NRD Начало
Събота, 14 Септември 2024
Начало Тонът на времето Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
6906
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя

| 09 Август 2024, 13:13 ч.
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
Снимка © БТА

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Бюрхан Керим, Деян Ангелов - от Северна Македония, и Михаил Цанков са тримата финалисти в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров 2024", организиран от Русенския театър. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

"Това са тримата финалисти, в чиито режисьорски експликации разпознавам духа на Слави Шкаров", каза при обявяването на финалистите селекционерът Ина Шкарова.

Те ще работят с трупата на Русенския драматичен театър и ще представят публично откъси от избраните проекти. Финалният етап от конкурса ще се състои от 18-и до 22-ри юни тази година. 

Бюрхан Керим е завършил режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той ще представи пиесата "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг). 

Деян Ангелов от Северна Македония завършва режисура за драматичен театъ

Рапърът Еминем е начело на британската класация за албуми с The Death of Slim Shady (Coup de Grace) за трета последователна седмица, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

The Death of Slim Shady (Coup de Grace) е дванадесетият студиен албум в кариерата на американския рапър. Той излезе на 12 юли, като за момента се продава само онлайн. 

Второто място в британското подреждане за албуми е за Тейлър Суифт с продукцията The Tortured Poets Department. В началото на месец май започна европейската част от световното турне Eras на певицата.  В събота Суифт се качи на сцената във Варшава, а между 8 и 10 август е във Виена. Британските фенове на изпълнителката ще могат да я видят между 15 и 20 август, когато има планирани концерти на стадион “Уембли” в Лондон.

Третата позиция е за британската певица Чарли Екс Си Ек

Екипът Селин Дион критикува Доналд Тръмп за използването на класическия хит My Heart Will Go On по време на предизборен митинг в рамките на кандидатпрезидентската кампания, съобщи ДПА. 

Спечелилата "Оскар" песен от филма "Титаник" от 1997 г. звуча на събитие в Монтана.

В събота екипът на певицата публикува изявление в социална мрежа от името на канадската изпълнителка и нейната звукозаписна компания, в което се уточнява, че няма разрешение за използването на песента в рамките на предизборното събитие. 

Днес мениджърският екип на Селин Дион и нейната звукозаписна комнпания "Сони мюзик ентъртейнмънт Канада" научиха за неоторизирана употреба на видео, запис, музикално изпълнение и образ на Селин Дион. Тази употреба не е разрешена по никакъв начин и Селин Дион не я одобрява, се казва в публикацията.

Редица изпълнители са критикували Дона

Под палката на диригента Иван Кожухаров на 11 юли публиката в Летния театър на Бургас ще може да гледа операта „Toска“ по музика на Джакомо Пучини. Събитието е второ в тазгодишната програма на седемнадесетите поред Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в морския град.

Тъжната история с фатален край ще бъде пресъздадена от солистите и оркестъра на културната институция заедно с певци от Детски хор "Милка Стоева".

В ролята на Флория Тоска ще се превъплъти сопраното Йоана Железчева. В образа на художника Марио Каварадоси ще влезе тенорът Даниел Дамянов, солист на Софийската опера и Държавна опера – Бургас. 

В образа на безмилостния и неумолим в жестокостта си барон Скарпия ще се превъплъти баритонът Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Басът Диман Панчев ще

Американският актьор и продуцент Гари Стреч ще води за втори път актьорски майсторски клас у нас заедно с актрисата и продуцент Деси Текенеджиева, съобщиха от фондация "Стоян Камбарев". Двамата работят в партньорство от няколко години, а миналата година водиха първия си мастърклас по актьорско майсторство у нас.

Тазгодишният уъркшоп Acting Masterclass` 24 ще е от 26 август до 2 септември в гр. Девин. Кандидатите могат да заявят участие до 5 август на уебсайта нa фондация "Стоян Камбарев" , която е  официален партньор на организатора - продуцентската компания Nova film.  Фондация "Стоян Камбарев" ще покрие 2 пълни стипендии за избрани от менторите студенти и пет частични стипендии за финансово затруднени млади актьори. Задължително условие е кандидатът да владее английски език, поне говоримо, защото мастъркласът се провежда на английски език. Гари Стреч и Деси Тенекед

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров. 

Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев. 

„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.

Министър Найден Тодоров

„До този момент изготвихме план за опазване и управление на сградата, като проучихме какво е нейното състояние и как трябва да се действа занапред с устойчиви стъпки, за да може да бъде опазвана и реставрирана“, обясни арх. Дора Иванова. 

По думите й от екипа на фондацията в рамките на три години са успели да извършат поредица от дейности за стабилизирането на мозайките на сградата и за нейното почистване, за да може да бъде отворена за посещения. Към момента обаче мозайките вече не са извън риск, а сградата не е отворена. 

