Оперната класика "Графиня Марица" от унгарскиs композитор Имре Калман ще бъде представена на 13 август в Летния театър в Бургас, като част от програмата на Бургаските музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавна опера - Бургас.
Jeremy?, „Якоб Карлзон трио“ и „Шъфъл Диймънс“ ще свирят на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер, съобщават организаторите.
Четвъртата вечер на форума ще бъде открита от Ерсин Мустафов (вокали и китара), Ташо Колев (китари), Росен Вътев (барабани) и Красимир Тодоров (пиано, синтезатори) от Jeremy?. Групата е основана през 2013 г. и е първата българска банда, която печели златен медал на международния конкурс за композиция People’s Voice Award с песента Fake Fruits. Музикантите свирят като подгряващи изпълнители в рамките на турнето на Queen и Адам Ламбърт през 2016 г., като представят своя музика на концертите в Полша, Румъния и България.
След Jeremy? на сцената в Боровец ще се качат шведските музиканти Якоб Карлзон (пиано) и Роберт Икиз (ударни), както и датският контрабасист Даниел Франк от „Якоб Карлзон трио“. Като отправна точка и дв
На 17 януари 2025 г. е българската премиера на „Човекът-вълк“, съобщават от „Форум филм“.
След „Невидимият“, продуцентът Джейсън Блум и косъздателят на поредицата „Убийствен пъзел“ – режисьорът Лий Уанел, отново обединяват сили, за да възкресят на големия екран едно от класическите чудовища на „Юнивърсъл“ – човекът-вълк. Вдъхновен от едноименната класика от 1941 г. и множеството продължения и интерпретации през годините, „Човекът-вълк“ разказва оригинална самостоятелна история, която разглежда темата за съзряването, двойствената природа и неконтролируемата агресия на първичните инстинкти.
„Човекът-вълк“ разказва историята на Блейк (Кристофър Абът) – съпруг и бащ
Музикантите Керана, Владимир Михайлов и Николай Воденичаров – Никеца ще представят на бургаска сцена хитовата рок опера „Исус Христос Суперзвезда“ под режисурата на Веселка Кунчева, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката ще може да ги види на 17 септември на сцената на Летния театър в крайморския град.
Рок спектакълът е по музика на британския композитор сър Андрю Лойд Уебър и текст на английския писател Тим Райс. В мюзикъла участват солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Пловдив под палката на диригента Константин Добройков. Рок операта се изпълнява на английски език с български субтитри.
В образа на Исус се въплъщава Николай Воденичаров-Никеца, ролята на Юда Искариотски се изпълнява от Владимир Михайлов, а библейската героиня Мария Магдалена в спектакъла е Керана. Участие в постановката ще вземат още фронтменът
Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.
„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.
Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри
Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.
"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.
Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят".
Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал
Специални гости на представлението ще са солистите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" сопраното Добрина Икономова и тенорът Пеньо Пирозов, за които ролите на Графиня Марица и Граф Тасило Ендрьоди-Витемберг са емблематични.
Добрина Икономова, за която ролята е завръщане на бургаската сцена след 30-годишно отсъствие, разказва, че познава родственици на прототипа на графиня Марица, чийто племенник граф Миклош Сейчен е бил женен за Шинка, по бащина линия Диманов, която е била с бургаски корени.
В главните роли ще са и сопраните Мария Цветкова-Маджарова, Людмила Михайлова, баритонът Йордан Христозов. Сред изпълнителите от бургаската опера са още Петър Тихолов, Николай Николов, Въльо Тотев, Сребрина Славова, Александър Перпериев.
Диригент на спектакъла ще бъде Димитър Косев от Държавната опера в Русе, а режисьор е Марио Николов. Концертмайстор ще е Христо Белчев.
Сценографията на „Графиня Марица“ е на Иван Токаджиев. Художник на костюмите е Чавдар Чомаков, а диригент на хоровия състав - Александър Чепанов. По хореографията работи Галина Калчева, като помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на международната балетна трупа – Мария Змеева-Маркова.
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Националния център по кинематография.
Заснет на испански език и отчасти мрачен трилър, отчасти хореография под звуците на регетон, филмът разказва историята на мексикански наркобарон, който променя живота си и става жена.
"Емилия Перес" спечели наградата на журито на кинофестивала в Кан, както и отличие за колективно изпълнение за Зоуи Салдана, Селена Гомес и транссексуалната главна актриса Карла София Гаскон.
Предложението на Франция трябва да бъде изпратено до американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар".
Киноакадемията ще обяви на 17 януари 2025 г. кои страни са номинирани в катего
„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.
В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.
В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.
„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд
Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа.
„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.
„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след
Изложбата "Слуховидецът" - по книгата на Елиас Канети "Подслушвачът – 50 характера", може да бъде видяна до 1-ви декември тази година в Русенската галерия.
Това съобщи кураторът на експозицията Елена Великова, която е дългогодишен директор на културния институт.
Проектът е от 2005 г. и е създаден по повод 100-годишнината от рождението на Елиас Канети. По думите на Великова той е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците - участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.
"Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за Художествена галерия - Русе отново да представи изложбата след почти 20 години", обясняват от културния
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.
Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).
Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.
Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите.
„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к