NRD Начало
Сряда, 18 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
6176
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион. В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.

Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.

„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.

Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п

Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud. 

Финиъс О`Конъл е известен като  продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.

Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.

„Леош Яначек и милите на сърцето му хора“ - изложба на младата чешка илюстраторка Вендула Халанкова, може да бъде разгледана от днес до 24 юни в парк „Кристал“ в София. Експозицията е подготвена от Туристическия информационен център „Бърно“ (TIC BRNO) в сътрудничество с Моравския областен музей, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на програмата за Годината на чешката музика с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, Столична община, чешкия Театрален институт, Sound Czech.

„Концепцията на изложбата се основава на популярната сред деца и възрастни игра за логическо мислене и памет „Мемори“, на чешки Pexeso. На всеки от постаментите са показани двойка картинки от живота и творчеството на чешкия композитор, от едната страна има илюстрация на Вендула Халанкова, а от другата - снимка от арх

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.

То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop. 

Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open. 

Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа

Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите. 

По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“. 

„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Безплатно автокино с два нови български филма ще гостува в Силистра, съобщават от Общината.

На 30 август  ще бъде прожектиран филмът на Мариян Вълев "Чалга".

Това е и първият в света пълнометражен филм, заснет изцяло със смартфон, което според режисьора, „позволява да бъдат заснети неща, които са невъзможни за заснемане с обичайната кинокамера“.

Ден по-късно зрителите ще могат да гледат „Опасни шматки“. Продукцията обещава много смях и откъсване от ежедневието. В основата на сюжета са двама крадци, които решават да оберат всички магазини в мол по Великден.

Екранът е с впечатляващи размери 5м х 10м и е разположен на височина от 2 метра от земята, за да осигури отлична видимост за всички зрители. Прожекциите ще бъдат със свободен вход, от 21:00 ч. на паркинга на магазин "Кауфланд". Паркирането започва от 20:00 ч., ут

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Едгар Барера - продуцент и автор на песни, известен с работата си с изпълнители като Мадона, Карол Джи, Песо Плума, Шакира, "Групо Фронтера" и други, за втора поредна година води п ...
Компания съди Майли Сайръс, че е копирала песен на Бруно Марс за хита си Flowers
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хит ...
Национален театрален фестивал на любителските театри
Национален театрален фестивал на любителските театри ще се състои на 27 и 28 септември в Нова Загора, каза Станимира Кънчева, началник отдел „Култура, медийна политика и инте ...
Ралица Енчева показва жената в различни образи в изложбата "Пъзел"
Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел". Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четв ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
С празничен концерт на симфоничния оркестър на БНР започват честванията за Деня на независимостта
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в ...
Тикер в 11:00 ч.
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийс ...
Начало Цветни аспекти
6176
Цветни аспекти

Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година.Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

| 10 Август 2024, 12:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Капуани Киуанга покри с хиляди мъниста канадския павилион на Венецианкото биенале
Снимка © DFA

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.

Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.

„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.

Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п

Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud. 

Финиъс О`Конъл е известен като  продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.

Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.

„Леош Яначек и милите на сърцето му хора“ - изложба на младата чешка илюстраторка Вендула Халанкова, може да бъде разгледана от днес до 24 юни в парк „Кристал“ в София. Експозицията е подготвена от Туристическия информационен център „Бърно“ (TIC BRNO) в сътрудничество с Моравския областен музей, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на програмата за Годината на чешката музика с подкрепата на Посолството на Чешката република в София, Столична община, чешкия Театрален институт, Sound Czech.

„Концепцията на изложбата се основава на популярната сред деца и възрастни игра за логическо мислене и памет „Мемори“, на чешки Pexeso. На всеки от постаментите са показани двойка картинки от живота и творчеството на чешкия композитор, от едната страна има илюстрация на Вендула Халанкова, а от другата - снимка от арх

Художникът Иван Веселинов казва за него: „Беше изключително почтен творец с изтънчено чувство за хумор“. Думите са за Георги Чавдаров – художник, карикатурист, сценарист и режисьор на анимационни филми. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Георги Чавдаров е роден на 29 юли 1934 г. в с. Гълъбник, община Радомир. Има икономическо образование. От 1952 до 1955 г. работи в Завод за захарни изделия, след което започва да рисува за вестник „Земеделско знаме“.

