Пространствена инсталация на Юлиян Табаков, озаглавена „Водна кула“, ще бъде изложена в столичната Галерия +359. Вернисажът на експозицията е на 15 август и ще продължи до 15 септември, информират организаторите.
Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.
Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з
Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.
Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков.
„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.
В колекцията на изложбата са предст
Спорът между Гърция и Великобритания относно връщането на скулптурите от Партенона – в застой, откакто Гърция за първи път официално поиска връщането им в началото на 80-те години на миналия век - най-накрая може да „направи голяма крачка напред", според публикация в издание на списание „Икономист“- „Светът напред до 2025 г.“, както предаде гръцката агенция АНА-МПА. Заглавието на статията е „Да изгубиш мраморните си скулптури“ ("Losing your marbles" включва игра на думи, като “marbles” се използва както за „мраморни скулптури“, така и за „стъклени топчета за игра“ - бел. ред.).
Според заглавието на онлайн версията „Възстановяването на културното наследство ще продължи напред през 2025 г.“ и, както се казва в статията, „през 2025 г. мраморните скулптури може най-накрая да
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г.
Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.
Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.
Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.
Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата".
В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж
Юлиан Табаков работи в областта на визуалните и сценичните изкуства, киното и илюстрацията. Завършил е „Сценография“ в Националната художествена академия (НХА) и изящни изкуства в ENS des Beaux в Париж. През 2012 г. завършва документалния филм „Цветанка“, който получава 13 награди и е част от официалната програма на фестивали като DocFothnight – MoMA Annual International Festival of Nonfiction Film, Doc Leipzig, CPH:DOCS.
След 1998 прави над 60 сценографски и костюмографски решения на продукции в областта на театъра, операта и киното както и илюстрации за детски книги.
Носител е на отличие „Златен век“ за принос в развитието на българската култура и много други награди в областта на театъра, киното и илюстрацията.
/ВСР
На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен
Американската версия на френския сериал "ВИП: Висок интелектуален потенциал" ще дебютира по телевизионните екрани следващата седмица, съобщи АФП.
Действието на римейка ще се развива в Лос Анджелис, а вместо Морган Алваро, екстравагантна чистачка с коефициент на интелигентност над 160, главната героиня ще бъде Морган Гилрой - отново самотна майка, изиграна от Кейтлин Олсън.
Сериалът ще се излъчва по телевизия Ей Би Си.
Никога не съм виждал подобен герой в криминални сериали, напомня на доктор Хаус, сподели главният сценарист на американската версия Тод Хартан. Сериалът има потенциал да достигне до огромна аудитория, каза той пред АФП.
Във Франция "ВИП: Висок интелектиален потенциал" се превръща във феномен още след дебюта си през 2021 г. Някои от епизодите са събирали над 10 млн. зрители - нечувано постижение от 2005 досега, когато теле
Светлана Брезашка открива самостоятелна изложба живопис в столичната галерия Heritage. Събитието ще се състои на 15 октомври и ще продължи до 28-и, информират организаторите.
На вернисажа ще се състои и концерт на домакините Благовест Зерлиев (Веско) - второ поколение художник и музикант („Атлас“, „Акустика“) и рок изпълнителката Tanya Di, отбелязват от екипа.
Светлана Верисова (Брезашка) е родена през 1974 г. в Русия. От 1997 г. живее и работи в България. Член е на Професионалния съюз на художниците на Русия (ПСХР). В периода 1993 - 1997 г. Светлана е учител по рисуване в общообразователно училище в гр.Горячий Ключ, Русия. През 2000 - 2023 г. в България се занимава с живопис като хоби. Участва в онлайн изложби и колективни изложби в частни галерии.
/ВСР
Ямболската арт-галерия „Стойчев“ ще представи творби на над 40 художници от страната в традиционния „Есенен салон“, който ще бъде открит на 7 ноември. В изложбата ще бъдат показани над 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Събран е целият колорит на есента, представен през погледа на талантливи български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
Експозицията съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Всяка творба разкрива уникална гледна точка и дълбок емоционален заряд, напомня за преходността на сезоните и магията на есенните дни. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на природата около нас, посочват от галерията.
Изложбата „Визия и интуиция“ на Станислав Божанков събира 50 избрани произведения, които обхващат три основни теми – сърдечно, джазово и слънчево. Творчеството на Божанков, което се отличава с дълбока концептуалност и иновативност, се развива в областта на живописта, графиката, колажа и инсталацията, коментира кураторът на изложбата Пламена Димитрова-Рачева. Откриването е на 13 август в музей-галерия „Анел“.
Авторът има 45 награди и участия в над 400 изложби по целия свят.
Заглавието „Визия и интуиция“ е вдъхновено от дефиницията на италианския философ Бенедето Кроче, който определя изкуството като израз на интуицията, тоест на вътрешното виждане. „Божанков възприема тази идея като своя художествена философия, изразена