Според арх. Иванова причината е административна – липсва модел на управление на сградата, който да позволи нейното отваряне и поддръжка. 

„В момента сградата не се поддържа и трудът на толкова много реставратори от различни държави, дарители и доброволци, е застрашен  заради липсата на достъп“, каза тя. 

Арх. Дора Иванова изрази мнение, че отварянето на сградата е физически възможно, но трябва да бъде решено как да се развие. Сградата е държавна собственост, така че това са решения, които зависят от държавата, коментира тя и допълни, че „един възможен сценарий, който би разплел този възел, е сградата да е под юрисдикцията на Община Казанлък“. Идеята е да има референдум по тази тема и това би придвижило тази невъзможност да се стопанисва и развива обектът, така че това е една от възможностите за управление на сградата, напомни тя. 

По думите на основателя фондация „Проект Бузлуджа“ има конкретни изчисления какво би струвала всяка една от стъпките за опазването на сградата и за превръщането както в център за съвременна култура и изкуство, така и в място за история и туризъм, но предвид влошаването на състоянието на сградата и повишаващата се инфлация, от екипа не се ангажират да дефинират конкретна сума. 

Според арх. Иванова историята както на мястото, така и на самия монумент, е важна изходна точка при формирането на бъдещата концепция. 

„Трябва да я познаваме, да я критикуваме, да я използваме за демократични цели, да разбираме какво и как е функционирало преди, за да взимаме по-добри решения. Със сигурност трябва да започнем от историческата перспектива, но смятам, че тя не е единствена, защото сградата сама по себе си е едно уникално творение, което има много потенциал за нови функции, за развитие и привличане на туристи и за развитието на региона“, каза тя и допълни, че според изчисления на организацията монументът привлича около 50 хиляди туристи годишно.

Тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha започна вчера в подножието на монумента.

Начало на музикалната програма на основната сцена постави групата “Юпитер 7“, след което на сцената се качиха Cool Den и “Уикеда“. Тази година в програмата сме се постарали да има за всекиго по нещо, каза арх. Иванова. Музикалната програма е изключително богата и ще бъде на три музикални сцени. На основната сцена ще се качат любими български банди, а акцентът при монументална сцена е самият паметник, който ще бъде озарен от светлинното шоу на MP студио, обясни тя. 

“Тази година то се нарича “Сигнал”, защото паметникът, известен като “чинията”, е прихванал сигнал от бъдещето, а посетителите ще трябва да го разшифроват на място”, каза арх. Дора Иванова и изрази мнение, че за всички ще бъде много любопитно.

Музикалната програма не е всичко, коментира още тя.

“Тази година новото е, че има фестивална игра, която се състои от десет “Бузлуджа изживявания”, а целта е гостите да научат повече за каузата на фестивала, за мястото, за историята и визията напред във времето, както и да провокираме дискусия за бъдещето на паметника Бузлуджа”, разказа арх. Иванова. Предвидени са още импротеатър, турове, детска програма, работилници, за всеки по нещо.

Както информирахме, към момента достъпът до вътрешността на сградата на Дом паметника на БКП на връх Бузлуджа е ограничен със заповед на Областна администрация с мотива, че тя е опасна за посетители. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс. „Има два ...
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от ...
Българи спечелиха медали на световен шампионат по сценични изкуства в Рим
Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим. Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от &bdquo ...
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София с празнична програма
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организатори ...
Художничката Лина Бо подрежда изложба в галерия „Аросита“
Галерия „Аросита“ ще бъде домакин на изложбата „Невинни игри“. Неин автор е художничката Лина Бо, която ще представи там творбите си в периода 19 септември ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс. „Има два ...
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев (1924-2007) бе открита тази вечер в художествена галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийската градск ...
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от ...
Българи спечелиха медали на световен шампионат по сценични изкуства в Рим
Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим. Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от &bdquo ...
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland. Проектит ...
Тикер в 04:00 ч.
Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на сн ...
Начало Тонът на времето
6906
Тонът на времето

Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал.

| 09 Август 2024, 13:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх
Целта на фестивала Open Buzludzha е да създаде обществена подкрепа за опазването на паметника на връх "Бузлуджа"
Снимка © БТА

Целта на фестивала Open Buzludzha е да подкрепи опазването на монумента на връх „Бузлуджа“ и да създаде обществена подкрепа и разбиране на необходимостта от това опазване. 

Това каза в интервю арх. Дора Иванова, основател и управител на фондация „Проект Бузлуджа“, които за четвърта година са организатори на музикалния фестивал. 

