NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Биография: Проф. Ивайло Мирчев
6117
Цветни аспекти

Биография: Проф. Ивайло Мирчев

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години

| 11 Август 2024, 09:00 ч.
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Снимка © БТА / Тодор Ставрев, .

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.

Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.

Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към

Италианският изпълнител Давиде Локатели ще изнесе рецитал по време на финала на първото издание на конкурса "Бургас и морето за млади изпълнители", който ще се проведе на 27 юли в Културен дом НХК, ден преди традиционния конкурс, който се провежда в Летния театър на Бургас, съобщават организаторите от местната община.

Давиде Локатели е сред новите попълнения в международното жури на новия формат. Той, заедно Николо Фраджиле и Рита Перота, ще се присъедини към българските и италианските участници в състава на журито, които вече участваха в кастинга на формата - Михаела Маринова, Дарияна Куманова, Стефан Илчев, Антонио Вандони и Христин Стрижлев. Те ще имат задачата не само да отсеят участниците, но и чрез опита и контактите си да помогнат за професионалното израстване на младите таланти и да бъдат техни ментори. 

Пианист, композитор и музикант, Давиде Локатели е роде

Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.

Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".

Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов. 

Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.

Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник.  &

Профсъюз, представляващ филмовите и телевизионни екипи, които работят зад кадър, постигна тригодишно споразумение с водещите студиа, включващо предвидено увеличение на заплатите и предпазни клаузи срещу употребата на изкуствен интелект, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Членовете на Международния съюз на театралните сценични работници (IATSE), сред които са например осветители, костюмографи, гримьори, художници и други, ще ратифицират споразумението със Съюза на филмовите и телевизионните продуценти (AMPTP), представляващ "Дисни", "Нетфликс" и други.

Споразумението предвижда поетапни увеличения на възнагражденията съответно със седем, четири и три и половина процента през тригодишния период, казаха от съюза.

В края на миналата година профсъюзът на актьорите SAG-AFTRA и студиата постигнаха споразумение след продължил почти шест месеца спор, който блокира производ

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година художникът.

Когато навършва 19 години, той наследява ателието на баща си на ул. „Славянска“ в София, където работи и досега.

Професор Мирчев завършва Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. През 1981 година завършва живопис в Националната художествена академия (НХА) в първия клас на Светлин Русев (1933-2018).

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември. 

В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов

Обявиха пълната програма на Sofia Live Festival. Събитието ще се състои от 21 до 23 юни на колодрума в Борисовата градина, припомнят организаторите.

В първия ден на главната сцена ще се представят Heptagram, Dub FX и Selah Sue, а Marten Roberto – на малката сцена.

На 22 юни, нидерландската култова изпълнителка Шарън Ковач пристига, за да се качи за първи път на българска сцена, след изпълненията на родните Woomb и Bulgarian Cartrader

Atmosphere и DJ Shadow ще закрият третия фестивален ден. Преди тях ще излязат Жлъч/Григовор/Гена, а плочите на малката сцена ще въртят Rawland и Phat Phillie.

„Тази година ще имаме удоволствието да усетим неповторимата атмосфера на Mish Mash Fest и тяхната специална

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

В интервю пред Българското национално радио (БНР) Ивайло Мирчев посочва, че по време на образованието си в НХА е разбрал, че тепърва му предстоят изпитания. Според него не е въпрос да се научиш да рисуваш приблизително точно и да придобиеш занаятчийски умения, а трябват и добродетели като смирение, упорство, трудови навици, вдъхновение и дарование. „И, разбира се, любов към изкуството“, добавя професорът.

ОТ НХА ПРЕЗ „КРЕМИКОВЦИ“ ДО СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

След дипломирането на живописеца Ивайло Мирчев в НХА той започва да твори в подлези, индустриални интериори и пейзажи. Рисува също и в металургичния комбинат „Кремиковци“. След 1989 година художникът се насочва към друга творческа посока и стига до абстракцията.

Ивайло Мирчев работи в областта на живописта – пейзажи, натюрморти, композиции, портрети. Той използва разнообразни техники и формати.

