NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж
6972
Под прожектора

Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура.  В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности

| 10 Август 2024, 14:04 ч.
Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж
Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж
Снимка © AP / Chris Pizzello, File

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура. 

Започва изпълнението на проектите, одобрени за финансиране по общинската програма „Култура плюс“ в Търговище, информират от пресцентъра на кмета Дарин Димитров. 

Регионална библиотека „Петър Стъпов“ е организатор на първото културно събитие по програмата. Днес в библиотеката започват национален форум и кръгла маса на тема „Изкуствата в библиотеката -  средство за ефективна колаборация в дигиталната ера“. Те се организират по повод отбелязването на 65 години от създаването на културната институция и 160 години библиотечно дело в Търговище. 

През месец юни предстоят други две събития, които са финансирани по „Култура плюс“, посочват от местната администрация. 

На 26 и 27 юни в Драматичния театър балет „Вега“ ще представи концерти, посветени на отбелязването на 30 години от основаването на състава. Ще бъде създадена съвременна танцова продукция в

Театралната постановка „Фенове“ с актьорите Христо Гърбов и Валентин Танев ще ще играе този петък  -7 юли, в Самоков. Това ще бъде последното театрално представление в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“ през този творчески сезон, каза Ралица Стоянова, част от екипа на читалището. Театрални постановки ще бъдат играни отново през септември. 

Автор на комедията е Елин Рахнев. Той е носител на награди „Икар“ и „Аскеер“. Персонажите в постановката са създадени специално за Гърбов и Танев. Постановката е дело кинорежисьора Иглика Трифонова. „Фенове“ разказва за двама професионални музиканти, аутсайдери и футболни запалянковци, които вегетират в живота, но живеят истински само на мачове, посочват от екипа на постановката.

На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция. 

Филмът проследява  танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”. 

Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.

Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар. 

Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети". 

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Варненската опера ще представи тази вечер на форума Опера в Летния театър Триптиха от едноактни опери на Пучини „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“. Постановката е с декори и костюми от Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго в Италия, а адаптацията за лятната сцена във Варна е на режисьорката Ада Гура. 

Спектакълът е посветен на 100-годишнината от смъртта на композитора. Диригент е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е дирижирал трите заглавия в Торе дел Лаго през 2018 г. Неотдавна той бе удостоен от фондация „Пучини“ с титлата „Посланик на изкуството на Пучини“. Според него Триптихът, който е последната завършена творба на композитора, е може би най-трудната му опера. Тя е написана по време на Първата световна война като отговор на страданията, породени от събитията. 

Постановката е едно от най

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
6972
Под прожектора

Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура.В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая.

| 10 Август 2024, 14:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж
Рапърът Травис Скот остана в ареста в Париж
Снимка © AP / Chris Pizzello, File

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура. 

В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар. 

Започва изпълнението на проектите, одобрени за финансиране по общинската програма „Култура плюс“ в Търговище, информират от пресцентъра на кмета Дарин Димитров. 

Регионална библиотека „Петър Стъпов“ е организатор на първото културно събитие по програмата. Днес в библиотеката започват национален форум и кръгла маса на тема „Изкуствата в библиотеката -  средство за ефективна колаборация в дигиталната ера“. Те се организират по повод отбелязването на 65 години от създаването на културната институция и 160 години библиотечно дело в Търговище. 

През месец юни предстоят други две събития, които са финансирани по „Култура плюс“, посочват от местната администрация. 

На 26 и 27 юни в Драматичния театър балет „Вега“ ще представи концерти, посветени на отбелязването на 30 години от основаването на състава. Ще бъде създадена съвременна танцова продукция в

Театралната постановка „Фенове“ с актьорите Христо Гърбов и Валентин Танев ще ще играе този петък  -7 юли, в Самоков. Това ще бъде последното театрално представление в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“ през този творчески сезон, каза Ралица Стоянова, част от екипа на читалището. Театрални постановки ще бъдат играни отново през септември. 

Автор на комедията е Елин Рахнев. Той е носител на награди „Икар“ и „Аскеер“. Персонажите в постановката са създадени специално за Гърбов и Танев. Постановката е дело кинорежисьора Иглика Трифонова. „Фенове“ разказва за двама професионални музиканти, аутсайдери и футболни запалянковци, които вегетират в живота, но живеят истински само на мачове, посочват от екипа на постановката.

На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция. 

Филмът проследява  танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”. 

Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.

Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети". 

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров. 

То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на общината, а всички визуални артисти, които имат желание да участват, трябва да го заявят до края на месеца. 

Целта на проекта е да бъде изградена територия, която да предоставя на своята публика на галерията възможности за достъп до изкуството на всички съвременни художници в региона. 

Депо „Съвремие“ ще предостави на всеки визуален артист пространство, което да курира сам, а неговата перманентна експозиционна площ ще дава възможност за непосредствено общуване на публиката с творчеството му. 

„Сигурни сме, че подобна инициатива ще ни позв

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Варненската опера ще представи тази вечер на форума Опера в Летния театър Триптиха от едноактни опери на Пучини „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“. Постановката е с декори и костюми от Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго в Италия, а адаптацията за лятната сцена във Варна е на режисьорката Ада Гура. 

Спектакълът е посветен на 100-годишнината от смъртта на композитора. Диригент е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е дирижирал трите заглавия в Торе дел Лаго през 2018 г. Неотдавна той бе удостоен от фондация „Пучини“ с титлата „Посланик на изкуството на Пучини“. Според него Триптихът, който е последната завършена творба на композитора, е може би най-трудната му опера. Тя е написана по време на Първата световна война като отговор на страданията, породени от събитията. 

Постановката е едно от най

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.