Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.
Пърформанс с четене на пиесата „Три обиколки около света“ на Оля Стоянова ще бъде представен от актьорите на Общински театър „Любомир Кабакчиев“ в Казанлък на 6 юли. Това съобщи директорът на културния институт Нели Шабанова.
Това е първото излизане от столицата на проекта „ПроТекст“, който представлява четения на непоказвани досега пиеси на български автори.
Режисьор на „Три обиколки около света“ е Максима Боева, а участие ще вземат актьорите Беатрис Благоева, Николай Бърдарски и Милен Вангелов, както и музикантът Цветан Попов.
Изявите на „ПроТекст“ не са класически четения, обясни Максима Боева. Целта е да се представи съвременна българска драматургия, да се окаже подкрепа на все повече български автори, да има повече канали, по които творчеството им да достига до хората и тези пиеси да продължат своя живот извън рамките на проекта, посочи тя.&nbs
Холивудската актриса, режисьор и продуцент Мег Райън получи снощи почетната награда "Сърцето на Сараево" на филмов фестивал в столицата на Босна и Херцеговина, съобщиха босненските медии.
Призът й бе връчен от директора на фестивала Йован Марянович за изключителен принос към филмовото изкуство.
„Това е Сараево. Има повече кураж от останалите. Сега всеки, който е изложен на каквото и да е насилие или агресия, където и да се намира, и се чувства сам, може да гледа на това място като пример. Вие сте доказателство, че разнообразието е сила и че изкуството е всичко, което те кара да се чувстваш по-малко сам и ни свързва без никакви бариери. Няма разделение. Изкуство, а не война“, каза Мег Райън при получаване на наградата, цитирана от сайта „Кликс“.
Холивудската звезда символично представи специална прожекция на романтичната к
Ив Тошайн представя в София изложбата „Чеиз за Марс“, от 27 юни до 8 септември в „Квадрат 500“. Куратори са Снежана Кръстева и Мартина Йорданова, съобщават организаторите.
На вернисажа камерният ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира
„В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация Чеиз (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век“, разказват от екипа. Те отбелязват, че заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вя
Двудневна музикална работилница по проект Music connects организира на 22 и 23 юни в Шумен артшкола „От нота до цвят“.
Водещи ще бъдат китаристът Данаил Петков и преподавателката по пиано и солфеж Теодора Георгиева.
В първия ден на музикалното събитие се планира да се свири и обсъжда рок музика, а във втория акцентът е върху музикалната теория и класическата музика, каза Мария Жекова от школа „От нота до цвят“.
Инициативата е част от по-голям международен проект „Collab 4 HySust CCI“, който цели да обедини културни организации и да ги насърчи към устойчиво развитие.
Целта на музикалните работилници в Шумен е да се подкрепят различни младежи да развият своите креативни и социални умения, като допринесат положително към общността си.
Проектът Music connects насърчава младежи да свирят заедно, както и да направят своите първи стъпк
Деветото издание на летния фестивал „Опера на върховете“ продължава с два спектакъла на „Медея“ от Луиджи Керубини.
Представлението е адаптация на премиерната за България постановка в театъра на Софийската опера, посветена на 100-годишнината от рождението на Мария Калас и ще се играе за първи път на Белоградчишките скали, каза акад. Пламен Карталов.
В ролята на Медея публиката ще види солистите Габриела Георгиева и Лилия Кехайова, уточни директорът на Софийската опера и балет.
Българската премиера на изключителната творба на Керубини се състоя на 23 февруари.
В спектаклите на 9 и 10 август ще се представят Даниел Дамянов и Даниел Острецов - Язон, Стефан Владимиров и Яни Янисис – Креон, Станислава Момекова и Диана Василева - Глауче, Виолета Радомирска и Цвета Сарамбелиева – Нерис.
През първата седмица на фестивала Софийската опера
Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.
При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.
Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.
доц. Шопов коментира, че завръщането на такъв световен шедьовър, каквото е съкровището от Панагюрище, е трепет и вълнение за всички. По думите му то се е разкрило за второто си раждане пред братята Дейкови, които са били "светли личности".
Изящните тракийски съдове са открити на 8-и декември 1949 година от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови по време на изкопни работи в тогавашната керемидена фабрика в местността "Мерул" край града. Общото тегло на находката, която съдържа фиала, амфора и кани ритон, е малко над 6 килограма.
На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.
В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева.
„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев.
Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.
„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку
Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца.
Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.
В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.
В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал
Четвърто издание на "Пейка парк фест" ще се състои на 24 август на Пернишката крепост, съобщиха организаторите на събитието. Миньорският град ще се превърне в притегателна парти точка за всички меломани.
На сцената на музикалната проява тази година ще се представят едни от най-популярните новоизгряващи звезди на съвременната хип-хоп музика, сред които Fyre, 2Bona, Emil TRF, Теодор Василев - THEO и др.
Организаторите уверяват, че тази година са подготвили много награди, изненади и весели моменти за посетителите на летния фестивал.
"Пейка парк фест" се организира от Община Перник, Международен младежки център и Фондация "Култура Перник".
Проявата е със свободен вход за посещение.
„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.
От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.
„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За
Мексиканската група Sonido Gallo Negro идва за първи път в София на 3 юли, съобщават организаторите. Събитието е в клуб „Сингълс“ (НДК).
Мексиканската супергрупа, която европейската публика откри преди няколко години, благодарение на Glitterbeat Records, предлага близо двучасово интергалактическо пътешествие с пълен набор от аналогови синтезатори, теремин, традиционни латиноамерикански перкусии, флайта и психеделични китарни рифове, посочват организаторите. По думите им в „космическата кумбия“, която групата свири, може да се усети както предколумбов толтекско-ацтекски митологичен фундамент, така близкоизточни и африкански влияния, а и вкусът на спагети-уестърните и на натуралния rock`n`roll ъндърграунд от предградията на Мексико сити.
Оркестърът наброява девет души на сцената, ка
Доц. Шопов припомни, че трезорът е изграден с дарителски средства на "Асарел-Медет" и проф. д-р Лъчезар Цоцорков в качеството му на меценат. Съгласно дарителското споразумение е регламентирано ежегодно експониране на оригинала на Панагюрското златно съкровище в Историческия музей в Панагюрище. Също така са изработени две точни златни копия от 22-каратово злато.