Според думите на академик Светлин Русев изкуството на Ивайло Мирчев е колкото привлекателно, толкова и трудно. „Привлекателно, защото става дума за художник, генетично предопределен да живее в духовното семейство на децата, целунати от съдбата да бъдат нейни съзидатели. И трудно, защото изкуството му, независимо дали е повече или по-малко сюжетно обвързано, живее под конкретната определеност – там, където започва неговият вътрешен емоционален, душевен и духовен живот“. Акад. Русев посочва, че живописта на Ивайло Мирчев е одухотворено пространство, поетизирана пластическа материя, колкото привидно определена, толкова и неуловим като състояние.

На 2 декември 2004 година професор Ивайло Мирчев е избран за председател на СБХ по време на четиринадесетото редовно събрание на съюза. На 4 април 2008 година е преизбран за втори мандат. Тази позиция е заемал и неговият баща, художникът Никола Мирчев. В интервю пред БНР през 2007 година Ивайло Мирчев казва: „Съдбата разпореди аз да поема тази отговорност. Чувствах се наистина много особено когато станах председател. Това е, разбира се, изборна длъжност. Това можеше и да не се случи, но то стана. Трудно се управлява.“

Професор Ивайло Мирчев е преподавател по живопис в Националната художествена галерия в София и в нейния филиал в Бургас. Пенсионира се през 2023 година. В интервю през юни 2023 година художникът описва усещането си за това събитие от живота си като „истински ренесанс“. „Сега съм един свободен, рисуващ и щастлив пенсионер“, допълва той.

ИЗЛОЖБИТЕ НА ТВОРЕЦА

Ивайло Мирчев поставя изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 година участва и в колективни изложби както в България, така и чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.

На 18 ноември 2004 година в галерия „Райко Алексиев“ в София се открива съвместна изложба, озаглавена „4 Х 50 # 200“ на Ивайло Мирчев, Димитър Витков, Димитър Рашков и Димитър Чолаков по повод техните 50-годишнини.

Това не е първата тяхна изложба. Те са излагали съвместно изложби във Виена през 1994 година, в Прага и Братислава през 1996 година, и в пловдивската галерия „Ромфея“ през 1999 година.

През февруари 2015 година професор Мирчев открива във Варна своя изложба, в която представя различни картини. Някои от тях са пейзажите „Лагуна“, „Тревите“, „Ноктюрно“, „Нощна разходка“ и „Градината“. Сред тях има картини, свързани с морския бряг като сюжети – „Балчик старите складове“ и „Зимно море“.

През май 2019 година художникът представя петата си живописна изложба в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията е под наслов „Упражнение по живопис“ и е посветена на неговия учител и ментор акад. Светлин Русев и на художника Стоян Цанев (1946-2019).

През октомври 2017 година проф. Мирчев представя в галерия „Арт център“ в Плевен самостоятелна изложба с експерименти в живописта, наречена от него „Конферанс – 7“ с подзаглавие „Упражнение по живопис“. За експозицията разказва , че колкото повече остарява, повече експериментира. „Преди бях по-константен, а сега мога да си позволя всичко“, допълва той.

През 2020 година в столичната галерия „Астри“ художникът представя изложба, озаглавена „Всичко е живопис“, а през 2024 година подготвя ретроспективна изложба, която предстои да представи през декември в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София. В интервю пред БНР през юни тази година той посочва, че с нея ще покаже знакови свои творби, събрани от галерии и колекционери, както и нови платна.

Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 година в Художествената галерия в Кюстендил получава националната награда „Владимир Димитров – Майстора“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
6117
Цветни аспекти

Биография: Проф. Ивайло Мирчев

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности.Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година.

| 11 Август 2024, 09:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Снимка © БТА / Тодор Ставрев, .

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.

Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.

Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към

Италианският изпълнител Давиде Локатели ще изнесе рецитал по време на финала на първото издание на конкурса "Бургас и морето за млади изпълнители", който ще се проведе на 27 юли в Културен дом НХК, ден преди традиционния конкурс, който се провежда в Летния театър на Бургас, съобщават организаторите от местната община.

