NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Под прожектора Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
6488
Под прожектора

Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала. Следва цялото интервю: Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра? Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти

| 09 Август 2024, 19:56 ч.
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Снимка © DFA

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Продължава реализацията на проекта „Лауреатите“, информират организаторите от „Кантус фирмус“. На 13 октомври е  завършил майсторският клас по камерна музика, в който ментори бяха цигуларят Максим Цеков (България/Австрия) и пианистът Джулиан Тревелиян (Великобритания).

Двамата музиканти са в България за поредица от изяви, в които се срещат с българската публика и споделят своя опит с по-млади колеги. „Беше изключително полезно, интересно, получихме много нови знания и идеи!“, споделят младите български изпълнители, участвали в обучението. Част от него бе и лекцията „Конкурсите и пътят към успеха“, която Джулиан Тревелиян изнесе пред младежите. Наскоро той взе пета награда, след като се е подготвил само за две седмици за участие в Международни

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян.

Пиесата на Йордан Радичков е разработена от новосформирания театрален състав към културната институция с ръководител Тодор Бенчев. Режисьор на спектакъла е Цветомир Иванов, водещ на популярното предаване „Семейни войни“.

„Наследниците дариха авторските права на читалището, за да можем да реализираме постановката. Композиторът Константин Добрев също безвъзмездно композира и записа в студио музиката за спектакъла и дари труда и таланта си“, разказа Марешка. 

Тя посочи, че основният двигател за реализиране на постановката в толкова мащабен вид е ръководителят на  трупата Тодор Бенчев и че се надява тя да може да бъде игра

Започва събирането на художествени творби за ежегодния "Есенен салон", организиран от Община Казанлък. Това съобщават от общинския пресцентър.

Творби се приемат в културно-информационния център до 21 октомври, а журирането им ще се осъществи до три дни след крайния срок. 

Право на участие имат всички художници, които са родени, живели са или живеят на територията на община Казанлък.

Всеки автор може да участва с не повече от три произведения в разделите "Живопис", "Графика", "Скулптура". Творбите трябва да бъдат оригинални и да са създадени през предходната година. 

Есенният салон в Казанлък е ежегодна проява в културния календар на града и се открива традиционно в навечерието на Деня на народните будители.

През 2023 година отличието на Община Казанлък спечели Емилия Милчева, а наградата за млад автор получи Мария Колчева.

Нагр

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Николов секстет“, една легендарна група, в която свириха Радул Начков, също барабани, Веселин Койчев – китара, Дочо Панов – бас, самият Веселин Николов – саксофон, лидер на този проект, и Йълдъз Ибрахимова. След това сме свирили много с Борис като дуо. С Ивайло пък, с него се запознахме, бяхме поканени двамата на един рожден ден на наша обща позната в Швейцария, там за първи път свирихме. След това заедно с Борис и с един прекрасен цигулар и диригент, който живее също в Швейцария, Дружелюб Янакиев, направихме един проект, нашата група „Джаз комбо“ плюс симфоничен оркестър от Швейцария, с който свирихме освен в Швейцария на няколко места, в зала „България“ дори свирихме, в Русе, Силистра, Разград. С Херберт Крамис, той ми е нов приятел, той пък е близък на Ивайло Ковачев, и сега свирим за първи път. Той абсолютно се „вклини“ по най-добрият начин в нашата компания, прекрасен контрабасист. Вие тази вечер ще усетите колко истински контрабасист е той, защото в джаза има много контрабасисти, които свирят и на бас китари, третират този инструмент по малко по-различен начин, но той, освен че е класически контрабасист, той свири и е изявен джаз музикант. 

Какво ще чуе публиката на „Банско джаз фестивал“?

Теодосий Спасов: Има две пиеси, които са написани специално за джаз фестивала, те са на Ивайло Ковачев и на Борис Динев също. Пиесата на Херберт е много хубава балада и за първи път ще бъде изсвирена тук, на джаз фестивала. Аз съм приготвил една пиеса за начало, която се нарича „Четири котки и една луна“. Тази пиеса сме я свирили с Борис и с Ивайло в Швейцария, сега ще я изсвирим в тази формация. И още една моя пиеса, която се казва „Лутаница – лютеница“. Тя е първообразът на по-късно създадения от мен един концерт за кавал, кларинет и симфоничен оркестър, но в този вид никой не я е чувал. Дори и ние за първи път я свирим. 

Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.

Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври. 

Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.

Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“

Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро

Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.

Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron).

В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".

Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура. 

През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на А

Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.

Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.

Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.

Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.

През 2019 г. платформата Редит публикува песента

Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“-  „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).

Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да

Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.

Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро. 

Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро. 

Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро. 

Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.

Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси,

Този квартет е още едно доказателство, че музиката няма граници, а Вие сте олицетворение – Антарктида, Хималаите… Има ли място, на което мечтаете да свирите или нещата се случват от само себе си?

Теодосий Спасов: Точно така, те се случват вече на моята възраст от само себе си. И предпочитам по този начин да се случват, без аз да си мечтая и да напирам. Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш. Затова просто оставяш времето, обстоятелствата, те да те движат в тоя живот. 

Във вашата музика се съчетават и драматизмът, и спокойствието, и тъгата, по много интересен начин, обаче душата се чувства спокойна, как го постигате, Вие самият ли чувствате тази хармония?

Теодосий Спасов: Музиката е моят свят на свобода, където се чувствам независим. Работя от дете на тази планета Музика и съм свикнал да се чувствам в свои води и спокоен. Когато съм в обятията на музиката, тя ме води, аз също летя чрез нейните криле и няма нужда от притеснение, защото от годни сме близки. 

Когато създавате музика, замисляте ли се как искате да въздействате с нея или тя е израз на това, което в момента чувствате? 

Теодосий Спасов: Разбира се, когато създавам дадена композиция, произведения, мисля какво въздействие то ще окаже, какво внушение има вътре, съдържанието, като отвориш една кутия и видиш изненадата вътре. „Киндер сюрприз“, купуваш си от магазина, отваряш и детето вижда играчка, за която дори не си е мечтало, точно така му се случва да я получи. И при мен пиесите са конструирани вътре така, че публиката, като отвори този „Киндер Сюрприз“, да се очарова и изненада от тази музикална играчка, която се намира вътре.

Винаги да има момент на изненада?

Теодосий Спасов: Винаги, да.

И на наслада?

Теодосий Спасов: Най-вече, да.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 01:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
6488
Под прожектора

Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов.Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

| 09 Август 2024, 19:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Теодосий Спасов: Когато създавам композиция, мисля какво въздействие ще окаже
Снимка © DFA

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Продължава реализацията на проекта „Лауреатите“, информират организаторите от „Кантус фирмус“. На 13 октомври е  завършил майсторският клас по камерна музика, в който ментори бяха цигуларят Максим Цеков (България/Австрия) и пианистът Джулиан Тревелиян (Великобритания).

Двамата музиканти са в България за поредица от изяви, в които се срещат с българската публика и споделят своя опит с по-млади колеги. „Беше изключително полезно, интересно, получихме много нови знания и идеи!“, споделят младите български изпълнители, участвали в обучението. Част от него бе и лекцията „Конкурсите и пътят към успеха“, която Джулиан Тревелиян изнесе пред младежите. Наскоро той взе пета награда, след като се е подготвил само за две седмици за участие в Международни

Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.

В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света. 

Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.

ПАВИЛИОНЪТ

Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Премиерно представление на пиесата „Суматоха“ ще могат да гледат зрителите в Троян на 26 ноември, съобщи Станка Марешка, секретар на Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян.

Пиесата на Йордан Радичков е разработена от новосформирания театрален състав към културната институция с ръководител Тодор Бенчев. Режисьор на спектакъла е Цветомир Иванов, водещ на популярното предаване „Семейни войни“.

„Наследниците дариха авторските права на читалището, за да можем да реализираме постановката. Композиторът Константин Добрев също безвъзмездно композира и записа в студио музиката за спектакъла и дари труда и таланта си“, разказа Марешка. 

Тя посочи, че основният двигател за реализиране на постановката в толкова мащабен вид е ръководителят на  трупата Тодор Бенчев и че се надява тя да може да бъде игра

Започва събирането на художествени творби за ежегодния "Есенен салон", организиран от Община Казанлък. Това съобщават от общинския пресцентър.

Творби се приемат в културно-информационния център до 21 октомври, а журирането им ще се осъществи до три дни след крайния срок. 

Право на участие имат всички художници, които са родени, живели са или живеят на територията на община Казанлък.

Всеки автор може да участва с не повече от три произведения в разделите "Живопис", "Графика", "Скулптура". Творбите трябва да бъдат оригинални и да са създадени през предходната година. 

