Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната институция Владимир Иванов.
Официалното откриване на изложбата ще бъде на 20 септември в галерията. Поводът да гостува в Бялото градче е Денят на независимостта на България – 22 септември. „Поддържаме си нивото. Това е подобаващ начин да отбележим Деня на независимостта - да покажем достойнство на нацията, да покажем какво притежава българският народ“, коментира Иванов.
Изложбата „България и мозайките“ идва в Попово, след като е била изложена в Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага, обясниха домакините. Тя е реализирана от фондация „Балканско наследство“ през 2023 г. в сътрудничество с редица български музеи, нестопански организации и специалисти
Първото издание на международното изложение Sofia Art Fair беше много емоционално, защото посетителите са страшно много, интересът е изключително голям, но най-важното в този интерес се усеща много автентичен ентусиазъм.
Това каза Радослав Механджийски, съорганизатор на първото изложение за изобразително изкуство в България, което се провежда от 3 до 6 октомври в „София тех парк“.
По думите му в четирите дни на събитието е имало много голям заряд, много позитивна обратна връзка, много голяма енергия, страшно много хора, които за пръв път се запознават със съвременно изобразително изкуство.
„Това осмисля всички тези усилия през последната година и половина и сме искрено заредени и очаровани от поведението и отношението на всички присъстващи от самото откриване на 3 октомври до днес. Като дори и в петък, когато бе работен ден, имаше наистина мно
Боряна Хаджиминчева – Бод представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“.
Експозицията ще бъде подредена в галерия „Ателие 28“ от 1 до 10 октомври, съобщават организаторите.
Изложбата включва 20 творби в областта на съвременната бродерия.
Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с вдъхновение, а друг път със съмнения. Тя се явява в противовес на общоприетото и рутината. Усеща се като осъзнато пътуване с цел промяна на настоящето, оглеждащо се с надежда в бъдещето, отбелязват от екипа.
„Подир нишката“ е резултат от моята страст да бродирам и от търсенията и изследването на вътрешния ми свят. Всяка от творбите в изложбата е следа, оставена от мои размисли и емоции", казва авторката. „Наблюден
Британската група "Кюър" представи първия си албум след 16 години пауза, съобщи "Уошингтън пост".
Новият албум Songs of a Lost World е единственият в дискографията на групата, чийто автор е единствено фронтменът и китарист на "Кюър" Робърт Смит.
Предишният албум на групата - 4:13 Dream, излезе през 2008 г.
Групата е основана по времето на постпънка - през 1976 г. През 80-те години Смит решава да промени имиджа на "Кюър", олекотявайки стила, и постепенно ориентира звученето за поп сцената. Досега групата е издала 13 студийни албума. През 2019 г. музикантите бяха въведени в Залата на славата на рокендрола.
DJ Наско празнува своя 30-годишен професионален юбилей с две различни музикални събития.
Празникът започва на 18 октомври в Sofia Live Club, където заедно с него на сцената ще се качат артисти, с които се е срещал професионално през годините, разказват организаторите.
Сред гостите са имена като Михайл Йосифов, Владо Карпаров, Петър Македонски, Владо Михайлов, Васко Кръпката, Ерсин Мустафов, Марияна Попова, Милена Славова, Орлин Павлов, Никеца.
На 8 ноември DJ Наско ще се завърне в Yalta Club, откъдето започва професионалният му път. Ще бъде заедно с DJ Ради и DJ Такис.
„Съчетанието на различни стилове в музиката не е за всеки, но ние го можем по най-добрия начин. Модерното звучене няма да е на заден план, но старата школа в стила, с който ще ви го поднесем, ще ви изстреля в
Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.
Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена чрез специфичния визуален език, който той е развил през годините. Тази изложба представлява синтез на неговите интуитивни възприятия, претворени във визуални форми, цветове и символи, които изразяват неговата визия за съвременния свят“, допълва кураторът.
„Темата „Сърдечно“ е централна в творчеството на Станислав Божанков, която той развива през последните две десетилетия. Вдъхновен от мисълта на Аристотел, че „Мисълта е в сърцето“, художникът изследва връзката между сърцето и съзнанието. Произведенията в тази серия са визуални интерпретации на сърцето – не като анатомичен орган, а като символ на вътрешния свят и духовното състояние на човека. Сред най-впечатляващите произведения са три монументални платна от серията „Голям сърдечен иконостас“, които комбинират абстрактни иконографски елементи и форми, за да създадат универсално послание за духовност и съзидание“, казва Пламена Димитрова-Рачева.
„В серията „Джазово“ Божанков изразява своята любов към музиката и по-специално към джаза. „Джазово“ е колекция от произведения, които визуализират музикалните ритми и импровизации на джаза чрез цвят и форма. В платната от тази серия художникът използва ярки и чисти цветове, които се преплитат в динамични композиции, напомнящи джазови импровизации. Тук линиите и петната следват ритмични схеми, които създават усещане за движение и свобода, характерни за джаза. Произведения като Jump Session (Jazzi) и „Джаз настроение“ предават енергията и емоциите на музиката, трансформирани във визуални образи“, посочва кураторът.
По думите й серията „Слънчево“ е ода на природата и нейната красота, изразена чрез светлина и цвят: „Тези творби представят експресивни абстракции, които интерпретират светлината и топлината на слънцето като символ на живот и обновление. „Слънчево“ е изпълнена с ярки цветови изблици, които създават усещане за радост и оптимизъм. В произведения като „Абстрактни гори“ и „Слънчеви колажи“, Божанков използва хармонични комбинации от цветове, които придават на платната пространственост и дълбочина. Тази серия е израз на стремежа към връзка с природата и нейното въздействие върху човешките сетива и дух“.
Изложбата „Златен житен клас“ на Евелина Вълчанова ще бъде представена на 21 ноември в столичното пространство Re Club Gallery. Експозицията може да бъде разгледана до 19 декември и е курирана от Даниела Шишманова, съобщават организаторите.
„Забележително е творческото кредо на художничката и използването на златото като метафора на най-ценното в живота ни. Като древен символ, носещ в себе си мъдростта на вековете. Древен символ на дълбоката духовна връзка между земното и божественото, на важността на корените ни и значимостта на личния ни избор. Индивидуалния, професионален подход на Евелина - релефни структури и колоритни решения увеличават силата на тези послания“, казват от екипа.
Евелина Вълчанова е родена в София, 1988 г. През 2006 г. завършва НУИИ „Илия Петров“ със специалност „Живопис“ под ръководството н
Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.
Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.
За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з
Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном
В навечерието на Деня на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, в Регионалния исторически музей (РИМ) в Благоевград бе открита изложбата на Македонския научен институт „Кузман Шапкарев – живот и дело“.
Изложбата проследява живота и творческия път на големия възрожденец, разказа уредникът в музея в Благоевград д-р Елена Чалгънова. По думите творческият път на Шапкарев е многопластов, а още съвременниците му подчертават неговата изключителна енергия и работоспособност. Благодарение на трудолюбието си успява да постигне толкова много в рамките на един живот, посочи д-р Чалгънова.
Кузман Шапкарев има 30-годишна практика, която упражнява в различни градове на географската област Македония – Струга, Битоля, Кукуш, Прилеп, Солун, разказа историкът и уредник в РИМ – Благоевград. Той е и инициатор за създаването на мъжка ги
Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.