Давиде Локатели е сред новите попълнения в международното жури на новия формат. Той, заедно Николо Фраджиле и Рита Перота, ще се присъедини към българските и италианските участници в състава на журито, които вече участваха в кастинга на формата - Михаела Маринова, Дарияна Куманова, Стефан Илчев, Антонио Вандони и Христин Стрижлев. Те ще имат задачата не само да отсеят участниците, но и чрез опита и контактите си да помогнат за професионалното израстване на младите таланти и да бъдат техни ментори. 

Пианист, композитор и музикант, Давиде Локатели е роде

Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.

Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".

Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов. 

Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.

Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник.  &

Профсъюз, представляващ филмовите и телевизионни екипи, които работят зад кадър, постигна тригодишно споразумение с водещите студиа, включващо предвидено увеличение на заплатите и предпазни клаузи срещу употребата на изкуствен интелект, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Членовете на Международния съюз на театралните сценични работници (IATSE), сред които са например осветители, костюмографи, гримьори, художници и други, ще ратифицират споразумението със Съюза на филмовите и телевизионните продуценти (AMPTP), представляващ "Дисни", "Нетфликс" и други.

Споразумението предвижда поетапни увеличения на възнагражденията съответно със седем, четири и три и половина процента през тригодишния период, казаха от съюза.

В края на миналата година профсъюзът на актьорите SAG-AFTRA и студиата постигнаха споразумение след продължил почти шест месеца спор, който блокира производ

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година художникът.

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Първият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Община Пловдив. 

Сред гостите на събитието бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, доц. д-р Нина Найденова - директор „Творческа дейност“ на Държавна опера - Пловдив, Нели Попова - Коева - директор на НУМТИ „Добрин Петков“, родители, участници и граждани.

В клавирната надпревара се включиха млади пианисти на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част за участниците бяха организирани и майсторски класове, водени от членовете на журито начело с проф. Людмил Ангелов - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду. В чест

Британската постпънк формация Deadletter и родната алтернативна рок група Ali са специалните гости на концерта на Editors, съобщават организаторите от Fest Team.

По думите им Deadletter вече са изградили солидна репутация като една от най-вълнуващите групи за живи изпълнения в Обединеното кралство и гостуват у нас в зората на техния неминуем предстоящ успех. Deadletter идват от Йоркшир и носят заряда на абсолютната ироничната ярост в техния динамичен постпънк, който изследва тъмната страна на живота, но – с необходимата доза британски хумор и с дълбока музикална прецизност. Шесторката идва в София с прясно издаден дебютен албум Hysterical Strength, излязъл на 13 септември. 

В Ali са Али Абдала (вокали и китара), Калоян Димитров (бас китара), Петар Шварц (китара), Антони Иванов

Обявиха пълната програма на Sofia Live Festival. Събитието ще се състои от 21 до 23 юни на колодрума в Борисовата градина, припомнят организаторите.

В първия ден на главната сцена ще се представят Heptagram, Dub FX и Selah Sue, а Marten Roberto – на малката сцена.

На 22 юни, нидерландската култова изпълнителка Шарън Ковач пристига, за да се качи за първи път на българска сцена, след изпълненията на родните Woomb и Bulgarian Cartrader

Atmosphere и DJ Shadow ще закрият третия фестивален ден. Преди тях ще излязат Жлъч/Григовор/Гена, а плочите на малката сцена ще въртят Rawland и Phat Phillie.

„Тази година ще имаме удоволствието да усетим неповторимата атмосфера на Mish Mash Fest и тяхната специална

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Когато навършва 19 години, той наследява ателието на баща си на ул. „Славянска“ в София, където работи и досега.

Професор Мирчев завършва Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. През 1981 година завършва живопис в Националната художествена академия (НХА) в първия клас на Светлин Русев (1933-2018).

В интервю пред Българското национално радио (БНР) Ивайло Мирчев посочва, че по време на образованието си в НХА е разбрал, че тепърва му предстоят изпитания. Според него не е въпрос да се научиш да рисуваш приблизително точно и да придобиеш занаятчийски умения, а трябват и добродетели като смирение, упорство, трудови навици, вдъхновение и дарование. „И, разбира се, любов към изкуството“, добавя професорът.

