавия тази година.
Първият пълнометражен филм на английски език на испанския режисьор Педро Алмодовар и с участието на Тилда Суинтън и Джулиан Мур - "Съседната стая", беше сред продукциите, привлекли най-голям интерес на международната критика по време на форума, припомня АФП.
В надпреварата за "Златен лъв" са също продължението н
Градската художествена галерия във Варна представя проекта „Ефектът Люксембург“ на базираните в Истанбул художници Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез.
Експозицията включва живопис, паравани и асамблаж от различни периоди на творчеството им.
Авторите имат творческо сътрудничество, започнало по време на студентските им години в Художествената академия “Мимар Синан” в Истанбул. Свърза ги и България, където са родени през 70-те години на ХХ век - Сами през 1973 г. в Силистра, а Сюнмез - през 1978 г. в Пловдив. Двамата работят както в Турция, така и у нас, и имат самостоятелни и колективни изяви в Турция, България, Австрия, както и творческо присъствие във Франция.
Изложбата показва техните различни артистични практики в диалог. И двамата творци са заинтригувани от темата за трансформацията на личните и колективни преживявания. Картините, параваните и асамблажите на Сюнмез -
Симфониетата в Шумен ще изнесе концерт под наслов „Марио Хосен и приятели“ на 20 юни в залата "Проф. Венета Вичева", съобщиха от симфоничния концерт в града.
Оттам отбелязват, че на сцената, заедно с международно признатия цигулар, ще свирят професорите Лиляна Кехайова, Светлана Макарова, Павел Верников и техни талантливи студенти.
„Диригентът Иван Кожухаров ще застане пред оркестъра на Симфониета - Шумен след дългогодишно отсъствие. Вечерта на 20 юни обещава селекция от класически шедьоври, с които солистите ще демонстрират виртуозност и музикално майсторство. Програмата включва творби от Вивалди, Бах, Шуберт, Паганини и Чайковски“, допълват от симфоничния оркестър в Шумен.
Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.
Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца.
Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК.
„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в заплаха.
„От години се интересува