12 АНИМАЦИОННИ ФИЛМА, 10 000 КАРИКАТУРИ

От 1960 до 1969 г. е художник в отдела за мултипликационни филми към студията за игрални филми „Бояна“. През 1967 г. е аниматор на филма „Стрелци“, а две години по-късно режисира първият си анимационен филм – „Злополучният ловец“. Художникът създава и режисира общо 12 анимационни филма – „Зайко и Байко“ от 1970 г.,

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.

То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop. 

Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open. 

Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа

Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите. 

По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“. 

„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август. 

Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври. 

В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.

България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о

„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.

По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.

Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите. 

Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфи

Безплатно автокино с два нови български филма ще гостува в Силистра, съобщават от Общината.

На 30 август  ще бъде прожектиран филмът на Мариян Вълев "Чалга".

Това е и първият в света пълнометражен филм, заснет изцяло със смартфон, което според режисьора, „позволява да бъдат заснети неща, които са невъзможни за заснемане с обичайната кинокамера“.

Ден по-късно зрителите ще могат да гледат „Опасни шматки“. Продукцията обещава много смях и откъсване от ежедневието. В основата на сюжета са двама крадци, които решават да оберат всички магазини в мол по Великден.

Екранът е с впечатляващи размери 5м х 10м и е разположен на височина от 2 метра от земята, за да осигури отлична видимост за всички зрители. Прожекциите ще бъдат със свободен вход, от 21:00 ч. на паркинга на магазин "Кауфланд". Паркирането започва от 20:00 ч., ут

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонто, цитиран от канадското издание Сanadian Аrchitect, вниманието, с което са поставени мънистата, е красива почит към проектирания през 1957 г. канадски павилион. По думите му, това е едно от великите произведения на следвоенния италиански модернизъм.

„Докато павилионът понякога е критикуван като пространство, трудно за излагане, инсталацията на Киуанга е идеално адаптирана към заобикалящата я среда. Нанизите от мъниста имат изящни детайли, които могат да бъдат внимателно разгледани отблизо. И както самият павилион е проектиран около две дървета, растящи в него, мънистата са монтирани около знаци за изход, противопожарни аларми и други елементи, характерни за съвременните сгради. Временен повдигнат под, леко отстранен от стените, позволява на мънистата да падат в плитка пролука. Полученият ефект подчертава вертикалната непрекъснатост на преливащите една в друга повърхности, покрити с перли“, казва той.

МЪНИСТАТА КАТО ВАЛУТА

Инсталацията основно се състои от conterie (зърнени мъниста), исторически използвани като разменна монета. Векове наред мънистата, наречени conterie, се произвеждат на остров Мурано и се използват като валута и за бартер, набирайки популярност през XVI век, когато европейските търговци и изследователи разширяват глобалния си обхват. „Тези малки, миниатюрни стъкълца оформят нашия модерен и постмодерен свят“, разказа Киуанга преди откриването на Венецианското биенале, цитирана от CBC.

„Интересувам се как самите материали могат да бъдат документи на човешко, социално и политическо взаимодействие“, отбелязва тя пред изданието. 

„Киуанга използва тези малки стъкълца, за да изгради монументалното от миниатюрното, като всяко мънисто действа като свидетел на минали взаимодействия, променили социално-икономическия пейзаж на шестнадесети век и след това. Работата се занимава с често разрушителната история на търговията и с това как търговията с тези мъниста е оформила света“, пише на сайта на биеналето. 

Капуани Киуанга е родена в Канада, а в момента живее в Париж. По думите на изданието Аrtnews тя е известна със своята изследователска практика, която се занимава със скулптура и инсталация до фотография, видео и пърформанс. „Често насочва вниманието си към историите на онези, които са били насилствено маргинализирани, забравени или заличени, фокусирайки се върху трансатлантическата търговия с роби, Зелената книга и цветните декорации, правени за дипломатически срещи с африкански нации“, пише още сайтът.

Павилионът на Канада се намира във Венецианските градини и може да бъде разгледан до 24 ноември. Както информирахме, тазгодишното издание на Биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Резбовани приказки
Едгар Барера, Бед Бъни и Карол Джи водят по номинации за наградите "Грами" за латино музика
Компания съди Майли Сайръс, че е копирала песен на Бруно Марс за хита си Flowers
Национален театрален фестивал на любителските театри
Ралица Енчева показва жената в различни образи в изложбата "Пъзел"
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Под прожектора
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Творчески отражения
Украйна предприе културен десант в САЩ
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.