ОТ НХА ПРЕЗ „КРЕМИКОВЦИ“ ДО СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

След дипломирането на живописеца Ивайло Мирчев в НХА той започва да твори в подлези, индустриални интериори и пейзажи. Рисува също и в металургичния комбинат „Кремиковци“. След 1989 година художникът се насочва към друга творческа посока и стига до абстракцията.

Ивайло Мирчев работи в областта на живописта – пейзажи, натюрморти, композиции, портрети. Той използва разнообразни техники и формати.

Според думите на академик Светлин Русев изкуството на Ивайло Мирчев е колкото привлекателно, толкова и трудно. „Привлекателно, защото става дума за художник, генетично предопределен да живее в духовното семейство на децата, целунати от съдбата да бъдат нейни съзидатели. И трудно, защото изкуството му, независимо дали е повече или по-малко сюжетно обвързано, живее под конкретната определеност – там, където започва неговият вътрешен емоционален, душевен и духовен живот“. Акад. Русев посочва, че живописта на Ивайло Мирчев е одухотворено пространство, поетизирана пластическа материя, колкото привидно определена, толкова и неуловим като състояние.

На 2 декември 2004 година професор Ивайло Мирчев е избран за председател на СБХ по време на четиринадесетото редовно събрание на съюза. На 4 април 2008 година е преизбран за втори мандат. Тази позиция е заемал и неговият баща, художникът Никола Мирчев. В интервю пред БНР през 2007 година Ивайло Мирчев казва: „Съдбата разпореди аз да поема тази отговорност. Чувствах се наистина много особено когато станах председател. Това е, разбира се, изборна длъжност. Това можеше и да не се случи, но то стана. Трудно се управлява.“

Професор Ивайло Мирчев е преподавател по живопис в Националната художествена галерия в София и в нейния филиал в Бургас. Пенсионира се през 2023 година. В интервю през юни 2023 година художникът описва усещането си за това събитие от живота си като „истински ренесанс“. „Сега съм един свободен, рисуващ и щастлив пенсионер“, допълва той.

ИЗЛОЖБИТЕ НА ТВОРЕЦА

Ивайло Мирчев поставя изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 година участва и в колективни изложби както в България, така и чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.

На 18 ноември 2004 година в галерия „Райко Алексиев“ в София се открива съвместна изложба, озаглавена „4 Х 50 # 200“ на Ивайло Мирчев, Димитър Витков, Димитър Рашков и Димитър Чолаков по повод техните 50-годишнини.

Това не е първата тяхна изложба. Те са излагали съвместно изложби във Виена през 1994 година, в Прага и Братислава през 1996 година, и в пловдивската галерия „Ромфея“ през 1999 година.

През февруари 2015 година професор Мирчев открива във Варна своя изложба, в която представя различни картини. Някои от тях са пейзажите „Лагуна“, „Тревите“, „Ноктюрно“, „Нощна разходка“ и „Градината“. Сред тях има картини, свързани с морския бряг като сюжети – „Балчик старите складове“ и „Зимно море“.

През май 2019 година художникът представя петата си живописна изложба в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията е под наслов „Упражнение по живопис“ и е посветена на неговия учител и ментор акад. Светлин Русев и на художника Стоян Цанев (1946-2019).

През октомври 2017 година проф. Мирчев представя в галерия „Арт център“ в Плевен самостоятелна изложба с експерименти в живописта, наречена от него „Конферанс – 7“ с подзаглавие „Упражнение по живопис“. За експозицията разказва , че колкото повече остарява, повече експериментира. „Преди бях по-константен, а сега мога да си позволя всичко“, допълва той.

През 2020 година в столичната галерия „Астри“ художникът представя изложба, озаглавена „Всичко е живопис“, а през 2024 година подготвя ретроспективна изложба, която предстои да представи през декември в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София. В интервю пред БНР през юни тази година той посочва, че с нея ще покаже знакови свои творби, събрани от галерии и колекционери, както и нови платна.

Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 година в Художествената галерия в Кюстендил получава националната награда „Владимир Димитров – Майстора“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.