NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
6178
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион. В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.

Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.

Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.

В две паралелни изложби - в София и във Велико Търново, Наталия Йорданова показва свои произведения. 

На 4 юли в столичната галерия „Аросита“ се открива самостоятелната изложба „Безцветните зелени идеи яростно спят“. 

Между 11 юли и 11 август изложбата To-Do List Piece ще бъде позиционирана в културното пространство „ТаМ“ във Велико Търново, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че To-Do List Piece е инструктивна творба–проекция, разработена в контекста на самостоятелната изложба. Единичното произведение предстои да бъде показано като част от инициативата „1m2 изкуство“, отбелязват те.

„Разработен в сътрудничество с Дейвид Рау—компютърен учен, с когото Наталия изследва машинното обучение от няколко години, „Безцветните зелени идеи яростно спят“ използва личен архив за създаване на нови произведения. Звуците се трансформират в нови компози

Плоча в памет на проф. Снежина Танковска ще бъде открита на 7 юли 2024 г., неделя, в 16 ч. на ул. „Даскал Манол“ 15А, бл. 9. 

Плочата ще бъде поставена на сградата, където видната театрална режисьорка и педагог живее и твори от 1980 година до 2020 г., съобщават организаторите на събитието - нейни колеги и приятели от Софийския университет „Св. Климент Охридски‘‘.

Изборът на дата съвпада с края на академичната година в НАТФИЗ, където проф. Танковска в продължение на години води класове по актьорство и режисура за драматичен театър. 

Организатор на събитието е инициативна група, в която участват много български театрали, с подкрепата на Съюза на артистите в България (САБ) и с разрешението на Столичен общински съвет.

Професор Снежина Танковска (1951-2020г.) е български режисьор, дългогодишен преподавател и педагог

На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“. 

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини. 

Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Около шестдесет активисти се приковаха с вериги на входа на „Райксмузеум“ в Амстердам тази сутрин, което наложи затваряне на музея „до второ нареждане“, съобщава нидерландският всекидневник Ен Ер Се (NRC). 

Организаторите на протеста - климатичното движение „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) – твърдят, че е неприемливо музеят да има финансова подкрепа от Ай Ен Джи (ING) - банка, която според протестиращите инвестира в изкопаеми горива, като по този начин задълбочава кризата с климата.

Протестиращите не се подчиниха на полицейското разпореждане да напуснат.

Според говорител на полицията Законът за публичните демонстрации е бил нарушен и полицията е решила да пристъпи към арести малко след обяд. „На протестиращите беше дадено време, но за съжаление не се съобразиха с указанието и полицията пристъп

“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.

Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.

Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси

Лондонската хеви алтернативна рок група District 13 с българско участие подгрява Judas Priest в София този петък, съобщават организаторите от Fest Team.

В District 13 са Джон Уайлд (вокали/китара), Алесио Барба (бас) и Асен Милушев (барабани, беквокали). Групата комбинира хеви метъл и пънк, описвана като кръстоска между Black Sabbath и The Ramones. District 13 са познати на българската публика от участието си на Hills of Rock през 2018 и 2022 г. Дебютният им албум е Soma и включва песни като Wild Flowers и First Impressions. 

Както информирахме, Роб Халфорд и Judas Priest се завръщат в България като част от световното турне Invincible Shield, в което Judas Priest представя не само най-новия си студиен албум, но и всички любими хит

Певицата Кари Ъндърууд се завръща в "Американски идол" - този път като съдия, съобщи Мюзик нюз.

Очаква се носителката на "Грами" да бъде назначена за заместник на Кейти Пери в певческото състезателно шоу, което я направи известна.

Ъндърууд ще се присъедини към действащите съдии Лайънъл Ричи и Люк Брайън. 

Кейти Пери обяви по-рано тази година, че ще напусне шоуто, след като беше съдия през последните седем сезона.

Кари Ъндърууд спечели четвъртия сезон на формата през 2005 г., след което продаде 85 милиона плочи и взе осем награди "Грами", превръщайки се в един от най-известните и успешни участници в "Американски идол".

През годините тя се завръща в шоуто няколко пъти като ментор.

През последните няколко месеца "Американски идол" търси заместник на Кейти Пери. Сред имената, които се споменаваха, бяха тези на Майли Сайръс, Джъстин Бийб

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
6178
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година.Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.

Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.

Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.

В две паралелни изложби - в София и във Велико Търново, Наталия Йорданова показва свои произведения. 

На 4 юли в столичната галерия „Аросита“ се открива самостоятелната изложба „Безцветните зелени идеи яростно спят“. 

Между 11 юли и 11 август изложбата To-Do List Piece ще бъде позиционирана в културното пространство „ТаМ“ във Велико Търново, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че To-Do List Piece е инструктивна творба–проекция, разработена в контекста на самостоятелната изложба. Единичното произведение предстои да бъде показано като част от инициативата „1m2 изкуство“, отбелязват те.

„Разработен в сътрудничество с Дейвид Рау—компютърен учен, с когото Наталия изследва машинното обучение от няколко години, „Безцветните зелени идеи яростно спят“ използва личен архив за създаване на нови произведения. Звуците се трансформират в нови компози

Плоча в памет на проф. Снежина Танковска ще бъде открита на 7 юли 2024 г., неделя, в 16 ч. на ул. „Даскал Манол“ 15А, бл. 9. 

Плочата ще бъде поставена на сградата, където видната театрална режисьорка и педагог живее и твори от 1980 година до 2020 г., съобщават организаторите на събитието - нейни колеги и приятели от Софийския университет „Св. Климент Охридски‘‘.

Изборът на дата съвпада с края на академичната година в НАТФИЗ, където проф. Танковска в продължение на години води класове по актьорство и режисура за драматичен театър. 

Организатор на събитието е инициативна група, в която участват много български театрали, с подкрепата на Съюза на артистите в България (САБ) и с разрешението на Столичен общински съвет.

Професор Снежина Танковска (1951-2020г.) е български режисьор, дългогодишен преподавател и педагог

На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“. 

В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини. 

Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Около шестдесет активисти се приковаха с вериги на входа на „Райксмузеум“ в Амстердам тази сутрин, което наложи затваряне на музея „до второ нареждане“, съобщава нидерландският всекидневник Ен Ер Се (NRC). 

Организаторите на протеста - климатичното движение „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) – твърдят, че е неприемливо музеят да има финансова подкрепа от Ай Ен Джи (ING) - банка, която според протестиращите инвестира в изкопаеми горива, като по този начин задълбочава кризата с климата.

Протестиращите не се подчиниха на полицейското разпореждане да напуснат.

Според говорител на полицията Законът за публичните демонстрации е бил нарушен и полицията е решила да пристъпи към арести малко след обяд. „На протестиращите беше дадено време, но за съжаление не се съобразиха с указанието и полицията пристъп

“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.

Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.

Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси

Лондонската хеви алтернативна рок група District 13 с българско участие подгрява Judas Priest в София този петък, съобщават организаторите от Fest Team.

В District 13 са Джон Уайлд (вокали/китара), Алесио Барба (бас) и Асен Милушев (барабани, беквокали). Групата комбинира хеви метъл и пънк, описвана като кръстоска между Black Sabbath и The Ramones. District 13 са познати на българската публика от участието си на Hills of Rock през 2018 и 2022 г. Дебютният им албум е Soma и включва песни като Wild Flowers и First Impressions. 

Както информирахме, Роб Халфорд и Judas Priest се завръщат в България като част от световното турне Invincible Shield, в което Judas Priest представя не само най-новия си студиен албум, но и всички любими хит

Певицата Кари Ъндърууд се завръща в "Американски идол" - този път като съдия, съобщи Мюзик нюз.

Очаква се носителката на "Грами" да бъде назначена за заместник на Кейти Пери в певческото състезателно шоу, което я направи известна.

Ъндърууд ще се присъедини към действащите съдии Лайънъл Ричи и Люк Брайън. 

Кейти Пери обяви по-рано тази година, че ще напусне шоуто, след като беше съдия през последните седем сезона.

Кари Ъндърууд спечели четвъртия сезон на формата през 2005 г., след което продаде 85 милиона плочи и взе осем награди "Грами", превръщайки се в един от най-известните и успешни участници в "Американски идол".

През годините тя се завръща в шоуто няколко пъти като ментор.

През последните няколко месеца "Американски идол" търси заместник на Кейти Пери. Сред имената, които се споменаваха, бяха тези на Майли Сайръс, Джъстин Бийб

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.