Есенният салон в Казанлък е ежегодна проява в културния календар на града и се открива традиционно в навечерието на Деня на народните будители.

През 2023 година отличието на Община Казанлък спечели Емилия Милчева, а наградата за млад автор получи Мария Колчева.

Нагр

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Николов секстет“, една легендарна група, в която свириха Радул Начков, също барабани, Веселин Койчев – китара, Дочо Панов – бас, самият Веселин Николов – саксофон, лидер на този проект, и Йълдъз Ибрахимова. След това сме свирили много с Борис като дуо. С Ивайло пък, с него се запознахме, бяхме поканени двамата на един рожден ден на наша обща позната в Швейцария, там за първи път свирихме. След това заедно с Борис и с един прекрасен цигулар и диригент, който живее също в Швейцария, Дружелюб Янакиев, направихме един проект, нашата група „Джаз комбо“ плюс симфоничен оркестър от Швейцария, с който свирихме освен в Швейцария на няколко места, в зала „България“ дори свирихме, в Русе, Силистра, Разград. С Херберт Крамис, той ми е нов приятел, той пък е близък на Ивайло Ковачев, и сега свирим за първи път. Той абсолютно се „вклини“ по най-добрият начин в нашата компания, прекрасен контрабасист. Вие тази вечер ще усетите колко истински контрабасист е той, защото в джаза има много контрабасисти, които свирят и на бас китари, третират този инструмент по малко по-различен начин, но той, освен че е класически контрабасист, той свири и е изявен джаз музикант. 

Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.

Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври. 

Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.

Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“

Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро

Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.

Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron).

В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".

Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура. 

През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на А

Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.

Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.

Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.

Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.

През 2019 г. платформата Редит публикува песента

Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“-  „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).

Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да

Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.

Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро. 

Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро. 

Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро. 

Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.

Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси,

Какво ще чуе публиката на „Банско джаз фестивал“?

Теодосий Спасов: Има две пиеси, които са написани специално за джаз фестивала, те са на Ивайло Ковачев и на Борис Динев също. Пиесата на Херберт е много хубава балада и за първи път ще бъде изсвирена тук, на джаз фестивала. Аз съм приготвил една пиеса за начало, която се нарича „Четири котки и една луна“. Тази пиеса сме я свирили с Борис и с Ивайло в Швейцария, сега ще я изсвирим в тази формация. И още една моя пиеса, която се казва „Лутаница – лютеница“. Тя е първообразът на по-късно създадения от мен един концерт за кавал, кларинет и симфоничен оркестър, но в този вид никой не я е чувал. Дори и ние за първи път я свирим. 

Този квартет е още едно доказателство, че музиката няма граници, а Вие сте олицетворение – Антарктида, Хималаите… Има ли място, на което мечтаете да свирите или нещата се случват от само себе си?

Теодосий Спасов: Точно така, те се случват вече на моята възраст от само себе си. И предпочитам по този начин да се случват, без аз да си мечтая и да напирам. Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш. Затова просто оставяш времето, обстоятелствата, те да те движат в тоя живот. 

Във вашата музика се съчетават и драматизмът, и спокойствието, и тъгата, по много интересен начин, обаче душата се чувства спокойна, как го постигате, Вие самият ли чувствате тази хармония?

Теодосий Спасов: Музиката е моят свят на свобода, където се чувствам независим. Работя от дете на тази планета Музика и съм свикнал да се чувствам в свои води и спокоен. Когато съм в обятията на музиката, тя ме води, аз също летя чрез нейните криле и няма нужда от притеснение, защото от годни сме близки. 

Когато създавате музика, замисляте ли се как искате да въздействате с нея или тя е израз на това, което в момента чувствате? 

Теодосий Спасов: Разбира се, когато създавам дадена композиция, произведения, мисля какво въздействие то ще окаже, какво внушение има вътре, съдържанието, като отвориш една кутия и видиш изненадата вътре. „Киндер сюрприз“, купуваш си от магазина, отваряш и детето вижда играчка, за която дори не си е мечтало, точно така му се случва да я получи. И при мен пиесите са конструирани вътре така, че публиката, като отвори този „Киндер Сюрприз“, да се очарова и изненада от тази музикална играчка, която се намира вътре.

Винаги да има момент на изненада?

Теодосий Спасов: Винаги, да.

И на наслада?

Теодосий Спасов: Най-вече, да.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.