Бюрхан Керим, Деян Ангелов - от Северна Македония, и Михаил Цанков са тримата финалисти в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров 2024", организиран от Русенския театър. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

"Това са тримата финалисти, в чиито режисьорски експликации разпознавам духа на Слави Шкаров", каза при обявяването на финалистите селекционерът Ина Шкарова.

Те ще работят с трупата на Русенския драматичен театър и ще представят публично откъси от избраните проекти. Финалният етап от конкурса ще се състои от 18-и до 22-ри юни тази година. 

Бюрхан Керим е завършил режисура и актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той ще представи пиесата "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг). 

Деян Ангелов от Северна Македония завършва режисура за драматичен театъ

Рапърът Еминем е начело на британската класация за албуми с The Death of Slim Shady (Coup de Grace) за трета последователна седмица, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

The Death of Slim Shady (Coup de Grace) е дванадесетият студиен албум в кариерата на американския рапър. Той излезе на 12 юли, като за момента се продава само онлайн. 

Второто място в британското подреждане за албуми е за Тейлър Суифт с продукцията The Tortured Poets Department. В началото на месец май започна европейската част от световното турне Eras на певицата.  В събота Суифт се качи на сцената във Варшава, а между 8 и 10 август е във Виена. Британските фенове на изпълнителката ще могат да я видят между 15 и 20 август, когато има планирани концерти на стадион “Уембли” в Лондон.

Третата позиция е за британската певица Чарли Екс Си Ек

Екипът Селин Дион критикува Доналд Тръмп за използването на класическия хит My Heart Will Go On по време на предизборен митинг в рамките на кандидатпрезидентската кампания, съобщи ДПА. 

Спечелилата "Оскар" песен от филма "Титаник" от 1997 г. звуча на събитие в Монтана.

В събота екипът на певицата публикува изявление в социална мрежа от името на канадската изпълнителка и нейната звукозаписна компания, в което се уточнява, че няма разрешение за използването на песента в рамките на предизборното събитие. 

Днес мениджърският екип на Селин Дион и нейната звукозаписна комнпания "Сони мюзик ентъртейнмънт Канада" научиха за неоторизирана употреба на видео, запис, музикално изпълнение и образ на Селин Дион. Тази употреба не е разрешена по никакъв начин и Селин Дион не я одобрява, се казва в публикацията.

Редица изпълнители са критикували Дона

Под палката на диригента Иван Кожухаров на 11 юли публиката в Летния театър на Бургас ще може да гледа операта „Toска“ по музика на Джакомо Пучини. Събитието е второ в тазгодишната програма на седемнадесетите поред Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в морския град.

Тъжната история с фатален край ще бъде пресъздадена от солистите и оркестъра на културната институция заедно с певци от Детски хор "Милка Стоева".

В ролята на Флория Тоска ще се превъплъти сопраното Йоана Железчева. В образа на художника Марио Каварадоси ще влезе тенорът Даниел Дамянов, солист на Софийската опера и Държавна опера – Бургас. 

В образа на безмилостния и неумолим в жестокостта си барон Скарпия ще се превъплъти баритонът Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Басът Диман Панчев ще

Американският актьор и продуцент Гари Стреч ще води за втори път актьорски майсторски клас у нас заедно с актрисата и продуцент Деси Текенеджиева, съобщиха от фондация "Стоян Камбарев". Двамата работят в партньорство от няколко години, а миналата година водиха първия си мастърклас по актьорско майсторство у нас.

Тазгодишният уъркшоп Acting Masterclass` 24 ще е от 26 август до 2 септември в гр. Девин. Кандидатите могат да заявят участие до 5 август на уебсайта нa фондация "Стоян Камбарев" , която е  официален партньор на организатора - продуцентската компания Nova film.  Фондация "Стоян Камбарев" ще покрие 2 пълни стипендии за избрани от менторите студенти и пет частични стипендии за финансово затруднени млади актьори. Задължително условие е кандидатът да владее английски език, поне говоримо, защото мастъркласът се провежда на английски език. Гари Стреч и Деси Тенекед

Дом-паметникът на Българската комунистическа партия е една противоречива сграда от близкото минало, която обаче има световна известност и огромен потенциал да бъде развита, стига хората да го видят, смята тя. 

Арх. Иванова напомни, че сградата има статут на паметник на културата от национално значение. Фестивалът показва именно потенциала на монумента, разказва историята и създава новите спомени с новото изживяване на това какво паметникът „Бузлуджа“ може да бъде, посочи тя. 

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Изложбата  „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ бе официално открита в Националния етнографски музей (НЕМ) в София.  

Пътуващата експозиция, чието оригинално заглавие е „Fake (f)or Real“, е дело на куратора Йоанна Урбанек и Дома на европейската история – Брюксел.

“Изложбата, която ви представяме, е наистина любопитна. Вярвам, че скоро ще се убедите в това”, каза проф. д-р Владимир Пенчев, директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН), при представянето на експозицията. 

