Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
Програмата за единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ и събития, предназначени за деца, ученици, възрастни и любители на джаза, бяха представени на брифинг в община Шумен от Павлинка Марева от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Тя коментира, че шуменското читалище организира няколко събития.
Утре, 25 септември, ще бъде срещата с писателя от Русе и издател на фентъзи литература Явор Цанев. Срещата му ще бъде с деца, предимно третокласници от Средно училище "Панайот Волов".
"В четвъртък ще открием изложба на художничката Мариана Петкова. Тя ще представи във фоайето на Концертната зала на читалището експозиция "Импресии" с 16 творби, които отразяват живота на старата улица "Араста". Картините ще бъдат съпътствани от нейни стихове и фотографии от Даниела Вичева, която работи в културния отдел
Синовете на Боб Марли са на турне за първи път след двайсет години, съобщи АП.
Петимата братя Марли - Зиги, Стивън, Джулиан, Кай-Мани и Деймиън, припомнят наследството на баща си с турнето Marley Brothers: The Legacy Tour.
След повече от две десетилетия синовете на големия изпълнител свирят заедно на една сцена.
Братята Марли изпълняват около 30 от песните на баща си, сред които и хитове като No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Is This Love, Three Little Birds и др.
Турнето с 22 дати започна във Ванкувър и ще приключи в Маями в началото на октомври.
През февруари 2025 г. се навършват 80 години от рождението на Боб Марли.
Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном
Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.
По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.
Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт бе Найден Тодоров.
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври.
Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.
Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.
Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да
Сдружение “Самаряни” обяви начало на номинациите за годишните награди “Добрият Самарянин”, които ще бъдат раздадени за четиринадесети пореден път, съобщи Мария Данева от сдружението-организатор на инициативата.
Предложенията се очакват до 10 ноември. Мотото тази година е "Триумф на добротата". Церемонията за тазгодишните отличия “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10 декември, вторник, в Културен център „Стара Загора“.
Номинации се приемат на емайл dobro@samaritans.bg, както и лично в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната "Пощенска кутия на доброто", позициониранa в старозагорската Централна поща.
През 2011 година сдружение „Самаряни“ учреди наградите за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година.
Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота.
Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Официалната церемония се състоя в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Второто място отиде при Михаела Стоянова. Тя получи плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. Третото място е за Яница Генова.
За втора поредна година журито и кметът инж. Ангел Джоргов взеха решение да бъде присъдена специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България. Тя бе присъдена на Цон
С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.
Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт.
"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова.
Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия