Еко фотоизложба „Гласове на природата“ представя истории на най-засегнатите от климатичните промени. Откриването е на 19 август в градина „Кристал“, съобщават организаторите от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“.
Традиционният владетел на кралство Бенин в Южна Нигерия приветства решението на американски музей да върне два ценни артефакта, откраднати от британците през 19-и век, предаде АФП.
На церемония в кралския дворец в град Бенин представители на Музея на изкуствата "Стенли" към университета на Айова, САЩ, връчиха месингова плоча и дървена скулптура на кокошка на Евуаре Втори, Оба на Бенин.
"Надявам се, че и други музеи в Америка ще последват този пример", каза Оба пред нигерийските медии, обяснявайки, че много от откраднатите артефакти имат голямо духовно и художествено значение.
Евуаре Втори е потомък на суверена, управлявал кралство Бенин, когато то е разграбено от британските колониални войски през 1897 г.
По това време от кралския дворец са заграбени хиляди резбовани месингови плочки, известни ката "бенински бронз", изработени между 16
Пътуващият кинофестивал "Филмирай" ще се състои в три поредни вечери в Плевен.
По традиция прожекциите при свободен вход ще са в парка на Регионалния исторически музей, съобщи началникът на отдел "Култура и туризъм" в Община Плевен Анелия Дечева.
В програмата на летния кинофестивал са включени два нашумели български филма и една френска комедия.
Началото на кинофеста ще бъде на 25 юли с лентата "Защото обичам лошото време" с участието на Неда Спасова, Владимир Михайлов, Елени Декидис, Боряна Пунчева, Веселин Ранков и Иван Бърнев. Многобройните зрители на филма досега го описват като топъл, човешки, нежен, романтичен, каращ те да се усмихнеш, да си спомниш, да се замислиш, казват организаторите на фестивала.
На 26 юли почитателите на френското кино ще могат да се насладят на комедията "Жената на президента" с участието на Катрин Деньов, Мишел В
Колекцията от творби с плъхове на Банкси ще бъде предложена на търг следващия месец, като се очаква да достигне цена до 120 000 британски лири, съобщи Би Би Си.
Няколко от произведенията на плъховете на уличения художник от Бристол ще бъдат предложени на търга на 11 юли на „Джулиенс окшън стрийт арт инвейжън“ (Julien`s Auctions Street Art Invasion) в Лос Анджелис.
Колекцията включва графита Umbrella Rat, който през 2004 г. е напръскан върху голяма стоманена врата на гарата на градско-крайградската железопътна линия (S-Bahn) в района на Берлин. Предлагат се също така творбите Gangsta Rat и Placard Rats.
Placard Rats на Банкси първоначално е поставен с шаблон върху табела на вестникарска будка в лондонския квартал Грейс Ин Роуд (Gray`s Inn Road) през 2004 г. с надеждата, че минувачите ще добавят свое послание към него. Този, който се продава на т
Художествената галерия "Ротенберг-Узунов" и "Александру Ръдулеску" от Букурещ подредиха изложба в Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик. Експозицията "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" е свързана с румънското междувоенно изкуство, съобщават от културния институт.
Тя включва петдесет и две творби, снимки и документи, уловили забележителни моменти от „черноморската художествена школа“ - термин, въведен през 1923 г. от историка на изкуството и теоретика Анри Фосийон.
Гала Галактион описва „Белия град“, наречен така заради белите варовикови скали, които опасват Балчик, като „прекрасно селище на библейска медитация“. Неслучайно споменава духовното измерение на това място, тъй като в района са построени едни от най-старите християнски базилики. Румънската кралица Мария се влюбва в неукротимия дух на мястото и неговия тих ри
Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".
В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.
Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август
По думите им в рамките на събитието ще бъдат предоставени данни, които да повишат информираността на гражданите.
Проектът „Гласове на природата“ има за цел да съчетае сферите на визуални изкуства, природоопазване и образование, за да привлече представители на глухата общност и гражданското общество в столицата, с които да работи за повишаване на качеството на живот и стимулиране на прилагането на проекти за социални иновации с активното участие на гражданското общество, допълват организаторите.
В допълнение към изложбата ще бъдат организирани още работилници „Климатична фреска“. Те представляват отборна игра с 42 карти, базирани на научни доклади на ООН. Всяка от картите обяснява фактор за изменението на климата. Фреската се състои от четири части - отборна игра с карти, презентация по темата за климатичните промени, дискусия и генериране на идеи за справяне с последиците от климатичните промени, посочват от фондацията.
Йоанна Русева – цигулка, и Гийом Венсан – пиано, ще свирят на 22 юни в камерна зала "България", в рамките на 55-ото издание на "Софийски музикални седмици", съобщават от екипа на фестивала.
По думите им музикантите ще поднесат разнообразна музикална програма, изпълнена с виртуозност и осезаема емоционалност, посветена на жените композиторки и изследваща уникалния стил и изказ на Клара Шуман, с необичайния й хармоничен език и оригинален почерк. Поетиката на Алма Малер е следващият обект.
Втората част проследява пътя на няколко големи авторки от ХХ век – Галина Устволская и Адриана Хьолски с български премиери на творбите им.
Симфониета - Шумен ще изнесе концерт под надслова "Танго под звездите”. Началото му е утре вечер, на Шуменската крепост. Участници са младите музиканти от ансамбъл "Либертанго”. Цигуларят Александър Зайранов, пианистката Виктория Боянова и Ася Караиванова на контрабас ще бъдат ръководени от бандонеониста Стоян Караиванов. Програмата на концерта включва популярни танга от Пулиезе, Пиацола и други автори, съобщиха от Симфониета - Шумен.
От Община Шумен са осигурили автобуси за желаещите да посетят събитието на Стария град. Автобусите ще потеглят от паркинга пред сградата на Община Шумен и ще върнат публиката обратно след края на концерта, уточняват от Симфониета - Шумен.
Последният концерт на шуменските симфоници за този творчески сезон ще бъде в Балчик, на фестивала “Дни на класическата музика”. На 23 юли музикантите от оркестъра ще излязат на открита сцена “Мелницата”
От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация.
Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.
Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.
Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите.
Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.
Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр
Колективна изложба на участници в петнадесетото издание на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" беше открита на втория етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен.
На церемонията присъства зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, която връчи грамоти за участие на авторите в изложбата.
Във форума се включиха десет художници. Петима от тях от Шумен и петима от други градове.
В пленера и изложбата участваха Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: проф. Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и проф. Спартак Паскалевски.
Организатори на Националния пленер по живопис "Шуменско плато" са Община Шумен и Дружеството на шуменските художници. Съгласно статута на плене
Оперната класика "Графиня Марица" от унгарскиs композитор Имре Калман ще бъде представена на 13 август в Летния театър в Бургас, като част от програмата на Бургаските музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавна опера - Бургас.
Специални гости на представлението ще са солистите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" сопраното Добрина Икономова и тенорът Пеньо Пирозов, за които ролите на Графиня Марица и Граф Тасило Ендрьоди-Витемберг са емблематични.
Добрина Икономова, за която ролята е завръщане на бургаската сцена след 30-годишно отсъствие, разказва, че познава родственици на прототипа на графиня Марица, чийто племенник граф Миклош Сейчен е бил женен за Шинка, по бащина линия Диманов, която е била с бургаски корени.
В главните роли ще са и сопраните Мария Цветкова-Маджарова, Людмила Михайлова, баритонът Йордан Хр