NRD Начало
Сряда, 27 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
6180
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион. В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.

След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.

Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.

Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.

Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.

"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.

Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.

„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.

Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн

Премиера на спектакъла „Как хубаво лошо живяхме“ по пиеси на Людмила Петрушевска ще има на 2 октомври в театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.

Режисьор е Ваня Борисова. В представлението участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров.

Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.

Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep. 

В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 27 октомври. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра. 

„Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър № 3 из цикъла „Чудноватости“ от Антонио Вивалди, първото изпълнение в България на Концерт за цигулка и оркестър № 7 от италианския бароков виртуоз Пиетро Локатели, прочутото Адажието из симфония № 5 от Густав Малер и Вариации върху тема от Франк Брийдж от Бенджамин Бритън. Солист ще бъде живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър.

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.

Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК. 

Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение. 

Изв

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Елтън Джон е преустановил работата си по нов албум
Британският певец и композитор Елтън Джон разкри в интервю за Ей Би Си нюз, че е бил принуден да преустанови работата си по нов албум заради частична слепота и че понастоящем се въ ...
Програма с различни културни събития предлага Община Монтана за празниците
Община Монтана ще посрещне коледните и новогодишните празници с богата културна програма, която включва 12 концерта, шест изложби, четири театрални постановки и няколко конкурса и ...
Свещеник и художничка от Румъния разказват с изложба връзката между духа и природата
Изложбата "Дух и природа", която е съвместен продукт на художничката Петра Шербанеску-Тънасе и отец Лука Севериан от Румъния, бе открита днес в Русенския исторически музей. Експоз ...
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Шестдесетото издание на Венецианското биенале на изкуствата бе закрито с парти в „Арсенале“, старата корабостроителница и оръжейна от XII век. Сред гостите на събитиет ...
Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба. Експозицията „Мария Столарова. Отстоявана естетик ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Връчиха наградите на четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“
Четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“ бе открито днес в зала „Триъгълна кула на Сердика” на Регионалния исторически музей в София (РИМ-София).&nbs ...
Ани Лейбовиц черпи вдъхновение от Веласкес и Гоя за портретите на крал Фелипе и кралица Летисия
Банката на Испания представи диптих от два портрета на испанския крал Фелипе и съпругата му кралица Летисия, дело на известната американска фотографка Ани Лейбовиц, която е почерпи ...
Елтън Джон е преустановил работата си по нов албум
Британският певец и композитор Елтън Джон разкри в интервю за Ей Би Си нюз, че е бил принуден да преустанови работата си по нов албум заради частична слепота и че понастоящем се въ ...
„Когато гръм удари, как ехото заглъхва“ - премиерен спектакъл на режисьора Николай Георгиев
Спектакълът „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“, вдъхновен от творчеството на Пейо Яворов, ще има премиера на 3 декември в „Алма алтер“, съобщават от те ...
Род Стюарт ще свири на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 г.
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълн ...
Тикер в 20:00 ч.
Четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“ бе открито днес в за ...
Начало Цветни аспекти
6180
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година.Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.

След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.

Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.

Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.

Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.

"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча

Новият български филм „Аврора“ е за бурна романтична любовна история в условията на комунистическа България от 50-те години на миналия век, разказват от екипа на продукцията. Режисурата е на Джеки Стоев, създал едни от най-забавните и емблематични български филми, и неговия по-млад колега Никола Бошнаков.

Италиански комунист - журналист е изпратен в България на обмяна на комунистически опит, но тук най-изненадващо той намира любовта. Ролята е поверена на Брено Плачидо, италиански актьор и син на Микеле Плачидо, който снима за първи път у нас. Екранната му партньорка е българската актриса Константина Георгиева.

„Това е филм за абсурдите на комунистическия режим, за романса на двамата млади, които вместо живот в комунистическа България, избират този в капиталистическа И

Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“.

Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември - 3 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че артистичният път на авторката минава през Лондон и Ню Йорк.

„Невинни игри“ е експозиция, подбрана специално за пространството на галерия „Аросита“. С нея Лина Бо се откроява като артист, който смело предизвиква установените норми и отстоява женската независимост и свобода. Нейните картини са наситени с многопластова символика и разкриват жена, която не се подчинява на наложените стереотипи и отстоява своята идентичност“, разказват от галерията.

Те посочват, че Лина Бо използва своя образ, за да представи трансформацията на жената – от скритите й желания до нейната непокорна същн

Премиера на спектакъла „Как хубаво лошо живяхме“ по пиеси на Людмила Петрушевска ще има на 2 октомври в театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.

Режисьор е Ваня Борисова. В представлението участват Ангела Канева, Виктория Владова, Мария Карилоска, Димитър Василев, Димитър Бисеров.

Спектакълът е осъществен с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.

Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep. 

В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 27 октомври. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра. 

„Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър № 3 из цикъла „Чудноватости“ от Антонио Вивалди, първото изпълнение в България на Концерт за цигулка и оркестър № 7 от италианския бароков виртуоз Пиетро Локатели, прочутото Адажието из симфония № 5 от Густав Малер и Вариации върху тема от Франк Брийдж от Бенджамин Бритън. Солист ще бъде живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър.

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.

Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК. 

Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение. 

Изв

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Елтън Джон е преустановил работата си по нов албум
Програма с различни културни събития предлага Община Монтана за празниците
Свещеник и художничка от Румъния разказват с изложба връзката между духа и природата
Закриване на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Галерия „Дечко Узунов“ с юбилейна изложба на Мария Столарова
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Връчиха наградите на четвъртото национално „Биенале на илюстрацията“
Калейдоскоп
Ани Лейбовиц черпи вдъхновение от Веласкес и Гоя за портретите на крал Фелипе и кралица Летисия
Цветни аспекти
Елтън Джон е преустановил работата си по нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.