На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на културата Найден Тодоров, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

“Признавам си, това е една от най-любопитните изложби, които са се случвали напоследък в България”, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си при откриването

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров. 

Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев. 

„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.

Министър Найден Тодоров

По думите и Open Buzludzha е място за съвременна култура и съвременно изкуство - визуално и музикално, а желанието на фондация „Проект Бузлуджа“ е това да се случва целогодишно, а не само в рамките на три дни. 

Опазването на паметника е кауза на сдружението от години. 

„До този момент изготвихме план за опазване и управление на сградата, като проучихме какво е нейното състояние и как трябва да се действа занапред с устойчиви стъпки, за да може да бъде опазвана и реставрирана“, обясни арх. Дора Иванова. 

По думите й от екипа на фондацията в рамките на три години са успели да извършат поредица от дейности за стабилизирането на мозайките на сградата и за нейното почистване, за да може да бъде отворена за посещения. Към момента обаче мозайките вече не са извън риск, а сградата не е отворена. 

Според арх. Иванова причината е административна – липсва модел на управление на сградата, който да позволи нейното отваряне и поддръжка. 

„В момента сградата не се поддържа и трудът на толкова много реставратори от различни държави, дарители и доброволци, е застрашен  заради липсата на достъп“, каза тя. 

Арх. Дора Иванова изрази мнение, че отварянето на сградата е физически възможно, но трябва да бъде решено как да се развие. Сградата е държавна собственост, така че това са решения, които зависят от държавата, коментира тя и допълни, че „един възможен сценарий, който би разплел този възел, е сградата да е под юрисдикцията на Община Казанлък“. Идеята е да има референдум по тази тема и това би придвижило тази невъзможност да се стопанисва и развива обектът, така че това е една от възможностите за управление на сградата, напомни тя. 

По думите на основателя фондация „Проект Бузлуджа“ има конкретни изчисления какво би струвала всяка една от стъпките за опазването на сградата и за превръщането както в център за съвременна култура и изкуство, така и в място за история и туризъм, но предвид влошаването на състоянието на сградата и повишаващата се инфлация, от екипа не се ангажират да дефинират конкретна сума. 

Според арх. Иванова историята както на мястото, така и на самия монумент, е важна изходна точка при формирането на бъдещата концепция. 

„Трябва да я познаваме, да я критикуваме, да я използваме за демократични цели, да разбираме какво и как е функционирало преди, за да взимаме по-добри решения. Със сигурност трябва да започнем от историческата перспектива, но смятам, че тя не е единствена, защото сградата сама по себе си е едно уникално творение, което има много потенциал за нови функции, за развитие и привличане на туристи и за развитието на региона“, каза тя и допълни, че според изчисления на организацията монументът привлича около 50 хиляди туристи годишно.

Тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha започна вчера в подножието на монумента.

Начало на музикалната програма на основната сцена постави групата “Юпитер 7“, след което на сцената се качиха Cool Den и “Уикеда“. Тази година в програмата сме се постарали да има за всекиго по нещо, каза арх. Иванова. Музикалната програма е изключително богата и ще бъде на три музикални сцени. На основната сцена ще се качат любими български банди, а акцентът при монументална сцена е самият паметник, който ще бъде озарен от светлинното шоу на MP студио, обясни тя. 

“Тази година то се нарича “Сигнал”, защото паметникът, известен като “чинията”, е прихванал сигнал от бъдещето, а посетителите ще трябва да го разшифроват на място”, каза арх. Дора Иванова и изрази мнение, че за всички ще бъде много любопитно.

Музикалната програма не е всичко, коментира още тя.

“Тази година новото е, че има фестивална игра, която се състои от десет “Бузлуджа изживявания”, а целта е гостите да научат повече за каузата на фестивала, за мястото, за историята и визията напред във времето, както и да провокираме дискусия за бъдещето на паметника Бузлуджа”, разказа арх. Иванова. Предвидени са още импротеатър, турове, детска програма, работилници, за всеки по нещо.

Както информирахме, към момента достъпът до вътрешността на сградата на Дом паметника на БКП на връх Бузлуджа е ограничен със заповед на Областна администрация с мотива, че тя е опасна за посетители. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
Българи спечелиха медали на световен шампионат по сценични изкуства в Рим
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София с празнична програма
Художничката Лина Бо подрежда изложба в галерия „Аросита“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Испания развива кино туризъм на снимачната площадка на „Добрият, лошият и злият“
Под прожектора
Изложбата „Хоризонти“ с творби на художника Георги Баев бе открита в галерия „Дечко Узунов“
Тонът на времето
Севар Иванов бе отличен като най-добър актьор на театрален фестивал в Улан Батор
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.