NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Италианската артистка Чинциа Тедеско участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“
6370
Под прожектора

Италианската артистка Чинциа Тедеско участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“. Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди. Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско

| 10 Август 2024, 13:15 ч.
Италианската артистка Чинциа Тедеско  участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“
Италианската артистка Чинциа Тедеско участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“
Снимка © БТА

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Провокацията за най-новия проект "Не/докосвай" (Don`t Touch) на визуалния артист Дора Славова, представен в Бургас, се появява след прочитането на "Вторият пол" от Симон дьо Бовоар. Това разказа в интервю авторката по време на официалната му премиера на изложбата, състояла се в Дружеството на бургаските художници. В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете. Прави го чрез 18 анонимни човешки силуета – фигури на забулени жени без лица, обвити в бяла копринена нишка, които са сякаш в сватбена премяна, но от утробата им сякаш излизат шипове. 

Славова обясни, че вдъхновението от текста, който Бовоар пише през 50-те години на миналото столетие, идва, след като осъзнава колко актуален се оказва той и в настоящия век, в който свободата на жените да разполагат със собств

Днес започва 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. Концертите са в три поредни вечери и се провеждат в двора на Археологическия музей, съобщават организаторите във Фейсбук.  

На откриването на форума публиката ще се срещне с триото  Ари Ерев (пиано), Михаил Иванов (контрабас) и Борислав Петров (барабани). Ерев живее и работи в Израел. Изявявал се е на Международния джаз пиано фестивал в Чехия, Международния джаз фестивал в Тел-Авив, летния джаз фестивал в Пинеберг, фестивалите в Тирана и Банско.

Контрабасистът Джовани Томазо ще гостува също в първата вечер на фестивала заедно с Даниеле Сканапиеко (тенор саксофон), Клаудио Филипини (пиано) и Алесандро Патернези (барабани). Кариерата на Томазо започва през 1958 г. с квинтета от родния му град Лука в Италия. 

Следващата година свири шест месеца в Ню Йорк, а през 1967 г. се м

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала. 

Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.

Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.

Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Самата тя е от обикновено семейство, както разказа пред журналисти. Наред с любовта към музиката, успешно завършва гимназия, след което получава стипендия и продължава да учи в университет компютърни науки. Получава и стипендия, с която разработва специализацията си, с което пък получава работа в Рим като мениджър в голяма компания. В продължение на години води два успоредни живота – на директор в компанията и на певица. Беше прекрасно да правя и двете неща, но преди няколко години взех решение да се посветя само на музиката, защото, когато достигнеш до високо ниво, трябва да направиш избор, не може да си мениджър и да работиш с много пари, след което да свириш през нощта или да пътуваш в чужбина, разказа Чинциа Тедеско.

Попитана дали е щастлива, Чинциа каза, че „щастлив“ е „странна“ дума. Сега се чувствам по-добре, отколкото преди, имам пълен контрол на времето си, на живота си, нямам шеф над мен, който да ми казва какво да правя, не съм под голямо напрежение и това е добре, така че съм по-щастлива от преди, разказа тя. 

Кейт Уинслет беше удостоена с награда за цялостно творчество на Международния филмов фестивал в Мюнхен, съобщи „Холивуд рипортър“.

Публиката в "Дойчес театър" ръкопляскаше, когато Уинслет излезе на сцената, за да приеме наградата си и да представи европейската премиера на новия си филм - биографичната лента Lee (Лий) на режисьора Елън Курас, в който Уинслет играе военния фотограф и бивш модел Лий Милър.

„Сякаш съм филмова звезда“, каза тя шеговито. „Не, наистина, обикновено не се отнасят така с мен... Просто ще я приема“, добави тя.

Наградата за цялостно творчество или още CineMerit в Мюнхен беше връчена на носителката на „Оскар“ от Дейвид Крос, германският колега на Уинслет от филма „Четецът“ (The Reader). Той припомни, че за първи път се срещат преди 16 години, когато той е едва на 17 години. „Бях участвал само в два филма и току-що бях напуснал училище. А ти

Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна подреди нова постоянна експозиция, съдържаща графики и рисунки на едни от най-значимите български художници, работещи в сферата между 1970 и 2000 г.

Това е силен за развитието на българската графика период, отбелязаха уредниците на колекцията и припомниха, че тогава Варна се превръща в активен и водещ център за това изкуство. В легендарния комплекс в някогашната фабрика „Вулкан“ е създадена графична база за висок и дълбок печат. През 1981 г. във Варна се провежда първото издание на Международното биенале на графиката, което продължава да същестува и до днес като голямо и важно визуално събитие. В своя първи период биеналето стимулира българските художници да сътворяват и новаторски графични произведения, отбелязаха от екипа.

Експозицията „Графика и рисунка“ представя 70 произведения от 35 български автори от три

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката. Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато".

"Това е събитие с кауза, със свободен вход. Целта е популяризиране, оживяване и обогатяване на културния и социален живот на девет села в рамките на общините Ловеч, Летница и Севлиево. Програмата ще бъде празнично богата тази година", добави Таралежкова. 

По думите й всяка година публиката на фестивала се увеличава и обхваща все повече и по-разнообразни възрастови и обществени групи от цялата страна. Затова в трите дни са планирални събития, адресирани както към твърдото ядро любители на

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

За проекта си „Мистър Пучини в джаза“ каза, че вярва, че ако Пучини живееше в днешните времена, щеше да пише джаз, защото е много свързан с хората. Мелодиите на Пучини пееха нашите баби, помня баба си, която си пееше арии на Пучини, разказа тя и допълни, че много джаз музиканти са взели са вдъхновени от италианския композитор. 

На сцената на „Банско джаз фестивал“ Чинциа Тедеско излезе с пианиста Еторе Каручи, бас китара – Лука Пироци, ударни Пиетро Йодиче и с участието на тромпетиста Тодор Бакърджиев, когото определи като „страхотен музикант“, вписал се веднага в квартета само след час репетиция. 

Чинциа представи и сина си, който е пианист. За него каза, че е едва на 17 години, все още в гимназията, където изучава науки, но е показал талант, затова участва в проекта . За него е важно да покаже, че може както да свири добре, така и да се справя с учебния процес. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
6370
Под прожектора

Италианската артистка Чинциа Тедеско участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско.

| 10 Август 2024, 13:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Италианската артистка Чинциа Тедеско  участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“
Италианската артистка Чинциа Тедеско участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“ с проекта си „Мистър Пучини в джаза“
Снимка © БТА

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Провокацията за най-новия проект "Не/докосвай" (Don`t Touch) на визуалния артист Дора Славова, представен в Бургас, се появява след прочитането на "Вторият пол" от Симон дьо Бовоар. Това разказа в интервю авторката по време на официалната му премиера на изложбата, състояла се в Дружеството на бургаските художници. В него тя разглежда един от най-сериозните проблеми на съвремието ни - контролът над възпроизводството на човека и хилядолетното напрежение между половете. Прави го чрез 18 анонимни човешки силуета – фигури на забулени жени без лица, обвити в бяла копринена нишка, които са сякаш в сватбена премяна, но от утробата им сякаш излизат шипове. 

Славова обясни, че вдъхновението от текста, който Бовоар пише през 50-те години на миналото столетие, идва, след като осъзнава колко актуален се оказва той и в настоящия век, в който свободата на жените да разполагат със собств

Днес започва 33-тото издание на Международния джаз фестивал „Варненско лято“. Концертите са в три поредни вечери и се провеждат в двора на Археологическия музей, съобщават организаторите във Фейсбук.  

На откриването на форума публиката ще се срещне с триото  Ари Ерев (пиано), Михаил Иванов (контрабас) и Борислав Петров (барабани). Ерев живее и работи в Израел. Изявявал се е на Международния джаз пиано фестивал в Чехия, Международния джаз фестивал в Тел-Авив, летния джаз фестивал в Пинеберг, фестивалите в Тирана и Банско.

Контрабасистът Джовани Томазо ще гостува също в първата вечер на фестивала заедно с Даниеле Сканапиеко (тенор саксофон), Клаудио Филипини (пиано) и Алесандро Патернези (барабани). Кариерата на Томазо започва през 1958 г. с квинтета от родния му град Лука в Италия. 

Следващата година свири шест месеца в Ню Йорк, а през 1967 г. се м

Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.

„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.

В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг

Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.

Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица. 

В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков. 

Самия

Изложба скулптура на Петър Панчев по повод неговата 70-годишнина ще представи Художествена галерия "Петко Чурчулиев" - Димитровград, съобщиха от изложбената зала. 

Вернисажът е на 20 юни и творецът ще участва лично на отварянето на експозицията, уточни уредникът Емилия Стоева.

Петър Панчев е от поколението художници, смело навлезли в художествения живот на страната в началото на 80-те години на миналия век, открояващи се с нови за времето си сюжети, опита за разкрепостяване и ново виждане за форма и съдържание, гласи анотацията за изложбата. Ще бъдат изложени творби от фонда на Софийска градска художествена галерия, Градска художествена галерия - Пловдив и Художествена галерия "Петко Чурчулиев", както и творби, притежавани от негови колеги, приятели и частни колекционери.

Панчев е роден в на 17 юни 1954 г в Първомай. Завършил е скулптура в Художествената ак

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Кейт Уинслет беше удостоена с награда за цялостно творчество на Международния филмов фестивал в Мюнхен, съобщи „Холивуд рипортър“.

Публиката в "Дойчес театър" ръкопляскаше, когато Уинслет излезе на сцената, за да приеме наградата си и да представи европейската премиера на новия си филм - биографичната лента Lee (Лий) на режисьора Елън Курас, в който Уинслет играе военния фотограф и бивш модел Лий Милър.

„Сякаш съм филмова звезда“, каза тя шеговито. „Не, наистина, обикновено не се отнасят така с мен... Просто ще я приема“, добави тя.

Наградата за цялостно творчество или още CineMerit в Мюнхен беше връчена на носителката на „Оскар“ от Дейвид Крос, германският колега на Уинслет от филма „Четецът“ (The Reader). Той припомни, че за първи път се срещат преди 16 години, когато той е едва на 17 години. „Бях участвал само в два филма и току-що бях напуснал училище. А ти

Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна подреди нова постоянна експозиция, съдържаща графики и рисунки на едни от най-значимите български художници, работещи в сферата между 1970 и 2000 г.

Това е силен за развитието на българската графика период, отбелязаха уредниците на колекцията и припомниха, че тогава Варна се превръща в активен и водещ център за това изкуство. В легендарния комплекс в някогашната фабрика „Вулкан“ е създадена графична база за висок и дълбок печат. През 1981 г. във Варна се провежда първото издание на Международното биенале на графиката, което продължава да същестува и до днес като голямо и важно визуално събитие. В своя първи период биеналето стимулира българските художници да сътворяват и новаторски графични произведения, отбелязаха от екипа.

Експозицията „Графика и рисунка“ представя 70 произведения от 35 български автори от три

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Десетото юбилейно издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато" ще събере сред природата любители на музиката. Събитието е тридневно - от 28-и до 30-и юни, и ще се организира на поляната между селата Кърпачево и Горско Сливово, в непосредствена близост до пещерата "Гарваница", съобщи Ива Таралежкова, председател на Управителния съвет на сдружение "Деветашко плато".

"Това е събитие с кауза, със свободен вход. Целта е популяризиране, оживяване и обогатяване на културния и социален живот на девет села в рамките на общините Ловеч, Летница и Севлиево. Програмата ще бъде празнично богата тази година", добави Таралежкова. 

По думите й всяка година публиката на фестивала се увеличава и обхваща все повече и по-разнообразни възрастови и обществени групи от цялата страна. Затова в трите дни са планирални събития, адресирани както към твърдото ядро любители на

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Самата тя е от обикновено семейство, както разказа пред журналисти. Наред с любовта към музиката, успешно завършва гимназия, след което получава стипендия и продължава да учи в университет компютърни науки. Получава и стипендия, с която разработва специализацията си, с което пък получава работа в Рим като мениджър в голяма компания. В продължение на години води два успоредни живота – на директор в компанията и на певица. Беше прекрасно да правя и двете неща, но преди няколко години взех решение да се посветя само на музиката, защото, когато достигнеш до високо ниво, трябва да направиш избор, не може да си мениджър и да работиш с много пари, след което да свириш през нощта или да пътуваш в чужбина, разказа Чинциа Тедеско.

Попитана дали е щастлива, Чинциа каза, че „щастлив“ е „странна“ дума. Сега се чувствам по-добре, отколкото преди, имам пълен контрол на времето си, на живота си, нямам шеф над мен, който да ми казва какво да правя, не съм под голямо напрежение и това е добре, така че съм по-щастлива от преди, разказа тя. 

За проекта си „Мистър Пучини в джаза“ каза, че вярва, че ако Пучини живееше в днешните времена, щеше да пише джаз, защото е много свързан с хората. Мелодиите на Пучини пееха нашите баби, помня баба си, която си пееше арии на Пучини, разказа тя и допълни, че много джаз музиканти са взели са вдъхновени от италианския композитор. 

На сцената на „Банско джаз фестивал“ Чинциа Тедеско излезе с пианиста Еторе Каручи, бас китара – Лука Пироци, ударни Пиетро Йодиче и с участието на тромпетиста Тодор Бакърджиев, когото определи като „страхотен музикант“, вписал се веднага в квартета само след час репетиция. 

Чинциа представи и сина си, който е пианист. За него каза, че е едва на 17 години, все още в гимназията, където изучава науки, но е показал талант, затова участва в проекта . За него е важно да покаже, че може както да свири добре, така и да се справя с учебния процес. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.