Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август.
Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.
Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.
Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”
Симфониета - Шумен изнесе концерт на открито на Шуменската крепост под надслова "Танго под звездите”. Той беше последният за оркестъра в града за този творчески сезон. Участваха и четирима музиканти от ансамбъл "Либертанго”: Александър Зайранов (цигулка), Виктория Боянова (пиано), Ася Караиванова (контрабас) и Стоян Караиванов (бандонеон). Бяха изпълнени мелодии на популярни танга.
За публиката Община Шумен осигури безплатен транспорт с автобуси за желаещите да посетят концерта на Стария град. Общественият транспорт превози зрителите от сградата на Община Шумен до крепостта и обратно след края на концерта.
Александър Зайранов каза, че ансамбъл „Либертанго“ е създаден през 2022 г., а първият концерт е бил в Зала „България“. "В началото, когато започнахме репетициите през 2022 година, имахме честта да присъстваме в България в майсторски клас на бандонеониста Даниел Бине
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, бе официално открита днес в Каменна зала на културния институт.
Експозицията ще остане в „Двореца“ до 14 октомври.
На откриването присъства директорът на НИМ доц. д-р Бони Петрунова, която каза, че в изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Показани са едни от най-значимите съкровища открити по нашите земи.
Доцент Петрунова допълни, че не може да определи кой е и любимия артефакт от показаните.
„Ако кажа, че Над Сент Миклош е на
Една от най-големите филмови легенди на Холивуд, Харисън Форд навърши 82 години и продължава да се снима в хитови продукции. Известен най-вече с ролите си на Индиана Джоунс и Хан Соло, дългата му и разнообразна кариера оставя своя отпечатък върху няколко поколения. За него е писано много и неведнъж, не само защото е любимец на милиони зрители, но и заради неговия непокорен характер и чар.
Роден е на 13 юли 1942 година в Чикаго, Илинойс. Баща му Джон Уилям Форд е рекламен директор и бивш актьор, а майка му Дороти Ниделман е бивша радиоактриса. Когато е попитан в предаването Inside the Actors Studio през 2000 година за влиянието на еврейския и ирландския си произход върху него, той казва: „Като човек винаги съм се чувствал ирландец, а като актьор - евреин.“
Форд учи философия в колежа „Рипън“ в Рипън, Уисконсин, където се записва в театрален клас, за да пр
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.
Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.
Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци
Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.
На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира
„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа. Те отбелязват, че заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вя
Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал
В огромен лотосов цвят ще се преобрази откритата сцена на крепостта „Царевец“ за премиерата на романтичната оперета „Страната на усмивките“ на Франц Лехар. Това съобщиха от Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, чието представление на 19 юли ще е част от деветото издание на Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“.
Действието в „Страната на усмивките“ ще пренесе публиката не само в изискана Виена и далечен Китай, но и в красивия и фантазен свят на сънищата, посочиха от театъра. Солисти и актьори, заедно с оркестъра, хора и балета създават уникална симбиоза на сцената, разказвайки вълшебна приказка за мирозданието на света, крепящ се основно на любовта, добавиха те.
От Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" обещават да изненадат публиката със съчетание между гласовити солисти и актьорска игра, приказни костюми, завладяваща сценог
„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.
Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.
„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.
Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.
"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.
По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст